|
5- сынып |
Күні: |
Мұғалім: А.Ғарифуллина |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Антонимдер. |
||||
|
Мақсаты |
Антоним дегеніміз не? |
||||
|
Күтілетін нәтиже |
А
В
С
|
||||
|
Керекті жабдықтар |
Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, стикер, флипчарт, маркер,смайликтер, суреттер. |
||||
|
Қолданылатын әдістер |
Жеке, жұптық жұмыс. «Тақырыптық теннис», «Визуалды айғақтар», «Айналмалы бекет», «Крестиктер-нөлдіктер» әдістері. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе |
8 |
1. - оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; - оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Жұпқа бөлу. (Том-Джерри, Диего-Дара, Қасқыр-Қоян)
2. Үй тапсырмасын тексеру: 1.«Тақырыптық теннис» әдісімен өткен сабақты еске түсіру. Оқушылар бірінің айтқанын бірі қайталамай өткен синоним тақырыбын еске түсіреді. Бағдаршам әдісімен өзін-өзі бағалау. |
1. -мұғаліммен сәлемдесу; - кезекшілік қызметін атқару; - сабаққа зер салу. Жұпқа бөлінеді. 2. Үй тапсырмасына жауап беру: 1.Синоним тақырыбын еске түсіріп, бірінің сөзін бірі қайталамай сипаттама береді. Бағдаршам әдісімен өз-өздерін бағалайды. |
||
|
Тұсаукесер |
12 |
«Гүл» тренингі. Балалар біз енді өсіп келе жатқан гүлміз (қолдарын созады).Кенеттен баяу жел соға бастайды, гүлдер желмен жан-жаққа шайқалады (қолдарын жан-жаққа шайқайды).Бір мезгілде аспанға бұлт төніп, жаңбыр жауа бастайды, гүлдер тоңып, бүрсіп жабылады(қолдарын тізелерінің үстіне қойып бүрсіп отырады). Бір уақытта қайтадан күннің көзі күлімдеп шыға бастайды, сол уақытта гүлдер де құлпырып, жайнап ашыла бастайды. Балалар осы гүлдей бүгінгі сабағымызды керемет көңіл-күймен бастайық! Оқулықпен, ғаламтормен жұмыс. «Антоним» тақырыбын оқулықтан жеке оқып, телефон арқылы ғаламторға кіріп, антоним туралы мағлұмат алып, жұппен талқылайды. «Жұптық жұмыс». «Визуалды айғақтар» әдісімен оқушылар берілген суреттерді орналастырып мәтін құрайды. Мәтін ішінде антоним болуы керек, жұмыстарын топтан 1 оқушы шығып қорғайды. Топпен өзара «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айтумен бағалайды. Талантты және дарынды оқушылар «Кеңейтілген тапсырмалар» орындайды. Сөз мағыналарын салыстырып, ерекшелігін табады. Өз білімін дәлелдеп,негізгі идеяларды кестеге жазулары керек. Әрбір оқушы жеке жұмыстанады. Орындап болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. |
Трненингке қатысады. Антоним тақырыбын оқиды, жұппен талқылайды. Ғаламторға кіріп, мағлұмат жинайды. Топтан бір оқушы шығып «Визуалды айғақтар» әдісімен суреттерді орналастырып, мәтін құрайды, тақырыбын қояды, жұмыстарын қорғайды. Топпен өзара «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айтумен бағалайды. Талантты және дарынды оқушылар «Кеңейтілген тапсырмалар» орындайды. Сөз мағыналарын салыстырып, ерекшелігін табады. Өз білімін дәлелдеп,негізгі идеяларды кестеге жазады. Әрбір оқушы жеке жұмыстанады. Орындап болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. |
||
|
Негізгі бөлім |
15 |
«Айналмалы бекет» әдісімен топтар «Антоним», «Синоним», «Омоним» тақырыбына постер шығарып, қорғайды. Маршруттық картамен жұмыс. Критерий арқылы бағаланады |
Әр топ берілген тақырыпқа постер шығарады. Топтан бір оқушы қорғайды.Қалған топ мүшелері келесі топтың постерін қарап, қорғаушысын тыңдап ұсыныстары мен жұлдыздарын қалдырып кетеді. Топтар бір-бірін смайликтермен бағалайды. Маршруттық картадағы тапсырмаларды орындайды. Критерий арқылы өзін-өзі бағалайды. |
||
|
Қорытынды |
10 |
«Крестик-нөлдіктер» әдісімен 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.2.Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. «Басбармақ» әдісімен бағалау.
Маршруттық картамен жұмыс. Критерий арқылы бағаланады Кері байланыс. «Бас. Қол. Жүрек»
Үйге тапсырма: «Сұрақтары бар қорапқа» түсінбеген сұрақтары бойынша сұрақтар дайындау. |
1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап береді және сол квадратқа крестик қояды.
«Басбармақ» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды. Маршруттық картадағы тапсырмаларды орындайды Критерий арқылы өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс парағын толтырады. Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Антоним" 5 сынып
Ашық сабақ "Антоним" 5 сынып
|
5- сынып |
Күні: |
Мұғалім: А.Ғарифуллина |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Антонимдер. |
||||
|
Мақсаты |
Антоним дегеніміз не? |
||||
|
Күтілетін нәтиже |
А
В
С
|
||||
|
Керекті жабдықтар |
Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, стикер, флипчарт, маркер,смайликтер, суреттер. |
||||
|
Қолданылатын әдістер |
Жеке, жұптық жұмыс. «Тақырыптық теннис», «Визуалды айғақтар», «Айналмалы бекет», «Крестиктер-нөлдіктер» әдістері. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе |
8 |
1. - оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; - оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Жұпқа бөлу. (Том-Джерри, Диего-Дара, Қасқыр-Қоян)
2. Үй тапсырмасын тексеру: 1.«Тақырыптық теннис» әдісімен өткен сабақты еске түсіру. Оқушылар бірінің айтқанын бірі қайталамай өткен синоним тақырыбын еске түсіреді. Бағдаршам әдісімен өзін-өзі бағалау. |
1. -мұғаліммен сәлемдесу; - кезекшілік қызметін атқару; - сабаққа зер салу. Жұпқа бөлінеді. 2. Үй тапсырмасына жауап беру: 1.Синоним тақырыбын еске түсіріп, бірінің сөзін бірі қайталамай сипаттама береді. Бағдаршам әдісімен өз-өздерін бағалайды. |
||
|
Тұсаукесер |
12 |
«Гүл» тренингі. Балалар біз енді өсіп келе жатқан гүлміз (қолдарын созады).Кенеттен баяу жел соға бастайды, гүлдер желмен жан-жаққа шайқалады (қолдарын жан-жаққа шайқайды).Бір мезгілде аспанға бұлт төніп, жаңбыр жауа бастайды, гүлдер тоңып, бүрсіп жабылады(қолдарын тізелерінің үстіне қойып бүрсіп отырады). Бір уақытта қайтадан күннің көзі күлімдеп шыға бастайды, сол уақытта гүлдер де құлпырып, жайнап ашыла бастайды. Балалар осы гүлдей бүгінгі сабағымызды керемет көңіл-күймен бастайық! Оқулықпен, ғаламтормен жұмыс. «Антоним» тақырыбын оқулықтан жеке оқып, телефон арқылы ғаламторға кіріп, антоним туралы мағлұмат алып, жұппен талқылайды. «Жұптық жұмыс». «Визуалды айғақтар» әдісімен оқушылар берілген суреттерді орналастырып мәтін құрайды. Мәтін ішінде антоним болуы керек, жұмыстарын топтан 1 оқушы шығып қорғайды. Топпен өзара «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айтумен бағалайды. Талантты және дарынды оқушылар «Кеңейтілген тапсырмалар» орындайды. Сөз мағыналарын салыстырып, ерекшелігін табады. Өз білімін дәлелдеп,негізгі идеяларды кестеге жазулары керек. Әрбір оқушы жеке жұмыстанады. Орындап болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. |
Трненингке қатысады. Антоним тақырыбын оқиды, жұппен талқылайды. Ғаламторға кіріп, мағлұмат жинайды. Топтан бір оқушы шығып «Визуалды айғақтар» әдісімен суреттерді орналастырып, мәтін құрайды, тақырыбын қояды, жұмыстарын қорғайды. Топпен өзара «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айтумен бағалайды. Талантты және дарынды оқушылар «Кеңейтілген тапсырмалар» орындайды. Сөз мағыналарын салыстырып, ерекшелігін табады. Өз білімін дәлелдеп,негізгі идеяларды кестеге жазады. Әрбір оқушы жеке жұмыстанады. Орындап болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. |
||
|
Негізгі бөлім |
15 |
«Айналмалы бекет» әдісімен топтар «Антоним», «Синоним», «Омоним» тақырыбына постер шығарып, қорғайды. Маршруттық картамен жұмыс. Критерий арқылы бағаланады |
Әр топ берілген тақырыпқа постер шығарады. Топтан бір оқушы қорғайды.Қалған топ мүшелері келесі топтың постерін қарап, қорғаушысын тыңдап ұсыныстары мен жұлдыздарын қалдырып кетеді. Топтар бір-бірін смайликтермен бағалайды. Маршруттық картадағы тапсырмаларды орындайды. Критерий арқылы өзін-өзі бағалайды. |
||
|
Қорытынды |
10 |
«Крестик-нөлдіктер» әдісімен 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.2.Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. «Басбармақ» әдісімен бағалау.
Маршруттық картамен жұмыс. Критерий арқылы бағаланады Кері байланыс. «Бас. Қол. Жүрек»
Үйге тапсырма: «Сұрақтары бар қорапқа» түсінбеген сұрақтары бойынша сұрақтар дайындау. |
1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап береді және сол квадратқа крестик қояды.
«Басбармақ» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды. Маршруттық картадағы тапсырмаларды орындайды Критерий арқылы өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс парағын толтырады. Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |
||
шағым қалдыра аласыз













