|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректер базасы |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты іздеу әдістері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Электрондық кестеде деректер базасын құрады Деректер базасында ақпаратты іздейді |
|||
|
Құндылықты дәріптеу |
Деректерді жүйелілікпен іздеп, дұрыс енгізуге үйрету арқылы мұқияттылық пен жауапкершілікті қалыптастыру. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Пән мұғалімімен амандасады; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
1 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Шаңырақ» әдісі арқылы шаттық шеңберін жасайды |
Бір біріне жағымды тілектерін арнайды |
|
|
|
2 минут |
Топқа бөлу «Мақалды жалғастыр...» әдісі арқылы топқа бөлу |
Топқа бөлінеді
|
|
|
|
3 минут |
Өткен сабақты пысықтау: Clastime платформасында үй тапсырмасына шолу 1. Электрондық кесте қандай жүйе болып табылады? Кесте түрінде берілген деректерді өңдеу жүйесі 2. Электрондық кестеде ұяшықтарға қандай мәліметтер жазуға болады? Сандар, мәтін, формулалар 3. Жазбада қандай ақпарат беріледі? Нысан туралы мәлімет 4. Деректер базасының өрісі дегеніміз не? Нысанның қасиеті 5. Excel-де деректер базасының бағандары қалай орналасуы керек? Бағандар үзіліссіз, бірінен кейін бірі орналасуы керек 6. Excel-де деректер базасы қай жерде орналасуы мүмкін? Бір парақта |
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Дескриптор: Сұрақтың дұрыс жауабын береді 1 б |
https://www.classtime.com/sessions/4MBAW7/challenges/my-puzzles/ad6025be-9553-4180-91ac-bb8c144a4464 |
|
2 минут |
Жаңа тақырыпты ашу Құрастырылған пазл арқылы сабақ тақырыбын ашады Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады |
Құрастырылған пазлға қарап сабақ тақырыбын ашады |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру ЖИ сабақ түсіндіреді Мұғалім электрондық кестеде деректер базасын жасауға қажетті қадамдарды көрсетеді |
Оқушылар керек ақпаратты дәптерге жазып алады
|
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
|
||||
|
Практикалық бөлім 11 минут |
1-тапсырма Функционалдық сауаттылық Топтық жұмыс «Пікірталас» әдісі "Мектепте оқушылардың смартфон қолдануына шектеу қою дұрыс па?" тақырыбы бойынша өз көзқарасыңды дәлелде. Смартфон қолданатын оқушылардың деректерін реттеп, кесте құр. Сауалнама сұрағы: Сабақ кезінде смартфон қолданасыз ба? (Иә/Жоқ) Смартфонды көбіне не үшін пайдаланасыз? (Ойын, Білім, Байланыс) Смартфон сіздің сабағыңызға қалай әсер етеді? (Жақсы/Нашар) |
Бір топ "шектеу қоюды" қолдайды, екіншісі "шектеуге қарсы" позицияны қорғайды. |
Дескриптор: Сауалнама өткізу және деректер жинайды 1 б. Деректерді жүйелеу арқылы кесте құрады 1 б |
флипчарт қағаздары немесе А3 форматындағы қағаздар мен түрлі түсті маркерлер |
|
5 минут |
2-тапсырма Жұптық тапсырма Сауалнама деректерін электрондық кестеге енгіз. ПОИСКПОЗ (MATCH) функциясын қолдана отырып, смартфонды ең көп қолданатын оқушыны анықта, смартфонды ең аз қолданатын оқушыны анықта. |
Microsoft Word немесе Excel бағдарламасын ашып, берілген үлгі бойынша кесте құрады. |
Дескриптор: Деректерді электрондық кестеге дұрыс енгізеді 1 б ПОИСКПОЗ (MATCH) функциясын дұрыс қолданады 1 б Деректер базасында ақпаратты іздейді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
Компьютермен жұмыс |
|
5 минут |
Жеке жұмыс Компьютермен жұмыс 9-сынып оқушыларының
есімдері жазылған кесте берілген (7-сурет). Мысалы, A5 ұяшықта
Фариданың есімін қалай көрсету керектігі 7-суретте
көрсетілген.
|
Компьютермен жұмыс жасайды |
Дескриптор: Ұяшыққа деректерді дұрыс енгізеді 1 б ИНДЕКС функциясын дұрыс синтаксиспен жазады 1 б Нәтижені тексереді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
Компьютер |
|
1 минут |
Сергіт сәті: «Ою» биі |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Бекіту кезеңі: Lumio платформасында терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді Ақпарат - біздің өміріміздің маңызды құрамдас бөлігі Ақпаратты іздеу – деректердің үлкен көлемінен қажетті мәліметті табу процесі. Деректер базасы – белгілі бір құрылым бойынша ұйымдастырылған ақпараттардың жиынтығы. Ауқым (диапазон) – Excel парағындағы деректердің белгілі бір бөлігі. ПОИСКПОЗ (MATCH) – белгілі бір мәннің деректер ауқымындағы орнын анықтайтын Excel функциясы. ИНДЕКС (INDEX) – ауқымдағы белгілі бір жол мен баған қиылысындағы мәнді көрсететін Excel функциясы. Ізделінген мән – Excel функциясында массивтің элементтері арасынан табылуы тиіс дерек |
Терминдерді анықтамамен сәйкестендіреді |
Дескриптор: Анықтамаларды сәйкестендіреді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
https://lum.io/student/share/739355a9-7740-4b4c-a8ca-e5bc01d79f8c?confirmed_country=KZ |
|
1 минут |
Кері байланыс: Livecloudonline платформасында кері байланыс жасайды |
Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
https://livecloud.online/join/RJVF |
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: 50 беттегі сұрақтар |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ақпаратты іздеу әдістері 9-сынып
Ашық сабақ Ақпаратты іздеу әдістері 9-сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректер базасы |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты іздеу әдістері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Электрондық кестеде деректер базасын құрады Деректер базасында ақпаратты іздейді |
|||
|
Құндылықты дәріптеу |
Деректерді жүйелілікпен іздеп, дұрыс енгізуге үйрету арқылы мұқияттылық пен жауапкершілікті қалыптастыру. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Пән мұғалімімен амандасады; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
1 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Шаңырақ» әдісі арқылы шаттық шеңберін жасайды |
Бір біріне жағымды тілектерін арнайды |
|
|
|
2 минут |
Топқа бөлу «Мақалды жалғастыр...» әдісі арқылы топқа бөлу |
Топқа бөлінеді
|
|
|
|
3 минут |
Өткен сабақты пысықтау: Clastime платформасында үй тапсырмасына шолу 1. Электрондық кесте қандай жүйе болып табылады? Кесте түрінде берілген деректерді өңдеу жүйесі 2. Электрондық кестеде ұяшықтарға қандай мәліметтер жазуға болады? Сандар, мәтін, формулалар 3. Жазбада қандай ақпарат беріледі? Нысан туралы мәлімет 4. Деректер базасының өрісі дегеніміз не? Нысанның қасиеті 5. Excel-де деректер базасының бағандары қалай орналасуы керек? Бағандар үзіліссіз, бірінен кейін бірі орналасуы керек 6. Excel-де деректер базасы қай жерде орналасуы мүмкін? Бір парақта |
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Дескриптор: Сұрақтың дұрыс жауабын береді 1 б |
https://www.classtime.com/sessions/4MBAW7/challenges/my-puzzles/ad6025be-9553-4180-91ac-bb8c144a4464 |
|
2 минут |
Жаңа тақырыпты ашу Құрастырылған пазл арқылы сабақ тақырыбын ашады Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады |
Құрастырылған пазлға қарап сабақ тақырыбын ашады |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру ЖИ сабақ түсіндіреді Мұғалім электрондық кестеде деректер базасын жасауға қажетті қадамдарды көрсетеді |
Оқушылар керек ақпаратты дәптерге жазып алады
|
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
|
|
||||
|
Практикалық бөлім 11 минут |
1-тапсырма Функционалдық сауаттылық Топтық жұмыс «Пікірталас» әдісі "Мектепте оқушылардың смартфон қолдануына шектеу қою дұрыс па?" тақырыбы бойынша өз көзқарасыңды дәлелде. Смартфон қолданатын оқушылардың деректерін реттеп, кесте құр. Сауалнама сұрағы: Сабақ кезінде смартфон қолданасыз ба? (Иә/Жоқ) Смартфонды көбіне не үшін пайдаланасыз? (Ойын, Білім, Байланыс) Смартфон сіздің сабағыңызға қалай әсер етеді? (Жақсы/Нашар) |
Бір топ "шектеу қоюды" қолдайды, екіншісі "шектеуге қарсы" позицияны қорғайды. |
Дескриптор: Сауалнама өткізу және деректер жинайды 1 б. Деректерді жүйелеу арқылы кесте құрады 1 б |
флипчарт қағаздары немесе А3 форматындағы қағаздар мен түрлі түсті маркерлер |
|
5 минут |
2-тапсырма Жұптық тапсырма Сауалнама деректерін электрондық кестеге енгіз. ПОИСКПОЗ (MATCH) функциясын қолдана отырып, смартфонды ең көп қолданатын оқушыны анықта, смартфонды ең аз қолданатын оқушыны анықта. |
Microsoft Word немесе Excel бағдарламасын ашып, берілген үлгі бойынша кесте құрады. |
Дескриптор: Деректерді электрондық кестеге дұрыс енгізеді 1 б ПОИСКПОЗ (MATCH) функциясын дұрыс қолданады 1 б Деректер базасында ақпаратты іздейді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
Компьютермен жұмыс |
|
5 минут |
Жеке жұмыс Компьютермен жұмыс 9-сынып оқушыларының
есімдері жазылған кесте берілген (7-сурет). Мысалы, A5 ұяшықта
Фариданың есімін қалай көрсету керектігі 7-суретте
көрсетілген.
|
Компьютермен жұмыс жасайды |
Дескриптор: Ұяшыққа деректерді дұрыс енгізеді 1 б ИНДЕКС функциясын дұрыс синтаксиспен жазады 1 б Нәтижені тексереді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
Компьютер |
|
1 минут |
Сергіт сәті: «Ою» биі |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Бекіту кезеңі: Lumio платформасында терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді Ақпарат - біздің өміріміздің маңызды құрамдас бөлігі Ақпаратты іздеу – деректердің үлкен көлемінен қажетті мәліметті табу процесі. Деректер базасы – белгілі бір құрылым бойынша ұйымдастырылған ақпараттардың жиынтығы. Ауқым (диапазон) – Excel парағындағы деректердің белгілі бір бөлігі. ПОИСКПОЗ (MATCH) – белгілі бір мәннің деректер ауқымындағы орнын анықтайтын Excel функциясы. ИНДЕКС (INDEX) – ауқымдағы белгілі бір жол мен баған қиылысындағы мәнді көрсететін Excel функциясы. Ізделінген мән – Excel функциясында массивтің элементтері арасынан табылуы тиіс дерек |
Терминдерді анықтамамен сәйкестендіреді |
Дескриптор: Анықтамаларды сәйкестендіреді 1 б Қ.Б. Әр дескрипторға сәйкес өздерін бағалайды |
https://lum.io/student/share/739355a9-7740-4b4c-a8ca-e5bc01d79f8c?confirmed_country=KZ |
|
1 минут |
Кері байланыс: Livecloudonline платформасында кері байланыс жасайды |
Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
https://livecloud.online/join/RJVF |
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: 50 беттегі сұрақтар |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















