|
Сабақ : |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір қаланың тарихы.Неологизмдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
6.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық,әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіру; 6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы Астана қаласы туралы білімдерін тереңдетіп,саналы білім алып , функционалды сауатты болуларына ықпал жасалады; Оқушылардың көпшілігі Неологизмді ажырата алады. Оқушылардың кейбірі Жасалу жолдарын ажырата алады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру; Еліміздің тарихын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
видео |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
-Астана тарихы туралы біледі. -Неологизм сөздерді ажырата алады. -Синквейн және эссе жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Жаңа сөздерді қолдануды дағдыға айналдырады. Пән лексикасы және терминология: Астана, Бәйтерек, саяхат, демалыс. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Астана қаласына саяхат» тақырыбында сөздік қорын дамытып, тыңдалым дағдыларын дамытты. Неологиздерді мағыналарына сай қолданды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут -Салем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) Оқушыларды өлең жолдары арқылы топқа бөлу |
3 мин 2 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Қала атауларының қалыптасу тарихын баяндаңдар.Екі топқа бөлінеді. Ақмола, Астана Әр топқа флипчарт,маркер,суреттер беріледі.
Жаңа сөздер (неологизмдер) -сөздік құрамдағы ғылым мен техниканың,қоғамның дамуына байланысты пайда болған сөздер.
І. деңгей 1. Төмендегі сөздерден жаңа сөздерді теріп жаз. Мектеп, карта, телевизор, аялдама, кеден, өнеркәсіп, қағаз,оқулық,баспасөз,ғарыш,әмбебап, желтоқсан айы, сынып, қорғаушы, сұраныс, тапсырыс, асаба, оқушы, ұстаз. II. деңгей
Сөйлемдерден неологизмдерді
табу.
«Сөзді тап» әдісі Карточкада сөздер беріледі.Бір оқушы бір карточканы алып,онда жазылған суретті сыныпқа дене қимылдары арқылы көрсетеді.Оған сөйлеуге болмайды.Ал оқушылар жүргізіп тұрған бала көрсеткен суретті табады.
Төлқұжат, сынып, сазгер,
елтаңба, заңгер, әуежай, отбасы, ғарышкер, теледидар, үнтаспа,
үнпарақ, дереккөз, мұрағат, бағдаршам, мұражай, жеделхат,
балмұздақ, оқулық, ұшақ, жолсерік, тоңазытқыш, ермексаз сөздерінің
орысша аудармасын табу. «Микс» әдісі 1-топ Синквейн құрады. Астана туралы. 2-топ эссе жазу. Элективті тест. Әр оқушыға «А,В,С,Д» әріптері бар карточканы таратып беремін.Дұрыс жауапты тауып көтереді.
1. Сөздердің бірігуі арқылы жасалған жаңа сөзі бар сөйлемді көрсетіңіз. A) Ол әскери құжаттарын алды. B) Сынып бөлмесін желдетіп тұру керек. C) Арнайы жеделхат жөнелтілді. D) Кеден жұмысы жолға қойылған. E) Қазақстанның төл теңгесі бар.
2. Жұрнақ жалғану арқылы жасалған жаңа сөзді көрсетіңіз. A) Ғарыш, үнқағаз B) Ғарышкер, зейнеткер C) Жеделхат, теңге D) Бейнетаспа, кеден E) Ермексаз, сынып
3. Жаңа сөздердің баламасын табыңыз. A) Эвфемизм B) Дисфемизм C) Фразеологизм D) Архаизм E) Неологизм 4. Неологизмді табыңыз? А) несие В) гарантия С) процент Д) фонд
5. Ұғымды атау үшін жасалған жаңа сөздерді табыңыздар. А) ханшайым, би В) көпшік, көрпеше С) жасуша, ғаламшар Д) жекпе-жек, бокс 6. Неологизмді табыңыз. А) сайлау В) революция С) партия Д) құжат 7.) Жаңа сөздердің тууының неше түрлі себебі бар? А) 8 В) 6 С) 4 Д) 3
|
2 мин
5 мин
3 мин
5 мин
5 мин
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
Бағалау «Бағдаршам» қызыл –түсінбедім сары-сұрақтарым бар жасыл-түсіндім Үй жұмысы:7-тапсырма 54 бет
|
2 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Бір қаланың тарихы 6 сынып
Ашық сабақ Бір қаланың тарихы 6 сынып
|
Сабақ : |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір қаланың тарихы.Неологизмдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
6.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық,әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіру; 6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы Астана қаласы туралы білімдерін тереңдетіп,саналы білім алып , функционалды сауатты болуларына ықпал жасалады; Оқушылардың көпшілігі Неологизмді ажырата алады. Оқушылардың кейбірі Жасалу жолдарын ажырата алады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру; Еліміздің тарихын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
видео |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
-Астана тарихы туралы біледі. -Неологизм сөздерді ажырата алады. -Синквейн және эссе жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Жаңа сөздерді қолдануды дағдыға айналдырады. Пән лексикасы және терминология: Астана, Бәйтерек, саяхат, демалыс. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Астана қаласына саяхат» тақырыбында сөздік қорын дамытып, тыңдалым дағдыларын дамытты. Неологиздерді мағыналарына сай қолданды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут -Салем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) Оқушыларды өлең жолдары арқылы топқа бөлу |
3 мин 2 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Қала атауларының қалыптасу тарихын баяндаңдар.Екі топқа бөлінеді. Ақмола, Астана Әр топқа флипчарт,маркер,суреттер беріледі.
Жаңа сөздер (неологизмдер) -сөздік құрамдағы ғылым мен техниканың,қоғамның дамуына байланысты пайда болған сөздер.
І. деңгей 1. Төмендегі сөздерден жаңа сөздерді теріп жаз. Мектеп, карта, телевизор, аялдама, кеден, өнеркәсіп, қағаз,оқулық,баспасөз,ғарыш,әмбебап, желтоқсан айы, сынып, қорғаушы, сұраныс, тапсырыс, асаба, оқушы, ұстаз. II. деңгей
Сөйлемдерден неологизмдерді
табу.
«Сөзді тап» әдісі Карточкада сөздер беріледі.Бір оқушы бір карточканы алып,онда жазылған суретті сыныпқа дене қимылдары арқылы көрсетеді.Оған сөйлеуге болмайды.Ал оқушылар жүргізіп тұрған бала көрсеткен суретті табады.
Төлқұжат, сынып, сазгер,
елтаңба, заңгер, әуежай, отбасы, ғарышкер, теледидар, үнтаспа,
үнпарақ, дереккөз, мұрағат, бағдаршам, мұражай, жеделхат,
балмұздақ, оқулық, ұшақ, жолсерік, тоңазытқыш, ермексаз сөздерінің
орысша аудармасын табу. «Микс» әдісі 1-топ Синквейн құрады. Астана туралы. 2-топ эссе жазу. Элективті тест. Әр оқушыға «А,В,С,Д» әріптері бар карточканы таратып беремін.Дұрыс жауапты тауып көтереді.
1. Сөздердің бірігуі арқылы жасалған жаңа сөзі бар сөйлемді көрсетіңіз. A) Ол әскери құжаттарын алды. B) Сынып бөлмесін желдетіп тұру керек. C) Арнайы жеделхат жөнелтілді. D) Кеден жұмысы жолға қойылған. E) Қазақстанның төл теңгесі бар.
2. Жұрнақ жалғану арқылы жасалған жаңа сөзді көрсетіңіз. A) Ғарыш, үнқағаз B) Ғарышкер, зейнеткер C) Жеделхат, теңге D) Бейнетаспа, кеден E) Ермексаз, сынып
3. Жаңа сөздердің баламасын табыңыз. A) Эвфемизм B) Дисфемизм C) Фразеологизм D) Архаизм E) Неологизм 4. Неологизмді табыңыз? А) несие В) гарантия С) процент Д) фонд
5. Ұғымды атау үшін жасалған жаңа сөздерді табыңыздар. А) ханшайым, би В) көпшік, көрпеше С) жасуша, ғаламшар Д) жекпе-жек, бокс 6. Неологизмді табыңыз. А) сайлау В) революция С) партия Д) құжат 7.) Жаңа сөздердің тууының неше түрлі себебі бар? А) 8 В) 6 С) 4 Д) 3
|
2 мин
5 мин
3 мин
5 мин
5 мин
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
Бағалау «Бағдаршам» қызыл –түсінбедім сары-сұрақтарым бар жасыл-түсіндім Үй жұмысы:7-тапсырма 54 бет
|
2 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













