Ашық сабақ. "Бұйымдарды әшекейлеу" 8 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. "Бұйымдарды әшекейлеу" 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып. Көркем еңбек сабағында өткен ашық сабақтың ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:

1-Бөлім. Сәндік қолданбалы өнері

Мектеп: Астана қаласы әкімдігі №60 мектеп-лицей ШЖҚ МКК


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Койшыбаева.Б.М


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны :

Сабақ тақырыбы

Бұйымдарды әшекейлеу.(қазақтың ұлттық бас киімдері.)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

8.2.6.1 Техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану

8.3.2.1 пәндік терминологияны қолдана отырып,өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Дайын ұлттық бас киімді этностилде сәндеу

  • Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтау.

  • Шығармашылық жұмыстың жасалу үрдісіне талдау жүргізу, дизайнды жақсартуды қажет ететін күшті және әлсіз жақтарын анықтау

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Педагог іс-әрекет

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурсы

Сабақ басы


Сәлемдесу.Түгендеу.Психологиялық ахуал орнату.

Түрлі түсті ою-өрнектер үлестіру арқылы топқа бөлу.

(Қызыл,жасыл,сары,көк)

Сұрақ-жауап кезеңі

Қазақ халқының қандай ұлттық киімдерін білесіздер.?

Кластер жасау

-Дұрыс балалар ұлттық киімдердің бірі-саукеле және тақия. Бүгін міне, осы қазақ ұлттық бас киімдерін безендіріп, әшекейлейміз.Сабақтың тақырыбы; «Бұйымдарды әшекейлеу»

- Суреттерде бұйымды сәндеудің (әрлеу) қандай түрлері көрсетілген (4 слайд).

Слайд

Бұйымды сәндеу (әрлеу) түрлері:

  • Кесте – әрлеудің бұл түрін қолдана отырып, мата фактурасын, формасы, бұйым конструциясын, сонымен бірге фасоны мен адамның жасын ескеру қажет. Кестелеу үшін әртүрлі материалдарды: акрильді жіптер, бисер, стеклярус, жібек таспа, мулине жібі және т.б. қолдануға болады.

  • Ызбамен әрлеу – сәндеудің кең таралған түрі, ол алуан түрлі, түрлі түсті, бір түсті, көп түсті, мысалы, жаккардты ызба және т.б. болуы мүмкін.

  • Жапсырма - онымен кез келген бұйымды, мысалы, фетрден жасалған жеке ою-өрнек элементтерінің әртүрлі нұсқаларымен сәндеуге және оны бұйымның таңдалған тұсына жапсыруға болады.

Ылғалды-жылумен өңдеу – бұйымға белгілі бір пішін және эстетикалық түр беру үшін орындалады. ЫЖӨ үтікпен немесе арнайы үтіктеу тақталарында преспен орындалады


Оқушылар:Сабақтың мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысады.Сабақтың мақсатын талдайды







Сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың тақырыбын анықтайды

(Көйлек,камзол,шапан,тон,тымақ,

бөрік,

саукеле, тақия...)











Танысады, тыңдайды.

Суреттер таратып, анықтама беру.

Үй тапсырмасы

Қазақ халқының мәдениетінде бас киім көріктілік пен сәндікті, баршылықты білдіретін қасиетті киім саналған.

Саукеле –бас киімдердің ішіндегі ең әшкейліде күрделісі.Сәукелені ұзатылған қыздар мен сол қызға еріп жүрген , сыңсу айтатын қыздар киген.Төбесі үшкірленіп,биік етіліп тігілетін ол асыл тастармен, моншақтармен ,алқалармен,алтын жіптермен безендірілген.

Камшат бөрік –қыздардың құндыз,кәмшат терісімен жиектелген бас киімі.

Тақия-барқыттан немесе қамқадан тігілген жаздық жеңіл бас киім.Жоғарғы жағына үкі тағылып, күміс және алтын кестелермен, тастармен әшекейленген.

Кимешек-қазақ әйелднрінің бас киімі.Төбеден иықты қоса белге дейін түгел жауып тұратын, тұтастығымен ерекшеленетін бас киім.


Өзін-өзі бағалау

Презентация



Сабақтың ортасы
















Тапсырма. Жеке тәжірбиелік жұмыс.

Бүгін біз сіздермен қорытынды кезеңі –тақияны түрлі тастарменбезендіремі.

Алдарыңызда өздерің тіккен тақияларды түрлі бағытта безендірімез.

Қол тігістерін қолданамыз.

1 . кезең.

Бұйымды сәндеуге арналған эскиз жасау.

2. кезең.

Бұйым жасауға қажетті материалдар, құралдар, жасау техникасын таңдау.

3. кезең.

Қолмен әртүрлі әрлеу тігістерін жүргізе отырып, бұйымды өңдеу және сәндеу жұмыстарын орындау.


Өз жұмыстарыңыз тақия алып, моншақтармен безендіреді.Әртүрлі орнаменттер жасауға болады.,басқа түсті фетрлармен немесе моншақпен безендіруге болады.

Оқушылар бұйымның қандай техникада орындалғанын, жасап шығару үшін қандай материалдар қолданғанын талдау арқылы түсіндіреді. Өзінің және сыныптастарының жұмыстарында пайдаланылған әдіс-тәсілдер, идеяларға пікір жаза алады.

Критерийлер

арқылы бағалау



http://udivitelno.com/creation/item/110-vojlochnye_igrushki_tatjany_barakovoj






Сабақтың соңы


Оқушылар сабақ соңында рефлексия жүргізеді:

«Қоржын»

- сіз жұмысының қорытындысына қанағаттанасыз ба?

- болашақта немен жұмыс жасау қажет?

Оқушылар рефлексия бойынша сұрақтарға жауап береді.

Жұмысты толықтай аяқтау

Өзара бағалау

стикер



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.12.2024
204
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі