Бөлім:
№ 8
|
Менің Тәуелсіз
Қазақстаным
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Туксанова Амангүл
Маратовна
|
Күні:
|
14.02.2022
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: 18
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Алтын қалам» әдеби
сыйлығының жеңімпазы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
5.3.5.1
қосымша ақпарат көздерінен
тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала
білу;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Қосымша ақпарат көздерінен
тақырыпқа байланысты мәліметтерді
алады;
Мәліметтерді
жинақтайды.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7
мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін
қадағалау.
2.Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Топқа бөлу
Сандықтың ішіндегі
суреттерді таңдатып, үш топқа бөлу.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Сандықшадан таңдаған
суреттің артында жазылған сөзге байланысты топқа
бөлінеді.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйлері көтеріледі және
бауырмалдығы оянады.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері.
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Оқылым алды
тапсырмасы
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау.
Мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбы мен мақсатын
таныстырады.
-
Сен байқауларға қатыстың
ба?
-
Қандай жетістіктерің бар?
-
Сендердің өлең жазатын достарың бар
ма?
-
Қазіргі жас ақындар туралы білесің
бе?
-
Олардың қандай шығармалары
бар?
Дескриптор
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау
жасайды.
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы
қалыптасады.
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны
ашу.
26
мин.
|
Сөздік жұмысы
|
Лексикалық минимум
Халықаралық-международный-international
Өлең-стих-poem
Байқау-соревнование-competition
Ақын-поэт-poet
Жыр-мүшәйра
- конкурс
поэзии
Жүлдегер - призер
Жеңімпаз - победитель
Жыр-жинақ - сборник
стихотворений
Одақ мүшесі член союза
|
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
Сөздіктер
|
Оқылым кезіндегі
тапсырма
І
қадам
|
Тапсырма.
Берілген мәтінді екі рет
оқытқызады.
Менің атымды әжем қойған екен. Негізі үйдің кенжесімін.
Менің алдымдағы ағаларымның аттары бір біріне ұқсайды. Бірақ сол
кезде қала орталығында тұратын әжем менің дүниеге келгенімді естіп:
«атын Қалқаман қойыңдар» деп сәлем айтып жіберіпті. Марқұм атаммен
замандас ауылда балалардың сауатын ашқан Қалқаман деген мұғалім
болған. Өте керемет ұстаз еді. Сол мұғалімнің есімін қойды деп
ойлаймын...
|
«Оқиға
картасы» әдісі бойынша мәтінде
оқыған мәліметтерді ретімен
орналастырады.
|
|
|
|
5-тапсырма.
Жеке жұмыс
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді.
6-тапсырма
Топтық жұмыс
Мұғалім Оқушыларды
тақырыпты аша білуге, ойын анық, нақты жеткізе білуге, топта
ынтымақтастықпен жұмыс жасай білуге
баулиды.
|
Айтылым
Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын
тексереді.
«Шындық па, жалған ба?» кестесін
қолданады.
Жазылым
Айтылым
Топқа бөлініп, тапсырмаларды
орындайды.
1-топ: «Диаграмма» толтырады. Қалқаман Сарин кім? Қандай
ақын?
2-топ:»Бес жолды өлең» Қалқаман Саринды
сипаттайды.
3-топ: «Кубизм» тәсілі арқылы Қалқаман Саринды
зерттейді.
|
Дескриптор: Жалпы – 3
балл.
-Талқылап,
түсіндіреді.
-Тексереді
Дескриптор
5 балл
-Топтастырады
-Сипаттайды
-Зерттейді
-Салыстырады
-Талдау жасайды
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
Интербелсенді тақта
Слайдтар
Ақ парақтар
Плакат
|
|
7-тапсырма.
Жұптық жұмыс
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді.
8-тапсырма
Жеке жұмыс
|
Айтылым
Суреттерді пайдаланып, парталас досымен диалог құрады.
«Жуан, жіңішке» әдісін пайдаланады.
Жазылым
Сөздерді мағынасын қарай сәйкестендіріп, сөйлем құрайды.
Сыныппен бөліседі.
|
Дескриптор: Жалпы – 4
балл.
- Сұхбат құрады
-Суретпен жұмыс жасайды
Дескриптор
3 балл
-Сәйкестендіреді
-Сөйлем құрайды
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
«Бір ауыз сөз»
әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа
деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Үйге тапсырма
|
Жеке
жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын.
т.б.
«Дискуссиялық карта»
тәсілі арқылы пікірін жазады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай
1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып
бағалайды.
|
|