Материалдар / Ашық сабақ Анықталған және анықталмаған интеграл

Ашық сабақ Анықталған және анықталмаған интеграл

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Анықталған және анықталмаған интегралға есептер шығару әдісі Алғашқы функцияны табу арқылы есептер шығаруды үйрену
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Ақпан 2022
334
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Cабақ жоспары

Анықталған және анықталмаған интеграл

(сабақтың тақырыбы)



Модуль\ пән атауы:_Математика

Дайындаған педагог:_Құспан Айнұр Маратқызы_

202_2__жылғы «__17__»____ақпан_________

1.Жалпы мәліметтер:

Курс,оқу жылы,топ:__1курс 17/21.12

Cабақ типі:___білімді бекіту________________________________________________

2.Мақсаты,міндеттері: анықталған интеграл ұғымын білу және оны есептеу; интегралдауды дифференциалдауға кері процесс ретінде түсіну; анықталмаған интегралдың анықтамасын білу, қасиеттерін есеп шығаруда қолдана білу

3.Сабақты жабдықтау:

3.1.Оқу-әдістемелік құрал- жабдықтар,анықтамалық әдебиеттер

Алгебра және анализ бастамалары А.Е.Әбілқасымова З.Ә.Жұмағұлова_11 сынып, интернет ресурстары_________________________________________________________

3.2.Техникалық құралдар,материалдар

интерактивті тақта, тақта,бор, слаид, үлестірмелі қағаз

4.Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

15 минут



І.Ұйымдастыру (2 минут)

    1. Сәлемдесу

    2. Топ білім алушылары жағымды ахуал туғызу

    3. Түгелдеу


Студенттер өткен сабақты қайталайды.




Ұпай







Оқулық



Сабақтың ортасы

40 минут

























Білу және түсіну

ІІ. Алғашқы функцияны қорытындылау

Анықтама. дифференциалданатын функциясы функциясының берілген аралықтағы алғашқы функциясы деп аталады, егер осы аралықтағы барлық - тер үшін теңдігі орындалса.

Берілген функция үшін оның алғашқы функциясы бір мәнді анықталмайды.

Теорема. Егер функциясы – кейбір аралықта үшін алғашқы функция болса, онда функциясы да, мұндағы C – кезкелген тұрақты, осы аралықта функциясы үшін алғашқы функция болады.

Сонымен, берілген аралықта үшін алғашқы функция болатын әрбір функцияны келесі түрде жазуға болады: .

Яғни, берілген функциясы үшін бір алғашқы функциясын тапсақ жеткілікті, онда барлық алғашқы функцияларды білеміз деп айтуға болады, себебі олар бір-бірінен тұрақты шамаға ғана өзгеше болады.

Анықтама.

функциясының берілген аралықтағы барлық алғашқы функцияларының жиынтықтарын осы аралықтағы функциясының анықталмаған интегралы деп атайды.

Белгілеуі (символдық жазу): ,

мұндағы – интеграл астындағы функция,

интеграл астындағы өрнек,

интегралдау айнымалысы,

кез келген тұрақты.

Анықталмаған интегралды іздеу функцияны интегралдау деп аталады. Интегралдау кезінде интегралдаудың кейбір қасиеттерін, интегралдау формулаларын, сонымен бірге арнайы тәсілдерді білу көмектеседі.


1 тапсырма Сұрақ жауап


1) Туынды дегеніміз не? Негізгі ережелерін ата

2) Дифференциалдау ұғымы

3) Алғашқы функция. Интегралдау ұғымы

4) Алғашқы функцияның негізгі ережелері

5) Анықталмаған интеграл дегеніміз не?

6) Анықталған интеграл . Ньютон - Лейбниц формуласы

2 тапсырма Кестені толтырыңыз:

Студенттермен бірге қорытынды жасаңыз

Функция

Туынды

Алғашқы функция

f (x) = х

f`(x) =

F(x) =

f (x) = 5х+2

f` (x) =

F(x) =

f (x) =

f` (x) = 4х+1

F(x) =

f (x) = cos5x

f`(x) =

F(x) =

f(x) =

f`(x) =





3 тапсырма Салыстыру

4 тапсырма Сәйкестендіру

Оқулықтағы

3.3 (1,2)

1.9 (1,2) есептерді шығарады.

Студенттер

1есеп Бөліктеп интегралдауға

2 есеп Анықталған интегралға

3 есеп Анықталмаған интегралға

4 есеп Анықталған интегралға

5есеп Анықталған интегралға есептерді слаидтан қарап есептейді.






Оқулық

Жұмыс дәптері












Тақта

Сабақтың соңы

5 минут

5.Сабақ бойынша рефлексия:

Кері байланыс

Мен көп нәрсені үйрендім

Мен аз нәрсені үйрендім

Мен ештеңе үйренбедім





6.Үй тапсырмасы:

3.14

1.18


Сабақтан алған білімдерін кестеге жазады.





Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 100 балл




7.Бағалау:

8.Қорытындылау:



















Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?









Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ