Сынып: 5
Күні:
|
Мектеп: «И. Ф. Павлов атындағы ауылдың
орта мектебі» ММ, Қостанай ауданы, Қостанай
облысы
Мұғалім: Бекмұхамбетова Сәуле
Қойшығұлқызы
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Бөлім
|
Ежелгі көшпелілер
мәдениеті
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Алтын
адам
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
|
-
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің
негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты
анықтау
-
5.Т5.Тірек сөздер, жетекші
сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
-
5.Ж5.Жазба жұмыстарында
жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес
орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
|
Сабақтың
мақсаттары
|
-
Оқушыларды «Алтын адам»
тақырыбымен, оған сәйкес мәтінмен, жаңа сөздермен таныстыру, мәтін
бойынша тірек сөздерді анықтауға, сұрақтараға жауап беруге,
сөздерді дұрыс сәйкестендіре білуге үйрету, сауатты жазу дағдыларын
жетілдіру
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пән лексикасы және
терминология:
алтынмен апталған, көсемі,
құнды, олжа
|
Құндылықтар
|
Өзара сыйластыққа
тәрбиелеу
Оқушылар жұппен, топпен жұмыс
істеу арқылы өзара сыйластыққа үйренеді. Бір-бірін тыңдауда
шыдамдылық таныта біледі, сыныптастарына құрметпен
қарайды.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан
тарихы
|
Осыған дейін меңгерілген
білім
|
Тұмар
патшайымы
|
Сабақтың
барысы
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша
орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дерек
көздер
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлермен
таныстыру
Психологиялық
ахуал
"Ыстық
алақан" тренингін өткізу. Оқушылар
бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік
тілейді.
Қызығушылықты
ояту
«Алтын адам» туралы видео
тамашалау.
«Әріптер мен сандар»
әдісі арқылы бір оқушы онға дейін
санағанша, оқушылар берілген әріптерден сөзді құрастыруға
тиіс. «Алтын
адам» туралы видеодан және сөзден
сабақтың тақырыбы шығады, сабақтың күнін, тақырыбын дәптерге
жазады.
Әрі қарай сабақ «Броундық
қозғалыс» әдісі бойынша жалғасады.
|
Видео
Кеспе
қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
Мағынаны тану
кезеңі
Тыңдалымалды
тапсырма.Берілген сұрақтарға жұптық
жауап дайындайды. Жауаптарымен бөліседі.
Бірінші
аялдама ненің суреті? Алтын
адамның
1-тапсырма. Сөздікпен
жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға
қайталады.
алтынмен апталған -
инструктировано золотом, көсемі - вождь, құнды - ценный, олжа -
добыча
Екінші аялдама Алтын
адамның і
2-тапсырма. Тыңдалым
тапсырмасы. Оқушылар мәтінді тыңдайды.
Соның бірі – әлемді елең
еткізген, біртума ескерткіш – Есік қорғанынан табылған Алтын адам.
Обада жерленген мәйіттің басынан аяғына дейін алтынмен апталған.
Киім киісіне қарағанда, оның патша сарайының мүшесі не тайпаның
көсемі екені байқалады. Алтын адамның киімі – әлемде теңдесі жоқ,
адамзат тарихындағы ғажайып өнер туындысы. Қазіргі таңда Қазақстан
жерінен жеті алтын адамның табылуы – әлемдік сенсация! Ол
бұйымдардың жасалу технологиясы әзірге құпия күйінде қалып отыр.
Бұлар – құнды археологиялық олжа ғана емес, көшпелілердің жоғары
мәдениеті мен тарихының белгісі! Бұл мұра – ұлттық тарих пен
мәдениеттің алтын тұғыры.
Үшінші аялдама
«Әшекейлер»
3-тапсырма. Тыңдалымнан
кейінгі тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
беру. Әр оқушыға сұрақ таратылады,
оған ауызша жауап береді, үлгерімі төмен
жазбаша.
-
Есік қорғанынан кім табылған?
Алтын адам
-
Киім киісіне қарағанда, ол кім
болған? көсем
-
Қазіргі таңда Қазақстанда неше
алтын адам табылған? 7
-
Сөйлемді аяқта: Алтын адамның
киімі - ... . әлемде теңдесі жоқ, адамзат тарихындағы ғажайып өнер
туындысы
-
Сөйлемді аяқта: Ол бұымдардың
жасалу технологиясы ... әзірге құпия күйінде қалып
отыр
Төртінші аялдама «Тарихшы,
археолог» суреті
4-тапсырма. Сөздерді
тіркестіріп жаз.
1
|
Алтын адам
киімінің
|
құнды археологиялық
олжа.
|
2
|
Әзірге
құпия
|
әлемде теңдесі
жоқ.
|
3
|
Бұлар
|
күйінде қалып
отыр.
|
Оқушылардың жауаптарын
тексеру.
Кері
байланыс
|
Слайд
Слайд
Карточкалар
Слайд
карточкалар
Слайд
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Рефлексия
«Бағдаршам»
Қызыл – түсініксіз әлі
дайындығым аз
Сары – толық
түсінбедім
Жасыл – жақсы
түсіндім
Үйге
тапсырма 91 бетте 7-тапсырма
жазбаша
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
|
|
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге
асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен
жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді
осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|