Бекітемін:
|
Бөлім |
Тізбектер |
|||||
|
ПедагогтіңТ.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сынып:9 А |
13.12.2024 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.7 Арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Арифметикалық және геометриялық прогрессияның негізгі формулаларын өмірлік жағдаятқа қатысты қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 2 мин 4мин |
Ұйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу,Түгендеу
Рандомайзер арқылы– үй тапсырмасын сұрау Топқа бөлу Classtools.net платформасы арқылы топқа бөлу Приложениясы арқылы тақырып бойынша қайталау сұрақтары https://spinthewheel.io/wheels/81Cf1HDaYeQrdRwQT9vCcz0xJmU9MA==
|
Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
Дұрыс жауап 1балл
Дұрыс жауап 1балл Бағалау парақшасы |
Classtools.net https://www.classtools.net/random-group-generator/
https://spinthewheel.io/wheels/81Cf1HDaYeQrdRwQT9vCcz0xJmU9MA==
|
||
|
Негізгі бөлім CER әдісімен жұмыс, 25 минут) Мәлімдеме (Claim): |
Контекс видео арқылы Алматы қаласының көлік кептелісін азайту үшін жол инфрақұрылымын дамыту және бюджет шығындарын тиімді жоспарлау. "2024 жылы 100 км жол жөнделді әр жылы жол жөндеу жұмыстарына 10 км қосылып отырады және қаладағы Көліктер саны жыл сайын 10%-ға артады. Егер бастапқы жылы 50 000 көлік болса, 5 жылдан кейінгі көлік саны қанша болады?. Осы көрсеткіш бойынша 2029 жылға қарай қалада қанша көлік болатынын және қанша жол жөнделетінін болжаңдар.Егер Жол жөндеу және салу үшін қаланың жылдық бюджеті: әр 1км жолға 1000000 тг қаржы жұмсалса, бюджеттен қанша ақша бөлінеді? |
Видеоны қарау арқылы кептелістің себебін болжайды? |
кептелістің себебіне ұтымды болжам жасайды 1балл |
https://yandex.kz/video/preview/11121376093856708474 |
||
|
Дәлелдер (Evidence) |
Мұғалім жағдаятқа байланысты сұрақтар қояды.Кездейсоқ оқушылан сұраймын. Бұл жағдайларда қандай заңдылық бар? Екі жағдайда не өзгереді және неліктен? Жағдаятқа байланысты шешімді арифметикалық және геометриялық прогрессиялар арқылы дәлелдеуін сұрайды. a1=100, d=10 n=5. an=a1+(n-1)d a5=100+(5-1)10=140 Арифметикалық прогрессияның қосынды формуласы:
a1=50000, q=1.1 n=5. Геометриялық прогрессияның формуласы: bn=b1⋅qn−1 Формулаға сүйене отырып, a5=50000⋅1.14=73205 көлік болады. Sn=b1⋅
S5=50000⋅
600 км*1000000=600 000 000тг бюджеттен ақша бөлінеді. Дескрипторлар - Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл - Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл - геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл - геометриялық Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді. 1бал - бюджетті есептейді 2 балл |
Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып,Заңдылықтарды анықтайды,сұрақтарға жауап береді.
Формулаларды қолданып
Есептерді өз бетімен шығарады, топта
талқылайды.
Оқушылар есептерді шығарады, бюджетті есептейді |
Бағалау парақшасы |
|
||
|
Түсіндіру (Reasoning) 10мин Қорытынды |
«Көліктер санының өсуі қала инфрақұрылымына қандай әсер етуі мүмкін? Бұл мәселені шешу үшін қандай шаралар қабылдауға болады?»
|
Шешімдерді талқылайды, өз ойларын ортаға салады. проблеманы шешу жолдарын ұсынады. |
Топтар өзара «Екі жұлдыз бір тілек» бойынша бағалау |
Оқушылар жауаптарын қорытындылайды. |
||
|
Уйге тапсырма 1мин |
қима қағаздардағы қосымша 3 Есеп1 . Кәсіпкер бастапқыда 100 000 теңге пайда тапты. Әр жыл сайын пайдасы 20%-ға артады. 5 жылдан кейін оның пайдасы қанша болады?
Есеп2 .
Есеп 3. |
|
|
|
||
|
Бағалау рефлексия 2мин |
Бағалау парақшаларындағы жинаған балын «Оңай» карталарына енгізу Оңай картасы арқылы рефлексия жасау
3- есте қалған 3 н 2- маңызды ақпарат 1-Мұғалімге ұсыныс |
Өздерін бағалайды рефлексия |
|
|
||
|
|
1 |
2 |
3
|
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3
|
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 тапсырма |
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар" 9сынып
ашық сабақ "Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар" 9сынып
Бекітемін:
|
Бөлім |
Тізбектер |
|||||
|
ПедагогтіңТ.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сынып:9 А |
13.12.2024 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.7 Арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Арифметикалық және геометриялық прогрессияның негізгі формулаларын өмірлік жағдаятқа қатысты қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 2 мин 4мин |
Ұйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу,Түгендеу
Рандомайзер арқылы– үй тапсырмасын сұрау Топқа бөлу Classtools.net платформасы арқылы топқа бөлу Приложениясы арқылы тақырып бойынша қайталау сұрақтары https://spinthewheel.io/wheels/81Cf1HDaYeQrdRwQT9vCcz0xJmU9MA==
|
Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
Дұрыс жауап 1балл
Дұрыс жауап 1балл Бағалау парақшасы |
Classtools.net https://www.classtools.net/random-group-generator/
https://spinthewheel.io/wheels/81Cf1HDaYeQrdRwQT9vCcz0xJmU9MA==
|
||
|
Негізгі бөлім CER әдісімен жұмыс, 25 минут) Мәлімдеме (Claim): |
Контекс видео арқылы Алматы қаласының көлік кептелісін азайту үшін жол инфрақұрылымын дамыту және бюджет шығындарын тиімді жоспарлау. "2024 жылы 100 км жол жөнделді әр жылы жол жөндеу жұмыстарына 10 км қосылып отырады және қаладағы Көліктер саны жыл сайын 10%-ға артады. Егер бастапқы жылы 50 000 көлік болса, 5 жылдан кейінгі көлік саны қанша болады?. Осы көрсеткіш бойынша 2029 жылға қарай қалада қанша көлік болатынын және қанша жол жөнделетінін болжаңдар.Егер Жол жөндеу және салу үшін қаланың жылдық бюджеті: әр 1км жолға 1000000 тг қаржы жұмсалса, бюджеттен қанша ақша бөлінеді? |
Видеоны қарау арқылы кептелістің себебін болжайды? |
кептелістің себебіне ұтымды болжам жасайды 1балл |
https://yandex.kz/video/preview/11121376093856708474 |
||
|
Дәлелдер (Evidence) |
Мұғалім жағдаятқа байланысты сұрақтар қояды.Кездейсоқ оқушылан сұраймын. Бұл жағдайларда қандай заңдылық бар? Екі жағдайда не өзгереді және неліктен? Жағдаятқа байланысты шешімді арифметикалық және геометриялық прогрессиялар арқылы дәлелдеуін сұрайды. a1=100, d=10 n=5. an=a1+(n-1)d a5=100+(5-1)10=140 Арифметикалық прогрессияның қосынды формуласы:
a1=50000, q=1.1 n=5. Геометриялық прогрессияның формуласы: bn=b1⋅qn−1 Формулаға сүйене отырып, a5=50000⋅1.14=73205 көлік болады. Sn=b1⋅
S5=50000⋅
600 км*1000000=600 000 000тг бюджеттен ақша бөлінеді. Дескрипторлар - Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл - Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл - геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл - геометриялық Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді. 1бал - бюджетті есептейді 2 балл |
Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып,Заңдылықтарды анықтайды,сұрақтарға жауап береді.
Формулаларды қолданып
Есептерді өз бетімен шығарады, топта
талқылайды.
Оқушылар есептерді шығарады, бюджетті есептейді |
Бағалау парақшасы |
|
||
|
Түсіндіру (Reasoning) 10мин Қорытынды |
«Көліктер санының өсуі қала инфрақұрылымына қандай әсер етуі мүмкін? Бұл мәселені шешу үшін қандай шаралар қабылдауға болады?»
|
Шешімдерді талқылайды, өз ойларын ортаға салады. проблеманы шешу жолдарын ұсынады. |
Топтар өзара «Екі жұлдыз бір тілек» бойынша бағалау |
Оқушылар жауаптарын қорытындылайды. |
||
|
Уйге тапсырма 1мин |
қима қағаздардағы қосымша 3 Есеп1 . Кәсіпкер бастапқыда 100 000 теңге пайда тапты. Әр жыл сайын пайдасы 20%-ға артады. 5 жылдан кейін оның пайдасы қанша болады?
Есеп2 .
Есеп 3. |
|
|
|
||
|
Бағалау рефлексия 2мин |
Бағалау парақшаларындағы жинаған балын «Оңай» карталарына енгізу Оңай картасы арқылы рефлексия жасау
3- есте қалған 3 н 2- маңызды ақпарат 1-Мұғалімге ұсыныс |
Өздерін бағалайды рефлексия |
|
|
||
|
|
1 |
2 |
3
|
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3
|
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 тапсырма |
4 |
|||||
|
Оқушы аты -жөні |
Үй тапсырмасы 1балл
|
Қайталау сұрақтары 1балл
|
Арифметикалық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс есептейді. 1балл
|
Арифметикалық прогрессияның Қосынды формуласына дұрыс есептейді. 1балл |
геометриялық Прогрессияның n-ші мүшесін дұрыс анықтайды. 1балл |
геометриялық Прогрессияның Алғашқы n мүшесінің қосындысын есептейді 1балл |
бюджетті есептейді 2балл |
Ұтымды пікір 1балл |
Жобаны қорғау 1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














