Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бүтін сандар. Рационал сандар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.6 - бүтін сан ұғымын меңгеру; 6.5.2.3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану; 6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру: 6.1.2.11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар:
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топта жұмыс жасау арқылы бір-біріне құрмет құндылығын, бірін-бірі тексеру арқылы академиялық адалдық құндылығын, координаталық түзу жайлы мәтінді оқу арқылы үздіксіз оқу құндылығын дарыту |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Координаталық түзуді сызу арқылы геометриямен байланыстырады. Бейнелеу |
|||||
|
Бастапқы білім |
Натурал сан, оң және теріс сандар, координаталық түзуде сандарды белгілеу, қарама – қарсы сандар. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
1-7 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу..Топқа бөлу. Натурал сан. Бүтін сан. Рационал сан. Бүгінгі тақырыпқа байланысты қима қағаздарды таңдап таңдаған сандарының қандай сан екенін түсініп топқа бөлінеді Үй жұмысын сұраймын. Үйге ережелерді қайталап келу. Натурал сандар тобы натурал сандарды жазу. Бүтін сандар тобы бүтін сандарды жазу. Рационал сандар тобына рационал сандар жазу тапсырылып ең көп жазған топтарды смайликтермен бағалау! «Ой-қозғау» Екі бала шахматты екі сағат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойлады? Жауабы: екі сағат Менің атым Медет Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет Термометр аяз болғасын (-3) градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: (-3) Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақ –жауап әдісін қолданамын. 1. Оң сандар дегеніміз не? 2.Теріс сандар дегеніміз не? 3. Натурал сандар дегеніміз не? 4. Қарама – қарсы сандар дегеніміз не? 5. Санақ басы қандай әріппен белгіленеді? |
үлестірме материалдар
|
||||
|
Сабақтың ортасы
Білу 8-15 мин |
Сабақтың мақсатын оқушыларға айтамын. Интербелсенді тақтада BILIM LAND платформасынан сабаққа байланысты бейне жазба тамашалап, тапсырмаларды орындау! Оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Топтық жұмыс 16-25 мин |
Топтық жұмыс. N - натурал сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында A = {8; -3,7; -5; -4,9; 6; 5,8; 82 } жиынының элементтерін белгілеңіз. Z - бүтін сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында А = {0,5; 12; -19; -0,7; -2; 97; -0,25}жиынының элементтерін белгілеңіз. Q – рационал сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында А = {9; -2,5; -11; 17; -99; 0,9; -8,8}жиынының элементтерін белгілеңіз. Дескриптор: N – натурал сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді (1) Z – бүтін сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді ( 1) Q – рационал сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді (1)
Бағалау: әр дұрыс есепке 1 смайлик Топтарды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Сергіту сәті 26-28 мин
|
Сергіту сәті: «Сандар шеңбері». Оқушыларға мұғалімнің үстелінде жатқан сандар жазылған қағаздарды таңдап алу ұсынылған болатын топқа бөлу кезінде. Оқушылар қолдарындағы сандары бойынша ортаға шеңбер құрады. Натурал сандар отырады.Бүтін сандар оларды қоршайды. Бөлшек сандар барлығын қоршап тұрады. |
|
||||
|
Жұптық жұмыс. 28-35 мин |
«Жұбыңмен бөліс» әдісі. Әр жұп өздері бірігіп есептерді шығарады Жұптық жұмыс. №267. –30; 5; −1 3; 9; –27; 13; –9; 4; –0,2; 0; 27; –13 рационал сандарынан: 1) бүтін оң сандарды; 2) бүтін теріс сандарды бөліп жазыңдар. Дескриптор: -бүтін оң сандарды теріп жазады. 1 -бүтін теріс сандарды теріп жазады. 1 №268. 6; –0,8; −2 3; 0; 2,7; −31 6; –8,5; 14; –2 сандарынан теріс емес сандарды бір жолға, оң емес сандарды екінші жолға жазыңдар.
Дескриптор:
- оң емес сандарды жазады 1
Бағалау: әр дұрыс есепке 1 жұлдызша беріледі |
Математика 6-сынып, І бөлім Т.А. Алдамұратова Қ.С. Байшоланова Е.С. Байшоланов «Атамұра» 2018ж
|
||||
|
Сабақты бекіту 36-40 мин |
Сабақты бекіту «Өрмекші» әдісі (постерде) ( Жаңа материалды пысықтау, түйінді) Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне бүтін сандарды , аяқтарына рационал сандарды жазып, өз білімдерін тиянақтап пысықтайды.
Дескриптор: -басына тақырыпты жазады; 1 -денесіне бүтін сандарды жазады; 1 -аяқтарына рационал сандарды жазады; 1
Бағалау: әр тапсырмаға 1 смайлик Оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Сабақтың соңы
41-45 мин |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде: Мен бүгін білдім.... Мен бүгін сезіндім.. Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады.
Үй тапсырмасы: №275, №276 (Математика 6-сынып, І бөлім Т.А. Алдамұратова Қ.С. Байшоланова Е.С. Байшоланов «Атамұра» 2018ж) |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады. Әр топтағы Көшбасшы өз тобындағы оқушыларды қандай баға алғандығын кестеге жазып отырады. Қалыптастырушы бағалау, өзін-өзі бағалау, карточкалар беру арқылы бағалау. Топпен жұмыстанғанда оқушыларда ынтыматастық, бірін-бірі тыңдау, сыйлау ахуалы қалыптасады. |
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін карточкалар , смайликтер және жұлдызшалар арқылы бағалап отырдым |
Интербелсенді тақтаны тиімді пайдалану. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде: Мен бүгін білдім.... Мен бүгін сезіндім.. Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады. |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Бүтін сандар. Рационал сандар. 6-сынып
Ашық сабақ. Бүтін сандар. Рационал сандар. 6-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бүтін сандар. Рационал сандар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.6 - бүтін сан ұғымын меңгеру; 6.5.2.3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану; 6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру: 6.1.2.11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар:
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топта жұмыс жасау арқылы бір-біріне құрмет құндылығын, бірін-бірі тексеру арқылы академиялық адалдық құндылығын, координаталық түзу жайлы мәтінді оқу арқылы үздіксіз оқу құндылығын дарыту |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Координаталық түзуді сызу арқылы геометриямен байланыстырады. Бейнелеу |
|||||
|
Бастапқы білім |
Натурал сан, оң және теріс сандар, координаталық түзуде сандарды белгілеу, қарама – қарсы сандар. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
1-7 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу..Топқа бөлу. Натурал сан. Бүтін сан. Рационал сан. Бүгінгі тақырыпқа байланысты қима қағаздарды таңдап таңдаған сандарының қандай сан екенін түсініп топқа бөлінеді Үй жұмысын сұраймын. Үйге ережелерді қайталап келу. Натурал сандар тобы натурал сандарды жазу. Бүтін сандар тобы бүтін сандарды жазу. Рационал сандар тобына рационал сандар жазу тапсырылып ең көп жазған топтарды смайликтермен бағалау! «Ой-қозғау» Екі бала шахматты екі сағат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойлады? Жауабы: екі сағат Менің атым Медет Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет Термометр аяз болғасын (-3) градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: (-3) Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақ –жауап әдісін қолданамын. 1. Оң сандар дегеніміз не? 2.Теріс сандар дегеніміз не? 3. Натурал сандар дегеніміз не? 4. Қарама – қарсы сандар дегеніміз не? 5. Санақ басы қандай әріппен белгіленеді? |
үлестірме материалдар
|
||||
|
Сабақтың ортасы
Білу 8-15 мин |
Сабақтың мақсатын оқушыларға айтамын. Интербелсенді тақтада BILIM LAND платформасынан сабаққа байланысты бейне жазба тамашалап, тапсырмаларды орындау! Оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Топтық жұмыс 16-25 мин |
Топтық жұмыс. N - натурал сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында A = {8; -3,7; -5; -4,9; 6; 5,8; 82 } жиынының элементтерін белгілеңіз. Z - бүтін сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында А = {0,5; 12; -19; -0,7; -2; 97; -0,25}жиынының элементтерін белгілеңіз. Q – рационал сандар тобына N, Z, Q жиындарының Эйлер-Венн диаграммасында А = {9; -2,5; -11; 17; -99; 0,9; -8,8}жиынының элементтерін белгілеңіз. Дескриптор: N – натурал сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді (1) Z – бүтін сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді ( 1) Q – рационал сандарды табады және Эйлер-Венн диаграмасына белгілейді (1)
Бағалау: әр дұрыс есепке 1 смайлик Топтарды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Сергіту сәті 26-28 мин
|
Сергіту сәті: «Сандар шеңбері». Оқушыларға мұғалімнің үстелінде жатқан сандар жазылған қағаздарды таңдап алу ұсынылған болатын топқа бөлу кезінде. Оқушылар қолдарындағы сандары бойынша ортаға шеңбер құрады. Натурал сандар отырады.Бүтін сандар оларды қоршайды. Бөлшек сандар барлығын қоршап тұрады. |
|
||||
|
Жұптық жұмыс. 28-35 мин |
«Жұбыңмен бөліс» әдісі. Әр жұп өздері бірігіп есептерді шығарады Жұптық жұмыс. №267. –30; 5; −1 3; 9; –27; 13; –9; 4; –0,2; 0; 27; –13 рационал сандарынан: 1) бүтін оң сандарды; 2) бүтін теріс сандарды бөліп жазыңдар. Дескриптор: -бүтін оң сандарды теріп жазады. 1 -бүтін теріс сандарды теріп жазады. 1 №268. 6; –0,8; −2 3; 0; 2,7; −31 6; –8,5; 14; –2 сандарынан теріс емес сандарды бір жолға, оң емес сандарды екінші жолға жазыңдар.
Дескриптор:
- оң емес сандарды жазады 1
Бағалау: әр дұрыс есепке 1 жұлдызша беріледі |
Математика 6-сынып, І бөлім Т.А. Алдамұратова Қ.С. Байшоланова Е.С. Байшоланов «Атамұра» 2018ж
|
||||
|
Сабақты бекіту 36-40 мин |
Сабақты бекіту «Өрмекші» әдісі (постерде) ( Жаңа материалды пысықтау, түйінді) Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне бүтін сандарды , аяқтарына рационал сандарды жазып, өз білімдерін тиянақтап пысықтайды.
Дескриптор: -басына тақырыпты жазады; 1 -денесіне бүтін сандарды жазады; 1 -аяқтарына рационал сандарды жазады; 1
Бағалау: әр тапсырмаға 1 смайлик Оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Сабақтың соңы
41-45 мин |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде: Мен бүгін білдім.... Мен бүгін сезіндім.. Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады.
Үй тапсырмасы: №275, №276 (Математика 6-сынып, І бөлім Т.А. Алдамұратова Қ.С. Байшоланова Е.С. Байшоланов «Атамұра» 2018ж) |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады. Әр топтағы Көшбасшы өз тобындағы оқушыларды қандай баға алғандығын кестеге жазып отырады. Қалыптастырушы бағалау, өзін-өзі бағалау, карточкалар беру арқылы бағалау. Топпен жұмыстанғанда оқушыларда ынтыматастық, бірін-бірі тыңдау, сыйлау ахуалы қалыптасады. |
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін карточкалар , смайликтер және жұлдызшалар арқылы бағалап отырдым |
Интербелсенді тақтаны тиімді пайдалану. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде: Мен бүгін білдім.... Мен бүгін сезіндім.. Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады. |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз















