|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану. Одағай түрлері. |
|||||
|
Мектебі: |
«Т.Тәжібаев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Джамбирова Тамара |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азық-түлікті дұрыс таңдау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторларына сілтеме жасау; 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі дереккөздерден алынған мәліметтерді қолдана алады; Одағай түрлерін ажырата біледі, және сөйлем ішінде қолдана алады. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
«Патриоттық және Отаншылдық» Оқушыларды шығармашылық ойлауға, жаңаша талдауға және өз идеяларын еркін жеткізуге ықпал етеді. Отандық таза өнімдерді пайдалануға кеңес беріледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||
|
Сабақтың басталуы 10 минут 20 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру “Жақсы сөз-жан ырысы” тәсілімен оқушыларға сөздерді бір-біріне айтуды ұсыну. Топқа біріктіру. “Flippity” тақтасымен жұмыс 1-топ “Ет өнімдері” 2-топ “Сүт өнімдері” 3-топ “Көкөністер” 4-топ “Жеміс-жидектер” Қызығушылықты ояту кезеңі «Өзіне сенген-өрге жүзер» Интербелсенді тақтасындағы үй тапсырмасына жауап беріңіз. “Ой шақырту” әдісімен жұмыс 1. Қазақ халқы әрқашан қандай жағдайға дайын отырады және оның табиғатпен қандай байланысы бар? 2. Автор бұл тақырыпты не себепті қозғады деп ойлайсың? 3. Қой етін пайдалану туралы автордың көзқарасы қандай? Оқушылардың ойларын сұрау. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатын таныстыру. Аудио материалды тыңдату. Тілдік бағдар Одағайлар, негізінде, түрленбейді. Одағайларға тән жұрнақтар жоқ. Олар жалғауды да көп қабылдамайды. Кейбір одағайларға -ла (-ле, -да, -де, -та, -те), -шыл (-шіл) жұрнақтары жалғанады. Мысалы: ойбайлау, айт-айтып, аңқылдап-үңілеп, алақайлап, айтақшы және т.б. Мағынаны тану кезеңі Топтық жұмыс. «Зерттеуші топтар» әдісі. 1-тапсырма 4 топқа бөлінген оқушылар өздерінің тобына тиесілі бір азық-түлік санатына зерттеу жүргізу. Тапсырма барысында оқушылар азық-түліктің сипаттамасын анықтап, пайдалы немесе зиянды екенін дәлелдеу. 1-топ Ет және балық өнімдерінің пайдасы мен зиянын зерттеу. 2-топ Сүт өнімдерінің пайдасы мен зиянын зерттеу. 3-топ Көкөністердің шамадан тыс көп қолданудың пайдасы мен зиянын зерттеу. 4-топ Жеміс-жидектердің пайдасы мен зиянын зерттеу. “Өзіне сенген өрге жүзер” Жеке жұмыс. “Проблемалық сұрақтар” әдісі. 3-тапсырма. Оқылым мәтінін оқып, проблемалық сұрақтар құрастыру. 1--------------------------------------- 2--------------------------------------- 3--------------------------------------- 7-тапсырма. Жағдаятты шешу. “Кейс-стади” әдісі. Таңғы ас -------------------------------------------------------------------------------------- Түскі ас --------------------------------------------------------------------------------------- Кешкі ас -------------------------------------------------------------------------------------- 8-тапсырма. Досыңа мотивациялық хат жазу. Хат мазмұнында одағайдың түрлерін қолдана отырып, дұрыс тамақтануға шақыру. Жұптық жұмыс. «Жұбыңмен сөйлес» әдісі. 6-тапсырма. “Пәлі, сол да сөз болып па?” тақырыбында азық-түлікті дұрыс таңдау туралы диалог құру. Үй тапсырмасы: 9-тапсырма. Дұрыс тамақтану бойынша ұсыныстар жазып келу. Рефлексия “Сүйікті жемісім” әдісі Апельсин себеті-толық түсіндім. Бір стақан апельсин шырыны-түсінікті, бір ұсынысым бар. Апельсиннің сығылған қалдықтары-әлі де түсіндіруді қажет етемін. Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісіп, ойларын жазады. |
Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар бір-біріне кезекпен мейірімді, мотивациялық сөз айтып, сыныпқа жылы атмосфера орнатады. Оқушылар 1-4 санын таңдау арқылы бір топқа бірігіп, кейін тақта бетіндегі тірек сөздермен қайта 4 топқа бірігеді. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Оқушылар әнді тыңдау арқылы, берілген сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын ортаға салады. Теориялық түсінікті меңгереді. Сабақтан, ақпарат көздерінен меңгеріп алған ақпараттарын қорыта отырып, топтық жұмыс орындайды. Оқушылар жеке жұмысты тиянақты орындап, теориялық білімдерін көретеді. Оқушылар жұптық жұмыстың тапсырмасын мұқият орындайды. Үй тапсырмасын алады. Кері байлаынс береді. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім! Саған сенемін! Дескриптор: -оқушы сұрақтарға жауап береді-1 б; ҚБ “Екі жұлдыз бір тілек” Дескриптор: -оқылым мәтінінің мазмұнын түсініп, негізгі мәселелерді анықтайды-1 б; -мәтін бойынша кемінде 3 проблемалық сұрақ құрастырады-1 б. -мәтіндегі негізгі ойды дұрыс анықтайды- 1 б; -негізгі ойды нақты, қысқа және түсінікті түрде тұжырымдай-ды-1 б. -хаттың құрылымын сақтап, жазады-1б; -одағайдың түрлерін қолданып, жазады-1 б. Дескриптор: -тақырып бойынша нақты ойлар айтады-1 б; -диалогта одағайларды қолданады-1 б; -жұптық жұмыста белсенділік танытады-1 б: «Ашық журнал» бағалау парағы. ҚБ «Түстер» «Тамаша!» «Жарайсың!» «Талпын!» |
Оқулық 7-сынып қазақ тілі. Интер-белсен-ді тақта. АКТ құрал-дары. Интер-белсен-ді тақта. |
||
Тексерілді: ______________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Азық-түлікті дұрыс таңдау. 7-сынып. қазақ тілі
Ашық сабақ. Азық-түлікті дұрыс таңдау. 7-сынып. қазақ тілі
|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану. Одағай түрлері. |
|||||
|
Мектебі: |
«Т.Тәжібаев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Джамбирова Тамара |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азық-түлікті дұрыс таңдау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторларына сілтеме жасау; 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі дереккөздерден алынған мәліметтерді қолдана алады; Одағай түрлерін ажырата біледі, және сөйлем ішінде қолдана алады. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
«Патриоттық және Отаншылдық» Оқушыларды шығармашылық ойлауға, жаңаша талдауға және өз идеяларын еркін жеткізуге ықпал етеді. Отандық таза өнімдерді пайдалануға кеңес беріледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||
|
Сабақтың басталуы 10 минут 20 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру “Жақсы сөз-жан ырысы” тәсілімен оқушыларға сөздерді бір-біріне айтуды ұсыну. Топқа біріктіру. “Flippity” тақтасымен жұмыс 1-топ “Ет өнімдері” 2-топ “Сүт өнімдері” 3-топ “Көкөністер” 4-топ “Жеміс-жидектер” Қызығушылықты ояту кезеңі «Өзіне сенген-өрге жүзер» Интербелсенді тақтасындағы үй тапсырмасына жауап беріңіз. “Ой шақырту” әдісімен жұмыс 1. Қазақ халқы әрқашан қандай жағдайға дайын отырады және оның табиғатпен қандай байланысы бар? 2. Автор бұл тақырыпты не себепті қозғады деп ойлайсың? 3. Қой етін пайдалану туралы автордың көзқарасы қандай? Оқушылардың ойларын сұрау. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатын таныстыру. Аудио материалды тыңдату. Тілдік бағдар Одағайлар, негізінде, түрленбейді. Одағайларға тән жұрнақтар жоқ. Олар жалғауды да көп қабылдамайды. Кейбір одағайларға -ла (-ле, -да, -де, -та, -те), -шыл (-шіл) жұрнақтары жалғанады. Мысалы: ойбайлау, айт-айтып, аңқылдап-үңілеп, алақайлап, айтақшы және т.б. Мағынаны тану кезеңі Топтық жұмыс. «Зерттеуші топтар» әдісі. 1-тапсырма 4 топқа бөлінген оқушылар өздерінің тобына тиесілі бір азық-түлік санатына зерттеу жүргізу. Тапсырма барысында оқушылар азық-түліктің сипаттамасын анықтап, пайдалы немесе зиянды екенін дәлелдеу. 1-топ Ет және балық өнімдерінің пайдасы мен зиянын зерттеу. 2-топ Сүт өнімдерінің пайдасы мен зиянын зерттеу. 3-топ Көкөністердің шамадан тыс көп қолданудың пайдасы мен зиянын зерттеу. 4-топ Жеміс-жидектердің пайдасы мен зиянын зерттеу. “Өзіне сенген өрге жүзер” Жеке жұмыс. “Проблемалық сұрақтар” әдісі. 3-тапсырма. Оқылым мәтінін оқып, проблемалық сұрақтар құрастыру. 1--------------------------------------- 2--------------------------------------- 3--------------------------------------- 7-тапсырма. Жағдаятты шешу. “Кейс-стади” әдісі. Таңғы ас -------------------------------------------------------------------------------------- Түскі ас --------------------------------------------------------------------------------------- Кешкі ас -------------------------------------------------------------------------------------- 8-тапсырма. Досыңа мотивациялық хат жазу. Хат мазмұнында одағайдың түрлерін қолдана отырып, дұрыс тамақтануға шақыру. Жұптық жұмыс. «Жұбыңмен сөйлес» әдісі. 6-тапсырма. “Пәлі, сол да сөз болып па?” тақырыбында азық-түлікті дұрыс таңдау туралы диалог құру. Үй тапсырмасы: 9-тапсырма. Дұрыс тамақтану бойынша ұсыныстар жазып келу. Рефлексия “Сүйікті жемісім” әдісі Апельсин себеті-толық түсіндім. Бір стақан апельсин шырыны-түсінікті, бір ұсынысым бар. Апельсиннің сығылған қалдықтары-әлі де түсіндіруді қажет етемін. Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісіп, ойларын жазады. |
Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар бір-біріне кезекпен мейірімді, мотивациялық сөз айтып, сыныпқа жылы атмосфера орнатады. Оқушылар 1-4 санын таңдау арқылы бір топқа бірігіп, кейін тақта бетіндегі тірек сөздермен қайта 4 топқа бірігеді. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Оқушылар әнді тыңдау арқылы, берілген сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын ортаға салады. Теориялық түсінікті меңгереді. Сабақтан, ақпарат көздерінен меңгеріп алған ақпараттарын қорыта отырып, топтық жұмыс орындайды. Оқушылар жеке жұмысты тиянақты орындап, теориялық білімдерін көретеді. Оқушылар жұптық жұмыстың тапсырмасын мұқият орындайды. Үй тапсырмасын алады. Кері байлаынс береді. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім! Саған сенемін! Дескриптор: -оқушы сұрақтарға жауап береді-1 б; ҚБ “Екі жұлдыз бір тілек” Дескриптор: -оқылым мәтінінің мазмұнын түсініп, негізгі мәселелерді анықтайды-1 б; -мәтін бойынша кемінде 3 проблемалық сұрақ құрастырады-1 б. -мәтіндегі негізгі ойды дұрыс анықтайды- 1 б; -негізгі ойды нақты, қысқа және түсінікті түрде тұжырымдай-ды-1 б. -хаттың құрылымын сақтап, жазады-1б; -одағайдың түрлерін қолданып, жазады-1 б. Дескриптор: -тақырып бойынша нақты ойлар айтады-1 б; -диалогта одағайларды қолданады-1 б; -жұптық жұмыста белсенділік танытады-1 б: «Ашық журнал» бағалау парағы. ҚБ «Түстер» «Тамаша!» «Жарайсың!» «Талпын!» |
Оқулық 7-сынып қазақ тілі. Интер-белсен-ді тақта. АКТ құрал-дары. Интер-белсен-ді тақта. |
||
Тексерілді: ______________________________
шағым қалдыра аласыз













