|
Сабақтың тақырыбы | Ауа және оның қасиеті. |
Жалпы мақсаты | Мақсаты: а) Оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы білім қалыптастыру.ә) Олардың ойлау дағдысын қалыптастыру, жүйелі сөйлеуге үйрету, пәнге қызығушылығын арттыру.б) Байқампаз болуға үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу |
Оқу нәтижелері | Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді. |
Сабақ типі | Аралас сабақ |
Әдістер | Түсіндіру, баяндау |
Көрнекілігі | Ақ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер |
Сабақ кезеңдері Уақытты меңгеру | Мотивациялық- бағдарлау кезеңіОперациялық- орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық әдістер) Рефлексиялық- бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) – |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті | Ресурстар |
ҰйымдастыруПсихологиялық дайындық
Топқа бөлу
|
Қоршаған орта табиғат Жануар, өсімдік, адамзат Сүю, қорғау-парасат Білейін мұны жамағатБағдаршамның көздерімен топқа бөлінеді. | Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.
| Интерактивті тақта
Интерактивті тақтада жазылып тұрады |
Сұрақтар шеңбері
Үй тапсырмасын сұрау | Сәйкестендіру тестіІ топ: Табиғи денелерге Өлі, тірі денелер нелер жатады?Жасанды денелер Заттан тұрады дегеніміз не?
ІІ топ:Табиғи денелер Адам қолдан жасап нешеге бөлінеді? шығаратын денелер
ІІІ топ:
ІV топ
Әр топ қарама –қарсы топтарға өткен тақырыптардан сұрақтардан кез келген жерден сұрақтар қояды. | Өткен тақырыптарды еске түсіреді |
|
«Ой шақыру» | Ауа туралы не білеміз?Ауа көзге көрінбейді. Ауа түссіз мөлдір.Ауасыз адамдар өмір сүре алмайды.Ауа барлық жерде болады.І топ ІІ топ 5 жолды өлең
ІІІ топ. Қазақстан облыстарындағы бүгінгі ауа-райын болжау
ІV топ. Халықтың ауа-райын болжауы
| Әр топ өз ойларын ортаға салады.
| Плакат, маркер
|
Жаңа сабаққа даярлық кезеңі."Болжау" стратегиясы | Олай болатын болса бүгінгі өтетін біздің тақырыбымыз қандай болмақ деп ойлайсың? 4. Аузыңды жауып, танауыңды қысып ішіңнен сана не байқадың?5.Ыстықтап терледің, желпуіш алып желпи бастадың неге?
Ауаның қасиеті: көзге көрінбейді,түссіз иіссіз, дәмсіз, сығылады,жылуды сақтайды, отты жанғызады. 4 мин | Ауа және оның қасиеті |
|
«Конференция»әдісіЖаңа сабақты түсіндіру кезеңі Топтық жұмыс.«Сынып ішін аралау» тәсілі | Оқулықтағы«Ауа және оның қасиеті» деген мәтінді 3 абзацқа бөліп, топтарға қай абзацқа дейін оқу керектігін хабарлаймын. Әр топ өздеріне берілген абзацты оқып болғаннан кейін оларға 1-ден 3-ке дейін нөмір жазылған жетон таратамын. Сосын 1-ші нөмір алғандар бір топқа, 2-ші нөмір алғандар екінші топқа жиналады, т.с.с.Балалар оқыған мәтін бөлігін бір-біріне айтып береді. Сонда бір оқушы мәтінді толық оқымай-ақ оның мазмұнын түсініп шығатындай жағдай жасаймын. | Оқушыларға тақырыпты сатылай түсіндіру Оқушылар берілген абзацты оқып, басқа әріптестеріне түсіндіріп шығады
| Сатылай түсіндіру
|
Сергіту сәті.
| Жер шары үлкен әлем,Қоршаулы ауамен.Ауасыз кім шыдар,Ауасыз тұншығар.
Астрологиялық жұлдыздарға шолу
От ауа су | Оқушылар сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетеді | Музыка |
«Ой сергек» | Кестемен жұмыс1 топ . Ауаның қасиеті Ауаны ластайтындар Ауаны тазартатындар
2топ Ауаның ластануыАуаны қорғау Венн диаграммасы
3 топ «Ауа – райын қалай тазартамыз?» (сурет салу)
4 топ Тәжірибе жасау ( кітаптан )
| Оқушылар сөздерді тауып сәйкестендіреді | Қима қағаздар
|
«Мен сендерден сұрақ күтемін» тәсілі | Бұл тәсіл бойынша балалар мәтіннің мазмұнын бір-біріне түсіндіріп болған соң, осы мәтін бойынша сұрақ құрастырады. Топтағы оқушылар өзара келісіп, қағазға екі сұрақ жазып, келесі топқа береді. | Оқушылар сұрақ дайындайды. | Сұрақ жазылған бетше |
Рефлексия | Қазақстанның ертеңгі болатын ауа-райын болжап, сабақтан алған әсерлерін жазады. | «Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады. | Карта |
Үйге тапсырма | «Егер ауа болмаса» эссе жазуМәтінді оқу, түсінік | Оқушылар берілген сайттар бойынша мәліметтерді іздеп табады. |
|
Бағалау. | «Бағдаршам» арқылы бағалау.
| әр оқушы смайликтер арқылы өзін - өзі бағалайды. |
|