Қызылорда облысы білім басқармасының
Қармақшы аудандық білім бөлімінің № 273 орта мектебі
Анықтама
Жылдық жоспарға сәйкес 13.03.2026 жылы 1«Б» сыныбында ана тілі сабағынан ашық сабақ болып өтті.
1 «Б» сыныбы Калданова Амина
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже
Мақсаты: Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді, жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.
Сабақтың басы: Мұғалім оқушылармен амандасып, назарын сабаққа аударды.
Мұғалім оқушылардың ынтасын көтеру мақсатында «Біз қандаймыз , қандаймыз » әдісі атты психологиялық ахуалымен бастады.Оқушылар бір-біріне сәттілік тілей отырып,өздеріне жақсы көңіл- күй сыйлады.Мұғалім тарапынан мақтау,мадақтау жүргізіліп отырды.
Өткен сабақ «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүргізілді.Оқушылар қызғалдақтарды теру арқылы берілген сұрақтарға жауап берді.Ережені хормен қайталады.
Сабақтың ортасы:Жаңа сабақ тақырыбының ашылу барысында мұғалім оқушыларды Көктем мезгіліне саяхат жасауға шақырды.
Оқушылар көктем мезгілінің ерекшеліктерін айтып,қызығушылықпен жапсырманы орындады.
Оқушылар ЖИ арқылы «Наурыз көже »мәтінін интерактивті тақта арқылы бейнежазбада тамашалады .Мәтін мәнерлеп оқылды және оқушылар тізбектей отырып мәтінді оқып шықты.Барлық оқушылар қамтылды. «Әжейдің тапсырмасы » арқылы наурыз көже құрамын жапсырма арқылы орындады.
Оқушылармен Сергіту сәті «Туған жерді сүйемін» музыкалық қимыл арқылы жасалды.
Оқушылар дәптерге 2-тапсырманы жеке жұмыс ретінде жазды. 3-тапсырманы тақтаға
жазды.3 топқа топтық жұмыс берілді.Топтық жұмыста оқушылар белсенділік
танытты.Әр оқушы наурыз көжемен бағаланып отырды.
Сабақты бекіту «Ворл волл» ойыны арқылы жүзеге асты.
Кері байланыс :сандықша таңдап асық салу әдісі бойынша жүргізілді.Оқушылар сабақтан алған әсерін көрсетті.Сабақтың өн бойы ұлттық құндылықтар оқушылар бойына сіңіріліп отырды.





Қызылорда облысы білім басқармасының
Қармақшы аудандық білім бөлімінің № 273 орта мектебі
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже

Сынып: 1 «Б» сыныбы
Мұғалім: Калданова Амина
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Коптлеуова А
|
Білім беру ұйымының атауы |
№273 |
|
|
Пәні |
Ана тілі |
|
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калданова Амина |
|
|
Күні: |
13.03.2026ж |
|
|
Сыныбы: |
1 « Б » |
|
|
Қатысқандар саны:22 |
Қатыспағандар саны:1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді, жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. Тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау • Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу • Мемлекеттік тілді білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин Өткен сабақты қайталау 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу -Қайырлы таң, оқушылар! -Көңіл-күйлерің қалай? -Бүгінгі сабаққа дайынбыз ба? Жаңа сабаққа сәттілік! «Бүгінгі сабақта үйренгендеріңіз ертеңгі табысыңыз болады!» «Жаңаны білу — өзіңізді дамыту!»
Психологиялық ахуал орнату Біз қандаймыз,қандаймыз, Жарқыраған таңдаймыз. Күлімдеген күндейміз, Ренжісуді білмейміз. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесінің әр кезеңінде қолданамын
«Көктем ханшайымы» тапсырмасы арқылы көктемге тән қасиеттер мен мерекелерді атап өту.
Жаңа сабақты ашу «Наурыз көже» ЖИ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады (Керемет!) (Ия, дайынбыз)
Оқушылар өлең жолдарын мұғаліммен бірге қайталау арқылы жақсы көңіл-күй тілейді.Өлең жолдарына сай қимыл-қозғалыс жасайды.
Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жарайсыңдар!
Оқушылар ЖИ тамашалайды |
Жарайсыңдар!
|
Интерактивті тақта ЖИ
|
|
Сабақтың ортасы 33 минут |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Топтық жұмыс Оқылым Оқулықтың 72-беті Мәтінді оқу Сұрақтарға жауап беру
«Әжейдің наурызкөжесі »әдісі арқылы оқушылар жеті түрлі дәмді қазанға салады.
2– жаттығу. Жеке жұмыс Жазылым Көркем жазу
Сергіту сәті :Қолды көтер балақай
Топтық жұмыс 1-топ Сөйлемдегі сөздердің байланысы 2- топ Сөзжұмбақ Наурыз 3-топ Наурыз мерекесіндегі ұлттық тағам
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі
төмен) балаға
тапсырма
3-жаттығу. Тақтамен жұмыс Тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазу
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесінің әр кезеңінде қолданамын Сабақты бекіту «Ворл волл» ойыны Наурызкөже |
1-жаттығуда оқушылар мәтінді оқиды. Астындағы сұрақтарға жауап береді
Оқушылар 2-жаттығуда сөйлемді көркем жазады
Сергіту жасайды
Оқушылар топтық жұмысты қызыға орындайды.
Жеке жұмыс жасайды
Оқушылар 3-жаттығуда тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазады: ...күн келді ...гүлденді
.
|
Дескриптор: -Оқушылар мәтінді оқиды Жарайсыңдар! Дескриптор: -Оқушылар қажетті тағамдарды табады. Дескриптор: -Оқушылар көркем жазады Дескриптор: -Оқушылар топтық жұмысты орындайды. Дескриптор: - тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазады
|
Оқулық, Слайд Оқулық, Суреттер Оқулық Дәптер Оқулық Слайд https://wordwall.net/ru/resource/12892369 |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия:
|
Сабақтан алған әсерін көрсетеді. |
Жарайсыңдар! Керемет! |
Рефлексия плакат |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ана тілі Наурыз көже
Ашық сабақ Ана тілі Наурыз көже
Қызылорда облысы білім басқармасының
Қармақшы аудандық білім бөлімінің № 273 орта мектебі
Анықтама
Жылдық жоспарға сәйкес 13.03.2026 жылы 1«Б» сыныбында ана тілі сабағынан ашық сабақ болып өтті.
1 «Б» сыныбы Калданова Амина
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже
Мақсаты: Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді, жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.
Сабақтың басы: Мұғалім оқушылармен амандасып, назарын сабаққа аударды.
Мұғалім оқушылардың ынтасын көтеру мақсатында «Біз қандаймыз , қандаймыз » әдісі атты психологиялық ахуалымен бастады.Оқушылар бір-біріне сәттілік тілей отырып,өздеріне жақсы көңіл- күй сыйлады.Мұғалім тарапынан мақтау,мадақтау жүргізіліп отырды.
Өткен сабақ «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүргізілді.Оқушылар қызғалдақтарды теру арқылы берілген сұрақтарға жауап берді.Ережені хормен қайталады.
Сабақтың ортасы:Жаңа сабақ тақырыбының ашылу барысында мұғалім оқушыларды Көктем мезгіліне саяхат жасауға шақырды.
Оқушылар көктем мезгілінің ерекшеліктерін айтып,қызығушылықпен жапсырманы орындады.
Оқушылар ЖИ арқылы «Наурыз көже »мәтінін интерактивті тақта арқылы бейнежазбада тамашалады .Мәтін мәнерлеп оқылды және оқушылар тізбектей отырып мәтінді оқып шықты.Барлық оқушылар қамтылды. «Әжейдің тапсырмасы » арқылы наурыз көже құрамын жапсырма арқылы орындады.
Оқушылармен Сергіту сәті «Туған жерді сүйемін» музыкалық қимыл арқылы жасалды.
Оқушылар дәптерге 2-тапсырманы жеке жұмыс ретінде жазды. 3-тапсырманы тақтаға
жазды.3 топқа топтық жұмыс берілді.Топтық жұмыста оқушылар белсенділік
танытты.Әр оқушы наурыз көжемен бағаланып отырды.
Сабақты бекіту «Ворл волл» ойыны арқылы жүзеге асты.
Кері байланыс :сандықша таңдап асық салу әдісі бойынша жүргізілді.Оқушылар сабақтан алған әсерін көрсетті.Сабақтың өн бойы ұлттық құндылықтар оқушылар бойына сіңіріліп отырды.





Қызылорда облысы білім басқармасының
Қармақшы аудандық білім бөлімінің № 273 орта мектебі
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже

Сынып: 1 «Б» сыныбы
Мұғалім: Калданова Амина
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Коптлеуова А
|
Білім беру ұйымының атауы |
№273 |
|
|
Пәні |
Ана тілі |
|
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калданова Амина |
|
|
Күні: |
13.03.2026ж |
|
|
Сыныбы: |
1 « Б » |
|
|
Қатысқандар саны:22 |
Қатыспағандар саны:1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлемдегі сөздердің байланысы / Наурыз көже |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді, жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. Тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау • Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу • Мемлекеттік тілді білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин Өткен сабақты қайталау 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу -Қайырлы таң, оқушылар! -Көңіл-күйлерің қалай? -Бүгінгі сабаққа дайынбыз ба? Жаңа сабаққа сәттілік! «Бүгінгі сабақта үйренгендеріңіз ертеңгі табысыңыз болады!» «Жаңаны білу — өзіңізді дамыту!»
Психологиялық ахуал орнату Біз қандаймыз,қандаймыз, Жарқыраған таңдаймыз. Күлімдеген күндейміз, Ренжісуді білмейміз. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесінің әр кезеңінде қолданамын
«Көктем ханшайымы» тапсырмасы арқылы көктемге тән қасиеттер мен мерекелерді атап өту.
Жаңа сабақты ашу «Наурыз көже» ЖИ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады (Керемет!) (Ия, дайынбыз)
Оқушылар өлең жолдарын мұғаліммен бірге қайталау арқылы жақсы көңіл-күй тілейді.Өлең жолдарына сай қимыл-қозғалыс жасайды.
Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жарайсыңдар!
Оқушылар ЖИ тамашалайды |
Жарайсыңдар!
|
Интерактивті тақта ЖИ
|
|
Сабақтың ортасы 33 минут |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Топтық жұмыс Оқылым Оқулықтың 72-беті Мәтінді оқу Сұрақтарға жауап беру
«Әжейдің наурызкөжесі »әдісі арқылы оқушылар жеті түрлі дәмді қазанға салады.
2– жаттығу. Жеке жұмыс Жазылым Көркем жазу
Сергіту сәті :Қолды көтер балақай
Топтық жұмыс 1-топ Сөйлемдегі сөздердің байланысы 2- топ Сөзжұмбақ Наурыз 3-топ Наурыз мерекесіндегі ұлттық тағам
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі
төмен) балаға
тапсырма
3-жаттығу. Тақтамен жұмыс Тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазу
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесінің әр кезеңінде қолданамын Сабақты бекіту «Ворл волл» ойыны Наурызкөже |
1-жаттығуда оқушылар мәтінді оқиды. Астындағы сұрақтарға жауап береді
Оқушылар 2-жаттығуда сөйлемді көркем жазады
Сергіту жасайды
Оқушылар топтық жұмысты қызыға орындайды.
Жеке жұмыс жасайды
Оқушылар 3-жаттығуда тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазады: ...күн келді ...гүлденді
.
|
Дескриптор: -Оқушылар мәтінді оқиды Жарайсыңдар! Дескриптор: -Оқушылар қажетті тағамдарды табады. Дескриптор: -Оқушылар көркем жазады Дескриптор: -Оқушылар топтық жұмысты орындайды. Дескриптор: - тиісті әріпті қойып өлеңді көшіріп жазады
|
Оқулық, Слайд Оқулық, Суреттер Оқулық Дәптер Оқулық Слайд https://wordwall.net/ru/resource/12892369 |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия:
|
Сабақтан алған әсерін көрсетеді. |
Жарайсыңдар! Керемет! |
Рефлексия плакат |
шағым қалдыра аласыз






















