Ашық сабақ Алтын адам

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Алтын адам

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабаққа
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің

«Бәйтерек орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Бөлім:

5.2. Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Калмаханова Б.Т.

Күні:

18.12.2025ж.

Сынып: 5-Б


Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау.

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау.

Сабақтың мақсаты:

Есік обасынан табылған олжалар сақтардың дүниетанымы туралы қандай ақпарат беретінін анықтау.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Үй тапсырмасын тексеру:

«Қарлы кесек әдісі»

арқылы сұрақтарға жауап алу.

1. Алтын адам дегеніміз кім?
Алтын адам – сақ дәуіріне жататын, алтын әшекейлермен киінген жауынгердің археологиялық ескерткіші.

2. Алтын адам қай жерден табылды?
Алтын адам 1969–1970 жылдары
Есік қорғанынан (Алматы облысы) табылды.

3. Алтын адамды кім ашты?
Археолог
Кемал Ақышев бастаған ғалымдар тобы ашқан.

4. Алтын адам қай дәуірге жатады?
Б.з.д.
V–IV ғасырларға, яғни сақ дәуіріне жатады.

5. Алтын адамның киімі неден жасалған?
Киімі
4 мыңнан астам алтын әшекейлермен безендірілген.

6. Алтын бас киімінің ерекшелігі қандай?
Бас киімі биік, үшкір, аң стилінде жасалған бейнелермен әшекейленген.

7. Алтын адам нені дәлелдейді?
Сақ тайпаларының
жоғары мәдениетін, өнері мен шеберлігін дәлелдейді.

8. Алтын адам қазіргі Қазақстан үшін нені білдіреді?
Ол –
тәуелсіз Қазақстанның символдарының бірі, ұлттық тарихтың маңызды белгісі.

9. Алтын адам қай мұражайда сақтаулы?
Алтын адамның көшірмелері
Қазақстанның Ұлттық музейінде сақталған.

Сәлемдеседі.



Кезектесіп бір -біріне лақтыру арқылы жауап береді береді.




Мұғалімнің бағалауы



Өте жақсы

Жарайсың

Жақсы




Әр дұрыс жауапқа -1 ұпай


«Қарлы кесек әдісі»



Сұрақтар







Сабақтың ортасы


2 мин







3 мин

«Болжау әдісі» сурет арқылы сабақ тақырыбын болжату.

  1. Суреттен не байқап тұрсыздар?

  2. Қазақстан жерінен табылған ба?

Picture 4


«Кинометафора әдісі» бейнеролик көрсету.

Тақырыпты ашады, алдарына мақсат белгілейді.






Тыңдаған ақпараттарын жұптық жұмыста қолданады.

- Осы қойылған сұрақтар арқылы оқу мақсатын оқушыларға болжату және жаңа тақырыпқа шығу, бағалау критерийлерімен таныстыру.

презентация


Жи арқылы жасалған

Бейнеролик

10 мин







1 – тапсырма топтық жұмыс

ТАЛДАУ

(саралап оқытуға арналған тапсырма түрлері )

1-топ Тарихшылар

Есік обасынан табылған әшекейлерде шебер аңдарды қалай бейнелеген ? суреттермен жұмыс

2-топ Археологтар

Ғажайып бас киім

«Жасанды интеллект» әдісі арқылы (алтын бас киім суретін жасайды.)

3-топ Зерттеушілер Есік обасынан табылған күміс тостаған «Бір факт, бір жаңалық» әдісі


Нұсқаулықты тыңдайды, тапсырманы орындайды.





Бағалау: дескриптор негізінде оқушылар бірін-бірі бағалайды


Дескриптор:

I-топ

- Есік обасынан табылған әшекейлерде шебер аңдарды қалай бейнелегенін айтады.

II-топ Алтын Адам баскиіміндегі ерекшеліктерді анықтайды.

III-топ

Есік обасынан табылған күміс тостағандағы 26 таңба жазу болғандығын айғақтайды.

Презентация,

оқушы алдындағы оқулықтар, деректер



10 мин




















































2 мин








5 мин














2- Тапсырма жұптық жұмыс

«Алтын адам» археологиялық олжалары табылған аймақтар


Алтын адамдар

Табылған жері

Жыл

Ғалымдар

1 алтын адам

Алматы облысы Есік қаласының солтүстігіндегі Есік өзенінің сол жақ жағалауы

1969

К.Ақышев

2 алтын адам

Атырау облысының Аралтөбе қорғанынан (Жылыой ауданы)

1999

Зейнолла Самашев

3 алтын адам

Шығыс Қазақстан облысы Зайсан ауданындағы Шілікті жазығы 

2003

Әбдеш Төлеубаев

4 алтын адам

Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы Талды атты мекенде

2010

Арман Бейсенов

5 алтын адам

Шығыс Қазақстан облысы Үржар ауданы Алтыншоқы ауылдық округі жерінен 

2012

Тақсай обасы.


Сергіту сәті: «менімен бірге» жаттығу жасау

3-тапсырма жеке жұмыс

Әр оқушыға жеке жұмысты ұсынады.

Саралап оқыту тәсілі. Ойлау дағдысының деңгейі:анықтау, сипаттау.

Деңгейлік тапсырмалар А, В, С

А-деңгейлі тапсырма

Мәтіндегі көп нүктенің орнына деректерді толықтырып жазыңыз.

Әшекейлеу мен безендіруде аңдарды бейнелеу өнері ………............деп аталады.

Алтын адам бешпеті мен жеңі мен жағасында ………...........бейнесі біркелкі дәлдікпен жабыстырылған.

Сақтардың түсініктері бойынша , алтын ………...........түсі.

В-деңгейлі тапсырма

«Алтын адамның» баскиімінде бейнеленген белгіні сипаттаңыз.

Құстар-.............................................................

Тау мен жануарлар-............................................................

Ешкі мен ағаш тамыры-............................................................

С-деңгейлі тапсырма

Бас киімнің ұшындағы алтын арқар тылсым күштен қорғаушы болса, 4 жебе нені ұлықтайды?

1дәлел........................................................................................................................

Қорытынды........................................................................................................................


Оқушылар картамен,оқулықпен жұмыс жасайды















































Мұғалім нұсқаулығындағы жаттығу қимылдарын қайталайды.

































Дескриптор

«Алтын адам» археологиялық олжалары табылған аймақтарын картадан анықтайды.

-Қай жылы табылғанын, кім тапқанын анықтайды.


  • Нақты жетістіктерін бағалайды.

Мұғалім бағалауы

Әр дұрыс жауапқа -1 ұпай































Дескриптор:

  • Көпнүктенің орнына керекті деректерді жазады.

«Алтын адамның» баскиімінде бейнеленген белгіні сипаттайды.

Бас киімнің ұшындағы алтын арқар тылсым күштен қорғаушы болса, 4 жебе нені ұлықтайтынына 1 дәлел, 1 қорытынды ойжазады.

Бағалау: дұрыс жауаптары арқылы жұпта бірін-бірі бағалайды.

Сабақтың аяғы

3 мин


Кері байланыс

Шырақ” әдісі


-Қызыл -түсінбедім

-Сары-Орташа

-Жасыл-Түсіндім



Үйге тапсырма: Алтын адамның тарихи маңызы эссе жазу. 70 сөз



Үй тапсырмасын орындау туралы нұсқаулықты тыңдайды, жазып алады.


Дескриптор:

- Көрсеткіштер бойынша бағалайды.

Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Бағалау: бағалау парақтарындағы жиналған ұпай сандары бойынша.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі