Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Абай
облыстық әкімшілігінің Білім басқармасының «Көлік колледжі»
коммуналдық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорыны
(Білім беру ұйымының аты)
№8Сабақ жоспары.
Модуль /пән атауы «Бөлшектеп құрастыру тәжірибесі»
Оқытушы: Байбусинов Т.С. Самашов Т.М. дайындады
«___» ________ 20__ жыл
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: II курс 21 ТР-к
Сабақтың түрі: іс-тәжірибе сабағы
Сабактың тақырыбы: : Карбюраторлы қозғалтқыштың коректендіру жүйесін бөлшектеу-құрастыру.
Сабактың мақсаты:
Білімділік: Бөлшектеп құрастыру цехі және автомобиль бөлшектерімен құрал-жабдықтармен таныстыру бөлшектеп құрастыру тәжірибесінде білімдерін жинақтау , қолдану.
Дамытушылық: Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын дамыту..
Тәрбиелік: Тәжірибелік сабаққа деген назары мен ынтасын көтеру, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас.
Пәнаралық байланыс: Автокөлік құрлысы,металлдар техналогиясы.
Сабақ көрнекіліктері: Автомобиль бөлшектері,құрал-саймандар және плакаттар.
|
№ |
Сабақ құрылымы. |
Сағат |
|
I |
Ұйымдастыру. |
2 мин |
|
II |
Презентациясы. |
3 мин |
|
III |
Үй тапсырмасын тексеру. |
15 мин |
|
IV |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. |
30 мин |
|
V |
Жаңа сабақты бекіту. |
9 мин |
|
VI |
Үй жұмысын беру. |
1 мин |
|
VII |
Тәжірибелік жұмыс. |
240 мин |
|
VIII |
Сабақты қорытындылау. |
5 мин |
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын назар аудару. Оқушыларды белгілеу, кезекшілерді тағайындау. Техника қаупсіздігі жөнінде айту.
II. Сабақтын презентациясы. Сабақтың мақсаты мен сабақ жоспарымен таныстыру.
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.
III. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.
-
Майлау жүйесі туралы ұғым беру?
-
Майлау тазартқыштары және май насостары дегеніміз не?
IV.Жаңа тақырыппен таныстыру.
-
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.
1. Жұмыстың мақсаты
-
Карбюратордың құрылысын меңгеру
-
Бөлшектеу және құрастыру ретін үйрену
-
Қалқыма деңгейін және бос жүрісті реттеу
-
Ақауларды анықтау
![]()
2. Қажетті құрал-жабдықтар
-
Кілттер жиынтығы (10, 12, 13)
-
Бұрауыштар
-
Қысқыш
-
Тахометр
-
Сығылған ауа
-
Карбюратор тазалағыш
-
Шүберек
![]()
3. Қауіпсіздік техникасы
☑ Ашық от қолдануға болмайды
☑ Жұмыс желдетілетін орында жүргізіледі
☑ Қорғаныс көзілдірігі қолданылады
☑ Жанармай төгілмеуі керек
4. Жұмыстың орындалу тәртібі
I Кезең. Дайындық жұмыстары
-
Аккумуляторды ажырату
-
Ауа сүзгісін алу
-
Жанармай шлангасын ажырату
-
Дроссель тартпаларын босату
II Кезең. Карбюраторды шешу
-
Бекіту гайкаларын бұрап алу
-
Карбюраторды қабылдау коллекторынан шешу
-
Тығыздағыштың жағдайын тексеру
III Кезең. Бөлшектеу
-
Қалқымалы камера қақпағын ашу
-
Қалқыманы шешу
-
Ине клапанын алу
-
Негізгі және бос жүріс жиклерлерін шешу
-
Үдеткіш насосын тексеру

![]()
IV КЕЗЕҢ. Тексеру және тазалау
|
|
|
Барлық каналдарды сығылған ауамен үрлеу.
V КЕЗЕҢ. Құрастыру
-
Жиклерлерді орнына орнату
-
Ине клапанды бекіту
-
Қалқыманы орнату
-
Деңгейді реттеу
-
Қақпақты жабу
-
Қозғалтқышқа орнату
VI КЕЗЕҢ. Реттеу
1. Қалқыма деңгейі
-
ВАЗ → 6,5–7,5 мм
-
ГАЗ-53 → 18–19 мм
2. Бос жүріс айналымы
|
Автомобиль |
Норма |
|
ВАЗ-2107 |
800–900 айн/мин |
|
ГАЗ-53 |
700–800 айн/мин |
-
Қозғалтқышты 80–90°C дейін қыздыру
-
Сапа бұрандасын бұрап ең тұрақты режим табу
-
Сан бұрандасымен айналымды орнату
5. Бақылау сұрақтары
-
Карбюратордың негізгі қызметі қандай?
-
Қалқыма деңгейі не үшін қажет?
-
Бай қоспаның белгісі қандай?
-
Бос жүрісті қалай реттейміз?
-
Үдеткіш насосының қызметі қандай?
![]()
6. Бағалау критерийі
|
Көрсеткіш |
Балл |
|
Қауіпсіздік сақтау |
|
|
Бөлшектеу дұрыстығы |
|
|
Тексеру сапасы |
|
|
Реттеу дұрыстығы |
|
|
Теориялық жауап |
|
Жалпы балл: _______
V.Сабақты бекіту.
Сұрақ-жауап арқылы.
-
Қалқыманы қызметі ?
-
Жанармай деңгейді реттеу?
-
Қозғалтқышқа орнату ретімен айту ?
VI. Үй тапсырмасы.
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.тақырыбы бойынша есептер беру.
VII. Тәжірибелік сабақ.
Оқушыларды бөлшектеп құрастыру цехімен таныстыру.
VIII. Қорытындылау. Сабақта белсенділік көрсеткен оқушыларды атап өту, бағалау.
Өндірістік оқыту шебері: _____________ Байбусинов Т.С. Самашов Т.М.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ әзірлемесі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Абай
облыстық әкімшілігінің Білім басқармасының «Көлік колледжі»
коммуналдық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорыны
(Білім беру ұйымының аты)
№8Сабақ жоспары.
Модуль /пән атауы «Бөлшектеп құрастыру тәжірибесі»
Оқытушы: Байбусинов Т.С. Самашов Т.М. дайындады
«___» ________ 20__ жыл
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: II курс 21 ТР-к
Сабақтың түрі: іс-тәжірибе сабағы
Сабактың тақырыбы: : Карбюраторлы қозғалтқыштың коректендіру жүйесін бөлшектеу-құрастыру.
Сабактың мақсаты:
Білімділік: Бөлшектеп құрастыру цехі және автомобиль бөлшектерімен құрал-жабдықтармен таныстыру бөлшектеп құрастыру тәжірибесінде білімдерін жинақтау , қолдану.
Дамытушылық: Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын дамыту..
Тәрбиелік: Тәжірибелік сабаққа деген назары мен ынтасын көтеру, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас.
Пәнаралық байланыс: Автокөлік құрлысы,металлдар техналогиясы.
Сабақ көрнекіліктері: Автомобиль бөлшектері,құрал-саймандар және плакаттар.
|
№ |
Сабақ құрылымы. |
Сағат |
|
I |
Ұйымдастыру. |
2 мин |
|
II |
Презентациясы. |
3 мин |
|
III |
Үй тапсырмасын тексеру. |
15 мин |
|
IV |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. |
30 мин |
|
V |
Жаңа сабақты бекіту. |
9 мин |
|
VI |
Үй жұмысын беру. |
1 мин |
|
VII |
Тәжірибелік жұмыс. |
240 мин |
|
VIII |
Сабақты қорытындылау. |
5 мин |
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын назар аудару. Оқушыларды белгілеу, кезекшілерді тағайындау. Техника қаупсіздігі жөнінде айту.
II. Сабақтын презентациясы. Сабақтың мақсаты мен сабақ жоспарымен таныстыру.
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.
III. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.
-
Майлау жүйесі туралы ұғым беру?
-
Майлау тазартқыштары және май насостары дегеніміз не?
IV.Жаңа тақырыппен таныстыру.
-
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.
1. Жұмыстың мақсаты
-
Карбюратордың құрылысын меңгеру
-
Бөлшектеу және құрастыру ретін үйрену
-
Қалқыма деңгейін және бос жүрісті реттеу
-
Ақауларды анықтау
![]()
2. Қажетті құрал-жабдықтар
-
Кілттер жиынтығы (10, 12, 13)
-
Бұрауыштар
-
Қысқыш
-
Тахометр
-
Сығылған ауа
-
Карбюратор тазалағыш
-
Шүберек
![]()
3. Қауіпсіздік техникасы
☑ Ашық от қолдануға болмайды
☑ Жұмыс желдетілетін орында жүргізіледі
☑ Қорғаныс көзілдірігі қолданылады
☑ Жанармай төгілмеуі керек
4. Жұмыстың орындалу тәртібі
I Кезең. Дайындық жұмыстары
-
Аккумуляторды ажырату
-
Ауа сүзгісін алу
-
Жанармай шлангасын ажырату
-
Дроссель тартпаларын босату
II Кезең. Карбюраторды шешу
-
Бекіту гайкаларын бұрап алу
-
Карбюраторды қабылдау коллекторынан шешу
-
Тығыздағыштың жағдайын тексеру
III Кезең. Бөлшектеу
-
Қалқымалы камера қақпағын ашу
-
Қалқыманы шешу
-
Ине клапанын алу
-
Негізгі және бос жүріс жиклерлерін шешу
-
Үдеткіш насосын тексеру

![]()
IV КЕЗЕҢ. Тексеру және тазалау
|
|
|
Барлық каналдарды сығылған ауамен үрлеу.
V КЕЗЕҢ. Құрастыру
-
Жиклерлерді орнына орнату
-
Ине клапанды бекіту
-
Қалқыманы орнату
-
Деңгейді реттеу
-
Қақпақты жабу
-
Қозғалтқышқа орнату
VI КЕЗЕҢ. Реттеу
1. Қалқыма деңгейі
-
ВАЗ → 6,5–7,5 мм
-
ГАЗ-53 → 18–19 мм
2. Бос жүріс айналымы
|
Автомобиль |
Норма |
|
ВАЗ-2107 |
800–900 айн/мин |
|
ГАЗ-53 |
700–800 айн/мин |
-
Қозғалтқышты 80–90°C дейін қыздыру
-
Сапа бұрандасын бұрап ең тұрақты режим табу
-
Сан бұрандасымен айналымды орнату
5. Бақылау сұрақтары
-
Карбюратордың негізгі қызметі қандай?
-
Қалқыма деңгейі не үшін қажет?
-
Бай қоспаның белгісі қандай?
-
Бос жүрісті қалай реттейміз?
-
Үдеткіш насосының қызметі қандай?
![]()
6. Бағалау критерийі
|
Көрсеткіш |
Балл |
|
Қауіпсіздік сақтау |
|
|
Бөлшектеу дұрыстығы |
|
|
Тексеру сапасы |
|
|
Реттеу дұрыстығы |
|
|
Теориялық жауап |
|
Жалпы балл: _______
V.Сабақты бекіту.
Сұрақ-жауап арқылы.
-
Қалқыманы қызметі ?
-
Жанармай деңгейді реттеу?
-
Қозғалтқышқа орнату ретімен айту ?
VI. Үй тапсырмасы.
Карбюраторлы қозғауыштың қоректену жүйесін бөлшектеп құрастыру, реттеу.тақырыбы бойынша есептер беру.
VII. Тәжірибелік сабақ.
Оқушыларды бөлшектеп құрастыру цехімен таныстыру.
VIII. Қорытындылау. Сабақта белсенділік көрсеткен оқушыларды атап өту, бағалау.
Өндірістік оқыту шебері: _____________ Байбусинов Т.С. Самашов Т.М.
шағым қалдыра аласыз


