|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ.Әбдіғұлов атындағы №34 жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы»КММ |
||||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||||
|
Бөлім: |
Тағам мен сусын |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
||||||
|
Күні: |
23.04.2026 жыл |
||||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||
|
Тақырыбы |
29. Біздің қажеттіліктеріміз бен мүмкіндіктеріміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтайды |
||||||
|
Құндылық (негіздеме): Мемлекет басшысы Қ. Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ, ІІІ, IV отырыстарында берген тапсырмалары, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы. |
«АДАЛ АЗАМАТ» Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Астана, 2025 жыл Бағдарламасы – Біртұтас тәрбие Сәуір – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы 3-апта дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» (Леонардо да Винчи) |
||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Психологиялық ахуал Психологиялық дайындық Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
|||
|
4 минут |
Өткен сабақты пысықтау 1. Тауар дегеніміз не? 2. Тауар алмасу қалай пайда болды? 3.Ақшаның орнына нені қолданды? 4. Неліктен алтын мен күміс ұзақ уақыт бойы ақша ретінде қолданылды? 5. Темір ақшалармен салыстырғанда қағаз ақша мен электронды ақшалардың қандай артықшылығы бар? |
Сұрақтарға жауап береді,. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша! |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут Білу. 10 минут 8минут 6минут 6 минут |
Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. - Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру.Білу және түсіну ... III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - қажеттілік дегеннің не екенін білесің; -қалағаныңның барлығы жүзеге асатын-аспайтынын анықтай аласың. Жеке жұмыс 1-тапсырма. Әр адамға күн сайын аса қажетті, онсыз еш нәрсе жасай алмайтын заттар көп. Оларды ата.
Топтық жұмыс 1-топ 2-тапсырма. Суреттердегі тұтынатын заттарды ата. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зертте.
2-топ 3-тапсырма. Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алады? Оны отбасыңдағы үлкендерден сұрап біліп ал. 3-топ.4-тапсырма. Сенің алдыңнан сиқыршы шыға келді дейік. Ол сенің кез келген тілегіңді орындамақшы. Өзіңе қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жаз.
Сергіту сәті Секіреміз топ-топ, Шапалақтап көп-көп. Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш, Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш. Жұптық жұмыс 5-тапсырма.Мына заттардың бәрін сатып алу үшін баланың ақшасы жете ме? Неге олай ойлайтыныңды түсіндір.
6-тапсырма.Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсет.
|
Әр адамға күн сайын аса қажетті, заттарды атайды.
Суреттердегі тұтынатын заттарды атайды. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зерттейді. Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алатынын анықтайды. Сиқыршыға өзіне қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жазады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсетеді. |
Дескриптор: Әр адамға күн сайын аса қажетті, заттарды атайды. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Суреттердегі тұтынатын заттарды атайды. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зерттейді. Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алатынын анықтайды. Дескриптор: Сиқыршыға өзіне қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жазады. Дескриптор: Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Дескриптор: Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсетеді. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
|
Оқулық. Оқулық Дәптер
дәптер
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? - Қай тапсырманы өзіңе жеңіл деп санадың? -Қай тапсырма қиын болды? Неге? -Жұпта немесе топта жұмыс жасағанда бір-біріңе көмектестіңдер ме? -Бір-біріңді тыңдадыңдар ма? -Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Неліктен? -Келесі сабақта нені үйренгің келеді? Рефлекция «Бағдаршам» әдісі
|
Рефлексия жасайды. Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы өз жұмыстарының нәтижесіне сүйене отырып, оқу мақсатына қаншалықты жеткенін және өз білімдеріне қаншалықты сенімді екенін көрсетеді. |
Мұғалімнің тиімді кері байланысы |
стикер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Біздің қажеттіліктеріміз бен мүмкіндіктеріміз
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ.Әбдіғұлов атындағы №34 жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы»КММ |
||||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||||
|
Бөлім: |
Тағам мен сусын |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
||||||
|
Күні: |
23.04.2026 жыл |
||||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||
|
Тақырыбы |
29. Біздің қажеттіліктеріміз бен мүмкіндіктеріміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтайды |
||||||
|
Құндылық (негіздеме): Мемлекет басшысы Қ. Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ, ІІІ, IV отырыстарында берген тапсырмалары, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы. |
«АДАЛ АЗАМАТ» Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Астана, 2025 жыл Бағдарламасы – Біртұтас тәрбие Сәуір – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы 3-апта дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» (Леонардо да Винчи) |
||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Психологиялық ахуал Психологиялық дайындық Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
|||
|
4 минут |
Өткен сабақты пысықтау 1. Тауар дегеніміз не? 2. Тауар алмасу қалай пайда болды? 3.Ақшаның орнына нені қолданды? 4. Неліктен алтын мен күміс ұзақ уақыт бойы ақша ретінде қолданылды? 5. Темір ақшалармен салыстырғанда қағаз ақша мен электронды ақшалардың қандай артықшылығы бар? |
Сұрақтарға жауап береді,. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша! |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут Білу. 10 минут 8минут 6минут 6 минут |
Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. - Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру.Білу және түсіну ... III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - қажеттілік дегеннің не екенін білесің; -қалағаныңның барлығы жүзеге асатын-аспайтынын анықтай аласың. Жеке жұмыс 1-тапсырма. Әр адамға күн сайын аса қажетті, онсыз еш нәрсе жасай алмайтын заттар көп. Оларды ата.
Топтық жұмыс 1-топ 2-тапсырма. Суреттердегі тұтынатын заттарды ата. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зертте.
2-топ 3-тапсырма. Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алады? Оны отбасыңдағы үлкендерден сұрап біліп ал. 3-топ.4-тапсырма. Сенің алдыңнан сиқыршы шыға келді дейік. Ол сенің кез келген тілегіңді орындамақшы. Өзіңе қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жаз.
Сергіту сәті Секіреміз топ-топ, Шапалақтап көп-көп. Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш, Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш. Жұптық жұмыс 5-тапсырма.Мына заттардың бәрін сатып алу үшін баланың ақшасы жете ме? Неге олай ойлайтыныңды түсіндір.
6-тапсырма.Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсет.
|
Әр адамға күн сайын аса қажетті, заттарды атайды.
Суреттердегі тұтынатын заттарды атайды. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зерттейді. Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алатынын анықтайды. Сиқыршыға өзіне қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жазады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсетеді. |
Дескриптор: Әр адамға күн сайын аса қажетті, заттарды атайды. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Суреттердегі тұтынатын заттарды атайды. Олардың тұрмыста не үшін қажет екенін зерттейді. Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: Адамдар қажетті заттарды сатып алу үшін қаржыны қайдан алатынын анықтайды. Дескриптор: Сиқыршыға өзіне қажетті (өзің қалайтын) 10 затты жазады. Дескриптор: Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Дескриптор: Сатып алатын затты таңдауға байланысты өмірде кездесетін жағдайды достарыңмен бірге ойын түрінде көрсетеді. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
|
Оқулық. Оқулық Дәптер
дәптер
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? - Қай тапсырманы өзіңе жеңіл деп санадың? -Қай тапсырма қиын болды? Неге? -Жұпта немесе топта жұмыс жасағанда бір-біріңе көмектестіңдер ме? -Бір-біріңді тыңдадыңдар ма? -Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Неліктен? -Келесі сабақта нені үйренгің келеді? Рефлекция «Бағдаршам» әдісі
|
Рефлексия жасайды. Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы өз жұмыстарының нәтижесіне сүйене отырып, оқу мақсатына қаншалықты жеткенін және өз білімдеріне қаншалықты сенімді екенін көрсетеді. |
Мұғалімнің тиімді кері байланысы |
стикер |
|||
шағым қалдыра аласыз





