|
Педагогтің аты-жөні |
Түркістан облысы, Отырар ауданы «С. Әлиев атындағы шағын жинақты жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып
мұғалімі: Досмайыл Замира
Иманқұлқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.02.23жыл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны:- |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.2.1 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуды бөлімді сол қалпында қалдырып, сәйкес алымдарды қосу және азайту деп түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: бөлімдері бірдей бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау жөнінде мағлұмат алады. Оқушылардың басым бөлігі: бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай алады. Кейбір оқушылар: бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындауға қатысты өздері мысал келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау жөнінде мағлұмат алады. бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай алады. бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындауға қатысты өздері мысал келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурсар |
Интерактивті тақта, үлестірмелер, imektep, twig-bilim.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылы ғын ояту 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға орын берсең басыңнан Барлық ғылым саған үйір болады Досың солар табылатын қасыңнан Топқа бөлу (суреттер арқылы бөлінеді) Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Допты қағып ал» әдісі. Өтілген тақырыпқа байланысты сұрақтар беріледі.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту тақырыбындағы бейнежазбаны да көрейік. Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты анықталады. Бүгінгі сабағымыз «Бөлшектерді қосу және азайту» Бейнеролик көрсету /https://imektep.kz/kz/sanin-ulesin-tabu/ |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. Бейнероликтен бөлшектерді қосу және азайту туралы түсініктеме алады |
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау.
|
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма лары. /https://imektep.kz/kz/sanin-ulesin-tabu/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану 5 мин 7 мин 3 мин 2 мин 8 мин 5 мин |
Оқулықпен жұмыс. ЭКСПО – 2017 бейнежазба көрсету /https://www.youtube.com/watch?v=PA9z9-XWYTk/ 1-тапсырма. Есепте. (Тақтамен жұмыс) Әр топтан бір оқушы бір амалдан тақтаға орындайды. 1-Нұр-Сұлтанға саяхат Қазақстанда ЭКСПО-2017-де көрсетілген, табиғи ресурстарды сақтауға бағытталған инновациялық технологияларды енгізу басталады. Амалдардың орындалу ретін анықтап, өрнектің мәнін тауып, қанша «жасыл» (130) зерттеме енгізілгенін біледі. 1. 9980+676 = 10659 2. 10659 +5996 = 16652 3. 16652 / 2 = 8326 4. 8326 – 8196 = 130 Дескриптор: Амалдардың орындалу ретін түсінеді Амалдарды орындап, мәнін табады
№2 Суретке қара және есептерді шығар /жұппен жұмыс/ Шарты: Парақты 12 бөлікке бөліп, түске дейін, түстен кейін отырғызылған көшеттерді екі түспен бояп, есеп шығарту. а) Жер телімі теңдей 12 бөлікке бөлінген. Түске дейін жер телімінің 4/12 бөлігіне, түстен кейін тағы 5/12 бөлігіне көшет отырғызылды. Жер телімінің барлығы қанша бөлігіне көшет отырғызылды? а) 4/12 + 5/12 = 9/12 Жауабы: ә) Жер телімі теңдей 12 бөлікке бөлінген. Оның 9/12 бөлігіне көшет отырғызылған. 4/12 бөлігіне түске дейін, қалғанына түстен кейін көшет отырғызылды. Түстен кейін қандай бөлігіне көшет отырғызылды? Есепті шығару үшін бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту қажет. 9/12 – 4/12 = 5/9 Жауабы: Түстен кейін 5/9 бөлігіне көшет отырғызылды ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау Дескриптор: бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай алады. . Есепті шығару үшін бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосады; «Кім жылдам» ойыны. /жеке жұмыс/ №3
Дескрипторы:
ҚБ. Өзін-өзі бағалайды. Сергіту сәті: Музыка әуенімен нейрожаттығу жасау
Шығармашылық тапсырма /топпен жұмыс/ 1-топ: 2-топ:
3-топ: Екі жұмысшы апта сайын бірдей жалақы ала отырып,189000тг ақша тапты. Біріншісі 3апта, екіншісі 6 апта жұмыс істеді. Әр жұмысшы қанша теңге жалақы тапты?
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау Дескриптор: Бөлшекке берілген мәтін есептерді шығара алады. Топта бірлесе отырып, тапсырма орындайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Педагогтің
аты-жөні
Түркістан облысы, Отырар
ауданы
«С. Әлиев атындағы шағын
жинақты жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі Бастауыш сынып
мұғалімі: Досмайыл Замира
Иманқұлқызы Күні: 17.02.23жыл Сынып: 4 Қатысушылар
саны:16 Қатыспағандар
саны:- Сабақтың
тақырыбы Бөлшектерді қосу және
азайту Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары 4.1.2.1 бөлімдері бірдей жай
бөлшектерді қосу және азайтуды бөлімді сол қалпында қалдырып,
сәйкес алымдарды қосу және азайту деп
түсіну Сабақтың
мақсаттары Барлық
оқушылар: бөлімдері бірдей бөлшектермен
қосу және азайту амалдарын орындау жөнінде мағлұмат
алады. Оқушылардың басым
бөлігі: бөлімдері бірдей жай
бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай
алады. Кейбір
оқушылар: бөлшектермен қосу және азайту
амалдарын орындауға қатысты өздері мысал келтіре
алады Бағалау
критерийі бөлімдері бірдей жай
бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау жөнінде мағлұмат
алады. бөлімдері бірдей жай
бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай
алады. бөлшектермен қосу
және азайту амалдарын орындауға қатысты өздері мысал келтіре
алады Ресурсар Интерактивті тақта,
үлестірмелер, imektep, twig-bilim.kz Сабақтың
барысы.
Сабақтың
кезең уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Қызығушылы
ғын
ояту 5
мин
Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Есептеуге жүйрік болсаң
жасыңнан
Математикаға орын берсең
басыңнан
Барлық ғылым саған үйір
болады
Досың солар табылатын
қасыңнан
Топқа
бөлу (суреттер арқылы
бөлінеді)
Алдыңғы білімді еске түсіру
(ұжымда)
«Допты қағып ал»
әдісі. Өтілген тақырыпқа байланысты
сұрақтар беріледі. Бөлшектің бөлімі және алымы
дегеніміз не? Бөлшек сызығы
дегеніміз? Бөлімі бірдей екі бөлшекті
қалай салыстырамыз? Алымы бірдей екі бөлшекті
қалай салыстырамыз? Бөлімдері бірдей бөлшектерді
қалай қосамыз? Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қалай
азайтамыз? Екі ай 1 жылдың
..........үлесін
құрайды 10 жыл 1 ғаырдың ..........
үлесі 1/5 үлесі 8 болатын сан
................... 63 санының 1/9 үлесі
.......................... 1/3 үлесі 6 болатын сан
.......... 34 санының ½ бөлігі қандай
сан? 24 санының
ширегі 500грамм 1 кгның
................
үлесі
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
қосу және азайту тақырыбындағы бейнежазбаны да
көрейік. Оқушылармен бірлесе отырып,
сабақтың мақсаты
анықталады. Бүгінгі сабағымыз «Бөлшектерді
қосу және азайту» Бейнеролик көрсету
/https://imektep.kz/kz/sanin-ulesin-tabu/
Психологиялық ахуалға берілген
тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа
назар аудару.
Оқушылар сұраққа жауап береді,
жұмысты берілген түріне қарай
орындайды.
Бейнероликтен бөлшектерді қосу
және азайту туралы түсініктеме
алады
ҚБ:
Басбармақ
арқылы бір-бірін
бағалау.
Психологиялық
ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырма
лары. /https://imektep.kz/kz/sanin-ulesin-tabu/
Мағынаны
тану
5
мин
7
мин
3
мин
2
мин
8
мин
5
мин Оқулықпен
жұмыс.
ЭКСПО – 2017 бейнежазба
көрсету /https://www.youtube.com/watch?v=PA9z9-XWYTk/ 1-тапсырма. Есепте.
(Тақтамен жұмыс) Әр топтан бір оқушы бір
амалдан тақтаға
орындайды. 1-Нұр-Сұлтанға
саяхат Қазақстанда ЭКСПО-2017-де көрсетілген, табиғи ресурстарды
сақтауға бағытталған инновациялық технологияларды енгізу басталады.
Амалдардың орындалу ретін анықтап, өрнектің мәнін тауып, қанша
«жасыл» (130) зерттеме енгізілгенін
біледі. 1. 9980+676 = 10659 2. 10659
+5996 = 16652 3. 16652 / 2 = 8326 4. 8326 –
8196 = 130 Дескриптор:
Амалдардың орындалу ретін
түсінеді Амалдарды орындап,
мәнін табады №2 Суретке қара және
есептерді шығар /жұппен
жұмыс/ Шарты:
Парақты 12 бөлікке бөліп,
түске дейін, түстен кейін отырғызылған көшеттерді екі түспен бояп,
есеп шығарту. а) Жер телімі теңдей 12
бөлікке бөлінген. Түске дейін жер телімінің 4/12 бөлігіне, түстен
кейін тағы 5/12 бөлігіне көшет отырғызылды. Жер телімінің барлығы
қанша бөлігіне көшет
отырғызылды? а) 4/12 + 5/12 = 9/12
Жауабы:
ә) Жер телімі теңдей 12
бөлікке бөлінген. Оның 9/12 бөлігіне көшет отырғызылған. 4/12
бөлігіне түске дейін, қалғанына түстен кейін көшет отырғызылды.
Түстен кейін қандай бөлігіне көшет
отырғызылды?
Есепті шығару үшін бөлімдері
бірдей жай бөлшектерді азайту
қажет.
9/12 – 4/12 =
5/9
Жауабы: Түстен кейін 5/9
бөлігіне көшет
отырғызылды ҚБ: Басбармақ арқылы
бір-бірін
бағалау
Дескриптор: бөлімдері бірдей жай
бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындай
алады. . Есепті шығару үшін бөлімдері
бірдей жай бөлшектерді
қосады; «Кім жылдам» ойыны. /жеке
жұмыс/ №3 Дескрипторы: Бөлімдері бірдей бөлшектермен
қосу амалын
орындайды; Бөлімдері бірдей бөлшектермен
азайту амалын
орындайды;
ҚБ. Өзін-өзі
бағалайды.
Сергіту
сәті: Музыка әуенімен нейрожаттығу
жасау
Шығармашылық тапсырма
/топпен жұмыс/ 1-топ: 2-топ: 3-топ:
Екі жұмысшы апта сайын бірдей
жалақы ала отырып,189000тг ақша тапты. Біріншісі 3апта, екіншісі 6
апта жұмыс істеді. Әр жұмысшы қанша теңге жалақы
тапты?
ҚБ: Басбармақ арқылы
бір-бірін
бағалау
Дескриптор: Бөлшекке берілген мәтін
есептерді шығара
алады. Топта бірлесе отырып, тапсырма
орындайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















