
Ашық сабақ жоспары
Пәні: Педагогика
Сабақтың тақырыбы: «Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары»
Сабақ түрі: Тәжірибелік
Тобы: Кф-21
Күні: 28.02.2025
Уақыты: 11:50
Оқытушы: Мұғал Ақерке Талғатқызы
Щучинск қ.2025ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұғал Ақерке Талғатқызы |
|
Күні: |
28.01.2025ж |
|
Оқу орны |
Ақмола облысы білім басқармасының жанындағы «Щучинск қаласы, жоғары педагогикалық колледжі» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны |
|
Мамандығы |
Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі.2-курс студенттері |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Ақыл-ой тәрбиесі барысында балалардың танымдық қызығушылықтарын, логикалық ойлау,есте сақтау, зейін қою, елестету қабілеттерін,икемділіктері мен дарындылыктары дамыту. |
|
Сабақтың міндеті: |
-Оқушыларды тәрбиелеудің негізгі компоненттерін анықтау. -Ақыл-ой тәрбиесінің мәні мен мақсатын түсіндіру. -Ақыл-ой тәрбиесін дамытуға арналған әдістер мен құралдарды көрсету. |
|
Сабақтың әдістері: |
«Ой қозғау» әдісі; «Фиш Боун» әдісі; «Факт па, көзқарас па» әдісі; «Quizizz» әдісі; «Сұрақ жауап» әдісі. |
|
Сабақтың ұзақтығы: |
90 минут |
|
Пәнаралық байланыс: |
Психология, Педагогика, Тәрбие жұмыстары. |
|
Сабақтың көрнекіліктері: |
Интерактивті тақта; бейнебаян, презентациялар; таратпа материалдар; смартфон. |
Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: 5 минут 10 минут 3 минут Сабақтың ортасы 7 минут
15 минут
15минут 5 минут 10минут 5 минут 8минут Сабақтың соңы 5минут |
Сабақтың құрылымы: Ұйымдастыру кезеңі. Студенттермен және арнайы келген қонақтармен сәлемдесу. Жаңа сабақты бастамас бұрын аудиторияға психологиялық жағымды ахуал жасау. «Ғажайып жылулық шеңбері» әдісі Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап, жүректен-жүрекке жылулық сыйлап, жақсы тілектерін айтады. І.Топқа біріктіру. «Асық» әдісі. Шарты:
1-топ. «Ақыл-ой» тобы 2-топ. «Сана» тобы 3-топ. «Іс-әрекет» тобы ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Тақырыбы: Тәрбие әдістері.
Оқытушы бір студентке сұрақ қояды, ары қарай студенттер бір-біріне сұрақтар қойып жалғаса береді.
Қосымша үй жұмысына берілген тапсырманы пысықтау. Сөз сөйлейтіндер: “Қоғам”, “Адам”, “Мінез”, “Тәрбие” байланысты пікірлер. Үй тапсырмасын бағалау.
Топтық жұмыс «Ойланайық, ой тастайық!» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. Мұғалім: -студенттер, мына суретке мұқиат қараңыздар. Сурет туралы не айта аласыздар? - Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атауға болады? Студенттер. -Дұрыс тамақтанудың жолдары. Мұғалім: Жақсы. Денсаулықтың мықты болуы үшін тек дұрыс тамақтану ғана қажет пе? Әлде басқада іс-әрекеттер барма екен келесі бейнетаспаны көріп тыңдап көрейік. Тыңдалым алды тапсырма: «Ой қозғау» тәсілі (Мұғалім жетекшілігімен жүретін жұмыс) 1.Бейнежазбадан қандай ой түйдіңіздер? 2.Бейнежазбада тәрбиенің қандай компоненттерін байқадыңыздар? 3.Тыңдалым материалының мазмұнында тәрбиенің жүріп жатқанын байқауға болады ? 4.Бейнематериал мазмұны арқылы денсаулық мықты болу үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар?
Мұғалім. -Дұрыс айтасыңдар.
Көру, тыңдау арқылы Сіздер өздеріңіздің
ой-пікірлеріңізді ортаға салдыңыздар.
Яғни, Біз әр кезде балаларға дұрыс сұрақ қоя
отырып ойлау қабілеттерін дамытып, интеллектуалдық ақыл-ой санасын,
қоршаған ортаға деген көзқарасын жетілдіріп, ой еңбегі мәдениетін
қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттерін қалыптастырып отыруымыз
керек. «Бой жетпеген жерге ой
жетеді, ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру барысы: I.бөлім Слайд арқылы жүзеге асырылады. II. бөлім «Фиш Боун» әдісі арқылы топтар ақпаратпен танысады. Топтық жұмыс. Абайдың 17-қара сөзін тыңдап төмендегі тапсырмаларды топпен орындайды. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: Дескриптор:
1-топ Кіріспе . 2-топ Негізгі ой. 3-топ Корытынды. Қалыптастырушы бағалау. «Мақтау сөздер» (Жарайсыңдар, керемет, өте тамаша ұйып тыңдадыңыздар!) ІV. Сергіту сәті. Қазақша оюды қимылмен жаса.
• Жеке жұмыс : Студенттерге жеке тапсырма беру: "Ақыл-ой тәрбиесіне қатысты бір әдісті таңдап, эссе жазу." Эссені жазу үшін 10 минут уақыт беру. V.Жұптық жұмыс. «Факт па, көзқарас па» әдісі. Берілген ақпараттардың факт немесе көзқарас екенін анықтап, белгілеңіз. (бейнематриал мазмұнынан ақпарат алынды) Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Бес бармақ» тәсілі (Өзін-өзі бағалау)
VI.Қорытынды
Quizizz сайты арқылы тест сұрақтары.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау: «Бір +, бір - » тәсілі
Тапсырманы орындау кезінде сәтті шыққан 1 тұсын, сәтсіз шыққан 1 тұсын айту.
Сабақты бекіту. Кері байланыс Дескриптор:Стикерлер таратылады.
1.Сабақта қарастырылған материалдарды қорытындылау. 2.Студенттердің пікірлері мен сұрақтарына жауап беру. 3.Топтардың жұмыстары мен жеке эсселерді бағалау критерийлерін түсіндіру. Бағалау: Киіз үйде жиналған оюлар арқылы бағаланады. 1.Топтық жұмыста белсенділік танытқан студенттерді мадақтау. 2.Жеке эсселерді бағалау: мазмұн, құрылым, шығармашылық.
Қосымша әдебиеттер:
1. Бала тәрбиесі: теория және практика. 2. Психология мен педагогика негіздері. 3. Ақыл-ой тәрбиесі: әдістемелік нұсқаулар. |
Тыңдалым «Ой қозғау» тәсілі
https://www.youtube.com/watch?v=1S0AqZEa8Aw
https://youtu.be/gZH9Tihq1dY?si=XS4089StwsSbaMM-
МАҚТАУ СӨЗДЕР
Таныстырылым «Факт па, көзқарас па» кестесі
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ .Ақыл-ой тәрбиесі
Ашық сабақ .Ақыл-ой тәрбиесі

Ашық сабақ жоспары
Пәні: Педагогика
Сабақтың тақырыбы: «Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары»
Сабақ түрі: Тәжірибелік
Тобы: Кф-21
Күні: 28.02.2025
Уақыты: 11:50
Оқытушы: Мұғал Ақерке Талғатқызы
Щучинск қ.2025ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұғал Ақерке Талғатқызы |
|
Күні: |
28.01.2025ж |
|
Оқу орны |
Ақмола облысы білім басқармасының жанындағы «Щучинск қаласы, жоғары педагогикалық колледжі» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны |
|
Мамандығы |
Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі.2-курс студенттері |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқушыларды тәрбиелеудің мазмұны, құралдары. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Ақыл-ой тәрбиесі барысында балалардың танымдық қызығушылықтарын, логикалық ойлау,есте сақтау, зейін қою, елестету қабілеттерін,икемділіктері мен дарындылыктары дамыту. |
|
Сабақтың міндеті: |
-Оқушыларды тәрбиелеудің негізгі компоненттерін анықтау. -Ақыл-ой тәрбиесінің мәні мен мақсатын түсіндіру. -Ақыл-ой тәрбиесін дамытуға арналған әдістер мен құралдарды көрсету. |
|
Сабақтың әдістері: |
«Ой қозғау» әдісі; «Фиш Боун» әдісі; «Факт па, көзқарас па» әдісі; «Quizizz» әдісі; «Сұрақ жауап» әдісі. |
|
Сабақтың ұзақтығы: |
90 минут |
|
Пәнаралық байланыс: |
Психология, Педагогика, Тәрбие жұмыстары. |
|
Сабақтың көрнекіліктері: |
Интерактивті тақта; бейнебаян, презентациялар; таратпа материалдар; смартфон. |
Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: 5 минут 10 минут 3 минут Сабақтың ортасы 7 минут
15 минут
15минут 5 минут 10минут 5 минут 8минут Сабақтың соңы 5минут |
Сабақтың құрылымы: Ұйымдастыру кезеңі. Студенттермен және арнайы келген қонақтармен сәлемдесу. Жаңа сабақты бастамас бұрын аудиторияға психологиялық жағымды ахуал жасау. «Ғажайып жылулық шеңбері» әдісі Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап, жүректен-жүрекке жылулық сыйлап, жақсы тілектерін айтады. І.Топқа біріктіру. «Асық» әдісі. Шарты:
1-топ. «Ақыл-ой» тобы 2-топ. «Сана» тобы 3-топ. «Іс-әрекет» тобы ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Тақырыбы: Тәрбие әдістері.
Оқытушы бір студентке сұрақ қояды, ары қарай студенттер бір-біріне сұрақтар қойып жалғаса береді.
Қосымша үй жұмысына берілген тапсырманы пысықтау. Сөз сөйлейтіндер: “Қоғам”, “Адам”, “Мінез”, “Тәрбие” байланысты пікірлер. Үй тапсырмасын бағалау.
Топтық жұмыс «Ойланайық, ой тастайық!» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. Мұғалім: -студенттер, мына суретке мұқиат қараңыздар. Сурет туралы не айта аласыздар? - Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атауға болады? Студенттер. -Дұрыс тамақтанудың жолдары. Мұғалім: Жақсы. Денсаулықтың мықты болуы үшін тек дұрыс тамақтану ғана қажет пе? Әлде басқада іс-әрекеттер барма екен келесі бейнетаспаны көріп тыңдап көрейік. Тыңдалым алды тапсырма: «Ой қозғау» тәсілі (Мұғалім жетекшілігімен жүретін жұмыс) 1.Бейнежазбадан қандай ой түйдіңіздер? 2.Бейнежазбада тәрбиенің қандай компоненттерін байқадыңыздар? 3.Тыңдалым материалының мазмұнында тәрбиенің жүріп жатқанын байқауға болады ? 4.Бейнематериал мазмұны арқылы денсаулық мықты болу үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар?
Мұғалім. -Дұрыс айтасыңдар.
Көру, тыңдау арқылы Сіздер өздеріңіздің
ой-пікірлеріңізді ортаға салдыңыздар.
Яғни, Біз әр кезде балаларға дұрыс сұрақ қоя
отырып ойлау қабілеттерін дамытып, интеллектуалдық ақыл-ой санасын,
қоршаған ортаға деген көзқарасын жетілдіріп, ой еңбегі мәдениетін
қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттерін қалыптастырып отыруымыз
керек. «Бой жетпеген жерге ой
жетеді, ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру барысы: I.бөлім Слайд арқылы жүзеге асырылады. II. бөлім «Фиш Боун» әдісі арқылы топтар ақпаратпен танысады. Топтық жұмыс. Абайдың 17-қара сөзін тыңдап төмендегі тапсырмаларды топпен орындайды. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: Дескриптор:
1-топ Кіріспе . 2-топ Негізгі ой. 3-топ Корытынды. Қалыптастырушы бағалау. «Мақтау сөздер» (Жарайсыңдар, керемет, өте тамаша ұйып тыңдадыңыздар!) ІV. Сергіту сәті. Қазақша оюды қимылмен жаса.
• Жеке жұмыс : Студенттерге жеке тапсырма беру: "Ақыл-ой тәрбиесіне қатысты бір әдісті таңдап, эссе жазу." Эссені жазу үшін 10 минут уақыт беру. V.Жұптық жұмыс. «Факт па, көзқарас па» әдісі. Берілген ақпараттардың факт немесе көзқарас екенін анықтап, белгілеңіз. (бейнематриал мазмұнынан ақпарат алынды) Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Бес бармақ» тәсілі (Өзін-өзі бағалау)
VI.Қорытынды
Quizizz сайты арқылы тест сұрақтары.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау: «Бір +, бір - » тәсілі
Тапсырманы орындау кезінде сәтті шыққан 1 тұсын, сәтсіз шыққан 1 тұсын айту.
Сабақты бекіту. Кері байланыс Дескриптор:Стикерлер таратылады.
1.Сабақта қарастырылған материалдарды қорытындылау. 2.Студенттердің пікірлері мен сұрақтарына жауап беру. 3.Топтардың жұмыстары мен жеке эсселерді бағалау критерийлерін түсіндіру. Бағалау: Киіз үйде жиналған оюлар арқылы бағаланады. 1.Топтық жұмыста белсенділік танытқан студенттерді мадақтау. 2.Жеке эсселерді бағалау: мазмұн, құрылым, шығармашылық.
Қосымша әдебиеттер:
1. Бала тәрбиесі: теория және практика. 2. Психология мен педагогика негіздері. 3. Ақыл-ой тәрбиесі: әдістемелік нұсқаулар. |
Тыңдалым «Ой қозғау» тәсілі
https://www.youtube.com/watch?v=1S0AqZEa8Aw
https://youtu.be/gZH9Tihq1dY?si=XS4089StwsSbaMM-
МАҚТАУ СӨЗДЕР
Таныстырылым «Факт па, көзқарас па» кестесі
|
шағым қалдыра аласыз

















