Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Атомдар мен молекулалар
|
Бөлім: |
7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жанбосинова Анар |
|
Күні: |
18.11.21ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомдар мен молекулалар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Атом заттың ең кіші бөлшегі екенін біледі; Көпшілік оқушылар үшін: Молекула заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі екенін біледі Кейбір оқушылар үшін: Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды ахуал қалыптастыру. Сәлемдесу.Сынып оқушыларын «Атом мен молекула» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Атом дегенде балалар жан-жаққа шашырайды, ал молекула дегенде 2,3,4 балалар жиналады. Оқушыларды екі топқа бөліп аламын. 1-топ. Атом 2- топ. Молекула |
Сынып оқушылары «Атом мен молекула» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Атом дегенде балалар жан-жаққа шашырайды, ал молекула дегенде 2,3,4 балалар жиналады. Оқушыларды екі топқа бөліп аламын. 1-топ. Атом 2- топ. Молекула |
|
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Оқушылардан үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Кім көп біледі?» әдісін қолданамын. |
«Кім көп біледі?» әдісі 1.Физикалық денелерді құрайтын нәрсе? Зат 2.Заттардың бір бірінен айырмашылыгын көрсететін белгілер? Қасиеттері 3.Құрамына кіретін заттардың бөлшектері микроскоп арқылы да көрінбейтін қоспа? Біртекті 4. Шынының балкуы қай құбылысқа жатады? Физикалық 5. Темірдің тат басуы қандай құбылысқа жатады? Химиялық |
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 15 мин. |
Жаңа сабақ. Мұғалімнің түсіндіруі Атомдар — заттың химиялық бөлінбейтін ұсақ бөлшектері. атомдар өзара бірігіп молекула түзеді. Грекше “атом” — бөлінбейтін деген мағынаны білдіреді. Атомдардың моделі
Заттың қасиеттері мен құрамы сақталатын ұсақ бөлшектері молекулалар деп аталады. Молекулалар химиялық реакциялар кезінде ыдырайды. Яғни, олар — химиялық бөлінетін бөлшектер. Молекулалар атомдарға ыдырайды. Атомдар мен молекулалар көзге көрінбейді. Заттарды жай заттарға жіктеу арқылы олардың құрамын анықтау әдісі анализ (талдау) (грек. анализис — айырылу) деп аталады. Атомдардың бір түрінен түзілген заттар жай заттар деп аталады. Мысалы, мыс, темір, күкірт, оттек, сутек, т.б. Атомдардың әр түрінен түзілген заттар күрделі заттар деп аталады. Оларға қант, су, сода мысал бола алады. Күрделі заттар химиялық қосылыстар деп аталады. |
|
Дескриптор: - Атом-молекулалық ілім химия ғылымына кім енгізгенін біледі- |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс «жалғасын тап» 3 мин |
Жалғасын жұптық жұмысында тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1- тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттерге қарап, оқушылар белгісіз молекулаларды тауып, сөйлемдерді толықтырады.4б
в) CO2
г) HCI
Келесі сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жаз: 1. Су молекуласы .................. және.............. тұрады 2. Озон молекуласы оттектің ......................... тұрады 3. Тұз қышқылы молекуласы.................. және ............... тұрады 4. Көмірқышқыл молекуласы ................... және.............тұрады |
Дескриптор: Жалпы -4 балл Дескриптор
|
Презентация Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 4- мин |
Сәйкестендіреді. Жеке жұмысында тапсырманы бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді |
2 -тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі 4б
Тапсырма. «IDEAL» әдісі. « Сіз сенесіз бе?» Атом мен молекула үшін дұрыс тұжырымды көрсетіңіз.
Шын/ жалған
|
Дескриптор Жалпы - 4 балл
ажырата алады
|
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 5 мин |
топтық жұмысында тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді ь |
3- тапсырма. «Көрсету және модельдеу» әдісі Молекулалардың модельдерін құрастыруға арналған жиынтықтарды пайдаланып суретке қарап, молекула модельдерін құрастырыңдар 2 б
1
аммиак NH3 оттек О2
Метан СН4 су H2O 2 – топ
3 – топ
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















