Материалдар / ашық сабақ Атилланың жаулаушылық жорықтары 5 сынып

ашық сабақ Атилланың жаулаушылық жорықтары 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Наурыз 2024
167
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

5.4.Ғұндар


Педагогтің аты-жөні

Тұрсынбаева Қ.М

Күні:

13.04.2023

Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Аттила және оның жаулаушылық жорықтары

Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсетеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпта жағымды ахуал қалыптасыру.


Флиппити платформасында топқа бөлу

  1. Мөде тобы

  2. Чжи Чжи тобы

  3. Атилла тобы


Үй тапсырмасын тексеру


Вордволл платформасы арқылы сұрақтар қою

-Б.з.д 55 жылы ғұндар қаншаға бөлінді? \Екіге\

-Ғұндардың Батысқа қоныс аудары б.з.д қай жылдары басталды? \49ж\

-Ғұндардың батысқа қоныс аударуының себебі не? \Хан империясының қысымы\

-Чжи чжи тәңірқұты оңтүстік ғұндарды бағындыру үшін кімдермен одақтасты? \қаңлылармен\

- Чжи Чжи қай өзеннің бойында қала салдырады? \Талас\

- Ғұндар туралы деректер қай елдің жазбаларында көптеп кездеседі?\қытай\

-Ғұндардың ықпалымен батысқа қоныс аудару тарихта қандай атаумен қалды?

\Халықтардың ұлы қоныс аударуы\


Қызығушылықты ояту

- Балаларға жаңа сабақтаң тақырыбын ашу үшін әр топқа құпия қағаздар таратылады. Оқушылар су құйылған ыдысқа қағазды салғанда жаңа сабақтың тақырыбына байланысты кілт сөздер шығады. Оқушылар осы кілт сқздер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру

Оқушылар бір біріне жақсы тілектерін арнайды.







Оқушылар жауаптарын ұсынады:

1 б
















Оқушылар кілт сөздерді байланыстырып сабақ тақырыбына шығады..

мадақтау

Слайд

Интербелсенді тақта





Флиппити платформасы

https://wordwall.net/ru/resource/55144144














Су құйылған ыдыс, салфетка

Жаңа сабақ

Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін Аттила және оның жаулаушылық жорықтары туралы бейнебаян көрсетемін. Бейнебаяннан кілт сөздерді жазып отыруды тапсырамын. Оқушылардың алған әсерлерімен бөлісуін сұраймын.

1. Бейнебаян кім туралы?

1.Аттила жөнінде не білесіздер?

2. Тарихтағы «Халықтар шайқасы» туралы не айтасыз?


Зерттеу мен талдау

1 тапсырма

Мәтінмен жұмыс:

Топпен жұмыс. Топ мүшелері берілген тақырыпты оқып,соңында тақырыпты плакатқа түсіріп, постер қорғайды.


Мөде тобы: Ұлы әскербасы Аттила (Еділ) және оның жорықтары.





Чжичжи тобы:Аттила империясының аумағы мен оның жорықтарының бағыттары. (Кескін картаға түсіру, сипаттау)




Аттила тобы: Аттила туралы ежелгі авторлардың пікірі, Аттиланың тарихтағы орны.










2 тапсырма

Жұптық жұмыс

Венн диаграммасы

Мөде

Ұқсастығы

Атилла

1.Ғұндардың негізін қалады.

2.203-202жжМөде Саян,Алтай, Енесей тайпаларын бағындарды. 3.188 жылы Хан әулетінің негізін қалаған Лю-Баньды жеңді.

4.Б.з.б 174ж қайтыс болды.

Ғұн мемлекетінің билеушілері. Батыр, қолбасшы, саясаткер.

1.400-453жж аралығында өмір сүрген. 2.Днестрден римге дейінгі, Балтық теңізінен Қара теңізге дейінгі жерлер бағынды. 3.451 жылы Галлиядағы каталаун даласында рим, франк әскрімен шайқасты. 4.453 жылы қайтыс болған соң, мемлекет ыдырады.

3 тапсырма

Жеке жұмыс.

Дискуссиялық карта. «Иа», «Жоқ».

Тапсырмалар

ия

жоқ

1

Ғұндар 370 жылы аландарды,375 жылы остготтар мен вестготтарды талқандады.

+


2

430 жылы Сақтар Шығыс Рим империясын алым-салық төлеуге мәжбүр болды.


-

3

Атилла 445 жылы жеке дара билік құрды.

+


4

Ғұндар Балқан түбегіне жорық жасап,40 жуық қаланы тонады.


-


Оқушылар бейнебаянды тамашалап, сұрақтарға жауап береді.












Дескриптор:

-Атилла жөнінде мәлімет береді 1 б;

-Жорықтарына сипаттама береді .



Дескриптор:

-Атилла империясының аумағын белгілейді ;

-Жорықтарының бағытын кескін картаға түсіреді 1б.



Дескриптор:

- Ежелгі авторлардың пікірі туралы айтады; 1б

- Атилланың тарихтағы орнын біледі. 1б





Оқушылар тапсырманы жұптасып орындайды.

Оқушылар тапсырманы жеке жеке орындайды.

Дескриптор:

-Мөденің ерекшеліктеріне тоқталады 1б

- Атилланың ерекшеліктеріне тоқталады 1б

-Екеуінің ортақ қасиеттерін жазады 1б








Дескриптор:

- Әр дұрыс жауапқа 1 балдан


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»





















Жұптар бір бірімен алмасып тексереді, бағалайды









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ