Ашық сабақ Биология 9-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Биология 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Биология Ашық сабақ 9-сынып 32 параграф
Материалдың қысқаша нұсқасы
1
2
Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
Сабақтың мақсаты:
3
4

Қысқамерзімді жоспар
Жасушалық айналым
Беймбетқызы Аружан
01.02.2024
9 «Ә»
Қатысушылар саны: 21
Мейоз бен митозды салыстыру.

Қатыспағандар саны:

9.2.2.4 – митоз бен мейоз үдерісін салыстыру.
Митоз бен мейоз үдерісін ажырата алу.

Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің іс-әрекеті
кезеңі/
Уақыты
Сабақт І.Ұйымдастыру кезеңі:
ың
Оқушылармен
сәлемдесу,
басы
түгендеу.
10 мин.
Әдіс:«Еркін
микрофон»
Оқушылар бір- біріне микрофон
арқылы
жақсы
тілектер
айтып,сынып ішінде жақсы ахуал
қалыптастырады.

Өткен сабақты еске түсіру.
Әдіс: «Сиқырлы ұяшық»
Wordwall қосымшасы арқылы
оқушылар ұяшықтарды таңлап,
сұрақтарға жауап береді.

Оқушының ісәрекеті
Оқушылар
ұстазымен
амандасады, бірбіріне жақсы
тілектер айтады;

Оқушылар
ұяшықтарды
таңдап
сұрақтарға
жауап береді.

Бағалау

Ынталандыру мақсатында ең
ерекше.креативті тілек айтқан Микрофон
оқушыларға арнайы купондар
беріледі.
(2 балл)

Бағалау
критерийі
Оқушылар
үй
жұмысына
сұрақтарға
жауап
беру.
(2 балл)

Сұрақтар:
1. Мейоз дегеніміз не?
2. Мейоз неше фазадан тұрады?
3. Коньюгация дегеніміз не?
4. Кроссинговер дегеніміз не?
5. І мейоз ерекшелігін ата.
6. Мейоз процессінің
биологиялық рөлін ата.

Ресурстар

Дескрипто
р
1.Оқушы
сұраққа
жауап
береді.
2.Оқушы
сұрақты
талдап
береді.

Балл

1

https://wordw
all.net/resourc
e/61304133
(Wordwall)

1

Сабақт
ың
ортасы
Мағына
ны ашу.
30 мин.

«Мейоз бен митозды салыстыру»
тақырыбында бейнеролик пен
презентация ұсынылады.

Жеке жұмыс:
Тапсырма 1.
«Биологиялық диктант» әдісі
Оқушылар түсіп қалған сөздерді
тиісті орнына қойып,толықтыруы
қажет.
……….. – дене (сома) жасушаларының
бөлінуі.
Мейоз - ……. Жасушаларының бөлінуі.
……… - гомологты хромосомалардың
жақындау және өрілу үдерісі.
……..- гомологты хромосомалар
бөліктері алмасу үдерісі.
Коньюгация және кроссинговер …..
үдерісінде жүреді.

Жұппен жұмыс:
Тапсырма 2.
“Жіктеу” әдісі
Learning.apps платформасында
митоз бен мейозға тән
процесстерді жіктейді.

Оқушылар
бейнероликті
көріп болған
соң,
оқушылармен
кері байланыс
жасалынады.

Тапсырма 1.
Оқушылар бос
орынды
толтырып,тапсы
рманы
орындайды.

(презентация)

Canva.com
(бейнеролик)
https://youtu.
be/4xXlfqfYb
18?si=mqOH
s9bqQiA5po
VC

Дескриптор

Балл

Оқушы бос
орынды орта
деңгейде
толтырады.

Оқулық:
«Атамұра»
2019. – 173бет
Соловьева
А.Р.,
Ибраимова
Б.Т.

1

И.Г.Асанов.

Тапсырма 1.
Бағалау
критери
йі
Бос
орынды
толтыр
у
(2 балл)

Оқушылар
бос орынды
жоғары
деңгейде
толтырады.

2

Тапсырма 2.
Тапсырма 2.
Оқушылар
мейоз бен митоз
үрдісіне тән
процесстерді
талдайды.

Бағалау
критери
йі
Мейоз
бен
митоз
үдерісін
жіктеу
(2 балл)

Дескрипто
р

Балл

Оқушыла
р митоз
бен мейоз
үдерісін
орта
деңгейде
жіктейді.

1

(learning.apps)

Оқушыла
р митоз
бен мейоз
үдерісін
жоғары
деңгейде
жіктейді.

Топпен жұмыс:
Тапсырма 3.
«Кім тапқыр» әдісі
Әр топ мүшелері ұяшықтарды
таңлап, сұрақтарға жауап беру
арқылы топтың жеңіске жетуіне
үлес қосады.

https://learnin
gapps.org/wat
ch?v=pwe0ad
me524

2

Тапсырма 3.
Тапсырма 3.
Оқушылар
белсенділік
танытып,өзге
оқушылармен
жарысады.

Бағалау
критери
йі
Сұрақта
рға
жауап
беру.

Дескрипто
р
Оқушылар
сұрақтард
ы жауап
береді

Балл

1

(bamboozle)

(2 балл)

Оқушылар
сұрақтард
ы талдап
береді

https://www.b
aamboozle.co
m/game/2077
387

1

Сабақт
ың
соңы
Ой
толғаны
с.
Рефлек
сия
5 мин.

Үй тапсырмасы
§32 оқу,7-кестені дәптерге жазу.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың
сабаққа деген көзқарасын, кері
байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша
оқушылардың пікірін анықтайды.
Жинақталған деректердің құнды
болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.

Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз қабілетті оқушылардың
алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Тапсырма», «Жіктеу».

Оқушылар
Бүгін
сабақта
мен
.......
үйрендім.
Бұған дейін ......
білуші едім.
Бүгінгі тақырып
бойынша
.....
түсініксіз болды.
Аяқталмаған
сөйлемдер
арқылы
өз
пікірлерін
білдіреді.

Бағалау. Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
«Мадақтау сөзі» әдісі

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді
жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары орындалады.

Саралау
тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір оқушыдан
күтілетін нәтижені, оқушыға
жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды
оқушылардың
жеке
қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтиды.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені
анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
5
6

Тексерілді:_____________________ Малдиева Г.Н
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
02.04.2024
289
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі