Ашық сабақ "Аралас сандарды азайту " 6-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Аралас сандарды азайту " 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Рационал сандарды азайту ережесін беріп, рационал сандарды азайту біліктілігін қалыптастыру мақсатында өткен сабақ басқа да мұғалімдерге ұнайды деп есептеймін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Рационал сандарды

Сынып: 6

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды азайту.

Сабақтың мақсаты: Рационал сандарды азайту ережесін беріп, рационал сандарды азайту біліктілігін қалыптастыру.
Міндеттер: 1. Рационал сандарды азайту ережесін білу;
2. Оқушылардың бұрынғы біліміне сүйене отырып, жаңа білім алу қызығушылығын ояту. Жаңа әдіс-тәсілдерді пайдаланып оқушылардың танымын кеңістікке шығару.
3. Математикалық тілде сауатты сөйлей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Қолданылған көрнекіліктер және сабақ технологиясы: кеспе қағаздар,слайдтар, АКТ, саралап оқыту, білім алушылар білімін бағалауға арналған өзін-өзі бағалау парағы.
Пайдаланылған әдіс-тәсілдер: түсіндіру,баяндау, ойландыру, сұрақ-жауап.
Сабақ өткізу формалары: топтық, жеке , жұптық, бірін-бірі тексеру, өзін-өзі тексеру, деңгейлік оқыту.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Білім алушылар жақсы баға алу үшін бір-бірімен сайысқа түсіп, жарыса отырып сабаққа қатысулары тиіс. Алған ұпайларын өзін-өзі бағалау парақшаларына қойып отырады.
Ой
 қозғау

1.Таңбалар ережесі
2. Роционал сандар қалай айзатылады?
3. Таңбалары әр түрлі сандар қалай қосылады?
 
4.Теріс сандар қалай қосылады?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Интерактивті тақтадан дұрыс жауабы бойынша әр жұп бірін-бірі тексереді.
№502

Ш:  +2,2 – ( −5 ) = 2.2 + 5 = 7.2 м

Жауабы: 7,2 м
№505

  (3 −1) = 1 

490
1)3,9а-2,81в-5,1а+4,9в=-1,2а+1,09в
ІІІ. Білімді қайталау

5 – 7           9 – 9                  -15 – 2         4 – 9           8 – 14

-3 – 5         -1 – 10               2 – 10           3 – 0           0 – 100

9 – 14        0 – 15                6 – 8              7 – 7           5 – 15 
IV..Жаңа сабақ.
 
Азайту екі қосылғыштың қосындысы және қосылғыштардың біреуі бойынша екінші қосылғышты (белгісіз) табу амалы.
в+х=а, х- белгісіз қосылғыш.
х=а-в немесе х=а+(-в) қарама-қарсы сандар

Рационал сандарды азайтуды азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосып, азайтуды қосу амалымен есептеуге болады екен.Рационал сандарды азайту амалы азайғыш азайтқыштан кіші (кем) болғанда да орындалады.
Бір саннан екінші санды азайту үшін , азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек.
а-в=а+(-в)
Егер азайғыш пен азайтқыштың таңбалары әртүрлі болса, онда рационал сандарды азайту таңбалары бірдей сандарды қосу «ережесі бойынша» орындалады.

V. Жұппен жұмыс (Сәйкес жауаптармен қос):
1.        
 -2,3 – 0,7                          1,5

2.         -8-(-9,5)                            -5

3.         3,85-5,3                            10

4.         -32-(-42)                           -3

5.         10,5-(-9,5)                        -1,45

6.         -1,9-3,1                             20

VI. Оқулықпен жұмыс (Деңгейлік тапсырмалар).
1 деңгей
№495.Азайтуды орындаңдар:
2)-5,7-(-1,3) =-5,7+1,3=-4,2
-7,5- (-2,1) =-7,5+2,1=-5,4
-8,9- (-3,7) =-8,9+3,7=-5,2
2 деңгей
№504. Есептеңдер:
5) – 3
 (–  )= – 3  +  = – 3  +  = – 2  +  = −2
6) – 1
 (–  )= – 1  +  = – 1  +  =  – 1  =– 1 
3 деңгей
№516 Теңдеуді шешіңдер:
x – ( − 4.6 + 3
  ) = −8

x + 4.6 − 3  = −8

x + 4.6 = −8  + 3  

x + 4.6 = −4 

x = −4.5 −4.6

x = −9.1


VI. Қосымша есеп (Өмірмен байланысты есеп):

Айдың басында әкеміз 67 000 тенге жалақы алды.Осы ақшадан – 15 000 тг комуналдық төлемге төленді, - 40 000 тг банктен алынған несиесін төледі , жанұядағы үлкен ұлдың сыртқы киімін алуға -20 000 тенге  қажет болды. Айдың ортасында анамыз +50 000 тенге жалақы алды. Балалардың мектептегі күнделікті тамағына 
 - 8 000 тг, жанұяның тамағына    
 
-20 000 тг, 
 машинаның қысқы дөңгелегіне 
– 20 000 тг бөлінсе жанұяға кірген бір айлық табыс жетема?

Ш:67 000-15 000 - 40 000 – 20 000 + 50 000 – 8 000 – 20 000 – 20 000 = - 6 000     
VII. Сабақты қорытындылау.
1. Бүгін сабақта не өттік

  2. Нені орындай алдыңдар   

 3.Нені орындай алмадыңдар
4.Қандай қиындық болды

VIII. Үйге тапсырма:
1 деңгей №498, 2 деңгей №508, 3 деңгей №514/4/
IX.Бағалау.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.12.2017
673
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі