Пән: Қазақ
тілі
Бөлім:Дені саудың
жаны сау
Сабақтың
тақырыбы:
Сөз және оның
мағынасы
Антоним дегеніміз
не?
|
Мектеп: «Көкпекті орта
мектебі»КММ
|
Күні:17.01.19
|
Мұғалімніңесімі:Сулейменова Гульжан
Даяровна
|
Сынып :2
«А»
|
Қатысқандар саны: 1
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
2.1.6.1 интонацияны, вербалды
емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз
қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз? т.б.) назарын
аударту
2.2.2.1 синоним, антоним,
омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,
сөйлеу барысында қолдану
2.1.5.1 аудио-бейнежазба
мазмұны бойынша өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі...,
пайдалы/пайдасыз болды, себебі ... т.б.)
білдіру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қарма -қарсы сөздер мағынасын
түсіну және ажырата білу;
|
Барлықоқушылар:
|
|
Оқушылардыңбасымбөлігі:
|
|
Кейбіроқушылар:
|
|
Бағалаукритерийі
|
Сөздердің қарама-қарсы
мағынасын түсінеді, сөз жұптарын табады.
Сөз мағыналарын
ажыратады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және постер , топтық
тапсырмалар, кері байланыс, стикер, слайд,
флипчарт.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік, рефлексия,
,талдау.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ тілі, көркем
еңбек.
|
Сабақта
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Өткенді
қайталау
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Біз балдырған
баламыз
Құстай қанат
қағамыз
Дүниені
аралап
Оқып білім
аламыз.
-Топ
ережесін еске түсіру.Жеке жеке топ
ережесін оқу
Бірігіп жұмыс
істеу!
Ұйымшыл тату
болу!
Сұраққа толық нақты жауап
беру!. Т.сс
Топтарды таныстыру
1,2,3,4.
Топ басшыларын сайлау. Бір
оқушыдан сұрап шығу әр топтан.Кім топ басшысы болды
деп
-балалар бүгін сендердің
сабаққа қалай қатысып отырғандарыңа байланысты сендерді бағалап
отырамын.
Бағдаршамның 3 түсі
бойынша
Қызыл
түс берілсе –сұраққа толық нақты
жауап берген оқушы яғни 30 бал беріледі.
Ал
жасыл
түс -20
ұпай
Сары
түс-10
ұпай
Өткен тақырып бойынша сұрақтар
қою
-сөйлем деген
не?
-сөйлем неден
тұрады?
-сөйлемнің қандай түрлері
бар?
-хабарлы сөйлем деген
не?
-лепті сөйлем
ше?
-сұраулы
сөйлем?
Бағалау.
|
Қимыл қозғалыспен
көрсетеді
|
Ребус шешу
ТЖ
Антоним
сөз
-ия балалар қазақ тілінде
антоним сөздер бар екен .Ол қандай сөздер тақтаға
қарайық.
Ереже: Тілімізде мағынасы
қарама-қарсы сөздер кездеседі. Мұндай сөздерді антоним сөздер деп
атаймыз.
-қане мағынасы қарама-қарсы
қандай сөздер бар?
Ой тастау.Ой
қорыту
Оқулықпен
жұмыс
Тапсам деймін
уақыт.
Тізбектеп оқыту. Ішінен
қарама-қарсы сөздерді табу (оң –сол, жүгіру
-тұру)
-өлең не туралы екенін
айт
-ендеше оң сол сөзі бір біріне
жақын ба әлде қарама-қарсы ма?
Дәптермен
жұмыс
Сөздік
диктант
Мақал мәтелдерді жатқа
жаз.
Көп біл,аз
сөйле
Ашу
-дұшпан,
Ақыл
–дос,
Ақылыңа ақыл
қос.
Жұппен жұмыс.Дәптерлерін
көршілерімен алмастырады.Тексереді.бағалайдыЖарайсың жақсы
талаптан.Оқушыдан сұрау. Не себепті деп?
-мақалдың мағынасын
түсіндір.
-мақалдан мағынасы
қарама-қарсы сөздерді тап
Топтарға тапсырма. «кім
шапшаң»
Музыка ойналып тұрады.Ал
оқушылар топты айнала билейді.Музыка аяқталғанда сөздерді
сәйкестендіру керек.
Ащы-тұщы,
қалың-жұқа,ұзын-қысқа
Өлеңді оқып, антоним сөздерді
тап.Антоним сөздерді дәптерге көшіріп жаз
Күндіз де
көреді
Түнде де
көреді
Жәнібек
киноға
Жанын да
береді.
-қалай ойлайсың баланың көзі
неліктен нашар көрді?
ҚБ Мақсат
қою.
Бүгінгі сабақтың мақсаты
қандай?
Оқушылар сабақтың мақсатын
тұжырымдайды:
Сабақта мағынасы қарма- қарсы
сөздерді түсіну.
Жаңа сабақты
ашу:
Ойын: «Ым-ишара» Әр топтан 1
оқушы шығады.сол оқушыға мұғалім жасырылған сөзді көрсетеді.Ал
оқушы оны ыммен қимылмен көрсетеді. Мысалы: жылы,
оң-сол,қалың,ақ-қара
|
Топтық жұмысты
орындайды
.
Оқушылар өздері ой
қорытады
Сұрақтарға жауп
береді
Жұппен жұмыс
орындайды
|
Сабақтың
ортасы
Сергіту
сәті
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
|
Видео
жазбадағы
би
|
Сабақтың
соңы
|
Әдіс-тәсіл
Берілген
сұрақтар:
-Сөз неден
құралады?
-Сөз қызметіне қарай қаншаға
бөлінеді?
-Қарма-қарсы сөздер дегеніміз
қандай сөздер?
-Антоним сөздерге мысал
келтір?
-Сабақта нені
үйрендіңдер?
-Бұл алған білімді өмірде
қалай қолдануға болады?
Қалыптастырушы
бағалау:
Жақсы орындаған оқушы
шананың бесінші бөлігін апарып тақтаға
жабыстырады
|
«Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі
|
Бағалау
|
Бүгінгі сабақта бірлесіп,
бір отбасының баларындай шана
құрастырдық.
Шананың суреті толық
құрастырылады
|
|
Рефлексия
|
Білім ағашы
суреті
-нені білдім, нені
үйрендім
-нені толық
түсінбедім
-
|
Сабақтан алған әсерлерін
стикерге жазып ағашқа жабыстырады
|
Үйге тапсырма:
№11,9-бетте.
|
Саралау – Сізқосымша
көмеккөрсетудіқалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілетіжоғары
оқушыларғатапсырманы
күрделендірудіқалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенінтексеруді
қалайжоспарлайсыз?
Сабақ барысында үйренгенін
бағалау үшін, мадақтаймын және қысқы ойынға (фазл) шана суретін
құрастырамыз
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-менбайланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайыма?
Бүгіноқушылар
не
білді?
Сыныптағыахуал
қандайболды?
Мен
жоспарлаған
саралаушаралары
тиімдіболдыма?
Мен
берілген
уақытішінде
үлгердімбе? Мен
өзжоспарыма
қандайтүзетулер
енгіздімжəне
неліктен?
|
Бүгінгі сабақта оқк
мақсатына жеттім.Сабаққа балалар белсенді қатысты.Жоспарда
көрсетілген тапсырмаларды орындау қиын болған жоқ.Сабақта
қолданылған әдіс тәсілдер тиімді болды.Қарама-қарсы сөздер жұбын
тауып, ажырата білді. Сабақ өздеңгейінде өтті.Уақытты
үнемдей білдім
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:әдіс- тәсілдер қолдандым ,
сол табысты болды.
2:бағалауда, мадақтап, шана
құстырдық сол табысты болды.
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:Слайд және флипчарт
тапсырмалары жақсарта алды.
2:Көнекіліктер және
суреттер
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіругекөмектесетінне
білдім?
-Жаңа ақпараттық
технолгиялар қолдану жәнеоқушы өзі талдап, ізденуге бағыт
беру.
|