Материалдар / Ашық сабақ "Әнші Әміре"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Әнші Әміре"

Материал туралы қысқаша түсінік
Менің ұсынып отырған "Әнші Әміре" тақырыбындағы ашық сабағымның жоспары бастауыш сынып мұғалімдеріне соның ішінде 3 сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге пайдасы тиер деген ойдамын. Сабағымда қолданылған әдіс -тәсілдер оқушылардың өздігінен ізденіп білім алуына және сабаққа деген қызығушылықтарын оятуға септігін тигізеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2018
464
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақ


Пәннің аты:

Әдебиеттік оқу

Әдебиеттік оқу

Кабинет: № 9

Мұғалім: Курманова М.С.

Сабақтың атауы

М. Әлімбай. Әнші Әміре

Мақсаты

Негізгі идеяны ұғындыру. 

1. Әміре Қашаубаевтың өмір жолымен таныстыру. Негізгі ойды, идеяны ұғындыру.
2.Оқушылардың ой-өрістері мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
3.Әсемдікке, өнерге қызытыру және өнер адамдарына деген сүйіспеншілігін арттыру, оларды құрметтеуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Тірек сөздерді таба біледі;

Мәтін мазмұнын толық түсінеді;

Табиғат апаттары жайлы ақпарат алады;

Өртті болдырмау, өрттен сақтану шараларын біледі;

Өзара әрекеттесу арқылы танымдық белсенділіктері артады.

Ресурстар:

3 сынып әдебиеттік оқу 2014 жыл, интернет материалдары, PowerPoint слайд, түрлі түсті қағаздар, стикерлер, маркерлер, үлестірмелі материалдар


Әдіс тәсілдер мен

Модульдер

Топпен жұмыс: жұппен жұмыс топта талқылау. АКТ қолдану:СТО: «Блум таксономиясы»

ОҮБ: (Табыс критерийлері бойынша)

«Ашық микрофон» әдісі, «Кір жаятын жіп» әдісі, «РАФТ» стратегиясы, «Бір сөзбен» әдісі, «Шеринг» әдісі

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, АКТ ны пайдалану, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Талантты және дарынды балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерекшеліге сәйкес оқыту және оқу,


Кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңберге тұрып бүгінгі сабаққа сәттілік тілеуге шақыру



Алдарындағы аты жазылған конвертке жауабына байланысты таратылған жетондарды салып отырулары керек екендігі ескертіледі, сабақ соңында кімнің қанша балл жинағаны есепке алынатыны айтылады.


Оқушылар шеңберде тұрып, әр саусақтарын кезекпен түйістіріп, мына сөздерді айтып сәлемдеседі.

Барлық (бас бармақтарын түйістіреді)

Кезде (балан үйрек)

Сәттілік (ортан терек)

Тілеймін (шылдыр шүмек)

Сізге (кішкентай бөбек)

Рахмет! (шапалақ )

Өткенді еске түсіру


«Кір жаятын жіп» әдісі

Оқушыларға «Халқыма жеткіз күйімді» мәтіні бойынша тірек сөздер жаздырту

Өнер туралы жазған мақал мәтелдерін оқыту

Оқушылар «Халқыма жеткіз күйімді» мәтіні бойынша жазған тірек сөздерін оқып жіпке іледі.


Қызығушылықты ояту

Миға шабуыл

Өнерлі адамдарға кімдерді жатқызамыз?



Топқа бөлу

Тақтада ілініп тұрған стикерлерді алуға шақырады.

І топ Ақын

ІІ топ Әнші

ІІІ топ Биші

ІҮ топ Күйші

Ү топ Суретші

Тақтадан сөздер жазылған стикерлерді алып топқа бөлінеді.




Топ ережесін еске түсіреді.

Мағынаны тану

Мұзафар Әлімбай туралы мәлімет беру

Мәтінмен жұмыс Мәтінді бес бөлікке бөліп топтағы әр балаға әр бөлігін беру

Мәтінді оқиды

Топқа түсіндіру

«Ашық микрофон» әдісі

Әр топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды.Сұрақтар сағат тілімен жүре отырып қойылады.

Сергіту сәті

Әміре Қашаубаевтың орындауындағы «Балқадиша» әнін тыңдату

Оқушылар әнді тыңдайды

Ой толғаныс





















- РАФТ стратегиясы.

Мақсаты:

Р – рөл журналист

А – аудитория оқушылар

Ф – форма итервью

Т – тақырып: Ән мен әнші.

(Журналист сұрақ қою арқылы сұқпаттасады).

Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты



«Шеринг» әдісі Барлық оқушы шеңберде отырып, барлығы кезекпен тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек.

Үйге тапсырма

Мәтінді оқу


7- тапсырма 154 бет

Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Конверт ішіне жинаған жетондарын санап, конверт сыртына жазады

5-6 ұпай - «3»

7-9 ұпай - «4»

10-12 ұпай - «5»

Кері байланыс

«Бір сөзбен» әдісі

Оқушылар өздеріне берілген он екі сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай үш сөзді таңдап астын сызады. «Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану.

























Мәтінге талдау

Аты: Күні: 30.01.2018

Мәтіннің тақырыбы: Әнші Әміре


Нені елестеттің?


Нені ұнаттың?





Нені ұнатпадың?




Неге жаның ашыды?





Неге өкіндің?




Неге таң қалдың?


























Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты


Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты



Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты


Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты


Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты


Сызбада берілген сөздердің арасындағы мағыналық байланысты сызып сәйкестендір

Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді жаз

Аспанды қақ жарғандай

бір сәтте қаптап, ағылып


Тасыған қар суындай

топырлайды, бір- біріне жол бермейді


Сеңдей соғылысады

күшті, қатты






«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық,

Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану

«Үш сөзбен» әдісі

Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау,Тыныштық, Сенімсіздік, Сенімділік, Рахаттану





Лениногорск қаласы бұрын Риддер деп аталған екен, қазір ол қалаға бұрынға аты қайта берілген. Жылдың көктемінде сол қалаға Алматыдан бір топ әртіс келіпті. Олар жұмысшыларға концерт қоймақ екен. Қонақ үйге біраз жайғасып, біраз тті онцерт жөнінде құлақтанбаған. Ең ақыры жарнама да ілінбеген

Театрдың күні бұрын жідерген адамы жолда қалып қойып қалып, дер кезінде Риддерге жете алаған.




Артистерді бастап барған Құрманбек Жандарбеков мұңайып:

Бүгінгі күніміз бекерге кетті, депті жолдастарына. Сондықтан да кең маңдайлы, келбетті жігіт тұрып:

Құрмаш, қой, сен ақ сарыуайымға салынғыш екенсің.

Клубтың есігін ашқыз, әнші бишілер әзірлене берсін. Жұмысшыларды мен қазір қолма қол жинап берейін саған, дейді.

Қалай?

Оны өзім білем...

Солай дейді де әлгі жігіт Құрманбекті ертіп, клубтың алдындағы төбеге шығады.




Күн ұясына кіре берген кешкі сәт. Тымық ауа.

«Қарағым, айналайын, келдің, қайдан?» Аспанды қақ жарғандай әуелетті үн саңқ етеді. Әншінің шабыттана, асқақ шырқаған сазына досы Құрманбек те қайран боп, аузын ашып қалады.




Талай қауымды тамсандырған Құрманбек қосыла кетейін десе жүрегі дауаламайды. Аспанды толқытқан ән құлақтының бәрін елең еткізіп, қаланың о шеті мен бұ шетіне жетеді. Бір кезде жазғытұрым жылға жылғамен тасыған қар суындай әр тараптан халық клубқа қарай ағылды ай келіп.




Ал, концертіңді бастай бе, Құрмаш! Дейді әнші. Келген жұрт клубқа сыймай, сеңдей соғылысады. Әп сәтте қала халқын әнмен баурап жинап берген атақты әншә Әміре Қашаубаев екен.

Әміре ата жылы Парижде болған бүкілдүниежүзілік жарыста қазақтың халық әндерін айтып бәйге алған, теңдесі жоқ әнші таланттыы артист болған.










Лениногорск қаласы бұрын Риддер деп аталған екен, қазір ол қалаға бұрынға аты қайта берілген. Жылдың көктемінде сол қалаға Алматыдан бір топ әртіс келіпті. Олар жұмысшыларға концерт қоймақ екен. Қонақ үйге біраз жайғасып, біраз тті онцерт жөнінде құлақтанбаған. Ең ақыры жарнама да ілінбеген

Театрдың күні бұрын жідерген адамы жолда қалып қойып қалып, дер кезінде Риддерге жете алаған.


Артистерді бастап барған Құрманбек Жандарбеков мұңайып:

Бүгінгі күніміз бекерге кетті, депті жолдастарына. Сондықтан да кең маңдайлы, келбетті жігіт тұрып:

Құрмаш, қой, сен ақ сарыуайымға салынғыш екенсің.

Клубтың есігін ашқыз, әнші бишілер әзірлене берсін. Жұмысшыларды мен қазір қолма қол жинап берейін саған, дейді.

Қалай?

Оны өзім білем...

Солай дейді де әлгі жігіт Құрманбекті ертіп, клубтың алдындағы төбеге шығады.



Күн ұясына кіре берген кешкі сәт. Тымық ауа.

«Қарағым, айналайын, келдің, қайдан?» Аспанды қақ жарғандай әуелетті үн саңқ етеді. Әншінің шабыттана, асқақ шырқаған сазына досы Құрманбек те қайран боп, аузын ашып қалады.



Талай қауымды тамсандырған Құрманбек қосыла кетейін десе жүрегі дауаламайды. Аспанды толқытқан ән құлақтының бәрін елең еткізіп, қаланың о шеті мен бұ шетіне жетеді. Бір кезде жазғытұрым жылға жылғамен тасыған қар суындай әр тараптан халық клубқа қарай ағылды ай келіп.




Ал, концертіңді бастай бе, Құрмаш! Дейді әнші. Келген жұрт клубқа сыймай, сеңдей соғылысады. Әп сәтте қала халқын әнмен баурап жинап берген атақты әншә Әміре Қашаубаев екен.

Әміре ата жылы Парижде болған бүкілдүниежүзілік жарыста қазақтың халық әндерін айтып бәйге алған, теңдесі жоқ әнші таланттыы артист болған.












5-6 ұпай - «3»

7-9 ұпай - «4»

10-12 ұпай - «

Суретші


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!