|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары |
|||||
|
Бөлім: 6 |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакенова А.К. |
||||
|
Күні: |
21.02 |
||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: 89. Ақылды аң |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.1.3.1*тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру. 4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің білуімше, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сөйлемдерді толықтырады, шығарманың кейіпкерлерін салыстырады. Көпшілігі: тыңдаған материалдың мазмұны бойынша түйінді тұстарын анықтайды, шығарманың кейіпкерлері туралы пікір білдіреді. Кейбіреуі: тыңдаған материалдың мазмұнын түсінуде өзіндік қортынды жасайды, шығарманың кейіпкерлерін салыстыра отырып баға береді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі 7 минут «Мен саған сенемін» тренингі ІІ.Топқа бөлу «Сабаққа кіру билеті тәсілі» Мақсаты: топқа бөлу арқылы құндылықты дәріптеу. (бірдей сөйлем жазылған оқушылар бір топқа жинақталады). Қоршаған ортаны қорғау керек. Сұлулықты сақтайық. Табиғат-ортақ үйіміз. ІІІ.Ж. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар: -Киіктер қандай болады? -Киіктер не себепті азайып бара жатыр? -Киіктерді қорғау үшін не істеу керек? Өз ұсыныстарыңмен бөлісіңдер Сабақтың ортасы (8-33 минут) ІV.Тақырыпты болжау Тақырыпты болжату мақсатында аңның дауысын естірту, суретін көрсету -Бұл қай аңның дауысы? -Қасқыр қандай аң? V.Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Сабақтың тақырыбы: Ақылды аң (тақырыпты дәптерге жазғызу) «Тосын сәт» тәсілі арқылы оқушылардың назарын аударту. Хатта сабақтың мақсаты жазылған. Бірінші оқушы оқиды,сосын мұғалім қайталап сабақ мақсатын айтады. -қасқыр туралы оқып білесің; -сөздік қорыңды толықтырасың; ТЖ.«Суретті сөздік» тәсілі Суретті сөздіктің көмегімен жаңа сөздердің айтылуы мен лексикалық мағынасы меңгертіледі. -жаңа сөздермен таныстыру; -сөздік дәптерге жазғызу; Үйір-стая Жорыққа- на охоту шығу –выйти Қоректену-питаться Сырттан-вожак Жалғыз -один, одинокий VI. Ж. Мәтін алды жұмыс бойынша «Ойлан, тап» әдісі бос орынға жаңа сөздердің бірін қойып, сөйлемдерді оқыту |
Қызығушылықты ояту 1. Сәлемдесіп сабаққа дайындықтарын көреді. Сыныпта жағымды ахуал туғызады Мұғалім оқушыларды сөйлемдер арқылы топқа бөледі Мұғалім алдыңғы сабақта өткен тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақтар қояды Мұғалім оқушылардың сабақтың тақырыбын болжауына түрткі болатын аңның дауысын естіртеді, суретін көрсетеді, сұрақтар қояды Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, хабарлайды Мұғалім оқушыларға қазпоштадан хат келгенін хабарлайды, бір оқушыны шақырып оқытады Мұғалім жаңа сөздерді дауыстап оқиды Мұғалім мәтін алды жұмыс жүргізеді. |
Оқушылар жұптасып бір-біріне «Мен саған сенемін өйткені сен адалсың»-, деп т.б. адамның жақсы қасиеттерін айтады.
Оқушылар бірдей сөйлем шыққан топқа жинақталады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. Оқушылар мұқият тыңдайды, дәптерге тақырыптың атауын жазады Бір оқушы шығып хатты оқиды Оқушылар жаңа сөздерді мұғалімнің соңынан дауыстап оқиды, сөздік дәптерлеріне жазады.Сөйлем құрастырады
Оқушылар бос орынға жаңа сөздердің бірін қойып, сөйлемдерді оқиды. |
Дескриптор: -сұрақтарға толық, жауап береді-1 балл; -сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды- 1 балл. Ауызша бағалау: Жарайсыңдар! Дескриптор: - сөйлем құрастырады-1 балл; Ауызша бағалау: Жарайсыңдар! |
Сөйлемдер жазылған қима қағаздар Спиннер әдісі арқылы Аудиожазба сурет Хатқалта Слайд Оқулық 122-бет |
|
|
YII. Тыңдалым тапсырмасы Ж. «Түртіп алу» стратегиясы Сөйлемдердің дұрыс, бұрысын анықтау үшін мәтінді тыңдау.Тыңдалым барысында мәтіннен маңызды ақпараттарды белгілеп отыру ұсыну. YII. Сергіту сәті «Қара жлрға биі» Мақсаты: оқушылардың көңіл - күйін ширатып, белсенділігін арттыру. IX. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: Сөйлемдерді толықтырады. Ж.Ж. «Қайсысын қайда қою» әдісі. А.Байтұрсынов әдістемесі Мақсаты: шығарма мазмұнын меңгерту Ең алда келе жатқан үшеуі- үйірдегі ..., ... қасқырлар (кәрі, ауру) Үшеуден кейінгі төрттік үйірдегі - ... қасқырлар (ең мықты) Соңғы жақта келе жатқан бесеуі де - ... қасқырлар (күшті) Үйірдің ең соңында келе жатқан-... (қасқырдың сырттаны) Ж. Жазылым. «Қасқыр кластер толтыру» әдісі Қасқыр-қауіпті, жабайы, ақылды, пайдалы аң. ТЖ. «Сұрақтар қалтасы» әдісі. Сұрақтар қалтаның ішіне салынып оқушыларға ұсынылады -Қасқырлар неліктен бір ізбен келе жатыр? -Ең алдында қандай қасқырлар жүреді? -Бір қасқыр соңында неге жалғыз келе жатыр? -Оның алдындағы үш қасқыр неге бөлек келе жатыр? |
Мұғалім мәтінді тыңдатады, ақпараттарды белгілеп отыру ұсынады Мұғалім оқушылармен сергіту сәтін өткізеді Сөздерді сөйлемнің мағынасына қарай жазуды ұсынады. Оқушыларға кластер толтыруды ұсынады Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды |
Оқушылар маңызды ақпараттарды белгілеп отырады. Оқушылар қара жорға биін билейді Оқушылар сөздерді сөйлемнің мағынасына толықтырып жазады. Оқушылар кластер толтырады Оқушылар сұрақтардың жауабын мәтіннен іздестіріп жауап береді 1.Себебі, қасқырлар үйірмен жүреді. 2.Менің білуімше, ең алдында әлсіз, ауру қасқырлар жүреді. 3.Менің ойымша, соңында келе жатқан қасқыр күшті. 4. Менің ойымша, алдында келе жатқан үш қасқыр ең мықты. |
Бағалау критерийі: -тыңдалым материалының мазмұны бойынша түйінді тұстарын анықтайды Дескриптор: -мәтіннің мазмұнын түсінеді -1 балл -маңызды ақпараттарды белгілейді-1 балл Бағалау критерийлері: -сөздерді сөйлемнің мағынасына қарай толықтырады. Дескриптор: -мәтіннің мазмұны бойынша сөйлемдерді толықтырады жазады-2 балл; Дескриптор: -қасқыр туралы кластер толтырады-1 балл Бағалау критерийі: -шығарманың кейіпкерлерін салыстырады; -шығарманың кейіпкерлері туралы пікір білдіреді; Дескриптор: -мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді-2 балл; |
Слайд Оқулық 123-бет Бейнежазба Оқулық 123-бет 3 (ә) тапсырма; слайд Слайд Оқулық 124-бет 4-тапсырма Оқулық 123-бет 3-тапсырма Слайд |
|
|
ҮІ. «Шығу билеті» стратегиясы арқылы кері байланыс (5 минут) Мен үшін... қызықты болды Мен үшін... құнды болды Мен үшін.. қиын болды |
Мұғалім оқушыларға шығу билетін толтыруды тапсырады |
Оқушылар сабаққа кері байланыс береді. |
Ауызша қолдау көрсету |
Шығу билеті бейнеленген қағаздар. |
|
|
Үйге тапсырма: 124-бет сөзжұмбақ шешу |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ақылды аң" 4 -сынып
Ашық сабақ "Ақылды аң" 4 -сынып
|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары |
|||||
|
Бөлім: 6 |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакенова А.К. |
||||
|
Күні: |
21.02 |
||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: 89. Ақылды аң |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.1.3.1*тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру. 4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің білуімше, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сөйлемдерді толықтырады, шығарманың кейіпкерлерін салыстырады. Көпшілігі: тыңдаған материалдың мазмұны бойынша түйінді тұстарын анықтайды, шығарманың кейіпкерлері туралы пікір білдіреді. Кейбіреуі: тыңдаған материалдың мазмұнын түсінуде өзіндік қортынды жасайды, шығарманың кейіпкерлерін салыстыра отырып баға береді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі 7 минут «Мен саған сенемін» тренингі ІІ.Топқа бөлу «Сабаққа кіру билеті тәсілі» Мақсаты: топқа бөлу арқылы құндылықты дәріптеу. (бірдей сөйлем жазылған оқушылар бір топқа жинақталады). Қоршаған ортаны қорғау керек. Сұлулықты сақтайық. Табиғат-ортақ үйіміз. ІІІ.Ж. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар: -Киіктер қандай болады? -Киіктер не себепті азайып бара жатыр? -Киіктерді қорғау үшін не істеу керек? Өз ұсыныстарыңмен бөлісіңдер Сабақтың ортасы (8-33 минут) ІV.Тақырыпты болжау Тақырыпты болжату мақсатында аңның дауысын естірту, суретін көрсету -Бұл қай аңның дауысы? -Қасқыр қандай аң? V.Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Сабақтың тақырыбы: Ақылды аң (тақырыпты дәптерге жазғызу) «Тосын сәт» тәсілі арқылы оқушылардың назарын аударту. Хатта сабақтың мақсаты жазылған. Бірінші оқушы оқиды,сосын мұғалім қайталап сабақ мақсатын айтады. -қасқыр туралы оқып білесің; -сөздік қорыңды толықтырасың; ТЖ.«Суретті сөздік» тәсілі Суретті сөздіктің көмегімен жаңа сөздердің айтылуы мен лексикалық мағынасы меңгертіледі. -жаңа сөздермен таныстыру; -сөздік дәптерге жазғызу; Үйір-стая Жорыққа- на охоту шығу –выйти Қоректену-питаться Сырттан-вожак Жалғыз -один, одинокий VI. Ж. Мәтін алды жұмыс бойынша «Ойлан, тап» әдісі бос орынға жаңа сөздердің бірін қойып, сөйлемдерді оқыту |
Қызығушылықты ояту 1. Сәлемдесіп сабаққа дайындықтарын көреді. Сыныпта жағымды ахуал туғызады Мұғалім оқушыларды сөйлемдер арқылы топқа бөледі Мұғалім алдыңғы сабақта өткен тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақтар қояды Мұғалім оқушылардың сабақтың тақырыбын болжауына түрткі болатын аңның дауысын естіртеді, суретін көрсетеді, сұрақтар қояды Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, хабарлайды Мұғалім оқушыларға қазпоштадан хат келгенін хабарлайды, бір оқушыны шақырып оқытады Мұғалім жаңа сөздерді дауыстап оқиды Мұғалім мәтін алды жұмыс жүргізеді. |
Оқушылар жұптасып бір-біріне «Мен саған сенемін өйткені сен адалсың»-, деп т.б. адамның жақсы қасиеттерін айтады.
Оқушылар бірдей сөйлем шыққан топқа жинақталады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. Оқушылар мұқият тыңдайды, дәптерге тақырыптың атауын жазады Бір оқушы шығып хатты оқиды Оқушылар жаңа сөздерді мұғалімнің соңынан дауыстап оқиды, сөздік дәптерлеріне жазады.Сөйлем құрастырады
Оқушылар бос орынға жаңа сөздердің бірін қойып, сөйлемдерді оқиды. |
Дескриптор: -сұрақтарға толық, жауап береді-1 балл; -сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды- 1 балл. Ауызша бағалау: Жарайсыңдар! Дескриптор: - сөйлем құрастырады-1 балл; Ауызша бағалау: Жарайсыңдар! |
Сөйлемдер жазылған қима қағаздар Спиннер әдісі арқылы Аудиожазба сурет Хатқалта Слайд Оқулық 122-бет |
|
|
YII. Тыңдалым тапсырмасы Ж. «Түртіп алу» стратегиясы Сөйлемдердің дұрыс, бұрысын анықтау үшін мәтінді тыңдау.Тыңдалым барысында мәтіннен маңызды ақпараттарды белгілеп отыру ұсыну. YII. Сергіту сәті «Қара жлрға биі» Мақсаты: оқушылардың көңіл - күйін ширатып, белсенділігін арттыру. IX. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: Сөйлемдерді толықтырады. Ж.Ж. «Қайсысын қайда қою» әдісі. А.Байтұрсынов әдістемесі Мақсаты: шығарма мазмұнын меңгерту Ең алда келе жатқан үшеуі- үйірдегі ..., ... қасқырлар (кәрі, ауру) Үшеуден кейінгі төрттік үйірдегі - ... қасқырлар (ең мықты) Соңғы жақта келе жатқан бесеуі де - ... қасқырлар (күшті) Үйірдің ең соңында келе жатқан-... (қасқырдың сырттаны) Ж. Жазылым. «Қасқыр кластер толтыру» әдісі Қасқыр-қауіпті, жабайы, ақылды, пайдалы аң. ТЖ. «Сұрақтар қалтасы» әдісі. Сұрақтар қалтаның ішіне салынып оқушыларға ұсынылады -Қасқырлар неліктен бір ізбен келе жатыр? -Ең алдында қандай қасқырлар жүреді? -Бір қасқыр соңында неге жалғыз келе жатыр? -Оның алдындағы үш қасқыр неге бөлек келе жатыр? |
Мұғалім мәтінді тыңдатады, ақпараттарды белгілеп отыру ұсынады Мұғалім оқушылармен сергіту сәтін өткізеді Сөздерді сөйлемнің мағынасына қарай жазуды ұсынады. Оқушыларға кластер толтыруды ұсынады Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды |
Оқушылар маңызды ақпараттарды белгілеп отырады. Оқушылар қара жорға биін билейді Оқушылар сөздерді сөйлемнің мағынасына толықтырып жазады. Оқушылар кластер толтырады Оқушылар сұрақтардың жауабын мәтіннен іздестіріп жауап береді 1.Себебі, қасқырлар үйірмен жүреді. 2.Менің білуімше, ең алдында әлсіз, ауру қасқырлар жүреді. 3.Менің ойымша, соңында келе жатқан қасқыр күшті. 4. Менің ойымша, алдында келе жатқан үш қасқыр ең мықты. |
Бағалау критерийі: -тыңдалым материалының мазмұны бойынша түйінді тұстарын анықтайды Дескриптор: -мәтіннің мазмұнын түсінеді -1 балл -маңызды ақпараттарды белгілейді-1 балл Бағалау критерийлері: -сөздерді сөйлемнің мағынасына қарай толықтырады. Дескриптор: -мәтіннің мазмұны бойынша сөйлемдерді толықтырады жазады-2 балл; Дескриптор: -қасқыр туралы кластер толтырады-1 балл Бағалау критерийі: -шығарманың кейіпкерлерін салыстырады; -шығарманың кейіпкерлері туралы пікір білдіреді; Дескриптор: -мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді-2 балл; |
Слайд Оқулық 123-бет Бейнежазба Оқулық 123-бет 3 (ә) тапсырма; слайд Слайд Оқулық 124-бет 4-тапсырма Оқулық 123-бет 3-тапсырма Слайд |
|
|
ҮІ. «Шығу билеті» стратегиясы арқылы кері байланыс (5 минут) Мен үшін... қызықты болды Мен үшін... құнды болды Мен үшін.. қиын болды |
Мұғалім оқушыларға шығу билетін толтыруды тапсырады |
Оқушылар сабаққа кері байланыс береді. |
Ауызша қолдау көрсету |
Шығу билеті бейнеленген қағаздар. |
|
|
Үйге тапсырма: 124-бет сөзжұмбақ шешу |
|||||
шағым қалдыра аласыз













