Материалдар / Ашық сабақ Бесік жыры әдебиеттік оқу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Бесік жыры әдебиеттік оқу

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Наурыз 2023
180
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ Әдебиеттік оқу

Бөлімі:

Салт -дәстүр және ауыз әдебиеті

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Мектебі:

Ә.Науаи жом

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 2 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бесік жыры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі ,тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу

Сабақтың мақсаты:

Халық ауыз әдебиеті түрлерімен таныстыру.

Бесік жыры туралы білу.

Өлеңді тізбектеп мәнерлеп оқу, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.

Жұптық, топтық тапсырмаларды орындау.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі


























Қызығушылығын ояту


Мұғалім оқушыларға сәлемдесу түрін айтқызып ,әдептілікке баулу

Шаттық шеңберін құруды ұсынады

BilimLand порталы бойынша үй тапсырмасын толық тексеріп алу

Үй тапсырмасын сұрау

Жоспар бойынша айтуға мүмкіндік жасау

1.Нартайдың күнделікті дағдысы

2.Сәлемші балалар

3.Әженің байғазы беруі

4.Нартайдың атасына сұрағы

5.Атасының жауабы

6. «Байғазы» дәстүрі туралы толық анықтама


Суреттер топтамасын жариялайды

Интербелсенді тақтадағы суреттер бойынша оқушылардың жаңа сабаққа белсенді араласуын қадағалайды.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Ауыз әдебиеті туралы оқулықта берілген ақпаратты айтып өтеді

Келген қонақтармен амандасады



Оқушылар шаттық шеңберін құрады










«Пицца» әдісі

арқылы оқушылар кезекпен мәтіндегі оқиғаны жоспар бойынша әңгімелейді







(Ұ) «Ерекше сурет» әдісі

«Саған мына суреттегі шығармалардың қайсысы таныс?» (тақтаға ауыз әдебиеті түрлерінен бірнеше суреттер топтамасы ұсынылады) деген сұрақ төңірегінде ойқозғау жүргізіледі.

Оқушылар өз ойын бүкпесіз, ашық айтады.
















Дескриптор:

Үй тапсырмасын орындайды


Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

Жақсы!

Жарайсың!




Дескриптор:

Суреттер бойынша өз білетіндерін айтады




















Интербелсенді тақта


Пицца бөліктері









Интербелсенді тақта

слаид

Мағынаны тану


Мұғалім оқушылардың өздері көрген бесік туралы не білетіндерін жетелеуші сұрақтар арқылы айтуға көмектеседі.

1.Кімнің үйінде бесік бар?

2.Сен бесікке жаттың ба? Саған ұнады ма?

3.Бесік не үшін қажет?

4.Бесікті неден жасайды?

5.Бесікті ата бабаларымыз қандай мақсатта ойлап тапты?

6.Бесік туралы қандай мақалдар білесіңдер?


(Т) «Біліміңді қолдан» айдары

Оқушылар бесік туралы өздері білетін барлық ақпараттар мен мақалдарды айтады.


1) Бесік көрмеген ессіз болып есікке енеді.

2) Есік арқалағаннан, бесік арқалаған артық.

3) Бесіктен түскен бөпеге
     Есікке дейін ен дүние.

4) Нәрестенің бесігі — кең дүниенің есігі




Критерий:

Бесік туралы не білетіндерін айту

Дескрипторы:

бесік жайлы өз білетіндерін айтып береді

Кері байланыс:мұғалімнің қолдау сөздері

Жарайсыңдар!

Сендердің берген жауаптарың өте жақсы!


Оқулық,

таныстырылым


Оқулыққа назар аударту.

Оқушылардың оқулықта берілген өлеңді тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады. Оқушылардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Әр өлеңдегі негізгі ойды анықтауына қолдау көрсетеді.

(Т) «Мәнерлеп оқы» әдісі

Оқушылар «Бесік жырын» тізбек бойынша оқиды.

Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.



Критерий:

мұғалімнің көмегімен өлеңнің тақырыбындағы ойды айту,өлеңді тізбектеп мәнерлеп оқу

Дескрипторы:

өлеңдегі негізгі ойды анықтап, өз сөздерімен айтып жеткізеді,мәнерлеп тізбектеп оқиды

ҚБ: «Басбармақ және смаиликтер» әдісі

Оқулық


Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «Байқұтан» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді.


(Ұ) «Сөздерге түсіндірме» айдары

Байқұтан – иттің аты

Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлемдер айтып көреді.


Оқулық

Дәптермен жұмыс

Оқушылардың өлеңнен анасының арнау сөздерін іздеп табуына және сол жауапты өз сөзімен айтуына қолдау көрсетеді.

(Т) «Ізде» айдары

Оқушылар анасы сәбиге қандай жақсы сөздер арнағаны туралы іздеп, өлеңнен тауып оқиды.

Критерий:

шығармадан ақпаратты тауып оқу.

Дескрипторы:

өлеңнен ақпаратты тауып оқиды.

Оқулық


Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.




(Ө) 1. Көшіріп жазады.

Ақ бөпем,жылама,айналайын,

шырағым,құрағым,құндызым,

жұлдызым

Критерий:

мұғалімнің көмегімен орфографиялық,

пунктуациялық, стилистикалық қателерді жібермей, сауатты жазу.

Дескрипторы:

сөздерді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

Тақтада

«Түймедақ» суретіне жазылған сөздер

Сергіту сәті

Мұғалімнің қолдауымен музыкалық ырғақ арқылы сергіту жаттығуын жасайды

Оқушылар әр түрлі қимыл әрекеттер жасау арқылы орындайды


Караокеде

қосылып айту,билеу

Ойтолғаныс















Оқулыққа назар.Есіңе сақта!

Төмендегі сөз тіркестерінің мағынасын түсініп есіңде сақта.


Бесікке салады,бесікке бөлейді,бесікті тербетеді.

Бала туылғанда «бесікке салу» дәстүрін жасайды. Ең алғаш бесікке сәбиді жасы үлкен,өсіп-өнген әжеге жасатады.

Бесікке бөлеу-күнделікті сәбидің анасы бесікке бөлейді. Бесікте жатқан сәбидің ұйқысы тыныш,таза болады.

Бесікті тербетеді-сәбиді ұйықтағанша бесік жырын айтып,бесікте тербетеді



Мұғалім оқушылардың сөздік қорын молайтып, білетін сөздерін қолдана алуына ықпал етеді.Топтық тапсырмалар орындауға бағыттайды.

1-топ «Зерттеушілер» тобы.Бұл топқа мәтін беріледі.Мәтін мазмұны бойынша жұмыс жасайды.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!