ашық сабақ буллинг

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ашық сабақ буллинг

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ буллинг оның түрлері ҚМЖ да презентация мен қолданған видеоға ссылка тұр, яғни жұмысты алғанда оған қоса видео мен презентациясы дайын.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Тәрбие сағаты

«Буллингтен қорған!», Жол қауіпсіздік ережесі


Күні

27.01.2025

Сынып жетекшісі

Шакеева Жупар Ержановна

Сынып

8 «С»

Сабақтың тақырыбы

«Буллингтен қорған!», Жол қауіпсіздік ережесі

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға буллинг, зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап ікелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенің айту

Қауіпсіздің мақсаты

Оқушыларды жол қауіпсіздік ережесін сақтауға тәрбиелеу

Құндылық

Құндылық: бірлік және ынтымақ

Құзіреттілік: тиімді коммуникация

Сабақ барысы



Сабақтың кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал Топқа бөлу

Ой қозғау

* Оқушылар буллинг

дегеніміз не екенін білеміз.

* Бүгін буллингтін турлеріне токталамыз.

* Қандай түрлері бар деп

ойлайсындар?

* Буллингке тап болған окушының жандайы кандай

болады деп ойлайсындар өз

ойларынды айтсандар.

Окушылар мугаліммен амандасады, тугенделеді.

Психологиялык ахуал




Оқушы пікірі тындалады

Комьютер

Презентация https://ppt-online.org/996265

Сабақ басы 13 минут

Қауіпсіздік сабағы

Жол жүру ережесі жайлы видео көрсету

Әр топ сұрақ құрастыру керек және 1 сөйлеммен өз ойларын айту кеерк

Сол видео бойынша әр топ өз ойларын айтады

Және 1 сұрақтан құрастырады


https://youtu.be/UMVKB4sqULE?si=K5ECHSJ0Lj5B_lyh

видео

Сабақ ортасы 20 мин

Буллинтің түрлерін сұрау

5 топқа бөліп тапсырма беру

1топ-қарым-қатынас

2т- физикалық

3т вербалды

4т кибербуллинг

5т материалдық

Буллингтің қандай түрлері бар?

  • Қарым-қатынаста – жағымсыз, ерекше мінез-құлық, «азаптаушы» мінез-құлық, қауесеттің таралуы, әлеуметтік оқшаулану (мысалы, кітаптарын жасырып қою, қорқыту әрекеттері).

  • Физикалық – біреудің мүлкіне зиян келтіру, итеру, аяқпен тебу, қолмен ұру, ұрып-соғу немесе кез келген күш қолдану.

  • Вербалды – ат қою, сарказм, қауесет, мазақтау.

  • Кибербуллинг – интернеттің барлық саласында, соның ішінде электронды пошталар мен интернеттегі чат арқылы буллинг, мәтіндік хабарлар мен қоңыраулар арқылы мобильді қауіп-қатер, тиісті технологияларды, мысалы, камералар мен видеоларды орынсыз пайдалану.

  • Экономикалық-материалдық буллинг – бөтеннің мүлкіне зиян келтіру, бопсалау. Мысалы, күш қолдану немесе қорқыту арқылы бірдеңе, әсіресе ақша беру талабы.

Буллинг белгілері мен сипаттамасы қандай?

  • Баланың мінез-құлқы оның қорланғанын көрсетуі мүмкін. Ересектер мұндай ықтимал белгілерді білуі қажет және мынадай жағдайларға назар аударғаны жөн. Егер бала:

  • Мектепке барудан немесе мектептен қайтудан қорқып, мектеп автобусымен немесе қоғамдық автобуспен жүруді қаламай, өзін мектепке апаруды өтінсе;

  • Өзінің қалыпты күн тәртібін өзгертіп, мектепке барудан бас тартып, сабақтан қашуды бастаса;

  • Өзін-өзі өлтіруге тырысса немесе өлтірем деп қорқытса, үйден қашса;

  • Түнімен жылап немесе қорқыныш сезімі болып, таңер-тең өзін нашар немесе ауру сезінсе;

  • Мектептегі үй тапсырмала-рын нашар орындап, үйге жыртылған киіммен немесе бүлінген кітаптармен келеді. Оның басқа заттары бүлінген немесе «із-түс-сіз жоқ болған». Үйге аш келеді (түскі ас ақшасы ұрланады);

  • Ақша сұрайды немесе ақшаны ұрлай бастайды (ақша сұраған адамға беру үшін). Ақшаны «жоғалтады»;

  • Көгерген не кесілген жерлері бар. Агрессив бола бастайды. Орынсыз әрекеттер жасайды;

  • Тамақ жеуден бас тартады. Жоғарыда аталғандардың бәріне адам сенгісіз сылтаулар айта бастайды;

  • Интернет немесе ұялы телефон қолданудан қорқады. Онлайн хабарлама алғанда, мазасыздана бастайды.

  • Бұл белгілер мен мінез-құлық басқа мәселелердің болғанын да байқатуы мүмкін. Алайда қор-лануы мүмкін екенін және мінез-құлқын дереу тексеру қажет.

Қортындылау

5 топ өздеріне берілген тақырыптарға сәйкес сахналық көрініс көрсетеді

Соңы

Рефлексия

Не түсіндім. Қандай ой пайда болды. Не ұнады

Жауап береді өз ойларын айтады




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2025
121
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі