Материалдар / Ашық сабақ Ана тілі Мәтін.Көктем

Ашық сабақ Ана тілі Мәтін.Көктем

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ ана тілі жаңа әдіс тәсілдермен
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Бөлімі:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 1«»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтін. Көктем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтінді ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтін бөлімдерін анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Сурет бойынша мәтін құрайды. Рөлдік ойындарды ойнайды.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин


















4 мин

Ынтымақсатстық атмосфера

Психологиялық дайындық. 
Үлкенді тыңдаймыз
 
Кішілерді сыйлаймыз
 
Жүректердің жылуын
 
Бір-бірімізге сыйлаймыз.
 
(Оқушылардың қолдарынша жүрек пішінді шар бір-біріне тілек айтады)
 

Шын жүректен! Гүлдей жайна! Күндей күлімде! Жұлдыздай жарқыра!Аспандай ашық бол!т.б


Өткен тақырыпқа шолу.

«Миға» шабуыл әдісі.

Қояннан сәбіздерді алу арқылы өткен тақырыпты пысықтап аламын.

  • Мәтін дегеніміз не?

  • Мәтіннің неше бөлімі болады?

  • Мәтін бөлімдерін ата?

  • Ертегі,жұмбақ, мақал, әңгіме – бәрі неге жатады?

  • Жапалақ қандай құс.



Психологиялық ахуал орнатады.








оқушылар қандай екенін айтып өтеді.










Сәбізде жазылған сұрақтарға жауап беру арқылы сәбізді қоянға жегізу.




Өз ойларын айтады.

Асық түрлерімен бағалаймын.

Жасыл асық – сабаққа жақсы қтысқандар үшін.

Сары асық – қызығушылығы бар балалар үшін.

Қызыл асық – сабаққа мүлдеп атсалыспаған оқушылар үшін.




Балалар сұрақтарға жауап береді.

1

1

1

1

1

1

балл

Слайд №1










Жүрек пішінді шар









Қоян және сұрақтар жазылған сәбіз

Сабақтың ортасы



3 мин














3мин


6мин







2мин








15мин


















Сергіту сәті.

3мин







2мин








7мин

Жаңа сабақ

Тақырып ашу.

«Ойлан, ойна, орнын тап» әдісі

-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

-Көктем.

- Көктемнің келгенін бізге нелер хабарлайды.

- Құстар.

Ендеше сол жыл құстары бізге тапсырмалар алып келіп жатыр екен сол тапсырманы орындасақ біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы анық болады.

Ұшып келе жатқан құстарда (Қарлығаш) пазлдар яғни Көктем мезгілінің қиынды суреттері болады.Балалар суреттерді құрастырайықшы. Қандай сурет шықты.

«Көктем» мезгілі

Ендеше бүгінгі тақырыбымыз

Мәтін. Көктем

«Стоп-Кадр» әдісі.

Бейнебаян көрсетілімі.

«Аялдама әдісі» арқылы топтық жұмыс жүзеге асырылады.

1 аялдама Құстар қай жақтан келеді?

Ізденіс жүргізеді. Ноутбук арқылы ғаламтор желісін пайдаланып

2 аялдама. Ең алдымен қандай құстар ұшып келеді?

Постер қорғайды. (Суретін салады.)

3 аялдама.Тәжірибе жұмысы.

Сурет бойынша тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрастырады.

Сюжеттік ойын ойнайды.

Жарайсыңдар балалар!

Жұптық жұмыс

Дидактикалық ойын:

«Не артық?»

Көктем мезгілі, құстар, гүл, адам, шана, қолғап т.б. суреттері беріледі балалар артық суретті айтады, дыбыстық талдау жасайды

Жарайсыңдар балалар.


«Көңілді күн»

Балалар би ырғақтарына қарай қимыл қозғалыс жасайды.


Дәптермен жұмыс.

2-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Құс ұясын, балапандарды қорға. Ұядағы балапанды қолмен ұстауға болмайды.


Мұғалім көмегімен сұрақтарға жауап бере келе жыл құстары яғни Қарлығаш құсы алып келген қағаз қиындыларын құрастырады. Нәтижесінде Көктем мезгілінің суреті пайда болады. Осылайша тақырыпты анықтаймыз.















Бейнебаян көреді.



Балалар топқа бірігіп әр аялдамадағы тапсырмаларды орындайды.

1 аялдамада.

Құстар қай жақтан келетінін ізденеді.

2 аялдамада.

Ең бірінші ұшып келетін құстардың суретін салады.

3 аялдамада.

Тәжірибе жүргізеді.

Сурет бойынша мәтін құрайды. Сюжеттік ойын ойнайды






Суреттерден артық суретті табады. Дыбыстық талдау жасайды.





Қимыл – ырғақтарды қайталайды.





Жаттығуды көшіріп жазады.








Қай мезгіл екенін айтады.

1 балл

Көктем мезгілін айтады.

1 балл

Құстардың жылы жақтан ұшып келетінін айтады.

1 балл




Пазлдарды құрастырады

1

1

1

1 балл




Сұрақтарға жауап береді 1 балл



Топқа бірігеді. Тапсырмаларды орындайды.

Асық түрлері арқылы бағаланып отырады.






Артық суретті табады, айтады, дыбыстық талдау жасайды

3 балл






Дәптермен жұмыс орындайды.

Мадақтау әдісі іске асырылады.






Жыл мезгілдерінің суреті










Жыл құстары суреті.

Плакат, желім,т.б.


Ноутбук, колонка, интербелсенді тақта.









Ноутбук




Оқулық, плакат, сызғыш, маркерлер.т,б.






Үлестірме қағаздар













Ноутбук





Оқулық, дәптер, қалам

Сабақтың соңы

4 мин

Ұжымдық жұмыс

«Ыстық орындық» әдісі. Бұл жерде балалар санынан 1 орындық кем қойылады. Белгілі уақыт біткенде бәрі отырып үлгеру керек. Мақсаты оқушыларды жылдамдыққа, зеректікке тәрбиелеу. Орындық жетпей қалған оқушы «банан» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы сабағымызды қорытындылаймыз.

Маймылға банандарды жегізу арқылы.

  • Мәтін дегеніміз не?

  • Қазақ әліпбиінде неше дыбыс және әріп бар?

  • Халықаралық әелдер күні қашан?

  • Мәтіннің неше бөлімдері бар?

Кері байланыс.

«Алма ағашы»

Жасыл алма-түсіндім

Сары алма – жартылай түсіндім.

Қызыл алма – түсінбедім.


Маймылға бананадарды толық жегізу үшін бананда жазылған сұрақтарға жауап береміз.


берліген банандағы сұрақтарға жауап бере отырып бананды маймылға жегізеді.








Алма түрлері арқылы кері байланыс береді.


Орындықтар, маймыл, банан суреттері












Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Не артық?»

Көктем мезгілі, құстар, гүл, адам, шана, қолғап т.б. суреттері беріледі балалар артық суретті айтады, дыбыстық талдау жасайды




Сабақта сергіту жаттығуларын қолданамын. Партада дұрыс отыру ережелерін қайталаймын

Сергіту сәтін орындауда

қауіпсіздік техникасы ережелері орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



15 Қаңтар 2025
188
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі