
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Сахариева Бальзам Мухтаровна |
|||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 «Б» сынып |
|||||
|
Күні: |
7.02.2025 |
|||||
|
Бөлім: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу» тақырыбын жалғастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Бір айнымалысы бар теңсіздікті мәндес теңсіздікке түрлендіру ережесін қолданаду - Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Үй тапсырмасын тексеру. №943 Видео №1 Балаларды бүгінгі сабақта мен сендерді Хогвартс сиқыршылар мектебіне саяхат жасауға шақырамын. |
Амандасады. «Көршіңді бағала» әдісі: Үй тапсырмасынн тексереді. Жауап беріп отырады. |
|
Слайд1-3 жұмыс дәптері |
|
|
7 мин |
Өткен тақырыпты бекіту |
«Ой қозғау», «Қамал бөлмесі» квест шешеді С-1: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? С-2: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не? С-3: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? С-4: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? Жауаптары: С-1: Егер теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бірдей оң санға көбейтілсе не месе бөлінсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. С-2: Теңсіздікті шешу дегеніміз – оның барлық шешімдер жиынын табу немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу. С-3: Егер теңсіздік құрамындағы қосылғыш теңсіздіктің бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қарама-қарсы таңбамен көшірілсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. С-4: Егер теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бірдей теріс санға көбейтіліп не месе бөлініп, сонымен бірге теңсіздік белгісі қарама-қарсы теңсіздік белгісіне өзгертілсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. |
Оқушылар квест шешіп сұрақтардың дұрыс жауаптарын табады. |
Теңсіздікті мәндес теңсіздікке түрлендіру ережелерін 1;2;3 біледі.
|
Оқулық, Тақта Слайд 4 |
|
|
|
|
Топқа бөлу: Хогвартс сиқыр және ғажайыптар мектебінде Хогвартстың барлық шәкірттері «сиқырлы Сұрыптаушы - бас киімінің» көмегімен оның факультеттерінің біріне тағайындалады.
|
Тобын анықтайды, топқа бөлінеді. 1. Гриффиндор 2. Слизерин 3. Коктевран 4. Пуффендуй |
Тамаша балалар! |
Слайд 5,6
|
|
|
Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут 8 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жеке жұмыс. Видео №2. 1 тапсырма. Сіз Гарри, Рон, Гермионамен бірге тұрсыз. Трольді тоқтату жоспарын тез ойластыру керек. Көмектесу үшін сызықтық теңдеулерді шешу арқылы бірнеше сиқырлы шамаларды есептеу керек. Тек дұрыс жауаптар ғана жеңіске жетуге көмектеседі!
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сіз Гарри Потермен бірге Құпия бөлмеден шықтыңыз. Алдыңызда алып базилиск бар, ал Джинни Уэйслиге қауіп төніп тұр. Гарри құбыжықпен күресуге дайындалып жатыр, бірақ оған сенің көмегің қажет. Гарриге жекпе-жекте көмектесіп, Джинниді құтқару үшін сызықтық теңдеулерді шешіңіз! 1) х-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні теріс сан болады: 2х–5; 1–у?
бөлшектері дұрыс бөлшек болады? 3 тапсырма. Топтық жұмыс.
|
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Деңгейлік тапсырмалар орындайды. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді бұрынғы білімдерін қолдана отырып жұппен шығарады. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді бұрынғы білімдерін қолдана отырып топпен шығарады. |
Дескриптор: - берілген
теңсіздікті - егер a=0 және b>0 болса, 0х>b теңсіздігінің шешімі болмайды. Себебі x-тің кез келген мәнінде ол теңсіздік тура емес екенін табады; - теңсіздіктің мәнін табады. 12 балл
Дескриптор: - берілген теңсіздік жазады; - теңсіздікті шешеді; - дұрыс бөлщек ұғымын қолданады; - теңсіздікті шешеді; 7 балл Дескриптор:
Дескриптор: -теңсіздік құрады; -жақшаны ашады; -қосылғыштарды жинақтайды; -шешімін табады. |
Слайд 7;8 Интернет ресурстары Слайд 9;10 Интернет ресурстары
Слайд 11;12 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Кері байланыс: Жұлдыздарды жағайық. «Түсіндім»; «Сұрағым бар»; «Түсінбедім» Үйге тапсырма. №805. |
Тақырыпты меңгергенін, оқушылардың кедергілерін анықтау. |
Кері байланыс |
Слайд 13;14 |
|
Сабақтан үзінділер


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер".
Ашық сабақ. "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер".

|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Сахариева Бальзам Мухтаровна |
|||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 «Б» сынып |
|||||
|
Күні: |
7.02.2025 |
|||||
|
Бөлім: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу» тақырыбын жалғастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Бір айнымалысы бар теңсіздікті мәндес теңсіздікке түрлендіру ережесін қолданаду - Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Үй тапсырмасын тексеру. №943 Видео №1 Балаларды бүгінгі сабақта мен сендерді Хогвартс сиқыршылар мектебіне саяхат жасауға шақырамын. |
Амандасады. «Көршіңді бағала» әдісі: Үй тапсырмасынн тексереді. Жауап беріп отырады. |
|
Слайд1-3 жұмыс дәптері |
|
|
7 мин |
Өткен тақырыпты бекіту |
«Ой қозғау», «Қамал бөлмесі» квест шешеді С-1: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? С-2: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не? С-3: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? С-4: Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі? Жауаптары: С-1: Егер теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бірдей оң санға көбейтілсе не месе бөлінсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. С-2: Теңсіздікті шешу дегеніміз – оның барлық шешімдер жиынын табу немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу. С-3: Егер теңсіздік құрамындағы қосылғыш теңсіздіктің бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қарама-қарсы таңбамен көшірілсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. С-4: Егер теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бірдей теріс санға көбейтіліп не месе бөлініп, сонымен бірге теңсіздік белгісі қарама-қарсы теңсіздік белгісіне өзгертілсе, берілген теңсіздік мәндес теңсіздікке түрленеді. |
Оқушылар квест шешіп сұрақтардың дұрыс жауаптарын табады. |
Теңсіздікті мәндес теңсіздікке түрлендіру ережелерін 1;2;3 біледі.
|
Оқулық, Тақта Слайд 4 |
|
|
|
|
Топқа бөлу: Хогвартс сиқыр және ғажайыптар мектебінде Хогвартстың барлық шәкірттері «сиқырлы Сұрыптаушы - бас киімінің» көмегімен оның факультеттерінің біріне тағайындалады.
|
Тобын анықтайды, топқа бөлінеді. 1. Гриффиндор 2. Слизерин 3. Коктевран 4. Пуффендуй |
Тамаша балалар! |
Слайд 5,6
|
|
|
Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут 8 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жеке жұмыс. Видео №2. 1 тапсырма. Сіз Гарри, Рон, Гермионамен бірге тұрсыз. Трольді тоқтату жоспарын тез ойластыру керек. Көмектесу үшін сызықтық теңдеулерді шешу арқылы бірнеше сиқырлы шамаларды есептеу керек. Тек дұрыс жауаптар ғана жеңіске жетуге көмектеседі!
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сіз Гарри Потермен бірге Құпия бөлмеден шықтыңыз. Алдыңызда алып базилиск бар, ал Джинни Уэйслиге қауіп төніп тұр. Гарри құбыжықпен күресуге дайындалып жатыр, бірақ оған сенің көмегің қажет. Гарриге жекпе-жекте көмектесіп, Джинниді құтқару үшін сызықтық теңдеулерді шешіңіз! 1) х-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні теріс сан болады: 2х–5; 1–у?
бөлшектері дұрыс бөлшек болады? 3 тапсырма. Топтық жұмыс.
|
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Деңгейлік тапсырмалар орындайды. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді бұрынғы білімдерін қолдана отырып жұппен шығарады. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді бұрынғы білімдерін қолдана отырып топпен шығарады. |
Дескриптор: - берілген
теңсіздікті - егер a=0 және b>0 болса, 0х>b теңсіздігінің шешімі болмайды. Себебі x-тің кез келген мәнінде ол теңсіздік тура емес екенін табады; - теңсіздіктің мәнін табады. 12 балл
Дескриптор: - берілген теңсіздік жазады; - теңсіздікті шешеді; - дұрыс бөлщек ұғымын қолданады; - теңсіздікті шешеді; 7 балл Дескриптор:
Дескриптор: -теңсіздік құрады; -жақшаны ашады; -қосылғыштарды жинақтайды; -шешімін табады. |
Слайд 7;8 Интернет ресурстары Слайд 9;10 Интернет ресурстары
Слайд 11;12 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Кері байланыс: Жұлдыздарды жағайық. «Түсіндім»; «Сұрағым бар»; «Түсінбедім» Үйге тапсырма. №805. |
Тақырыпты меңгергенін, оқушылардың кедергілерін анықтау. |
Кері байланыс |
Слайд 13;14 |
|
Сабақтан үзінділер


шағым қалдыра аласыз














