Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№6 Хромтау гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жулбекова З.Б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.02.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші күш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.12 – сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13 – есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сұйыққа батырылған денеге әсер ететін кері итеруші күштің физикалық мағынасын түсіну. Архимед күші тақырыбы бойынша танымын, ұғымын арттыра отырып, формуласын есеп шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 35 мин Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуалды орнату: «Қатынас ыдыс» әдісі арқылы «Kahoot» платформасы бойынша үй тапсырмасын тексереміз. 1.Қысымның өлшем бірлігі? /Паскаль/ 2. Сұйықтар мен газдарда қысым қалай таралады? /барлық бағытта біркелкі/ 3. Қысым қандай шамаларға тәуелді? /күш және аудан/ 4. Сұйықтар мен газдардағы қысымның формуласы? /p=ρgh/ 5. Атмосфералық қысымды сынаппен есептеген ғалым /Е.Торичелли/ 6. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? /Барометр/ 7. Атмосфералық қысымның Торичелли ұсынған өлшем бірлігі /мм.сын.бағ./ 8. Атмосфералық қысым неге тәуелді? /Ауа райына және температураға/ 9. 1 мм.сын.бағ. қанша Паскальға тең? /133,3 Пa/ 10. Сұйықтар мен газдардағы қысымды анықтауға арналған құрылғы? /Манометр/ Топқа бөлу: І-топ. Архимед ІІ-топ. Паскаль ІІІ-топ. Торричелли «Ой шақыру» әдісі арқылы сабақ тақырыбын, мақсатын тұжырымдаймыз: Допты суға батырып, қолды қоя бергеннен кейін, доп қайтадан су бетіне шығады. Доп неге су бетіне ытқып шығады?
Жаңа сабақ. «Стопкадр» әдісі арқылы оқушыларға бағыттаушы сұрақ қоя отыра тақырыпты ашу. Тәжірибе. (топтық жұмыс) Құрал-жабдықтар: тығыздықтары әртүрлі сұйықтар. Су (ρс=1000 кг/м3 ), тұщы су және май (ρм=800 кг/м3 ), метал цилиндр, мензурка. Жұмысты орындау:
1.Мензурканың көмегімен дененің көлемін
анықтаңдар 2. Мензуркадағы сұйықтың тығыздығын оқулықтың артындағы кестеден қараңдар.
3.
Архимед күшін есептеңдер. Ғым = 4. Қорытынды жасау. Деңгейік есептер шығару А-деңгей №1. Әрқайсысының көлемі 1,3 м3 болатын 6 бөренеге әсер ететін судың ығыстырушы күштің мәні қандай? [1] №2. Суға көлемі 100см3 болатын дене батырылған.Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000кг/м3. [1] В-деңгей №3. Көлемі 2 дм3 дене толық суға батырылған. Осы денеге әсер ететін кері итеруші күш 18Н болса, дененің тығыздығы қандай? [2] №4. Емен ағашының суға толық батырылған кесегіне 9,8 Н архимед күші әрекет етеді. Осы ағаштың көлемі қандай? Судың тығыздығы – 1000кг/м3. [2] C-деңгей №5. Керосинге массасы 500г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықта. Темірдің тығыздығы - 7900 кг/м3, ал керосиннің тығыздығы – 820 кг/м3. [2] Бекіту тапсырмалары Сапалық есептер: әр топқа 1 сұрақтан беріледі. Архимед тобының сұрақтары: Ертедегі гректерде Архимед өте күшті адам болған деген аңыз бар. Ол судың ішінде тұрып,сол қолымен 1000кг жүкті көтерген екен, бірақ беліне дейін ғана. Бұлай болуы мүмкін бе? (Жауабы: Мүмкін, егер жүктің көлемі үлкендеу болса) Паскаль тобының сұрақтары: Неге өзен суына қарағанда, теңіз суында жүзген жеңілірек? (Жауабы: теңіз суы тұзды,тұзы неғұрлым көп болған сайын тығызырақ келеді) Торричелли тобының сұрақтары: Сүңгуір үйрек суда жақсы жүзеді және сүңги алады. Судың тарапынан әсер ететін ығыстырушы күшті ол қалай азайтады? (Жауабы: Сүңгуір үйрек өзінің көлемін азайтуға трысады, яғни қанаттарын денесіне қысып, көлемін кішірейтеді) Мұғалімнің кері байланысы Бүгінгі сабақ бойынша рефлекция: «Додокаэдр» әдісі Бағалау: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: 4.6-жаттығуды орындау |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа оқу құралдары дайын Оқушылар алдыңғы сабақтағы қайталау сұрақтарына платформа арқылы сұрақтарға жауап береді Оқушылар отырған орындары бойынша топқа бөлінеді Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді. Өйткені допқа күш әсер етті. Оқушылар әр қилы жауап беруі мүмкін. Оқушылар видеоға қарап ойларын айтады. Әр топ өздеріне берілген тақырыпты топта талдап, топ басшысы келесі топқа түсіндіреді. Әр топбасшысын келесі топ бағалайды. Архимед күшінің формуласына сүйеніп, деңгейлік тапсырмалар орындайды
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жулбекова Зарина БеркиновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Архимед күші
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Архимед күшіМатериал туралы қысқаша түсінік
Архимед күші тақырыбына сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар Тексерілді:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















