Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: №16 |
Мектеп: №22 ЖОМ |
||
|
Пәні: физика |
|||
|
Күні: 20.10.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Байдрахманова |
||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
§ 15 Булану және конденсация. |
||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Молекула-кинетикалық теория негізігде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау. Заттың булану кезінде факторларға байланыстылығын анықтай алады. Су буынының мысалы негізінде сапалық есептер шығару. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады:Булану және конденсация туралы біледі, физикалық мағынасын түсінеді Көптеген оқушылар істей алады:Булану мен конденсацияның айырмашылықтарын талдайды булану факторларын анықтайды. Кейбір оқушылар істей алады: Булану және конденсация анықтамасын айтады, олардың айырмашылықтарын ажыратады, тұрмыстық мысалдармен дәлелдейді |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушы булану және конденсацияға ауызша анықтама береді, сызба түрінде жүйелейді. Булану-spoiling Кебу-drying out Конденсаци- condensation Температура-temperature Заттың тегі – structure of matter Беттік ауданы-surface area |
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – сәйкестікті табу, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. |
||
|
Пәнaрaлық бaйлaныс |
Гeогрaфия, биология, жaрaтылыстaну |
||
|
Қосымшa бiлiм |
Бiлeдi: заттың агрегаттық күйлері жaйлы бiлeдi Бiлуi кeрeк: Молекула-кинетикалық теория негізігде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттауды және табиғатт, өмірде осы құбылыстaрды нақты ажыратып қай жерде қалай қолданатындығын біледі. |
||
|
Aлдыңғы білім: |
Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы |
||
|
|
|
||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
оқушы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
I.Ұйымдастыру Сыныпты топқа бөлу II.Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестікті табу. III. Жаңа сабақты түсіндіру а.Ой тастау б.Галереяны шарлауі IV. Қорытындылау Блум күлтешесі V.Үйге тапсырма |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу «Қима қағаз» әдісі |
2 мин |
Сынып оқушыларымен сәлемдесіп. Сабаққа қатысуларын қадағалап. Назарларын сабаққа аудару. Сыныпты топқа бөлу. «Бүгінгі күнге сәттілік тілейміз» қатысты сөздермен топтасарды 1,2,3,4 топ |
1 топ – Бүгінгі 2 топ – Күнге 3 топ – Сәттілік 4-топ-Тілейміз |
Сөздер жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (білу, түсіну) Жұптық жұмыс |
5 мин |
1-тапсырма: Сәкестікті тап Жұптық жұмыс
І Тапсырма «Сәйкестікті тап» Топ аты Оқушылар аты-жөні Д
-Берілген сұрақтардың жауабын біледі. -формуланы және өлшем бірдіктерді сәйкесендіре біледі -тапсырманы толық орындайды |
Жұптасып тапсырманы орындайды. Тапсырмадағы бос орынға жауаптарды сәкесінше тауып жапсырады . анықтамаларды, физикалық шамалар мен өлшем бірліктерін ажыратады.
Тапсырманы келесі топпен ауысып жауап парағымен тексереді. |
Тапсырма жазылған қағаз, жауптар, қағаз желім
Жауап парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауызша кері байланыс: |
3 мин |
Екі-екіден топтар тапсырмаларын ауыстырып тексеріп балын қояды |
Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесімен таныстырады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой шоғырландыру, «Ой қозғау» |
|
Суды қайнату арқылы оқушылардың не байқағанын және нәтижесінде не болғандығын байқатып сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа ой шақырамын Булану-spoiling Кебу-drying out Конденсаци- condensation Температура-temperature Заттың тегі – structure of matter Беттік ауданы-surface area |
Жасалған тәжірибеден не байқағандығын қорытындылайды. |
Штатив, колба, спирт шамы , шыны пластина, су,мұз кесегі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Қолдану, талдау). Жаңа сабақ бойынша поспер қорғау
Сапалық және сандық есептер ақылы тақырыпты қорытындылайды.. |
13 мин
10мин |
ІІ Тапсырма «Галереяны шарлау»әдісі бойнша булану және конденсация тақырыбына байланысты әр топ постерге тақырыпқа сай суреттер салып қажетті суреттерді пайдаланып тақырыпты қорғайды.
Дескриптор: -Тақырыпқа сай сурет таңдай білді 1 балл -булану немесе кебу процесінің қандай факторларға байланысты 1 балл -тақырыптың физикалық мағынасын түсіндіре алды. 1 балл ІІІ Тапсырма «Блум күлтешесі» Әр топқа жұптық тапсырма жазылған гүл күлтешесі беріленді. Күлтешеге сапалы есептер мен сұрақтар беріледі. Сұраққа дұрыс жауап берілсе гүл құралады. Дескриптор: -Физикалық мағынасын аша алды. 1 балл -Жапырақты толық жинайды 1 балл |
Қабырғаға дайын болған постер ілінеді. «Галереяға саяхат»- топтар кабинет ішінде қозғалысқа түсіп, қабырға газетіне қарап, сараптап талдат топ мүшесі қорғайды, ойларын дәлелдейді
Әрт топтағы оқушылар күлтешедегі сапалы есептерге жауап беріп, сандық есептерді шығару арқылы күтешеден түймедақ гүлін құрайды. |
Постер, қажетті қима суреттер.
Тапсырма жазылған күлтеше, қағаз желім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия |
6 мин |
«Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын.
Мен білдім.
Маған әлі де көмек қажет кері байланыс кестесін толтыру
|
Оқушылар сабақтың басындағы ағылшын тілінде айтылған кілт сөздерді суреттер арқылы қайталап айтып шығады. Оқушылар Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын. Мен білдім. Маған әлі де көмек қажет кестесіне смайликтер жабсыру арқылы кері байланыс береді. |
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: § 15 Булану және конденсация Бағалау. Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту. Бағалау парағы
15-10= «4» 9-4= «3» |
Үй жұмысын күнделікке тіркеу |
Күнделік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сыныппен Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс
|
Бағалау критериі |
Дескриптор |
балл |
Оқушы балы |
|
Сұрақтарға дұрыс жауап беру |
1-сұрақ |
3 балл |
|
|
2-сұрақ |
3 балл |
|
|
|
3-9-сұрақтар |
7 балл |
|
|
|
|
13 балл |
|
-
Т
апсырма «Сәйкестікті тап» Топ
аты
О
қушылар
аты-жөні
|
1 |
Жылу берілудің түрлері |
Конвекция |
|
Сәулелену |
||
|
Жылуөткізгіштік |
||
|
2 |
Заттың агрегаттық күйлері |
Қатты |
|
Сұйық |
||
|
Газ |
||
|
3 |
1 кг кристалл затты балқу температурасында сұыққа айналдыру үшін жұмсалатын жылу мөлшерін осы заттың ............................... деп атайды. |
Меншікті балқу жылуы. |
|
4 |
Меншікті балқу жылуының формуласы |
|
|
5 |
Меншікті жану жылуы |
|
|
6 |
Меншікті балқу жылуының өлшем бірлігі |
Дж/кг |
|
7 |
Заттың сұйық күйдің қатты күйге айналу процесін |
Қатаю немесе кристалдану |
|
8 |
Заттың қатты күйден сұйық күйге айналу процесі |
Балқу |
|
9 |
Заттың балқу кезіндегі температурасын заттың |
Балқу температурасы |
Жеке жұмыс
Блум күлтешесі
|
Бағалау критериі |
Дескриптор |
балл |
Оқушы балы |
|
Сұрақтарға дұрыс жауап беру |
Сандық есепке |
1 балл |
|
|
Сапалық есепке |
1 балл |
|
Дескриптор
-Сандық және сапалық есептердің физикалық мағынасын аша алады-2 балл
-Күлтешені толық жинады-1 балл
-
Булану кезінде энергия не үшін жұмсалады (молекулалар арасындағы байланысты бұзуға жұмсалады)
-
Конденсация деген не? (Будың сұйыққа айналу құбылысы)
-
Кебу дегеніміз не? (Сұйықтың бетінде жүретін булану)
-
Жылулық қозғалыс деген не? (молекулалардың ретсіз қозғалысы)
-
Булану және кебу процестері қандай фактрларға байланысты тез жүреді? (беттік ауданға, температураға, сұйық тегіне және агрегаттық күйге байланысты.)
-
Нан неге кеуіп қалады? Ол кеппеу үшін не істеу керек?(Кез келген дене сияқты нан да буланады, нәтижесінде ол кеуіп қалады.)
-
Ыстық күні егінді түнде суарған дұрыс. Неге күндіз суарған тиімсіз? (Күндіз кебу шапшаң болады, сондықтан топырақ ылғалды бойына жақсы сіңіре алмайды.)
-
Мына мақалдың тәрбиелік және физикалық мәнін түсіндір.
Күн шыққан соң суарған суды, күн жұтады,
Күн батқан соң суарған суды, жер жұтады.
-
Қалыпты жағдайда дені сау адамның қолтық асты температурасы 36,80С, ал өкпе тұсынікі 320С. Өкпе тұсы температурасының төмен болуын қалай түсіндіруге болады? (Адамның тыныс алуына байланысты, өкпе тұсында кебу шапшаң жүреді.. Осыдан өкпе тұсының температурасы төмен болады.)
-
Жемістерді кептіру үшін оларды жұқалап турайды. Не үшін? (Жеміс туралғанда оның кебі бетінің ауданы артады, осыдан кебу үдерісі шапшаң жүреді.)
-
00С –дағы су булана ма? (Иә)
-
Жеміс ағаштарының түптерін суарғаннан кейін, қар шірікпен немесе көңмен көмген дұрыс. Неге? (Кебу баяулату үшін)
-
Неге жанар май құйылған үлкен ыдыстарды жер астына ауыстырады? (Кебу үдерісін баяулату үшін)
-
Бензин сақталатын ыдыстың қақпағын жапқанда оның астына резина нығыздағыш салады Неге?
-
9-жаттығудың №7 есебі
-
9жаттығудың №5 есебі
-
2л бензинді 3л керосинмен араластырып. Алынған отын толық жанғанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? Бензиннің тығыздығы 0,7*103 кг/м3
-
0,5 кг отын толық жанғанда 22МДж жылу бөлінді. Отынның меншікті жану жылуы қандай?
-
Желсіз ауа-райының өзінде орманға таяу жерде жел есіп тұрады. Себебі неде?(орман ағаштарының үздіксіз судың булануынан ондағы температура біршама төмендейді. Сөйтіп жылы ауа мен суық ауаның алмасуынан жел пайда болады)
-
Суға шомылушыларға арнап мынадай ескерту жазылған: «судан шыққаннан кейі, жел өтінде көп тұрмаңдар!» Осының мәнісін түсіндір. (жел кебуді тездетеді, осыдан дене суиды да, адам суықтап қалуы мүмкін )
-
Екі бірдей ыдысқа теңдей етіп ыстық сорпа құйылған. Егер біреуі майлы, екіншісі майсыз болса қайсысы тез суиды?(Майсыз , өйткені сорпа бетіндегі май қабығы кебуді баяулатады)
-
Неге сулы шүберекке оралған сүт көпке дейін салқын болып тұрады? (Сулы шүберек булану нәтижесінде суынады, нәтижесінде сүттің температурасы төмендейді.)
-
Қай кір тез кебеді: далаға ілінгені ме, әлде ілмей жинап қойғаны ма? Жұқасы ма, әлде қалыңы ма? Неге? (Іліп қойғаны. Жұқасы. Себебі беттік аудандарына байланысты.)
-
Бензин құю үшін шелек қолданса , шамамаен жылына бір машина үшін 200 килограмдай бензин жоғалтады екен. Мұның себебі неде?(Бензиннің шелек бетінен булануы салдарынан)
Бағалау парағы
С
ыныбы
Тобы
|
№ |
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы «Сәйкестікті тап» 13 балл |
Жаңа сабақ «Галереяны шарлау» постер қорғау 0-3 балл |
Пысықтау «Блум күлтешесі» 0-2 балл |
Топта белсене жұмыс жасады 1 балл |
Ұпай саны 19 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15-10= «4»
9-4= «3»

Бағалау парағы
С
ыныбы
Тобы
|
№ |
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы «Сәйкестікті тап» 13 балл |
Жаңа сабақ «Галереяны шарлау» постер қорғау 0-3 балл |
Пысықтау «Блум күлтешесі» 0-2 балл |
Топта белсене жұмыс жасады 1 балл |
Ұпай саны 19 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15-10= «4»
9-4= «3»
Бүгінгі Бүгінгі
Күнге Күнге Сәттілік Сәттілік Тілейміз Тілейміз
Бүгінгі Бүгінгі Күнге Күнге Сәттілік Сәттілік Тілейміз Тілейміз
РЕФЛЕКСИЯ
|
Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын.
|
|
|
Мен білдім.
|
|
|
Маған әлі де көмек қажет
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Булану және конденсация." 8-сынып
Ашық сабақ "Булану және конденсация." 8-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: №16 |
Мектеп: №22 ЖОМ |
||
|
Пәні: физика |
|||
|
Күні: 20.10.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Байдрахманова |
||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
§ 15 Булану және конденсация. |
||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Молекула-кинетикалық теория негізігде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау. Заттың булану кезінде факторларға байланыстылығын анықтай алады. Су буынының мысалы негізінде сапалық есептер шығару. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады:Булану және конденсация туралы біледі, физикалық мағынасын түсінеді Көптеген оқушылар істей алады:Булану мен конденсацияның айырмашылықтарын талдайды булану факторларын анықтайды. Кейбір оқушылар істей алады: Булану және конденсация анықтамасын айтады, олардың айырмашылықтарын ажыратады, тұрмыстық мысалдармен дәлелдейді |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушы булану және конденсацияға ауызша анықтама береді, сызба түрінде жүйелейді. Булану-spoiling Кебу-drying out Конденсаци- condensation Температура-temperature Заттың тегі – structure of matter Беттік ауданы-surface area |
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – сәйкестікті табу, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. |
||
|
Пәнaрaлық бaйлaныс |
Гeогрaфия, биология, жaрaтылыстaну |
||
|
Қосымшa бiлiм |
Бiлeдi: заттың агрегаттық күйлері жaйлы бiлeдi Бiлуi кeрeк: Молекула-кинетикалық теория негізігде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттауды және табиғатт, өмірде осы құбылыстaрды нақты ажыратып қай жерде қалай қолданатындығын біледі. |
||
|
Aлдыңғы білім: |
Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы |
||
|
|
|
||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
оқушы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
I.Ұйымдастыру Сыныпты топқа бөлу II.Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестікті табу. III. Жаңа сабақты түсіндіру а.Ой тастау б.Галереяны шарлауі IV. Қорытындылау Блум күлтешесі V.Үйге тапсырма |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу «Қима қағаз» әдісі |
2 мин |
Сынып оқушыларымен сәлемдесіп. Сабаққа қатысуларын қадағалап. Назарларын сабаққа аудару. Сыныпты топқа бөлу. «Бүгінгі күнге сәттілік тілейміз» қатысты сөздермен топтасарды 1,2,3,4 топ |
1 топ – Бүгінгі 2 топ – Күнге 3 топ – Сәттілік 4-топ-Тілейміз |
Сөздер жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (білу, түсіну) Жұптық жұмыс |
5 мин |
1-тапсырма: Сәкестікті тап Жұптық жұмыс
І Тапсырма «Сәйкестікті тап» Топ аты Оқушылар аты-жөні Д
-Берілген сұрақтардың жауабын біледі. -формуланы және өлшем бірдіктерді сәйкесендіре біледі -тапсырманы толық орындайды |
Жұптасып тапсырманы орындайды. Тапсырмадағы бос орынға жауаптарды сәкесінше тауып жапсырады . анықтамаларды, физикалық шамалар мен өлшем бірліктерін ажыратады.
Тапсырманы келесі топпен ауысып жауап парағымен тексереді. |
Тапсырма жазылған қағаз, жауптар, қағаз желім
Жауап парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауызша кері байланыс: |
3 мин |
Екі-екіден топтар тапсырмаларын ауыстырып тексеріп балын қояды |
Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесімен таныстырады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой шоғырландыру, «Ой қозғау» |
|
Суды қайнату арқылы оқушылардың не байқағанын және нәтижесінде не болғандығын байқатып сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа ой шақырамын Булану-spoiling Кебу-drying out Конденсаци- condensation Температура-temperature Заттың тегі – structure of matter Беттік ауданы-surface area |
Жасалған тәжірибеден не байқағандығын қорытындылайды. |
Штатив, колба, спирт шамы , шыны пластина, су,мұз кесегі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Қолдану, талдау). Жаңа сабақ бойынша поспер қорғау
Сапалық және сандық есептер ақылы тақырыпты қорытындылайды.. |
13 мин
10мин |
ІІ Тапсырма «Галереяны шарлау»әдісі бойнша булану және конденсация тақырыбына байланысты әр топ постерге тақырыпқа сай суреттер салып қажетті суреттерді пайдаланып тақырыпты қорғайды.
Дескриптор: -Тақырыпқа сай сурет таңдай білді 1 балл -булану немесе кебу процесінің қандай факторларға байланысты 1 балл -тақырыптың физикалық мағынасын түсіндіре алды. 1 балл ІІІ Тапсырма «Блум күлтешесі» Әр топқа жұптық тапсырма жазылған гүл күлтешесі беріленді. Күлтешеге сапалы есептер мен сұрақтар беріледі. Сұраққа дұрыс жауап берілсе гүл құралады. Дескриптор: -Физикалық мағынасын аша алды. 1 балл -Жапырақты толық жинайды 1 балл |
Қабырғаға дайын болған постер ілінеді. «Галереяға саяхат»- топтар кабинет ішінде қозғалысқа түсіп, қабырға газетіне қарап, сараптап талдат топ мүшесі қорғайды, ойларын дәлелдейді
Әрт топтағы оқушылар күлтешедегі сапалы есептерге жауап беріп, сандық есептерді шығару арқылы күтешеден түймедақ гүлін құрайды. |
Постер, қажетті қима суреттер.
Тапсырма жазылған күлтеше, қағаз желім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия |
6 мин |
«Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын.
Мен білдім.
Маған әлі де көмек қажет кері байланыс кестесін толтыру
|
Оқушылар сабақтың басындағы ағылшын тілінде айтылған кілт сөздерді суреттер арқылы қайталап айтып шығады. Оқушылар Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын. Мен білдім. Маған әлі де көмек қажет кестесіне смайликтер жабсыру арқылы кері байланыс береді. |
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: § 15 Булану және конденсация Бағалау. Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту. Бағалау парағы
15-10= «4» 9-4= «3» |
Үй жұмысын күнделікке тіркеу |
Күнделік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сыныппен Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс
|
Бағалау критериі |
Дескриптор |
балл |
Оқушы балы |
|
Сұрақтарға дұрыс жауап беру |
1-сұрақ |
3 балл |
|
|
2-сұрақ |
3 балл |
|
|
|
3-9-сұрақтар |
7 балл |
|
|
|
|
13 балл |
|
-
Т
апсырма «Сәйкестікті тап» Топ
аты
О
қушылар
аты-жөні
|
1 |
Жылу берілудің түрлері |
Конвекция |
|
Сәулелену |
||
|
Жылуөткізгіштік |
||
|
2 |
Заттың агрегаттық күйлері |
Қатты |
|
Сұйық |
||
|
Газ |
||
|
3 |
1 кг кристалл затты балқу температурасында сұыққа айналдыру үшін жұмсалатын жылу мөлшерін осы заттың ............................... деп атайды. |
Меншікті балқу жылуы. |
|
4 |
Меншікті балқу жылуының формуласы |
|
|
5 |
Меншікті жану жылуы |
|
|
6 |
Меншікті балқу жылуының өлшем бірлігі |
Дж/кг |
|
7 |
Заттың сұйық күйдің қатты күйге айналу процесін |
Қатаю немесе кристалдану |
|
8 |
Заттың қатты күйден сұйық күйге айналу процесі |
Балқу |
|
9 |
Заттың балқу кезіндегі температурасын заттың |
Балқу температурасы |
Жеке жұмыс
Блум күлтешесі
|
Бағалау критериі |
Дескриптор |
балл |
Оқушы балы |
|
Сұрақтарға дұрыс жауап беру |
Сандық есепке |
1 балл |
|
|
Сапалық есепке |
1 балл |
|
Дескриптор
-Сандық және сапалық есептердің физикалық мағынасын аша алады-2 балл
-Күлтешені толық жинады-1 балл
-
Булану кезінде энергия не үшін жұмсалады (молекулалар арасындағы байланысты бұзуға жұмсалады)
-
Конденсация деген не? (Будың сұйыққа айналу құбылысы)
-
Кебу дегеніміз не? (Сұйықтың бетінде жүретін булану)
-
Жылулық қозғалыс деген не? (молекулалардың ретсіз қозғалысы)
-
Булану және кебу процестері қандай фактрларға байланысты тез жүреді? (беттік ауданға, температураға, сұйық тегіне және агрегаттық күйге байланысты.)
-
Нан неге кеуіп қалады? Ол кеппеу үшін не істеу керек?(Кез келген дене сияқты нан да буланады, нәтижесінде ол кеуіп қалады.)
-
Ыстық күні егінді түнде суарған дұрыс. Неге күндіз суарған тиімсіз? (Күндіз кебу шапшаң болады, сондықтан топырақ ылғалды бойына жақсы сіңіре алмайды.)
-
Мына мақалдың тәрбиелік және физикалық мәнін түсіндір.
Күн шыққан соң суарған суды, күн жұтады,
Күн батқан соң суарған суды, жер жұтады.
-
Қалыпты жағдайда дені сау адамның қолтық асты температурасы 36,80С, ал өкпе тұсынікі 320С. Өкпе тұсы температурасының төмен болуын қалай түсіндіруге болады? (Адамның тыныс алуына байланысты, өкпе тұсында кебу шапшаң жүреді.. Осыдан өкпе тұсының температурасы төмен болады.)
-
Жемістерді кептіру үшін оларды жұқалап турайды. Не үшін? (Жеміс туралғанда оның кебі бетінің ауданы артады, осыдан кебу үдерісі шапшаң жүреді.)
-
00С –дағы су булана ма? (Иә)
-
Жеміс ағаштарының түптерін суарғаннан кейін, қар шірікпен немесе көңмен көмген дұрыс. Неге? (Кебу баяулату үшін)
-
Неге жанар май құйылған үлкен ыдыстарды жер астына ауыстырады? (Кебу үдерісін баяулату үшін)
-
Бензин сақталатын ыдыстың қақпағын жапқанда оның астына резина нығыздағыш салады Неге?
-
9-жаттығудың №7 есебі
-
9жаттығудың №5 есебі
-
2л бензинді 3л керосинмен араластырып. Алынған отын толық жанғанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? Бензиннің тығыздығы 0,7*103 кг/м3
-
0,5 кг отын толық жанғанда 22МДж жылу бөлінді. Отынның меншікті жану жылуы қандай?
-
Желсіз ауа-райының өзінде орманға таяу жерде жел есіп тұрады. Себебі неде?(орман ағаштарының үздіксіз судың булануынан ондағы температура біршама төмендейді. Сөйтіп жылы ауа мен суық ауаның алмасуынан жел пайда болады)
-
Суға шомылушыларға арнап мынадай ескерту жазылған: «судан шыққаннан кейі, жел өтінде көп тұрмаңдар!» Осының мәнісін түсіндір. (жел кебуді тездетеді, осыдан дене суиды да, адам суықтап қалуы мүмкін )
-
Екі бірдей ыдысқа теңдей етіп ыстық сорпа құйылған. Егер біреуі майлы, екіншісі майсыз болса қайсысы тез суиды?(Майсыз , өйткені сорпа бетіндегі май қабығы кебуді баяулатады)
-
Неге сулы шүберекке оралған сүт көпке дейін салқын болып тұрады? (Сулы шүберек булану нәтижесінде суынады, нәтижесінде сүттің температурасы төмендейді.)
-
Қай кір тез кебеді: далаға ілінгені ме, әлде ілмей жинап қойғаны ма? Жұқасы ма, әлде қалыңы ма? Неге? (Іліп қойғаны. Жұқасы. Себебі беттік аудандарына байланысты.)
-
Бензин құю үшін шелек қолданса , шамамаен жылына бір машина үшін 200 килограмдай бензин жоғалтады екен. Мұның себебі неде?(Бензиннің шелек бетінен булануы салдарынан)
Бағалау парағы
С
ыныбы
Тобы
|
№ |
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы «Сәйкестікті тап» 13 балл |
Жаңа сабақ «Галереяны шарлау» постер қорғау 0-3 балл |
Пысықтау «Блум күлтешесі» 0-2 балл |
Топта белсене жұмыс жасады 1 балл |
Ұпай саны 19 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15-10= «4»
9-4= «3»

Бағалау парағы
С
ыныбы
Тобы
|
№ |
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы «Сәйкестікті тап» 13 балл |
Жаңа сабақ «Галереяны шарлау» постер қорғау 0-3 балл |
Пысықтау «Блум күлтешесі» 0-2 балл |
Топта белсене жұмыс жасады 1 балл |
Ұпай саны 19 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15-10= «4»
9-4= «3»
Бүгінгі Бүгінгі
Күнге Күнге Сәттілік Сәттілік Тілейміз Тілейміз
Бүгінгі Бүгінгі Күнге Күнге Сәттілік Сәттілік Тілейміз Тілейміз
РЕФЛЕКСИЯ
|
Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын.
|
|
|
Мен білдім.
|
|
|
Маған әлі де көмек қажет
|
|

шағым қалдыра аласыз
















