Материалдар / Ашық сабақ Біріккен сөз 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Біріккен сөз 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал бастауыш сыныптарға қазақ тілінен сабақ беретін мұғалімдерге қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Желтоқсан 2019
1962
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақ тілі.

Бөлім Мамандықтар әлемі

Күні:06.12.19

Сынып: 4 Б 4 В

Мектеп: Бейімбет Майлин атындағы №7 мектеп гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні: Нурмакова А А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Біріккен сөз. Эколог деген кім?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.4.2.1 - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)

4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру;

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

  • каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Оқушылардың көпшілігі:

  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

  • кең жолды дәптерде каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Оқушылардың кейбірі:

  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

  • кең жолды дәптерде каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Бағалау критерийлері

  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

  • каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

Эколог, біріккен сөз


Құндылықтар


Табиғатты сүюге және қорғауға үлес қосу

Пәнаралық байланыстар


Әдебиеттік оқу, жаратылыстану

Алдыңғы білім


Күрделі сөз

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет






Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

«ВЕЕР» әдісі

Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне күрделі сөзге қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.

Бағалау критерийлерін белгілеу.







Сабақтың ортасы

30 мин.


4.4.2.1, 4.3.6.1 (МК,Т,Қ), ( Ө, Ж, Т )

Бейнероликті тамашалау

1. Бейнероликті тамашалаудан бұрын оқушылардың ойын тыңдау.

Ассоциация әдісі







Ұсынылған бейнероликті тамашалағаннан кейін, топта ойларымен бөліседі.


24-жаттығу. 25- жаттығу.

  • Балалардың экологпен сұхбатын оқы.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  • Мәтіннен қарамен жазылған сөздерді теріп жазу

  • Жазған сөздерді сөз құрамына талда. Әр сөз неше түбірден құралған?

Бақдәулет, Ақмарал, бозторғай, Нұрдәулет, Нұрқанат, Гүлбану


Екі не одан да көп түбірден бірігіп, тұтас бір ұғымды білдіретін күрделі сөздер біріккен сөз деп аталады.

Біріккен сөздер әрқашан бірге жазылады.

Мысалы: алабота, Темірқазық.

Бағалау дескрипторы:

  • ой қорытындысын жасайды;

  • біріккен сөздерді ажырата алады;

  • көркем әрі қатесіз жаза алады;

26- жаттығу

Өтірік өлеңді оқып, жатқа жаз. Біріккен сөздің астын сыз.

«Жұппен жұмыс» әдісі

Жұппен жұмыс істеуде балалар өз серігін өзі таңдайды. Топ құрамында оқушылар жұмыс дәптерлерін алмастырып, орындаған жұмыстарын тексереді. Кездескен қателерді талқылайды , өзара бағалайды.

  • Сексеуіл неліктен «Қызыл кітапқа» енгізілген?

Оқушылар сексеуіл туралы өз пікірлерін ортаға салады.

Қосымша дерек


Сексеуiл —діңі  мен  бұтақтары  бұраң-бұраң боп келетін, құмды  жерлерде өсетін, шөлге төзімді,  морт  сынатын  жапырақсыз  қатты ағаш тұқымдас өсiмдiк. Қазақстанда ақ сексеуiл, қара сексеуiл және Зайсан сексеуiлi өседі.

Азаю себептері: мұнай кен орындарын игеру,мал жаю, отынға пайдалану.

Сондықтан «Қызыл кітапқа» енгізіліп, ерекше қорғауға алынған.

Бағалау дескрипторы:

  • өлеңді жатқа жаза алады;

  • сөйлемнен біріккен сөздерді табады;

  • көркем әрі қатесіз жаза алады;

ҚБ тапсырмасы

«Сыңарын тап!» Біріккен сөз құрастырып жазу және сөз құрамына талдау.





Дескриптор:

-біріккен сөздер құрастырып жазады;

-біріккен сөздерді сөз құрамына талдайды.


«Мен эколог бола аламын ба ?» деген тест сұрағы. Сұраққа иә кейде , жоқ деп жауап бер.

Ұпайларыңды сана иә жауабына –2 ұпай, кейде жауабына -1 ұпай, жоқ жауабына 0 ұпай.

\Егер 12ден14 ұпай жинасаң , сен болашақта эколог бола аласың Жарайсың!

Егер 6дан11 ұпай жинасаң , сен табиғат үшін күрескер емес, тек оны қызықтаушысың.

Егер 6 дан төмен ұпай жинасаң , сен табиғаттың маңызы туралы мүлдем ойланбайсың.Табиғатты сүюге , қорғауға ұмтыл




https://www.bagdar.kz/kz/professiogram/ekolog

1-слайд











оқулық







2-слайд

























3-слайд



Қосымша№1















4-слайд

Қосымша№2



Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

Оқушыларға сұрақтар қойылады:

- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

- Сабақтан не үйрендіңдер?

- Саған не ерекше қызықты болды?

(Ө) «Жетістік баспалдағы» өзін-өзі бағалау.

Стикерлерге өз аттарын жазып, жетістіктер баспалдағында өз орындарын анықтайды.

Үй тапсырмасы

27-жаттығу









































«Мен эколог бола аламын ба ?»

Тест тапсырмалары

Иә

Кейде

Жоқ

1

Бау-бақшада жұмыс істегенді ұнатасың ба ?




2

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!