





Тексерілді:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Құлажанова Ж.
-
Бөлім:
7.2В Ауа. Жану реакциясы
Педагогтің тегі, аты - жөні
Даутова Гүлнұр Бақытжанқызы
Күні:
27.11.24 ж.
Сынып:
7а,ә
Сабақтың тақырыбы
Ауа. Ауаның құрамы
№6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.3.1.1-ауа құрамын білу;
7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу
7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну
Сабақтың мақсаты
Ауа құрамын біледі
Заттардың жануын зерттейді
Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілікті сезіну, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, білім алуға дайын болу. Экологиялық білім беру.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал, сыныптың назарын аударту «Жасанды интелект» француз химигі – Антуан Лоран Лавуазье сөзімен
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Оқушылар топтарға асықтар мен бөлінеді 3. Оқушыларға өзін – өзі бағалау парағы таратылады «Дорбадан асық алу» арқылы оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырмасы «Миллион кімге бұйырады» әдісі арқылы сұралады Атомның планетаралық моделін ұсынған. Э. Резерфорд Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі. Изотоптар Әртүрлі атомдардан тұратын молекула. Күрделі зат Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған. Ядрода Протонның заряды тең. +1 Нейтронның заряды тең. 0 Ядроның құрамына кіретін бөлшектер. Протондар мен нейтрондар Электронның заряды тең. -1 Элементтің ең кіші бөлшегі. Атом Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс. Молекула
Қосымша атом молекулаларынан есептер құрастыру |
Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін: -Балалар, көңіл күйлерің қалай? Керемет! (қолдарын көтереді)
1 топ – Оттек 2 топ – Азот
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Мадақтау сөздері: Жарайсың! Керемет! Сәттілік тілеймін! ҚБ. Оқушылар өз – өздерін бағалайды. дұрыс жауап 1 балл |
Кітап, дәптер, интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтық ортасы 15 минут |
Жаңа сабақ материалдарын игерту Балалар, алдарыңыздағы суреттен не байқауға болады?
Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Ауа. Ауаның құрамы. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Жаңа сабақ түсіндіріледі Жұптық жұмыс. «Ноутбук» әдісі 1.Гелий, неон, аргон, криптон, ксенон бұл қандай газдар? 2.Ауаның құрамында қанша азот, қанша оттек және инертті газдар бар? 3.Табиғаттағы әртүрлі құбылыстардың нәтижесінде қандай газдар бөлінеді? 4.Жану процесінің нәтижесінде қандай зат көбейіп, азаяды. 5.Атмосфера ауасын ластанудан қалай қорғауға болады? 6.Ауаның құрамын зерттеген қай ғалым? Топтық жұмыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Жердің айналасын ---------------- қоршап тұр. Ауаның құрамын --------------- зерттеді. Ауаның құрамында ------- азот, ------- көмірқышқыл газы, ------- оттек болады. Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабатын -------------- деп атайды. Адам ауасыз -------------- қана өмір сүре алады. Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, -------------- газын бөледі. Кітаппен жұмыс Алдымен мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Суретте бейнеленген бөлікті мәтіндегі мәліметтер бойынша толтырады. -Ауаның құрамын кім анықтағанын табады. -Ауаның құрамындағы газдарды көлемдік үлесі бойынша сәйкес шарларға орналастырады. Жеке жұмыс Ауаның құрамына кіретін газдар? Атмосфераны қалай қорғауға болады. Мысал келтіріңіз. Азот диоксидінің формуласын жаз. Инертті газдарды ата? Көмірқышқыл газын формуласын жаз? Оттектің протон, нейтрон, электрон саның анықта? Күкіртсутектің формуласын жаз, және қандай жағдайда бөлінетін газ. Суретке қарап мысал келтіріңіз. |
Оқушылар жауап береді. Маңызды деп таныған мәліметтерді дәптерге түртіп алады. Сұрақтарға жауап береді Тақырыпты «Ноутбук» әдісімен меңгереді. Берілген сұрақ бойынша жауап береді Аяқталмаған сөйлемдерді толықтырады
Сынауықтан сұрақ алып жауап береді
|
Дескриптор: Ауаның құрамын біледі Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді Дескриптор: -Ауаның құрамындағы газдарды біледі -Атмосфераны қорғау шараларын түсінеді -Жану реакциясын біледі Топ бір-бірін бағалайды. Дұрыс жауап 2 балл Дұрыс жауап 1 балл Дұрыс жауап 2 балл |
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері Интерактивті тақта Үлестірме карточкалар Оқулық, үлестірме материалдар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс. №6 зертханалық жұмыс. «Балауыз шамның жануы» Қарапайым тәжірибені орындайды. Жанып тұрған майшамды суға толтырылған ыдысқа саламыз. Май шамды стақанмен төңкеріп жабамыз. Бір уақыттан кейін май шам сөнеді, сол кезде судың деңгейі 1/5 бөлікке көтеріледі. Тапсырма: Май шам неге сөнді? Майшам сөнген кезде, астындағы су деңгейінің көтерілу себебін түсіндіріңіз.
Бағалау критерийі: май шамның сөніп қалу себебін және су деңгейінің көтерілу себебін анықтайды. |
Зертханалық жұмыс жасайды. Байқалған құбылыстарды айтады, жұмыс дәптеріне жазады.
|
Дескриптор: -Балауыз шамның оттек қатысында жануын зерттейді -Байқалған құбылысты жазады Жалпы: 2балл |
7-сынып оқулығы. Зертханалық жұмыс дәптерлері Химиялық құрал-жабдықтар мен реактивтер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Жеке жұмыс «Шындық, жалған» әдісі
Үй тапсырмасы: &8 . №1,2 54бет
|
Шындық, жалған» әдісі арқылы тест сұрақтарына жауап береді
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
|
Дұрыс жауап 2 балл
|
Қалыпастырушы бағалауға арналған тапсырмалар |
-
Атомның планетаралық моделін ұсынған ғалым. Эрнест Резерфорд
-
Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі. Изотоптар
-
Әртүрлі атомдардан тұратын молекула. Күрделі зат
-
Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған. Ядрода
-
Протонның заряды тең. +1
-
Нейтронның заряды тең. 0
-
Ядроның құрамына кіретін бөлшектер. Протондар мен нейтрондар
-
Электронның заряды тең. -1
-
Элементтің ең кіші бөлшегі. Атом
-
Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс. Молекула
-
Атомның планетаралық моделін ұсынған ғалым.
-
Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі.
-
Әртүрлі атомдардан тұратын молекула.
-
Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған.
-
Протонның заряды тең.
-
Нейтронның заряды тең.
-
Ядроның құрамына кіретін бөлшектер.
-
Электронның заряды тең.
-
Элементтің ең кіші бөлшегі
-
Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс
Сұрақ
-
Гелий, неон, аргон, криптон, ксенон бұл қандай газдар?
-
Ауаның құрамында қанша азот, қанша оттек және инертті газдар бар?
-
Табиғаттағы әртүрлі құбылыстардың нәтижесінде қандай газдар бөлінеді?
-
Жану процесінің нәтижесінде қандай зат көбейіп, азаяды.
-
Атмосфера ауасын ластанудан қалай қорғауға болады?
-
Ауаның құрамын зерттеген қай ғалым?
-
Жауабы
-
Инертті газдар
-
78%, 21%, 1%.
-
Азот оксидтері – NO, NO2. күкірт оксидтері – SO2, SO3. күкіртсутек – H2S.
-
Көміртек оксидінің мөлшері көбейіп, оттек азаяды.
-
Табиғатты аялап таза ұстап, ластамау
-
Антуан Лоран Лавуазье
Топтық жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем»
-
Жердің айналасын ---------------- қоршап тұр.
-
Ауаның құрамын --------------- зерттеді.
-
Ауаның құрамында ------- азот, ------- көмірқышқыл газы, ------- оттек болады.
Топтық жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем»
-
Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабатын
-------------- деп атайды.
-
Адам ауасыз -------------- қана өмір сүре алады.
-
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып,
-------------- газын бөледі.
|
Тұжырым |
Шындық |
Жалған |
|
1774 жылы Лавуазье ауаның азоттан, оттектен тұратын газдарқоспасы екенін дәлелдеді |
|
|
|
Ауа 78% азоттан тұрады |
|
|
|
Оттегі жоқ жерде жаңа алады |
|
|
|
Ауа 35% оттектен тұрады |
|
|
|
Табиғаттағы әртүрлі құбылыстар әсерінен ауада NO, NO2, SO2, SO3, H2S газдары болады |
|
|
|
Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабаты атмосфера |
|
|
|
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, сутек газын бөледі. |
|
|

Жеке жұмыс
«Сынауықтан сұрақ алу» әдісі
-
Ауаның құрамына кіретін газдар?
-
Атмосфераны қалай қорғауға болады. Мысал келтіріңіз.
-
Азот диоксидінің формуласын жаз.
-
Инертті газдарды ата?
-
Көмірқышқыл газын формуласын жаз?
-
Оттектің протон, нейтрон, электрон саның анықта?
-
Күкіртсутектің формуласын жаз, және қандай жағдайда бөлінетін газ.
-
Суретке қарап мысал келтіріңіз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
АШЫҚ САБАҚ АУА ЖӘНЕ ОНЫҢ ҚҰРАМЫ 7 СЫНЫП
АШЫҚ САБАҚ АУА ЖӘНЕ ОНЫҢ ҚҰРАМЫ 7 СЫНЫП






Тексерілді:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Құлажанова Ж.
-
Бөлім:
7.2В Ауа. Жану реакциясы
Педагогтің тегі, аты - жөні
Даутова Гүлнұр Бақытжанқызы
Күні:
27.11.24 ж.
Сынып:
7а,ә
Сабақтың тақырыбы
Ауа. Ауаның құрамы
№6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.3.1.1-ауа құрамын білу;
7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу
7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну
Сабақтың мақсаты
Ауа құрамын біледі
Заттардың жануын зерттейді
Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілікті сезіну, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, білім алуға дайын болу. Экологиялық білім беру.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал, сыныптың назарын аударту «Жасанды интелект» француз химигі – Антуан Лоран Лавуазье сөзімен
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Оқушылар топтарға асықтар мен бөлінеді 3. Оқушыларға өзін – өзі бағалау парағы таратылады «Дорбадан асық алу» арқылы оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырмасы «Миллион кімге бұйырады» әдісі арқылы сұралады Атомның планетаралық моделін ұсынған. Э. Резерфорд Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі. Изотоптар Әртүрлі атомдардан тұратын молекула. Күрделі зат Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған. Ядрода Протонның заряды тең. +1 Нейтронның заряды тең. 0 Ядроның құрамына кіретін бөлшектер. Протондар мен нейтрондар Электронның заряды тең. -1 Элементтің ең кіші бөлшегі. Атом Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс. Молекула
Қосымша атом молекулаларынан есептер құрастыру |
Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін: -Балалар, көңіл күйлерің қалай? Керемет! (қолдарын көтереді)
1 топ – Оттек 2 топ – Азот
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Мадақтау сөздері: Жарайсың! Керемет! Сәттілік тілеймін! ҚБ. Оқушылар өз – өздерін бағалайды. дұрыс жауап 1 балл |
Кітап, дәптер, интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтық ортасы 15 минут |
Жаңа сабақ материалдарын игерту Балалар, алдарыңыздағы суреттен не байқауға болады?
Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Ауа. Ауаның құрамы. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Жаңа сабақ түсіндіріледі Жұптық жұмыс. «Ноутбук» әдісі 1.Гелий, неон, аргон, криптон, ксенон бұл қандай газдар? 2.Ауаның құрамында қанша азот, қанша оттек және инертті газдар бар? 3.Табиғаттағы әртүрлі құбылыстардың нәтижесінде қандай газдар бөлінеді? 4.Жану процесінің нәтижесінде қандай зат көбейіп, азаяды. 5.Атмосфера ауасын ластанудан қалай қорғауға болады? 6.Ауаның құрамын зерттеген қай ғалым? Топтық жұмыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Жердің айналасын ---------------- қоршап тұр. Ауаның құрамын --------------- зерттеді. Ауаның құрамында ------- азот, ------- көмірқышқыл газы, ------- оттек болады. Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабатын -------------- деп атайды. Адам ауасыз -------------- қана өмір сүре алады. Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, -------------- газын бөледі. Кітаппен жұмыс Алдымен мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Суретте бейнеленген бөлікті мәтіндегі мәліметтер бойынша толтырады. -Ауаның құрамын кім анықтағанын табады. -Ауаның құрамындағы газдарды көлемдік үлесі бойынша сәйкес шарларға орналастырады. Жеке жұмыс Ауаның құрамына кіретін газдар? Атмосфераны қалай қорғауға болады. Мысал келтіріңіз. Азот диоксидінің формуласын жаз. Инертті газдарды ата? Көмірқышқыл газын формуласын жаз? Оттектің протон, нейтрон, электрон саның анықта? Күкіртсутектің формуласын жаз, және қандай жағдайда бөлінетін газ. Суретке қарап мысал келтіріңіз. |
Оқушылар жауап береді. Маңызды деп таныған мәліметтерді дәптерге түртіп алады. Сұрақтарға жауап береді Тақырыпты «Ноутбук» әдісімен меңгереді. Берілген сұрақ бойынша жауап береді Аяқталмаған сөйлемдерді толықтырады
Сынауықтан сұрақ алып жауап береді
|
Дескриптор: Ауаның құрамын біледі Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді Дескриптор: -Ауаның құрамындағы газдарды біледі -Атмосфераны қорғау шараларын түсінеді -Жану реакциясын біледі Топ бір-бірін бағалайды. Дұрыс жауап 2 балл Дұрыс жауап 1 балл Дұрыс жауап 2 балл |
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері Интерактивті тақта Үлестірме карточкалар Оқулық, үлестірме материалдар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс. №6 зертханалық жұмыс. «Балауыз шамның жануы» Қарапайым тәжірибені орындайды. Жанып тұрған майшамды суға толтырылған ыдысқа саламыз. Май шамды стақанмен төңкеріп жабамыз. Бір уақыттан кейін май шам сөнеді, сол кезде судың деңгейі 1/5 бөлікке көтеріледі. Тапсырма: Май шам неге сөнді? Майшам сөнген кезде, астындағы су деңгейінің көтерілу себебін түсіндіріңіз.
Бағалау критерийі: май шамның сөніп қалу себебін және су деңгейінің көтерілу себебін анықтайды. |
Зертханалық жұмыс жасайды. Байқалған құбылыстарды айтады, жұмыс дәптеріне жазады.
|
Дескриптор: -Балауыз шамның оттек қатысында жануын зерттейді -Байқалған құбылысты жазады Жалпы: 2балл |
7-сынып оқулығы. Зертханалық жұмыс дәптерлері Химиялық құрал-жабдықтар мен реактивтер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Жеке жұмыс «Шындық, жалған» әдісі
Үй тапсырмасы: &8 . №1,2 54бет
|
Шындық, жалған» әдісі арқылы тест сұрақтарына жауап береді
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
|
Дұрыс жауап 2 балл
|
Қалыпастырушы бағалауға арналған тапсырмалар |
-
Атомның планетаралық моделін ұсынған ғалым. Эрнест Резерфорд
-
Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі. Изотоптар
-
Әртүрлі атомдардан тұратын молекула. Күрделі зат
-
Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған. Ядрода
-
Протонның заряды тең. +1
-
Нейтронның заряды тең. 0
-
Ядроның құрамына кіретін бөлшектер. Протондар мен нейтрондар
-
Электронның заряды тең. -1
-
Элементтің ең кіші бөлшегі. Атом
-
Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс. Молекула
-
Атомның планетаралық моделін ұсынған ғалым.
-
Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі.
-
Әртүрлі атомдардан тұратын молекула.
-
Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған.
-
Протонның заряды тең.
-
Нейтронның заряды тең.
-
Ядроның құрамына кіретін бөлшектер.
-
Электронның заряды тең.
-
Элементтің ең кіші бөлшегі
-
Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс
Сұрақ
-
Гелий, неон, аргон, криптон, ксенон бұл қандай газдар?
-
Ауаның құрамында қанша азот, қанша оттек және инертті газдар бар?
-
Табиғаттағы әртүрлі құбылыстардың нәтижесінде қандай газдар бөлінеді?
-
Жану процесінің нәтижесінде қандай зат көбейіп, азаяды.
-
Атмосфера ауасын ластанудан қалай қорғауға болады?
-
Ауаның құрамын зерттеген қай ғалым?
-
Жауабы
-
Инертті газдар
-
78%, 21%, 1%.
-
Азот оксидтері – NO, NO2. күкірт оксидтері – SO2, SO3. күкіртсутек – H2S.
-
Көміртек оксидінің мөлшері көбейіп, оттек азаяды.
-
Табиғатты аялап таза ұстап, ластамау
-
Антуан Лоран Лавуазье
Топтық жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем»
-
Жердің айналасын ---------------- қоршап тұр.
-
Ауаның құрамын --------------- зерттеді.
-
Ауаның құрамында ------- азот, ------- көмірқышқыл газы, ------- оттек болады.
Топтық жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем»
-
Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабатын
-------------- деп атайды.
-
Адам ауасыз -------------- қана өмір сүре алады.
-
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып,
-------------- газын бөледі.
|
Тұжырым |
Шындық |
Жалған |
|
1774 жылы Лавуазье ауаның азоттан, оттектен тұратын газдарқоспасы екенін дәлелдеді |
|
|
|
Ауа 78% азоттан тұрады |
|
|
|
Оттегі жоқ жерде жаңа алады |
|
|
|
Ауа 35% оттектен тұрады |
|
|
|
Табиғаттағы әртүрлі құбылыстар әсерінен ауада NO, NO2, SO2, SO3, H2S газдары болады |
|
|
|
Біздің ғаламшарымызды қоршап тұрған ауа қабаты атмосфера |
|
|
|
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, сутек газын бөледі. |
|
|

Жеке жұмыс
«Сынауықтан сұрақ алу» әдісі
-
Ауаның құрамына кіретін газдар?
-
Атмосфераны қалай қорғауға болады. Мысал келтіріңіз.
-
Азот диоксидінің формуласын жаз.
-
Инертті газдарды ата?
-
Көмірқышқыл газын формуласын жаз?
-
Оттектің протон, нейтрон, электрон саның анықта?
-
Күкіртсутектің формуласын жаз, және қандай жағдайда бөлінетін газ.
-
Суретке қарап мысал келтіріңіз.
шағым қалдыра аласыз




















