|
Сабақ |
Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы №38 мектеп-лицейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Уринбаева А.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дала өсімдіктер түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5.4.3.1.Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар мәтіннен негізгі, қосымша ақпараттарды таба алады, омоним, антоним, синоним сөздерді мәтін ішінен тауып, мағыналарын ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ платформасы арқылы сыныпты 3 топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру. Берілген сұрақтардың жауаптарын әріп санымен сәйкестендіріңіз.
«Қандай сөз шықты? Неліктен бұл сөз жасырылған деп ойлайсыздар» Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Сәйкестендіру» Бүгінгі сабағымыздың бөліктері балалар жылында іске асырылатын бөлім атауларымен ұштастыратын боламыз. |
Пән мұғалімімен амандасу. Кезекші сыныптағы оқушылар туралы мәлімет беру. Күннің жады мен тақырыпты дәптерге жазу. Үй тапсырмасын тексереді. Білім алушылар өз балдарын дәптерге жазады. Жауабы: «Балалар жылы»
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері
Дескриптор бойынша бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
I.«Білімді бала». Жаңа тақырыпты түсіндіру. (Жобаның мақсаты - балалардың сапалы білім алуға және жеке тұлға ретінде дамытуға қатысты құқықтарын жүзеге асырып, оқу-тәрбие компонентін күшейту.) Ол үшін алға қойған мақсатымыз айқын болу керек. Ал біздің бүгін сабағымыздың мақсаты тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. Дала өсімдіктер түрлері Адамзат тіршілігінде өсімдіктер дүниесінің маңызы өте айрықша. Бағзы заманнан-ақ ата-бабаларымыз өсімдіктерді зерттеп, танып біліп, оларға ат қойып, жеміс-жидектерін дәрі-дәрмекке, тері илеуге, түрлі нәрселерді бояуға пайдаланған. Өсімдіктер – оттегін бөлуші, табиғат көркі, дәрілік шикізат, мал азығы, тағамдық өнім. Дала өсімдіктері сан алуан (кейде бір шаршы метр жерде елуден астам түрі кездеседі) және көп сатылы болып келеді. Өсімдік түрі маусым ішінде де өзгеріп отырады. Көктем мен күз аралығында селеу, көде, қоңырбас, сұлыбас және көп жылдық шөптесін дақылдар, қызғалдақ, шытыр және бір жылдық жуа тұқымдас өсімдіктер мүк, қына өседі. Кейбір далаларда ешкісабақ, қараған, тобылғы, жабайы шие сияқты бұталар кездеседі. Қара топырақты шалғын далада қуаңшылыққа біршама төзімді өсімдіктер (өлеңшөп, боз, т.б.) және мүк өседі. Шөл далада бетеге, боз, қылқан селеу жартылай бұталармен (жусан, изен, шытыр, қараған) аралас кездеседі. Қына көп тараған. Дала өсімдік түрлеріне сүттіген, бақбақ, жалбыз, шоңайна, шырмауық, түймедақ, жауқазын, меңдуана, қарақияқ, т.б. жатады.
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
II. «Бала қорғау» жобасы жеке жұмыс (балалардың қауіпсіз даму жағдайларында құқығын жүзеге асыруға бағытталып отыр. 24/7 режимінде «Balaqorgau» дербес QR-коды енгізіледі). Оқылым мәтінінен негізгі және қосымша ақпараттарды табады.
Белсенді оқу әдісі: «Жеке жұмыс» III. «BALA_TIME.KZ» Балалар мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. (топтық жұмыс)
Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Сәйкестендіру» IY. Жұптық жұмыс. Анаграмма «Өсімдіктер» ШОЙАҢАН - ШОҢАЙНА РУҚАЙ - ҚУРАЙ МАШРЫУЫҚ - ШЫРМАУЫҚ БАҚҚАБ - БАҚБАҚ ҚЫҒЗАҚАДЛ - ҚЫЗҒАЛДАҚ ЖУНАС - ЖУСАН Саралау: «Ұшақ» әдісі арқылы Дескриптор: Білім алушы - шашыраңқы сөздерден сөз құрастырады; - табылған сөздерден сөйлем құрап жазады.
|
Дескриптор: Білім алушы - мәтінді түсініп оқиды; - негізгі ақпараттарды табады; - қосымша ақпараттарды табады.
3 топқа бірдей тапсырмалар беріледі. Қағазда берілген сұрақтарға жауап береді, жауабын қима қағаздардан тауып, сәйкестендіріп жапсырады.
Жауаптары: Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер
Тағам Суық Аласа Ақылды Дұшпан Аз
3 топқа бірдей шашыраңқы жазылған өсімдіктер атауы беріледі, құрастырып, сөйлем құрап жазады.
|
Бағалау: Топтар жұмыстарын алмастырып презентацияда көрсетілген жауаптармен тексереді.
|
Презентация
Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс |
Сабақты бекіту Рефлексия Quizizz платформасы арқылы берілген өсімдіктердің суреттерін атауларымен сәйкестендіреді.
Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 64-бет.
|
https://quizizz.com/join?gc=615074&source=liveDashboard
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Дала өсімдіктер түрлері 5 сынып
Ашық сабақ Дала өсімдіктер түрлері 5 сынып
|
Сабақ |
Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы №38 мектеп-лицейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Уринбаева А.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дала өсімдіктер түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5.4.3.1.Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар мәтіннен негізгі, қосымша ақпараттарды таба алады, омоним, антоним, синоним сөздерді мәтін ішінен тауып, мағыналарын ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ платформасы арқылы сыныпты 3 топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру. Берілген сұрақтардың жауаптарын әріп санымен сәйкестендіріңіз.
«Қандай сөз шықты? Неліктен бұл сөз жасырылған деп ойлайсыздар» Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Сәйкестендіру» Бүгінгі сабағымыздың бөліктері балалар жылында іске асырылатын бөлім атауларымен ұштастыратын боламыз. |
Пән мұғалімімен амандасу. Кезекші сыныптағы оқушылар туралы мәлімет беру. Күннің жады мен тақырыпты дәптерге жазу. Үй тапсырмасын тексереді. Білім алушылар өз балдарын дәптерге жазады. Жауабы: «Балалар жылы»
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері
Дескриптор бойынша бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
I.«Білімді бала». Жаңа тақырыпты түсіндіру. (Жобаның мақсаты - балалардың сапалы білім алуға және жеке тұлға ретінде дамытуға қатысты құқықтарын жүзеге асырып, оқу-тәрбие компонентін күшейту.) Ол үшін алға қойған мақсатымыз айқын болу керек. Ал біздің бүгін сабағымыздың мақсаты тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. Дала өсімдіктер түрлері Адамзат тіршілігінде өсімдіктер дүниесінің маңызы өте айрықша. Бағзы заманнан-ақ ата-бабаларымыз өсімдіктерді зерттеп, танып біліп, оларға ат қойып, жеміс-жидектерін дәрі-дәрмекке, тері илеуге, түрлі нәрселерді бояуға пайдаланған. Өсімдіктер – оттегін бөлуші, табиғат көркі, дәрілік шикізат, мал азығы, тағамдық өнім. Дала өсімдіктері сан алуан (кейде бір шаршы метр жерде елуден астам түрі кездеседі) және көп сатылы болып келеді. Өсімдік түрі маусым ішінде де өзгеріп отырады. Көктем мен күз аралығында селеу, көде, қоңырбас, сұлыбас және көп жылдық шөптесін дақылдар, қызғалдақ, шытыр және бір жылдық жуа тұқымдас өсімдіктер мүк, қына өседі. Кейбір далаларда ешкісабақ, қараған, тобылғы, жабайы шие сияқты бұталар кездеседі. Қара топырақты шалғын далада қуаңшылыққа біршама төзімді өсімдіктер (өлеңшөп, боз, т.б.) және мүк өседі. Шөл далада бетеге, боз, қылқан селеу жартылай бұталармен (жусан, изен, шытыр, қараған) аралас кездеседі. Қына көп тараған. Дала өсімдік түрлеріне сүттіген, бақбақ, жалбыз, шоңайна, шырмауық, түймедақ, жауқазын, меңдуана, қарақияқ, т.б. жатады.
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
II. «Бала қорғау» жобасы жеке жұмыс (балалардың қауіпсіз даму жағдайларында құқығын жүзеге асыруға бағытталып отыр. 24/7 режимінде «Balaqorgau» дербес QR-коды енгізіледі). Оқылым мәтінінен негізгі және қосымша ақпараттарды табады.
Белсенді оқу әдісі: «Жеке жұмыс» III. «BALA_TIME.KZ» Балалар мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. (топтық жұмыс)
Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Сәйкестендіру» IY. Жұптық жұмыс. Анаграмма «Өсімдіктер» ШОЙАҢАН - ШОҢАЙНА РУҚАЙ - ҚУРАЙ МАШРЫУЫҚ - ШЫРМАУЫҚ БАҚҚАБ - БАҚБАҚ ҚЫҒЗАҚАДЛ - ҚЫЗҒАЛДАҚ ЖУНАС - ЖУСАН Саралау: «Ұшақ» әдісі арқылы Дескриптор: Білім алушы - шашыраңқы сөздерден сөз құрастырады; - табылған сөздерден сөйлем құрап жазады.
|
Дескриптор: Білім алушы - мәтінді түсініп оқиды; - негізгі ақпараттарды табады; - қосымша ақпараттарды табады.
3 топқа бірдей тапсырмалар беріледі. Қағазда берілген сұрақтарға жауап береді, жауабын қима қағаздардан тауып, сәйкестендіріп жапсырады.
Жауаптары: Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер
Тағам Суық Аласа Ақылды Дұшпан Аз
3 топқа бірдей шашыраңқы жазылған өсімдіктер атауы беріледі, құрастырып, сөйлем құрап жазады.
|
Бағалау: Топтар жұмыстарын алмастырып презентацияда көрсетілген жауаптармен тексереді.
|
Презентация
Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс |
Сабақты бекіту Рефлексия Quizizz платформасы арқылы берілген өсімдіктердің суреттерін атауларымен сәйкестендіреді.
Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 64-бет.
|
https://quizizz.com/join?gc=615074&source=liveDashboard
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















