|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақтағы ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күйде «Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы тілегімізді айтайық!
Жіпте жайылған фотосуреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді. (“Ауа”, “Газ”) Жаңа сабақ. Атмосфера,ауа қабаттары туралы бейнефильм көрсетіледі. Нені тамашаладық? Тақырыпты өздері анықтайды. «Атмосфера және оның құрамдас бөліктері» тақырыбының мәтінімен танысып шығады. |
Бейнефильм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-минут |
1-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдісі Берілген мәтін бойынша атмосфера құрамын анықтау үшін төмендегі тапсырмаларды орында.(Жеңілден күрделіге қарай берілген тапсырма) «Географикалық диктант» Сөйлемді дұрыс аяқтау үшін бос орындарға тиісті сандарды жазыңыз: 1. Жер атмосферасының ........ % азоттан, .........% көмірқышқыл газынан және ........% оттегіден тұрады. Басқа инертті газдар (аргон) ........ % құрайды. 2. Атмосфераның озон қабаты орналасқан бөлігі ............... деп аталады. 3. ............................ – нақты жоғарғы шегі жоқ қабатты анықтаңыз: 4. Озон қабаты ......-........ км биіктіктер аралығында шоғырланған. 5. Кестені толтырыңыз:
Қалыптастырушы бағалау :Тапсырманы сәтті орындаған оқушылар үш шапалақ арқылы бағаладым.
Жеке оқушылармен жұмыс «Диалог» әдісі арқылы Қабілеті жоғары оқушылар үшін әңгіме құрастыруға арналған сұрақтар:
Қолдауды қажет ететін оқушылар үшін «Адасқан сөйлемдер» арқылы атмосфераның қабаттарын анықтау
қысымы және құрамына қарай Ауа температурасы Жер атмосферасы тропосфера, стратосфера, қабаттарына бөлінеді мезосфера, термосфера және экзосфера.
Қалыптастырушы бағалау : «Жапондық бағалау» әдісін пайдаланып, оқушылардың білімін толықтырып, кері байланыс беріп, бағалауды ұйымдастырдым. ???????(Дұрыс келісемін; әлі Толықтырамын, Менің сұрағым бар)
2-тапсырма. «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) 1. Тропосфераның жердегі тіршілік үшін ең маңызды атмосфера қабаты екенін дәлелде. 2. Дүниежүзілік метеорология ұйымы мен Жаһандық климатты бақылау жүйесінің жанартау атқылаулары мен техногенді апаттарға неліктен мониторинг жүргізетінін дәлелде. 3. Атмосфера құрамында а) оттегі артып кеткенде ә) көмірқышқыл газы артып кеткенде қандай табиғи өзгерістер болады деп ойлайсың? 4. Атмосфераның ластануы және оны шешу жолдарына ұсыныс жаса.
Қалыптастырушы бағалау- «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Кітаптағы мәтін, суреттер, кестелер, диаграммалар. Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлемдер» Бүгінгі сабақта мен ------------үйрендім. Бұған дейін мен----------------- білуші едім. Топпен жұмыс жасау кезінде -----------түсіндім. Бүгінгі тақырып бойынша----------түсініксіз болды |
слайд |
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Оқу мақсатына жету құрылған бағалау критерийлеріне байланысты жасақталған тапсырмаларды орындату кезінде саралаудың бірнеше тәсілдері қолдандым, мысалы оқушылардың қажеттіліктері мен қабілеттерін ескеріп жеңілден күрделіге қарай саралаудың тапсырма тәсілі арқылы сараланып берілді. 1-тапсырмада сыныптың басым көпшілігі - мәтін бойынша атмосфераның құрамындағы газдардың пайыздық үлесін анықтаса; қабілеті жоғары оқушылар -атмосфераны зерттеуге және климаты қолайсыз аймақтарды зерттеуге қолданылатын аспаптар мен құралдар туралы.. өз ойларын білдіріп, қолдауды қажет ететін оқушыларға «Адасқан сөздер» әдісі арқылы атмосфера қабаттарын анықтау арналған тапсырмалар орындайды, Сонымен қатар тапсырма орындау барысында саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы көмек көрсетіп отырамын. |
Дескриптор бойынша белсенді әдіс түрлерімен бағалау жүргізілді. І тапсырмада «Үш шапалақ»әдісі арқылы топтар бір бірін қол шапалақ арқылы бағалады. ІІ тапсырмада «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығымен мен қауіпсіздігіне қатер төндірмейді. Сабақ басында бейнефильм, атмосфера қабаттары суреттері, ауа құрамы диаграммасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі |
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
|
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7-сынып
Ашық сабақ Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7-сынып
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақтағы ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күйде «Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы тілегімізді айтайық!
Жіпте жайылған фотосуреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді. (“Ауа”, “Газ”) Жаңа сабақ. Атмосфера,ауа қабаттары туралы бейнефильм көрсетіледі. Нені тамашаладық? Тақырыпты өздері анықтайды. «Атмосфера және оның құрамдас бөліктері» тақырыбының мәтінімен танысып шығады. |
Бейнефильм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-минут |
1-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдісі Берілген мәтін бойынша атмосфера құрамын анықтау үшін төмендегі тапсырмаларды орында.(Жеңілден күрделіге қарай берілген тапсырма) «Географикалық диктант» Сөйлемді дұрыс аяқтау үшін бос орындарға тиісті сандарды жазыңыз: 1. Жер атмосферасының ........ % азоттан, .........% көмірқышқыл газынан және ........% оттегіден тұрады. Басқа инертті газдар (аргон) ........ % құрайды. 2. Атмосфераның озон қабаты орналасқан бөлігі ............... деп аталады. 3. ............................ – нақты жоғарғы шегі жоқ қабатты анықтаңыз: 4. Озон қабаты ......-........ км биіктіктер аралығында шоғырланған. 5. Кестені толтырыңыз:
Қалыптастырушы бағалау :Тапсырманы сәтті орындаған оқушылар үш шапалақ арқылы бағаладым.
Жеке оқушылармен жұмыс «Диалог» әдісі арқылы Қабілеті жоғары оқушылар үшін әңгіме құрастыруға арналған сұрақтар:
Қолдауды қажет ететін оқушылар үшін «Адасқан сөйлемдер» арқылы атмосфераның қабаттарын анықтау
қысымы және құрамына қарай Ауа температурасы Жер атмосферасы тропосфера, стратосфера, қабаттарына бөлінеді мезосфера, термосфера және экзосфера.
Қалыптастырушы бағалау : «Жапондық бағалау» әдісін пайдаланып, оқушылардың білімін толықтырып, кері байланыс беріп, бағалауды ұйымдастырдым. ???????(Дұрыс келісемін; әлі Толықтырамын, Менің сұрағым бар)
2-тапсырма. «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) 1. Тропосфераның жердегі тіршілік үшін ең маңызды атмосфера қабаты екенін дәлелде. 2. Дүниежүзілік метеорология ұйымы мен Жаһандық климатты бақылау жүйесінің жанартау атқылаулары мен техногенді апаттарға неліктен мониторинг жүргізетінін дәлелде. 3. Атмосфера құрамында а) оттегі артып кеткенде ә) көмірқышқыл газы артып кеткенде қандай табиғи өзгерістер болады деп ойлайсың? 4. Атмосфераның ластануы және оны шешу жолдарына ұсыныс жаса.
Қалыптастырушы бағалау- «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Кітаптағы мәтін, суреттер, кестелер, диаграммалар. Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлемдер» Бүгінгі сабақта мен ------------үйрендім. Бұған дейін мен----------------- білуші едім. Топпен жұмыс жасау кезінде -----------түсіндім. Бүгінгі тақырып бойынша----------түсініксіз болды |
слайд |
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Оқу мақсатына жету құрылған бағалау критерийлеріне байланысты жасақталған тапсырмаларды орындату кезінде саралаудың бірнеше тәсілдері қолдандым, мысалы оқушылардың қажеттіліктері мен қабілеттерін ескеріп жеңілден күрделіге қарай саралаудың тапсырма тәсілі арқылы сараланып берілді. 1-тапсырмада сыныптың басым көпшілігі - мәтін бойынша атмосфераның құрамындағы газдардың пайыздық үлесін анықтаса; қабілеті жоғары оқушылар -атмосфераны зерттеуге және климаты қолайсыз аймақтарды зерттеуге қолданылатын аспаптар мен құралдар туралы.. өз ойларын білдіріп, қолдауды қажет ететін оқушыларға «Адасқан сөздер» әдісі арқылы атмосфера қабаттарын анықтау арналған тапсырмалар орындайды, Сонымен қатар тапсырма орындау барысында саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы көмек көрсетіп отырамын. |
Дескриптор бойынша белсенді әдіс түрлерімен бағалау жүргізілді. І тапсырмада «Үш шапалақ»әдісі арқылы топтар бір бірін қол шапалақ арқылы бағалады. ІІ тапсырмада «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығымен мен қауіпсіздігіне қатер төндірмейді. Сабақ басында бейнефильм, атмосфера қабаттары суреттері, ауа құрамы диаграммасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі |
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
|
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз















