Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5 – сынып 6- сабақ.
Бөлім: |
1-бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Жолдас Нұрай Райсбекқызы |
|
Күні: |
15.10.2025 |
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны:1 |
Сабақтың тақырыбы: |
Ас беру. Фонетиканы қайталау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.4.1 – тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5.4.2.1 – сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу.
|
||||
Сабақтың мақсаты |
Фонетикалық заңдылықтарды (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал) қайталау және дұрыс қолдану. Мәтін мазмұнын түсініп, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. Халық дәстүрі – ас беру туралы түсінік қалыптастыру, ұлттық мәдениетке құрмет сезімін арттыру. |
||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ халқының дәстүрлі қонақжайлылығы мен ас беру мәдениетін сақтау арқылы ұлттық құндылықтарды ұрпаққа жеткізу. Ар-ұят құндылығы: ас беру кезінде әдептілік, үлкенді құрметтеу, қонаққа деген қамқорлық – адамгершілік пен ұятты көрсету. Талап құндылығы: фонетика мен тілдік ережелерді дұрыс қолдану арқылы сөйлеу мәдениетін сақтау, ас беру рәсімінде тілдің таза, дұрыс дыбысталып, мәнерлі қолданылуы – талапқа сай мінез-құлықтың көрінісі. |
||||
|
|||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 6 минут
|
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал . «Достық» шеңбері арқылы сергіту. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын пысықтау. «Кезектес» әдісі арқылы. |
Психологиялық ахуал. «Достық» шеңбері арқылы сергіту. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен танысады. «Кезектес» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды. |
Оқушыларды ауызша бағалау. «Жарайсың!» «Тамаша!», «Керемет!» |
5-сынып «Мектеп» баспасы 2017жыл
|
|
Сабақтың ортасы/34 минут/ 6 минут
7 минут
7 минут
5 минут
4 минут
5 минут |
Таныстыру кезеңі «Ас беру» салтынан қысқа үзінді көрсетіледі. Сұрақтар: 1.Бұл көріністе не болып жатыр деп ойлайсыңдар? 2.Ас беру дегеніміз не? 3.Ас беруде қандай сөздер, бата түрлері айтылады?
“Тірек сөздер”әдісі Тапсырма:Әр топқа мәтін беріледі. Оқушылар мәтін ішінен тірек сөздерді теріп жазады және сол тірек сөздер арқылы мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен жеткізеді. 1.Әр топқа бірдей немесе мазмұны ұқсас мәтіндерді таратады. 2.Тапсырманың мақсатын түсіндіреді: тірек сөздерді анықтау және мәтіннің негізгі ойын қысқаша түйіндеу. 3.Топтардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда бағыт-бағдар беріп, қорытындыда оқушылардың жауаптарын талқылайды.
Фонетика тақырыбын қайталау.2-тапсырма.Сұрақтарға жауап беру. 1.Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына аударады, өткен тақырыпты еске түсіреді. 2.Оқушыларға фонетика бойынша білімдерін тексеруге арналған сұрақтар жазылған парақтарды ұсынады. 3.Әр оқушыны немесе топты кезекпен шақырып, парақты ашып, сұраққа жауап беруді ұйымдастырады.
“Кім жылдам?” ойыны. 3-тапсырма ‘Фонетиканы қайталау’тақырыбындағы сөзжұмбақты шеш. 1.Оқушылардың назарын тапсырмаға аударады, сөзжұмбақтың шартын түсіндіреді. 2.Сөзжұмбақты тақтада плакат түрінде ұсынады. 3.Қажет болған жағдайда жетекші сұрақтар беріп, бағыттайды.
‘Сергіту сәті’ Бәріміз бірге орнымыздан тұрып, қазақтың дәстүрлі сәлемдесу қимылдарын жасап көрейік: 1. Қолымызды кеудемізге қойып,бір-бірімізге қарап, «Сәлеметсіз бе!»,”Ассалаумағалейкум” дейміз. 2. Қолымызды жоғары көтеріп, «Ата-баба дәстүрін құрметтейік!» дейміз. 3. Қол ұстасқандай ишара жасап, «Бірлік болсын!» деп айтамыз.
‘Себетке сал’әдісі 1.Тапсырманың мақсатын түсіндіреді: әр сөзді тиісті «Ілгерінді», «Кейінді» немесе «Тоғыспалы ықпал» себетіне орналастыру. 2.Парталар алдындағы сөздерді көрсетеді, себеттерді немесе белгілерді орналастырады. 3.Оқушылардың кезекпен қатысуын ұйымдастырады, бағыт-бағдар береді.
|
1.Видеосабақты көріп, қазақтың ас беру дәстүріне қатысты негізгі ақпаратты түсінеді. 2.Видео барысында мұғалім қойған сұрақтарға бірден жауап береді, өз ойымен бөліседі. 3.Қажет болған жағдайда бейнеден мысал келтіріп, дәстүрдің мәнін нақтылап сұрайды.
1.Берілген мәтінді мұқият оқиды және негізгі мазмұнын түсінеді. 2.Мәтін ішінен маңызды тірек сөздерді іріктеп жазады. 3.Таңдаған тірек сөздерге сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен жеткізеді. 4.Өз ойын топ алдында қысқаша қорғайды немесе оқып береді.
1.Мұғалімнің нұсқаулығын тыңдап, тапсырманың мақсатын түсінеді. 2.Парақтағы сұрақты таңдап, ашып оқиды. 3.Фонетика тақырыбы бойынша өз білімін қолдана отырып, сұраққа жауап береді.
1.Мұғалім түсіндірген тапсырма бойынша сөзжұмбақтың сұрақтарын оқиды және жауаптарын жазады. 2.Ұяшықтарды толтырып, сөзжұмбақтың ортасынан шыққан жасырын сөзді табады. 3.Ортада шыққан сөзге байланысты өз ойын айтады, пікірін білдіреді немесе мысал келтіреді.
1.Топпен бірге орнынан тұрады және мұғалімнің нұсқауын орындауға дайын болады. 2.Қолын кеудесіне қойып, амандасу сөздерін айтады. 3.Қол ұстасқандай қозғалыс жасап, бірлік пен келісімді білдіреді.
1.Мұғалімнің нұсқауын тыңдап, тапсырманың мақсатын түсінеді. 2.Кезекпен шығып, берілген сөздерді дұрыс себетке орналастырады. 3.Себетке салынған сөздердің дұрыс екендігін топпен немесе мұғаліммен бірге тексереді. |
Оқушылардың видеосабақ мазмұнын түсіну деңгейін бақылайды. Белсенді қатысқан, өз ойын еркін жеткізген оқушыларды мадақтайды. Қажет болған жағдайда түзету мен кері байланыс береді.
«Өте жақсы, негізгі ойды дәл таптың!» «Тірек сөздерді дұрыс анықтадың!» «Мәтінді жақсы түсінгенің байқалады!» «Негізгі ойды қысқа да нақты жеткіздің!»
«Өте жақсы, нақты әрі дәл жауап бердің!» «Фонетикалық талдауың сәтті шыққан!» «Керемет! Мысалмен дәлелдей білдің!» «Кішкене нақтылай түссең, жауабың толық болар еді!»
«Өте жақсы, дұрыс шешіп шықтың!» «Сөздің мәнін дұрыс түсініп, өз ойыңды жақсы жеткіздің!»
«Жарайсың, қимылды дұрыс орындадың!» «Өте жақсы, амандасу сөздерін нақты айтып, дәстүрді құрметтедің!» «Керемет! Топпен бірге үйлесімді жұмыс істедің!»
«Өте жақсы, дұрыс себетке салдың!» «Керемет! Сөздердің мәнін түсініп, дұрыс таңдадың!» «Жарайсың, белсенді болып қатысқаның байқалады!»
|
5-сынып Қазақ тілі оқулығы «Мектеп» баспасы, 2017жыл Лед экран, видеоролик
5-сынып «Мектеп» баспасы 2017жыл, мәтін үзінділері, презентация
Фонетика тақырыбы бойынша сұрақтар жазылған парақтар (қалтаға салынып, таңдап алу үшін), оқулық.
5-сынып Қазақ тілі оқулығы «Мектеп» баспасы, плакат, маркер, тақта.
Лед экран, презентация, себетті плакат, жапсырмалар. |
|
Рефлексия-5 минут
|
1.Өзін-өзі бағалау парағының мақсаты мен қолданылуын түсіндіреді. 2.Критерийлерді қысқаша түсіндіреді. 3.Оқушыларға парақты толтыру кезінде бағыт береді. 4.Нәтижелерді қарап, кері байланыс береді және белсенділікті мадақтайды. |
Үйге тапсырма алады. Өзін-өзі бағалау парағын толтырады. |
«Жарайсың, өз әрекетіңді дұрыс бағаладың!», «Керемет, тапсырманы толық орындадың!» |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ас беру. Фонетиканы қайталау
Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5 – сынып 6- сабақ.
Бөлім: |
1-бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Жолдас Нұрай Райсбекқызы |
|
Күні: |
15.10.2025 |
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны:1 |
Сабақтың тақырыбы: |
Ас беру. Фонетиканы қайталау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.4.1 – тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5.4.2.1 – сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу.
|
||||
Сабақтың мақсаты |
Фонетикалық заңдылықтарды (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал) қайталау және дұрыс қолдану. Мәтін мазмұнын түсініп, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. Халық дәстүрі – ас беру туралы түсінік қалыптастыру, ұлттық мәдениетке құрмет сезімін арттыру. |
||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ халқының дәстүрлі қонақжайлылығы мен ас беру мәдениетін сақтау арқылы ұлттық құндылықтарды ұрпаққа жеткізу. Ар-ұят құндылығы: ас беру кезінде әдептілік, үлкенді құрметтеу, қонаққа деген қамқорлық – адамгершілік пен ұятты көрсету. Талап құндылығы: фонетика мен тілдік ережелерді дұрыс қолдану арқылы сөйлеу мәдениетін сақтау, ас беру рәсімінде тілдің таза, дұрыс дыбысталып, мәнерлі қолданылуы – талапқа сай мінез-құлықтың көрінісі. |
||||
|
|||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 6 минут
|
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал . «Достық» шеңбері арқылы сергіту. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын пысықтау. «Кезектес» әдісі арқылы. |
Психологиялық ахуал. «Достық» шеңбері арқылы сергіту. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен танысады. «Кезектес» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды. |
Оқушыларды ауызша бағалау. «Жарайсың!» «Тамаша!», «Керемет!» |
5-сынып «Мектеп» баспасы 2017жыл
|
|
Сабақтың ортасы/34 минут/ 6 минут
7 минут
7 минут
5 минут
4 минут
5 минут |
Таныстыру кезеңі «Ас беру» салтынан қысқа үзінді көрсетіледі. Сұрақтар: 1.Бұл көріністе не болып жатыр деп ойлайсыңдар? 2.Ас беру дегеніміз не? 3.Ас беруде қандай сөздер, бата түрлері айтылады?
“Тірек сөздер”әдісі Тапсырма:Әр топқа мәтін беріледі. Оқушылар мәтін ішінен тірек сөздерді теріп жазады және сол тірек сөздер арқылы мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен жеткізеді. 1.Әр топқа бірдей немесе мазмұны ұқсас мәтіндерді таратады. 2.Тапсырманың мақсатын түсіндіреді: тірек сөздерді анықтау және мәтіннің негізгі ойын қысқаша түйіндеу. 3.Топтардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда бағыт-бағдар беріп, қорытындыда оқушылардың жауаптарын талқылайды.
Фонетика тақырыбын қайталау.2-тапсырма.Сұрақтарға жауап беру. 1.Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына аударады, өткен тақырыпты еске түсіреді. 2.Оқушыларға фонетика бойынша білімдерін тексеруге арналған сұрақтар жазылған парақтарды ұсынады. 3.Әр оқушыны немесе топты кезекпен шақырып, парақты ашып, сұраққа жауап беруді ұйымдастырады.
“Кім жылдам?” ойыны. 3-тапсырма ‘Фонетиканы қайталау’тақырыбындағы сөзжұмбақты шеш. 1.Оқушылардың назарын тапсырмаға аударады, сөзжұмбақтың шартын түсіндіреді. 2.Сөзжұмбақты тақтада плакат түрінде ұсынады. 3.Қажет болған жағдайда жетекші сұрақтар беріп, бағыттайды.
‘Сергіту сәті’ Бәріміз бірге орнымыздан тұрып, қазақтың дәстүрлі сәлемдесу қимылдарын жасап көрейік: 1. Қолымызды кеудемізге қойып,бір-бірімізге қарап, «Сәлеметсіз бе!»,”Ассалаумағалейкум” дейміз. 2. Қолымызды жоғары көтеріп, «Ата-баба дәстүрін құрметтейік!» дейміз. 3. Қол ұстасқандай ишара жасап, «Бірлік болсын!» деп айтамыз.
‘Себетке сал’әдісі 1.Тапсырманың мақсатын түсіндіреді: әр сөзді тиісті «Ілгерінді», «Кейінді» немесе «Тоғыспалы ықпал» себетіне орналастыру. 2.Парталар алдындағы сөздерді көрсетеді, себеттерді немесе белгілерді орналастырады. 3.Оқушылардың кезекпен қатысуын ұйымдастырады, бағыт-бағдар береді.
|
1.Видеосабақты көріп, қазақтың ас беру дәстүріне қатысты негізгі ақпаратты түсінеді. 2.Видео барысында мұғалім қойған сұрақтарға бірден жауап береді, өз ойымен бөліседі. 3.Қажет болған жағдайда бейнеден мысал келтіріп, дәстүрдің мәнін нақтылап сұрайды.
1.Берілген мәтінді мұқият оқиды және негізгі мазмұнын түсінеді. 2.Мәтін ішінен маңызды тірек сөздерді іріктеп жазады. 3.Таңдаған тірек сөздерге сүйене отырып, мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен жеткізеді. 4.Өз ойын топ алдында қысқаша қорғайды немесе оқып береді.
1.Мұғалімнің нұсқаулығын тыңдап, тапсырманың мақсатын түсінеді. 2.Парақтағы сұрақты таңдап, ашып оқиды. 3.Фонетика тақырыбы бойынша өз білімін қолдана отырып, сұраққа жауап береді.
1.Мұғалім түсіндірген тапсырма бойынша сөзжұмбақтың сұрақтарын оқиды және жауаптарын жазады. 2.Ұяшықтарды толтырып, сөзжұмбақтың ортасынан шыққан жасырын сөзді табады. 3.Ортада шыққан сөзге байланысты өз ойын айтады, пікірін білдіреді немесе мысал келтіреді.
1.Топпен бірге орнынан тұрады және мұғалімнің нұсқауын орындауға дайын болады. 2.Қолын кеудесіне қойып, амандасу сөздерін айтады. 3.Қол ұстасқандай қозғалыс жасап, бірлік пен келісімді білдіреді.
1.Мұғалімнің нұсқауын тыңдап, тапсырманың мақсатын түсінеді. 2.Кезекпен шығып, берілген сөздерді дұрыс себетке орналастырады. 3.Себетке салынған сөздердің дұрыс екендігін топпен немесе мұғаліммен бірге тексереді. |
Оқушылардың видеосабақ мазмұнын түсіну деңгейін бақылайды. Белсенді қатысқан, өз ойын еркін жеткізген оқушыларды мадақтайды. Қажет болған жағдайда түзету мен кері байланыс береді.
«Өте жақсы, негізгі ойды дәл таптың!» «Тірек сөздерді дұрыс анықтадың!» «Мәтінді жақсы түсінгенің байқалады!» «Негізгі ойды қысқа да нақты жеткіздің!»
«Өте жақсы, нақты әрі дәл жауап бердің!» «Фонетикалық талдауың сәтті шыққан!» «Керемет! Мысалмен дәлелдей білдің!» «Кішкене нақтылай түссең, жауабың толық болар еді!»
«Өте жақсы, дұрыс шешіп шықтың!» «Сөздің мәнін дұрыс түсініп, өз ойыңды жақсы жеткіздің!»
«Жарайсың, қимылды дұрыс орындадың!» «Өте жақсы, амандасу сөздерін нақты айтып, дәстүрді құрметтедің!» «Керемет! Топпен бірге үйлесімді жұмыс істедің!»
«Өте жақсы, дұрыс себетке салдың!» «Керемет! Сөздердің мәнін түсініп, дұрыс таңдадың!» «Жарайсың, белсенді болып қатысқаның байқалады!»
|
5-сынып Қазақ тілі оқулығы «Мектеп» баспасы, 2017жыл Лед экран, видеоролик
5-сынып «Мектеп» баспасы 2017жыл, мәтін үзінділері, презентация
Фонетика тақырыбы бойынша сұрақтар жазылған парақтар (қалтаға салынып, таңдап алу үшін), оқулық.
5-сынып Қазақ тілі оқулығы «Мектеп» баспасы, плакат, маркер, тақта.
Лед экран, презентация, себетті плакат, жапсырмалар. |
|
Рефлексия-5 минут
|
1.Өзін-өзі бағалау парағының мақсаты мен қолданылуын түсіндіреді. 2.Критерийлерді қысқаша түсіндіреді. 3.Оқушыларға парақты толтыру кезінде бағыт береді. 4.Нәтижелерді қарап, кері байланыс береді және белсенділікті мадақтайды. |
Үйге тапсырма алады. Өзін-өзі бағалау парағын толтырады. |
«Жарайсың, өз әрекетіңді дұрыс бағаладың!», «Керемет, тапсырманы толық орындадың!» |
|
|
шағым қалдыра аласыз


