Күні:
Сынып:7
|
Мектеп: Құлан
шағын орталықты орта
мектебі
Пән мұғалімі:
Турикбаева Тумар
Демеубаевна
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ақпараттың өлшем
бірліктері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.2.1.1- ақпараттың
өлшем бірліктерін атап өту
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
-ақпараттың өлшем
бірліктерімен
танысады
Оқушылардың басым
бөлігі:
-Ақпараттың өлшем бірлігін
анықтайды ,ақпаратты жеткізу жылдамдығын
түсінеді
Кейбір
оқушылар:
-Ақпараттың өлшем бірлігіне
берілген түрлі тапсырмаларды орындай
алады
|
Бағалау
критерийлері
|
1.ақпарат өлшем бірліктерін
атайды
2.ақпараттың өлшем бірліктерін
ажыратады
|
Тілдік
мақсаттар
|
-
Пәнге қатысты лексика және
терминалогия:
-
-бит,байт,килобайт ,мегабайт
,гигабайт,терабайт
-
Диалог құруға /жазылымға
қажетті сөздер
топтамасы
-
-файл өлшемін байттан
килобайтқа ауыстыру
үшін....қажет
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау,қарым қатынас жасау
қабілеті
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ақпарат өлшем бірліктерін
анықтау кезінде математика пәнімен
байланыстыру
|
Алдыңғы
білім
|
Оқушылар компьютерлердің
негізгі сыртқы және ішкі құрылғыларымен
таныс.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
Сабақтың
соңы
|
Ұйымдастыру:
Тренинг
бір-біріне жақсы
тілек айтады
Берілген тапсырма
бойынша жылдам жауап беру керек,себебі орындық
ыстық.
1.Компьютерде жұмыс
істеу кезінде қанша уақыт отыру
қажет?
2.Компьютермен жұмыс
жасау кезіндегі кауіпсіздік техникалық ережелерін
ата?
3.Компьютердің
алдында неліктен ұзақ отыруға болмайды
?
4.Көз жаттығуларын
не үшін жасаймыз?
Компьютерде дұрыс
отыру ережелері неліктен
маңызды?
«Күлегештер»
тарату арқылы әр оқушыны
ынталандырамын.
1 және 2 санын
қайталау арқылы оқушылар екіге топқа
бөлінеді
І
топ:Байт
ІІ топ:
Кбайт
«Қазынаны іздеу
жолында» әдісі арқылы оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар
беріледі
Білу: Оқулықтағы мәтінмен жұмыс: Ж
(жеке
жұмыс)
-
Ақпараттың өлшем бірлігі не үшін
керек?
-
Бит дегеніміз не?
-
Өлшем бірліктер өзара қалай
байланысты?
-
Байт,килобайт,мегабайт және гигабайт дегеніміз
не?
«Бас бармақ»
тәсілі арқылы қалыптастырушы бағалау
жүргіздім.Тақырыптың түсіну
деңгейін арттыру мақсатында және дамытуға қол жеткізу
мақсатында.
|
Интербелсенді
тақта
Слайд
Слайд
«Күлегештер»
|
Ойлан/жұптас/талқыла ой шақыру стратегиясы әдісі бойынша
топтық жұмыс жүргізіледі
Кез-келген оқушыға өзінің алғашқы білімдеріне оралып,оның
ішінде осы түсінік пен сөзге қатысты білетіндерін таңдап алуға
мүмкіндік береді
Түсіну: Т(топтық
жұмыс)
І топ:
Ақпарат құралдарының өлшемдерін және мүмкіндіктерін
салыстырады.
ІІ топ:
Берілген ақпараттың өлшем бірліктерін өсу реті бойынша
орналастырады.
«Екі жұлдыз,бір
тілек» кері байланыс арқылы тақырыпты
қаншалықты түсінгенін
бағалаймын.
|
Постер
|
Қолдану:
№
1
тапсырма
1.Өз есіміңді
жазыңдар.Оның ақпараттық көлемін тауып ,бит өлшеміне
айналдырыңдар.
Мысалы, Динара-6
символ,1 символ 1 байтқа тең болса,онда 6*1=6 байт,6*8 =48
бит
2.Ақпараттық көлемі
200 байтқа тең мәтінді компьютерге қалай
енгіземіз?
Ж :200 символ
теру
3. 24576 битті
байтқа және килобайтқа
аударыңдар.
Ж:3072 байт,24
Кбайт
|
Оқулық, дәптерлер.
Үлестірмелі карточка
|
Дескрипторлар:
Білім
алушы:
-ақпараттың көлемін
табады
-ақпараттың өлшем
бірліктерін біледі
-ақпараттық көлемді
компьютерге енгізе алады
БББ кестесі
(Білемін,Білгім
келеді,Білдім)
Б(Мен не
білдім?)
|
Б(Менің не білгім
келеді?)
|
Б(Мен не
білдім?)
|
|
|
|
|
Жинақтау
Сәйкестендіру
кестесі (жеке жұмыс )
Ақпараттың әртүрлі
көлемдерін сәйкестендіреді
1 байт шағын көркем
кітап
1 Гбайт кітабы бар метрлік
сөре
100 Мбайт төменгі тұрғыдағы
фотосуреттер
3 Гбайт клавиатурадан
шығарылған символ
100 Кбайт адам өмір бойы оқып
шығады
100 Мбайт сапалы бейнежазбаның
сағаты
|
|
|
|
Дескрипторлар:
Білім
алушы:
-ақпараттың әртүрлі көлемін
табады
-ақпараттың әртүрлі көлемін
сәйкестендіре алады
«Бағдаршам» әдісі бойынша
бағалау сабақ соңындағы
оқушылардың рефлексиясы:
Сабақтың соңында алған
білімінің деңгейін анықтау
мақсатында.
Оқушылар:
-
толықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ
ТҮСТІ;
-
түсінуге жақын болса, аздап білсе САРЫ
ТҮСТІ;
түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ
көрсетеді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Саралау: оқушыларға
алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт
беремін
Қарқын тәсілі
Диалог және қолдау
көрсету
Флэш-карта сақтау құрылғысында
бос орын көлемі 4 Кб. Реферат көлемі .*docxформатында 5600 байт,
.*pdf форматында 4600 байтқа тең.
Флэш-картаға қай құжатты
орналастыруға болатынын анықтаңыз және
түсіндіріңіз.
Шешімі
__________________________________________________
Түсіндіруі
__________________________________________________
|
-
Бағалау критерийлері
бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар
аударамын
-
«Күлегештер» тарату
арқылы қалыптастырушы
бағалау
-
«Бас бармақ» тәсілі
арқылы қалыптастырушы
бағалау
-
«Екі жұлдыз,бір
тілек» кері байланыс арқылы
-
БББ кестесі
(Білемін,Білгім
келеді,Білдім)
-
«Бағдаршам» әдісі
бойынша бағалау
|
Оқушыларға
қауіпсіздік ережелерін сақтауы ескертіліп, тақырып бойынша мазмұнды
сызбаны түсінікті етіп дайындау
айтылды.
|
Рефлекция
|
1. Сабақ (оқу
мақсаттары) шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қандай екі нәрсе
табысты болды?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды?
1.
2.
Сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз
|