Тураб Тула атындағы жалпы білім беретін мектебі
«Асқорыту жүйесі»
Жаратылыстану
3-«Ә» сынып
Өткізген: Мирсоат Х.Т.
2023-2024 оқу жылы
Тексерді:
Жаратылыстану kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мирсоат Х |
|
|
Күні: |
16.11.2023 |
|
|
Сынып: 3-«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Асқорыту жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
асқорыту жүйесін анықтап, тағамның ағзадағы жолын көрсете алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Бақыт деген- Осы шаттық шеңбері Қол ұстасып Тұрайықшы , кел бері. Бақыт деген- Көрмей қалса сағынып, Мені іздейтін Адал жүрек сендегі. Ән
салуға барамыз, (шеңбер бойымен жүреді) Ай және апта аттарына қарай топқа бірігу Өткен тақырыпқа шолу және оқу материалын жариялау «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы жүреді. Шеңберде тұрған оқушыларға мұғалім, доп лақтырып сұрақ қояды. оқушы допты мұғалімге лақтырып жауап береді. - Тәуліктің қай бөлігінде ботқа жеген дұрыс? Неліктен? - Таңғы асқа тағы не ішуге болады? -Сарымайды неден жасайды? -Пайдасы аз тағамдарды ата. -Чипцы неліктен пайдасыз тағам деп есептеледі? -Пайдалы тағамдарды ата. -Тамақтың құрамы мен энергетикалық құндылығын қалай білуге болады? -Тағамның құрамына кіретін қандай қоректік заттар ағзаның дамуы мен өсуіне көмектеседі? - Асқорытуға қандай ағзалар қатысады? -Ағза жұмсаған энергияның орнын толтыру керектігін қалай түсінеміз? Сабақ тақырыбын Мюссенберг әдісімен анықтау |
Түймедақ жапырақтарына жазылған ай және апта атаулары арқылы топқа бірігеді Шеңберге тұрып, доп алады, сұраққа жауап береді. Тақырыпты шығарады. |
ҚБ: Ду қол шапа лақ |
суреттер |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 3 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Тамақтың саяхаты туралы видеоролик тамашалау (Т) 1- тапсырма. «Астың саяхаты» ойыны. 1-топ: Суретке қарап тағамның саяхатының неден басталатынын айтыңдар. 2-топ: Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқаратынын сипаттаңдар. Сергіту сәтінде «Актерлар» ойынын ойнау -Күзгі бұлтты суретте (түрлерін бұзып, қабақ шытады. -Ашулы адам. -Зұлым сиқыршы. Көңілденеміз күн сияқты. -Буратино. -Түлкі. -Көңілді бала.. -Күн көзіне қарағандай. Ашуланамыз, балмұздағын алып қойған баладай. -Қасқырды көрген қояндай -Мысық сияқты (оған үріп тұрған иттей) -Шаршадық, мамамыз сияқты жұмыстан келген Жүк көтерген адам -Турист сияқты демал Мәтінмен жұмыс (Т) 2- тапсырма. А) «Сұрақ жауап» әдісі. Ғалымдар суды асқорыту жүйесінің ең жақсы көмекшісі дейді. Су ағзамыздағы зиянды заттардың шығуына көмектеседі. Неліктен дәрігерлер тамақтану аралығында су ішуге кеңес береді? Ойланып жауап беріңдер. Ә) Ойлан. Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтеді?
Қорытынды «Тамшылар» әдісі арқылы өтеді Тамшыдағы уақыт бірліктеріне қатысты ақпаратты мәтіннен табады. |
Видеоролик тамашалайды - Суретке қарап тағамның саяхатының неден басталатынын айтады. - Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқаратынын сипаттайды. - Асқорыту мүшелерінің қызметін түсіндіреді. - Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтетінін түсіндіреді. Әнге қосылып, билейді. -Сұрақтарға жауап береді.
Тамшыдағы уақыт бірліктеріне қатысты ақпаратты мәтіннен табады. |
ҚБ: Бағалау транс портирі
5 балл
Бағалау транс портирі 5 балл |
Видео ролик Оқулық Оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқу тапсырмасы: Мәтінді оқып, мазмұндау. Кері байланыс: «Қолшатыр» әдісі бойынша өтеді. Жақсы қатысқан балаларды бағалау |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойыла-ды. |
суреттер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ асқорыту жүйесі 3 сынып
ашық сабақ асқорыту жүйесі 3 сынып
Тураб Тула атындағы жалпы білім беретін мектебі
«Асқорыту жүйесі»
Жаратылыстану
3-«Ә» сынып
Өткізген: Мирсоат Х.Т.
2023-2024 оқу жылы
Тексерді:
Жаратылыстану kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мирсоат Х |
|
|
Күні: |
16.11.2023 |
|
|
Сынып: 3-«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Асқорыту жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
асқорыту жүйесін анықтап, тағамның ағзадағы жолын көрсете алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Бақыт деген- Осы шаттық шеңбері Қол ұстасып Тұрайықшы , кел бері. Бақыт деген- Көрмей қалса сағынып, Мені іздейтін Адал жүрек сендегі. Ән
салуға барамыз, (шеңбер бойымен жүреді) Ай және апта аттарына қарай топқа бірігу Өткен тақырыпқа шолу және оқу материалын жариялау «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы жүреді. Шеңберде тұрған оқушыларға мұғалім, доп лақтырып сұрақ қояды. оқушы допты мұғалімге лақтырып жауап береді. - Тәуліктің қай бөлігінде ботқа жеген дұрыс? Неліктен? - Таңғы асқа тағы не ішуге болады? -Сарымайды неден жасайды? -Пайдасы аз тағамдарды ата. -Чипцы неліктен пайдасыз тағам деп есептеледі? -Пайдалы тағамдарды ата. -Тамақтың құрамы мен энергетикалық құндылығын қалай білуге болады? -Тағамның құрамына кіретін қандай қоректік заттар ағзаның дамуы мен өсуіне көмектеседі? - Асқорытуға қандай ағзалар қатысады? -Ағза жұмсаған энергияның орнын толтыру керектігін қалай түсінеміз? Сабақ тақырыбын Мюссенберг әдісімен анықтау |
Түймедақ жапырақтарына жазылған ай және апта атаулары арқылы топқа бірігеді Шеңберге тұрып, доп алады, сұраққа жауап береді. Тақырыпты шығарады. |
ҚБ: Ду қол шапа лақ |
суреттер |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 3 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Тамақтың саяхаты туралы видеоролик тамашалау (Т) 1- тапсырма. «Астың саяхаты» ойыны. 1-топ: Суретке қарап тағамның саяхатының неден басталатынын айтыңдар. 2-топ: Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқаратынын сипаттаңдар. Сергіту сәтінде «Актерлар» ойынын ойнау -Күзгі бұлтты суретте (түрлерін бұзып, қабақ шытады. -Ашулы адам. -Зұлым сиқыршы. Көңілденеміз күн сияқты. -Буратино. -Түлкі. -Көңілді бала.. -Күн көзіне қарағандай. Ашуланамыз, балмұздағын алып қойған баладай. -Қасқырды көрген қояндай -Мысық сияқты (оған үріп тұрған иттей) -Шаршадық, мамамыз сияқты жұмыстан келген Жүк көтерген адам -Турист сияқты демал Мәтінмен жұмыс (Т) 2- тапсырма. А) «Сұрақ жауап» әдісі. Ғалымдар суды асқорыту жүйесінің ең жақсы көмекшісі дейді. Су ағзамыздағы зиянды заттардың шығуына көмектеседі. Неліктен дәрігерлер тамақтану аралығында су ішуге кеңес береді? Ойланып жауап беріңдер. Ә) Ойлан. Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтеді?
Қорытынды «Тамшылар» әдісі арқылы өтеді Тамшыдағы уақыт бірліктеріне қатысты ақпаратты мәтіннен табады. |
Видеоролик тамашалайды - Суретке қарап тағамның саяхатының неден басталатынын айтады. - Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқаратынын сипаттайды. - Асқорыту мүшелерінің қызметін түсіндіреді. - Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтетінін түсіндіреді. Әнге қосылып, билейді. -Сұрақтарға жауап береді.
Тамшыдағы уақыт бірліктеріне қатысты ақпаратты мәтіннен табады. |
ҚБ: Бағалау транс портирі
5 балл
Бағалау транс портирі 5 балл |
Видео ролик Оқулық Оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқу тапсырмасы: Мәтінді оқып, мазмұндау. Кері байланыс: «Қолшатыр» әдісі бойынша өтеді. Жақсы қатысқан балаларды бағалау |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойыла-ды. |
суреттер |
шағым қалдыра аласыз













