Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Баяндауыш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш және баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін біледі. Баяндауышты сөйлем мүшелерінен ажыратуды түсінеді. Сөйлем мүшелеріне талдайды, қолданады Құндылықтар:
Ұлттық мүдде – ұлттық мирасты мәдениетті дәріптейді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Кел балалар, кәнекей Парақтайық әліпби. Талай қызық күтуде Бәрімізді әлемде. Жалықпа сен жалықпа, Оқы, тоқы арманда, Бәрін білген балаға Жақын болар алыс та Топқа бөлу. «Киіз үй» әдісі арқылы 1-топ: БАСТАУЫШ 2-топ: БАЯНДАУЫШ 3-топ: СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІ Балалар,біз өткен сабақта қандай тақырыптар өттік? Тамаша! Балалар, сендердің өткен тақырыпты түсінгендеріңді тексеру үшін вордволл платформасының «Құпия қорап»әдісін көрейік. https://wordwall.net/ru/resource/82590367 Дескриптор: Жылдам, тез,дұрыс жауап береді - 1 балл |
Амандасады Жақсы тілектер айтады Оқу құралдарын түгелдейді Психологиялық ахуалға берілген тапсырмаларға жауап беру және жаңа сабаққа назар аудару. Топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздер арқылы Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырыәр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «БӘЙГЕ» Бағалау парағы
|
Психология лық ахуал. Оқулық Интеракивті тақта Көрнекіліктер
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер |
|
Сабақтың ортасы 27 минут Сергіту сәті Сабақтың Соңы 8 мин |
Жаңа сабақ.Баяндауыш Ой қозғау.
Ендеше балалар, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы – жаңағы өздерің айтқандай іс-қимылды білдіретін сөйлем мүшесі – «баяндауыш» Баяндауыш – бастауыштың ісін,қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш дейді. Баяндауышқа не істеді? Қайтті? Не қылды? деген сұрақтар қойылады. Дана оқыды. Найзағай жарқылдады. Асан оқып отыр. (Сөз талдаудағы баяндауыштың белгісін көрсету) 1-тапсырма. Топтық жұмыс «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз. Мен қазір сендерге Бастауыштар жазылған сөздер таратамын. Сендер жылдам баяндауыш жалғап жылдамдықтарыңды көрсетесіңдер: 1-топ: БАСТАУЫШ - аңдар 2-топ: БАЯНДАУЫШ-құстар 3-топ: СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІ- су Дескриптор: -берілген суретке қарап, іс-қимылды білдіретін сөздерді табады-1б. -сөйлем мүшелерін ажыратады-1б - сөзге сөйлем құрайды-1б 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі 9 – жаттығу. Мәтінді тізбектетіп оқыту -Мәтінннен жаңа, әрі бұрын естімеген сөздер бар ма? Дескриптор: -Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды 1-б -Жаңа сөздерді тауып, мағынасын біледі-1б. Сергіту сәті. Ритмикалық жаттығу 3 – тапсырма. Топтық жұмыс «Коллаж әңгіме» құрау әдісі Журналдан қиылып алынған суреттер арқылы шағын мәтін құрастырып,баяндаушын айтқызу Дескриптор: -шағын мәтін құрастырады-1б Баяндауышын анықтайды-1б 4 - тапсырма. Жеке жұмыс Жазылым. 10-жаттығу Киіз үй тегіс жерге тігіледі. Кереге басқұрмен тартылады. Шаңыраққа уық шаншылады. Дескриптор: -сөйлемдерді көшіріп жазады-1б. -баяндауыштарды тауып астын сызады-1б Сабақты бекіту. «Топтастыр» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/63952885 Кері байланыс . «Плюс-минус-қызықты» әдісі Уақытқа қарай бұл жаттығуды ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындағанда үш бағанды кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе не жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Баяндауыштағы сөйлем мүшесін табу,сұрақ-қою, талдау, қай сөз табымен байланысты екенін білу. Әр топқа парақта жазылған бастауыш сөздер таратылады оқушылар солсөздерге баяндауыш тауып жалғауы керек
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды Жаңа сөздерді тауып, мағынасын біледі. қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. сөздер нені білдіріп, сөйлемнің қай мүшесіне жататынын анықтайды. Сергіту сәтін орындайды Журналдан қиылып алынған суреттер арқылы шағын мәтін құрастырып,баяндаушын айтқызу
Сөйлемдерді көшіріп жазады баяндауыштарды тауып астын сызады
сөздерді бастауыш және баяндауыш ұяшықтарына топтастырады Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды |
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
Жарайсың! Тамаша! Жақсы! «БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
Жинаған бәйге санына байланысты дискриптор бойынша балдары саналып есептеледі
|
Оқулық Интеракивті тақта Көрнекіліктер Дәптер Таратпа қағаздар Суреттер Таратпа қағаз Оқулықтағы сурет пен сызба Суреттер Таратпа қағаз Оқулық Музыка парақ Оқулық Көрнекіліктер Дәптер Таратпа қағаздар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ баяндауыш
Ашық сабақ баяндауыш
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Баяндауыш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш және баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін біледі. Баяндауышты сөйлем мүшелерінен ажыратуды түсінеді. Сөйлем мүшелеріне талдайды, қолданады Құндылықтар:
Ұлттық мүдде – ұлттық мирасты мәдениетті дәріптейді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Кел балалар, кәнекей Парақтайық әліпби. Талай қызық күтуде Бәрімізді әлемде. Жалықпа сен жалықпа, Оқы, тоқы арманда, Бәрін білген балаға Жақын болар алыс та Топқа бөлу. «Киіз үй» әдісі арқылы 1-топ: БАСТАУЫШ 2-топ: БАЯНДАУЫШ 3-топ: СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІ Балалар,біз өткен сабақта қандай тақырыптар өттік? Тамаша! Балалар, сендердің өткен тақырыпты түсінгендеріңді тексеру үшін вордволл платформасының «Құпия қорап»әдісін көрейік. https://wordwall.net/ru/resource/82590367 Дескриптор: Жылдам, тез,дұрыс жауап береді - 1 балл |
Амандасады Жақсы тілектер айтады Оқу құралдарын түгелдейді Психологиялық ахуалға берілген тапсырмаларға жауап беру және жаңа сабаққа назар аудару. Топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздер арқылы Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырыәр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «БӘЙГЕ» Бағалау парағы
|
Психология лық ахуал. Оқулық Интеракивті тақта Көрнекіліктер
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер |
|
Сабақтың ортасы 27 минут Сергіту сәті Сабақтың Соңы 8 мин |
Жаңа сабақ.Баяндауыш Ой қозғау.
Ендеше балалар, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы – жаңағы өздерің айтқандай іс-қимылды білдіретін сөйлем мүшесі – «баяндауыш» Баяндауыш – бастауыштың ісін,қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш дейді. Баяндауышқа не істеді? Қайтті? Не қылды? деген сұрақтар қойылады. Дана оқыды. Найзағай жарқылдады. Асан оқып отыр. (Сөз талдаудағы баяндауыштың белгісін көрсету) 1-тапсырма. Топтық жұмыс «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз. Мен қазір сендерге Бастауыштар жазылған сөздер таратамын. Сендер жылдам баяндауыш жалғап жылдамдықтарыңды көрсетесіңдер: 1-топ: БАСТАУЫШ - аңдар 2-топ: БАЯНДАУЫШ-құстар 3-топ: СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІ- су Дескриптор: -берілген суретке қарап, іс-қимылды білдіретін сөздерді табады-1б. -сөйлем мүшелерін ажыратады-1б - сөзге сөйлем құрайды-1б 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі 9 – жаттығу. Мәтінді тізбектетіп оқыту -Мәтінннен жаңа, әрі бұрын естімеген сөздер бар ма? Дескриптор: -Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды 1-б -Жаңа сөздерді тауып, мағынасын біледі-1б. Сергіту сәті. Ритмикалық жаттығу 3 – тапсырма. Топтық жұмыс «Коллаж әңгіме» құрау әдісі Журналдан қиылып алынған суреттер арқылы шағын мәтін құрастырып,баяндаушын айтқызу Дескриптор: -шағын мәтін құрастырады-1б Баяндауышын анықтайды-1б 4 - тапсырма. Жеке жұмыс Жазылым. 10-жаттығу Киіз үй тегіс жерге тігіледі. Кереге басқұрмен тартылады. Шаңыраққа уық шаншылады. Дескриптор: -сөйлемдерді көшіріп жазады-1б. -баяндауыштарды тауып астын сызады-1б Сабақты бекіту. «Топтастыр» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/63952885 Кері байланыс . «Плюс-минус-қызықты» әдісі Уақытқа қарай бұл жаттығуды ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындағанда үш бағанды кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе не жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Баяндауыштағы сөйлем мүшесін табу,сұрақ-қою, талдау, қай сөз табымен байланысты екенін білу. Әр топқа парақта жазылған бастауыш сөздер таратылады оқушылар солсөздерге баяндауыш тауып жалғауы керек
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды Жаңа сөздерді тауып, мағынасын біледі. қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. сөздер нені білдіріп, сөйлемнің қай мүшесіне жататынын анықтайды. Сергіту сәтін орындайды Журналдан қиылып алынған суреттер арқылы шағын мәтін құрастырып,баяндаушын айтқызу
Сөйлемдерді көшіріп жазады баяндауыштарды тауып астын сызады
сөздерді бастауыш және баяндауыш ұяшықтарына топтастырады Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды |
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
Жарайсың! Тамаша! Жақсы! «БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
«БӘЙГЕ» Бағалау парағы
Жинаған бәйге санына байланысты дискриптор бойынша балдары саналып есептеледі
|
Оқулық Интеракивті тақта Көрнекіліктер Дәптер Таратпа қағаздар Суреттер Таратпа қағаз Оқулықтағы сурет пен сызба Суреттер Таратпа қағаз Оқулық Музыка парақ Оқулық Көрнекіліктер Дәптер Таратпа қағаздар |
шағым қалдыра аласыз















