|
Бөлім: |
«Координация және реттелу.» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.7 - вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелері вегетативті жүйке жүйесінің бөлімдерін ажырату Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелерінің айырмашылығы мен ерекшеліктерін анықтау |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Вегетативті 2-топ Симпатикалық 3-топ Парасимпатикалық |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
2-5мин |
Алдыңғы білім. «Жеті шелпек» әдісі Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер тақырыбына тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну |
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып тапсырманы орындайды |
Дескриптор:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5-15мин |
Кіру билеті» әдісі арқылы жаңа сабақты анықтау үшін сұрақтарды QR-кодта Padlet тақтасында ұсынады
Ж Вегетативті жүйке жүйесі неше бөлімнен тұрады? Вегетативті жүйке жүйесінің симпатикалық бөлімі ол ................... Вегетативті жүйке жүйесінің парасимпатикалық бөлімі ол......................... «Медиа» әдісі арқылы бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар тақырыпты анықтау үшін QR-кодта кіру билеті сұрақтарына жауап береді Суретті қолданады Бейнені көрң отырып өз жауаптарын негіздейді
|
Бағалау критерийі: -Кіру билеті сұрақтарына жауаптарын ұсынады -Суретті солейтеді -тапсырмалар орындайды Дескриптор: -сызба кестені дұрыс толтырады-1балл |
презентация
h
https://youtu.be/cM_e5poBAGo?si=XXCXwluiH1ayBjfS
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15-20мин
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалары беріледі, тапсырманы дәптеріне жазады. Вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің ағзаға әсерін сипаттаңыз;
|
Бағалау критерийі:
-Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін анықтайды;
|
Дескриптор:
-парасимпатикалық жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды – 1 балл; - симпатикалық жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
20-35мин |
Проблемалық әдіс. Топтық жұмыс. 1-топ. Пікірталас: сөйлемдердегі түсіп қалған сөздерді жазыңдар. «Қоянды жұтқан жылан оны қорытып жатыр. Жыланның көз қарашығы тарылған, жүрек соғуы мен тыныс алуы баяулаған. Бірақ оның ... белсенді жұмыс істейді, ... бөлінеді, ... және ... бұлшықеті жиырылады.» Жүйке жүйесінің қандай бөлімі көрсетілген? Жауабыңызды дәлелдеңіз.
3-топ тұжырымдамалардың қайсысы дұрыс, ал қайсысы дұрыс емес екенін белгілейді.
|
Оқушылар берлігне тапсырманы топта талдайды, есептейді, дәлелдейді, моделдейді 2-топ. Төмендегі сөйлемдерді мағынасына сәйкес толықтырыңыз.
Симпатикалық бөлім
қарашықтың ............. ынталандырады. Бұл жарық нашар түскен
кезде жарықтың ............... мөлшерінің көзге түсуіне
мүмкіндік береді, осылайша ағза қоршаған орта туралы көбірек
ақпарат ала алады.
|
Дескрипторлар: Жүйке жүйесінің бөлімдерін ажырата алады; Жауаптарын дәлелдей алады.-2балл
Дескрипторлар: СЖЖ-нің қызметін жаза алады; ПЖЖ-нің қызметін жаза алады. -2балл
Дескрипторлар: 1. СЖЖ-нің қызметін анықтай алады; 2. ПЖЖ-нің қызметін ажырата алады -2балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35-40мин
|
«Көршіңмен ойлас» әдісін қолдана отырып тапсырады Кестенің сол жак бағанында келітірілген орталык жүйке жүйесінің әрбір бөліміне тән қызметті табыңыз.
2-жұп оқушылары платформада орындатады
|
Оқушылар тпта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды
-Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін анықтайды;
|
Дескриптор:
-сәйкестігін табады-3балл
Дескриптор:
-Парасимпатикалық, симпатикалық бөлімдерді дұрыс ажыратады-3балл
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 40-43мин |
Биологиялық диктант. 1. Шеткі жүйке жүйесі ..................... және .................................. болып екіге бөлінеді. 2. Вегетативті жүйке жүйесі ......................... және ............................ болып екіге бөлінеді. 3. Жүйке жүйесінің іс-әрекетінің бұзылуына.....................................................................................................................................................................жағдайлар әсер етеді. 4. Парасимпатикалық бөлімнің тітіркенуі .........................................., ..................................., ......................................................жұмысын баяулатады. 4. Жүйке жүйесі шаршамас үшін ................................................................................... қажет.
|
Бағалау критерийі:
- вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды;
|
Дескриптор:
-бос орындарға тиісті сөздерді жазады – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Биология 7сынып
Ашық сабақ Биология 7сынып
|
Бөлім: |
«Координация және реттелу.» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.7 - вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелері вегетативті жүйке жүйесінің бөлімдерін ажырату Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелерінің айырмашылығы мен ерекшеліктерін анықтау |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Вегетативті 2-топ Симпатикалық 3-топ Парасимпатикалық |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
2-5мин |
Алдыңғы білім. «Жеті шелпек» әдісі Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер тақырыбына тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну |
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып тапсырманы орындайды |
Дескриптор:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5-15мин |
Кіру билеті» әдісі арқылы жаңа сабақты анықтау үшін сұрақтарды QR-кодта Padlet тақтасында ұсынады
Ж Вегетативті жүйке жүйесі неше бөлімнен тұрады? Вегетативті жүйке жүйесінің симпатикалық бөлімі ол ................... Вегетативті жүйке жүйесінің парасимпатикалық бөлімі ол......................... «Медиа» әдісі арқылы бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар тақырыпты анықтау үшін QR-кодта кіру билеті сұрақтарына жауап береді Суретті қолданады Бейнені көрң отырып өз жауаптарын негіздейді
|
Бағалау критерийі: -Кіру билеті сұрақтарына жауаптарын ұсынады -Суретті солейтеді -тапсырмалар орындайды Дескриптор: -сызба кестені дұрыс толтырады-1балл |
презентация
h
https://youtu.be/cM_e5poBAGo?si=XXCXwluiH1ayBjfS
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15-20мин
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалары беріледі, тапсырманы дәптеріне жазады. Вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің ағзаға әсерін сипаттаңыз;
|
Бағалау критерийі:
-Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін анықтайды;
|
Дескриптор:
-парасимпатикалық жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды – 1 балл; - симпатикалық жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
20-35мин |
Проблемалық әдіс. Топтық жұмыс. 1-топ. Пікірталас: сөйлемдердегі түсіп қалған сөздерді жазыңдар. «Қоянды жұтқан жылан оны қорытып жатыр. Жыланның көз қарашығы тарылған, жүрек соғуы мен тыныс алуы баяулаған. Бірақ оның ... белсенді жұмыс істейді, ... бөлінеді, ... және ... бұлшықеті жиырылады.» Жүйке жүйесінің қандай бөлімі көрсетілген? Жауабыңызды дәлелдеңіз.
3-топ тұжырымдамалардың қайсысы дұрыс, ал қайсысы дұрыс емес екенін белгілейді.
|
Оқушылар берлігне тапсырманы топта талдайды, есептейді, дәлелдейді, моделдейді 2-топ. Төмендегі сөйлемдерді мағынасына сәйкес толықтырыңыз.
Симпатикалық бөлім
қарашықтың ............. ынталандырады. Бұл жарық нашар түскен
кезде жарықтың ............... мөлшерінің көзге түсуіне
мүмкіндік береді, осылайша ағза қоршаған орта туралы көбірек
ақпарат ала алады.
|
Дескрипторлар: Жүйке жүйесінің бөлімдерін ажырата алады; Жауаптарын дәлелдей алады.-2балл
Дескрипторлар: СЖЖ-нің қызметін жаза алады; ПЖЖ-нің қызметін жаза алады. -2балл
Дескрипторлар: 1. СЖЖ-нің қызметін анықтай алады; 2. ПЖЖ-нің қызметін ажырата алады -2балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35-40мин
|
«Көршіңмен ойлас» әдісін қолдана отырып тапсырады Кестенің сол жак бағанында келітірілген орталык жүйке жүйесінің әрбір бөліміне тән қызметті табыңыз.
2-жұп оқушылары платформада орындатады
|
Оқушылар тпта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды
-Вегетативті жүйке жүйесінің қызметін анықтайды;
|
Дескриптор:
-сәйкестігін табады-3балл
Дескриптор:
-Парасимпатикалық, симпатикалық бөлімдерді дұрыс ажыратады-3балл
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 40-43мин |
Биологиялық диктант. 1. Шеткі жүйке жүйесі ..................... және .................................. болып екіге бөлінеді. 2. Вегетативті жүйке жүйесі ......................... және ............................ болып екіге бөлінеді. 3. Жүйке жүйесінің іс-әрекетінің бұзылуына.....................................................................................................................................................................жағдайлар әсер етеді. 4. Парасимпатикалық бөлімнің тітіркенуі .........................................., ..................................., ......................................................жұмысын баяулатады. 4. Жүйке жүйесі шаршамас үшін ................................................................................... қажет.
|
Бағалау критерийі:
- вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды;
|
Дескриптор:
-бос орындарға тиісті сөздерді жазады – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
шағым қалдыра аласыз

үйке жүйесі
дегеніміз не?















