№2 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Әліппе пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Пиязбаева А.Б |
|
|
Күні: |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Буын. Дыбыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
сөзді буынға бөлу; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесің; сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі
«Атын ата» ойынын ойнату. Ойын ойналып болған соң, сұрақ қою: – Бұл суреттерді топтастырып, барлығына қандай ат беруге болады?
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Оқушылар сынып ішіндегі заттардың атын атайды. Тақта, парта, бор т.б. – оқу жабдықтары; дәптер, қалам, сызғыш, ермексаз т.б. – оқу құралдары. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет!
|
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Буын. Дыбыс» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта сөзді буынға бөлуді; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесіңдер және сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйренетін боласыңдар.
Жаңаны ашу Суретке назар аудар.Сұрақтарға жауап бер.
Есіңе сақта! Сөзде қанша дауысты дыбыс болса сонша буын болады. Буын дауысты дыбысқа негізделіп жасалады. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. Оқулықтағы сюжетті сурет бойынша сызбаның көмегімен қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сөздердің буынға бөлінетіні туралы біледі. Буын сызбасымен танысады. |
Жарайсың! |
|
|
Жаңаны қолдану әдісі 1-тапсырма. Суретке назар аудар.
|
Оқушылар «қас-қыр, түл-кі» сөздерін буынға бөліп айтады. Бір буынды «қаз» сөзін табады. |
Тамаша! |
|
|
|
2-тапсырма. Суретке назар аудар.
|
Оқушылар суреттегі «бота», «бұзау», «қозы», «құлындарды» атап, буынға бөліп айтады. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Суретке назар аудар.
Тұжырым: «Бұлар – тіл дыбыстары. Оларды айтамыз және естимиз. Сөз дыбыстардан тұрады», «Жан-жануарлар тек дыбыс шығарады, ал сөйлеу адамға ғана тән».
Есіңе сақта!
|
Оқушылар «Қайсысы қандай дыбыс шығарады?» сюжетті суреті бойынша сызбаның көмегімен «Әтеш шақырады», «Тауық қыт-қыттайды», «Ит ырылдай- ды», «Сиыр мөңірейді», «Қой маңырайды», «Торғай шырылдайды»,«Ата сөйлейді» деген мазмұнда жауап береді. Оқушылар тышқаннан қорқып тұрған қыз «А–А–А–А!» деп, мәшинемен ойнап отырған бала «У–У–У–У!» деп дыбыс шығаратынын айтады. Оқушылар тұжырым жасайды. |
Керемет! |
|
|
|
4-тапсырма. Сызықтарды жүргіз.
|
Оқушы партада дұрыс отырады, қаламды дұрыс ұстайды. Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Тапсырманы орында.
Ай, ау, он, ат суреттері дыбыс сызбасымен «оқуға» берілген. Арнайы педагог «ай» деген сөзді анық етіп айтып, «Бұл сөзде неше дыбыс бар?» деп сұрайды. Сонан соң балалардан: «Олар қандай дыбыстар?», «Басында қай дыбыс?», «Соңында қай дыбыс?» сұрақтарын кезекпен қойып, жауап алады. Оқушылар айта алмаса, арнайы педагог сөзді созып, а...й... деп айтады. Созып айтқанда, сөздің әр дыбысы анықталып, балалар тани алатындай болып естіледі. Тапсырмада берілген бірнеше сөзді алып, дыбыстарын ажыратқаннан кейін балалар бір буынды сөздердің ішіндегі дыбыстарды ажырата біледі. Бүгінгі сабақта сөзді буынға бөлуді; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесіңдер және сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйрендіңдер. |
Оқушылар ай, ау, он, ат суреттерін сызбаның көмегімен оқиды. Бұл сөздердің ішінде қандай дыбыстар барын ажыратады. Сөздің басында қай дыбыс, соңында қай дыбыс екенін айтады. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия. Кері байланыс. Т |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Тамаша! |
Смайлдер.
|
|
Үй тапсырмасы |
Суретке сәйкес дыбыстарды қосып, сөзді айту, сөздерді дыбыстарға ажырату.
|
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Жарайсың! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Буын. Дыбыс
Ашық сабақ Буын. Дыбыс
№2 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Әліппе пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Пиязбаева А.Б |
|
|
Күні: |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Буын. Дыбыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
сөзді буынға бөлу; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесің; сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі
«Атын ата» ойынын ойнату. Ойын ойналып болған соң, сұрақ қою: – Бұл суреттерді топтастырып, барлығына қандай ат беруге болады?
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Оқушылар сынып ішіндегі заттардың атын атайды. Тақта, парта, бор т.б. – оқу жабдықтары; дәптер, қалам, сызғыш, ермексаз т.б. – оқу құралдары. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет!
|
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Буын. Дыбыс» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта сөзді буынға бөлуді; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесіңдер және сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйренетін боласыңдар.
Жаңаны ашу Суретке назар аудар.Сұрақтарға жауап бер.
Есіңе сақта! Сөзде қанша дауысты дыбыс болса сонша буын болады. Буын дауысты дыбысқа негізделіп жасалады. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. Оқулықтағы сюжетті сурет бойынша сызбаның көмегімен қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сөздердің буынға бөлінетіні туралы біледі. Буын сызбасымен танысады. |
Жарайсың! |
|
|
Жаңаны қолдану әдісі 1-тапсырма. Суретке назар аудар.
|
Оқушылар «қас-қыр, түл-кі» сөздерін буынға бөліп айтады. Бір буынды «қаз» сөзін табады. |
Тамаша! |
|
|
|
2-тапсырма. Суретке назар аудар.
|
Оқушылар суреттегі «бота», «бұзау», «қозы», «құлындарды» атап, буынға бөліп айтады. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Суретке назар аудар.
Тұжырым: «Бұлар – тіл дыбыстары. Оларды айтамыз және естимиз. Сөз дыбыстардан тұрады», «Жан-жануарлар тек дыбыс шығарады, ал сөйлеу адамға ғана тән».
Есіңе сақта!
|
Оқушылар «Қайсысы қандай дыбыс шығарады?» сюжетті суреті бойынша сызбаның көмегімен «Әтеш шақырады», «Тауық қыт-қыттайды», «Ит ырылдай- ды», «Сиыр мөңірейді», «Қой маңырайды», «Торғай шырылдайды»,«Ата сөйлейді» деген мазмұнда жауап береді. Оқушылар тышқаннан қорқып тұрған қыз «А–А–А–А!» деп, мәшинемен ойнап отырған бала «У–У–У–У!» деп дыбыс шығаратынын айтады. Оқушылар тұжырым жасайды. |
Керемет! |
|
|
|
4-тапсырма. Сызықтарды жүргіз.
|
Оқушы партада дұрыс отырады, қаламды дұрыс ұстайды. Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Тапсырманы орында.
Ай, ау, он, ат суреттері дыбыс сызбасымен «оқуға» берілген. Арнайы педагог «ай» деген сөзді анық етіп айтып, «Бұл сөзде неше дыбыс бар?» деп сұрайды. Сонан соң балалардан: «Олар қандай дыбыстар?», «Басында қай дыбыс?», «Соңында қай дыбыс?» сұрақтарын кезекпен қойып, жауап алады. Оқушылар айта алмаса, арнайы педагог сөзді созып, а...й... деп айтады. Созып айтқанда, сөздің әр дыбысы анықталып, балалар тани алатындай болып естіледі. Тапсырмада берілген бірнеше сөзді алып, дыбыстарын ажыратқаннан кейін балалар бір буынды сөздердің ішіндегі дыбыстарды ажырата біледі. Бүгінгі сабақта сөзді буынға бөлуді; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыруды білесіңдер және сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтауды үйрендіңдер. |
Оқушылар ай, ау, он, ат суреттерін сызбаның көмегімен оқиды. Бұл сөздердің ішінде қандай дыбыстар барын ажыратады. Сөздің басында қай дыбыс, соңында қай дыбыс екенін айтады. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия. Кері байланыс. Т |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Тамаша! |
Смайлдер.
|
|
Үй тапсырмасы |
Суретке сәйкес дыбыстарды қосып, сөзді айту, сөздерді дыбыстарға ажырату.
|
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Жарайсың! |
|
шағым қалдыра аласыз




























