«Тексерілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Тулегенова
|
Бөлім |
Атмосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ж.Букенбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
5.11.2025 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5мин
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу 2.Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. 3.Атмосфера қабаттары бойынша топтарға бөлу. Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады. 2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы 1 топ – Озон 2 топ – Оттегі 3 топ – Көмірқышқыл 3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Мақсаты: бір-біріне сыйластықтары артады, жақсы көңіл күй қалыптасады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс
|
АКТ Видеоролик Қағаз қималары |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
Жаңа тақырып: Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін...Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
2.Визуальді көру арқылы есте ұзақ сақтау мақсатында бейнеролик көрсету:Атмосфераның құрылысы және озон қабаты туралы 3.Тапсырма(Ж) Атмосферадағы газдар үлесін диаграмма түрінде көрсетіп сипаттау Таза ауаның компоненттері
Дескрипторлар: - ауа құрамын жазады,
Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы 2 Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, 29 сурет пайдаланып кесте толтыру
Дескрипторлар: -әр қабаттың биіктігін анықтайды, -қабаттардың ерекшелігін дұрыс сипаттайды, 3 Тапсырма Географиялық диктант . 1.Гірек тілінен аударғанда «Атмос»- ,,,,,, «Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді. 2. АТМОСФЕРАНЫҢ қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,, 3. Азот ол ,,,,,,,,,. 4. Атмосфераның құрамын, құрылысын , қасиеттерін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді. 5. Атмосфераның маңызы туралы мысал келтір ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Дескрипторлар: -Атмосфера сөзінің мағынасын дұрыс жазады, -атмосфера қабаттарын толық атайды, -азоттың атмосферадағы рөлін дұрыс сипаттайды, -атмосфераны зерттейтін ғылымды дұрыс атайды, -атмосфераның маңызын мысалмен түсіндіреді Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды . Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер
Дескриптор: – терминдерді анықтайды 1б
- ауа құрамын жазады, 1б -Атмосфера ауасын құрайтын газдардың пайыздық үлесін диаграммада көрсетеді 1б
-әр қабаттың биіктігін анықтайды 1б -қабаттардың ерекшелігін дұрыс сипаттайды 1б -Атмосфера сөзінің мағынасын дұрыс жазады 1б -атмосфера қабаттарын толық атайды 1б -азоттың атмосферадағы рөлін дұрыс сипаттайды 1б -атмосфераны зерттейтін ғылымды дұрыс атайды 1б -атмосфераның маңызын мысалмен түсіндіреді 1б
|
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 5 мин
|
Кері байланыс «3 минуттық үзіліс» 1.Маған ұнады 2.Маған қиындық туғызды 3.Мен хабардар болдым 4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ .Атмосфера және оның құрамдас бөліктері.
Ашық сабақ .Атмосфера және оның құрамдас бөліктері.
«Тексерілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Тулегенова
|
Бөлім |
Атмосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ж.Букенбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
5.11.2025 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5мин
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу 2.Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. 3.Атмосфера қабаттары бойынша топтарға бөлу. Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады. 2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы 1 топ – Озон 2 топ – Оттегі 3 топ – Көмірқышқыл 3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Мақсаты: бір-біріне сыйластықтары артады, жақсы көңіл күй қалыптасады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс
|
АКТ Видеоролик Қағаз қималары |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
Жаңа тақырып: Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін...Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
2.Визуальді көру арқылы есте ұзақ сақтау мақсатында бейнеролик көрсету:Атмосфераның құрылысы және озон қабаты туралы 3.Тапсырма(Ж) Атмосферадағы газдар үлесін диаграмма түрінде көрсетіп сипаттау Таза ауаның компоненттері
Дескрипторлар: - ауа құрамын жазады,
Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы 2 Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, 29 сурет пайдаланып кесте толтыру
Дескрипторлар: -әр қабаттың биіктігін анықтайды, -қабаттардың ерекшелігін дұрыс сипаттайды, 3 Тапсырма Географиялық диктант . 1.Гірек тілінен аударғанда «Атмос»- ,,,,,, «Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді. 2. АТМОСФЕРАНЫҢ қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,, 3. Азот ол ,,,,,,,,,. 4. Атмосфераның құрамын, құрылысын , қасиеттерін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді. 5. Атмосфераның маңызы туралы мысал келтір ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Дескрипторлар: -Атмосфера сөзінің мағынасын дұрыс жазады, -атмосфера қабаттарын толық атайды, -азоттың атмосферадағы рөлін дұрыс сипаттайды, -атмосфераны зерттейтін ғылымды дұрыс атайды, -атмосфераның маңызын мысалмен түсіндіреді Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды . Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер
Дескриптор: – терминдерді анықтайды 1б
- ауа құрамын жазады, 1б -Атмосфера ауасын құрайтын газдардың пайыздық үлесін диаграммада көрсетеді 1б
-әр қабаттың биіктігін анықтайды 1б -қабаттардың ерекшелігін дұрыс сипаттайды 1б -Атмосфера сөзінің мағынасын дұрыс жазады 1б -атмосфера қабаттарын толық атайды 1б -азоттың атмосферадағы рөлін дұрыс сипаттайды 1б -атмосфераны зерттейтін ғылымды дұрыс атайды 1б -атмосфераның маңызын мысалмен түсіндіреді 1б
|
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 5 мин
|
Кері байланыс «3 минуттық үзіліс» 1.Маған ұнады 2.Маған қиындық туғызды 3.Мен хабардар болдым 4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













