Білім беру
ұйымы:№111
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
|
Пән: Қазақ тілі Т2
|
Бөлім:5.
ДЕНІ САУДЫҢ –ЖАНЫ
САУ
|
Педагогтің
Т.А.Ә.
|
Д.Ахмедова
|
Күні
:
|
17.01.2025ж
|
Сынып:
2
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы: Дәрігерлік кеңес
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш,
жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны
немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не?
қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап
беру
2.5.1.3*мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі
етістіктің шақтарын, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде
қолдану
|
Сабақтың
мақсаттары :
|
Барлық
оқушылар: мәтіннің жанрын (әңгіме)
ажыратып, шақтық мағынаны білдіретін сөздерді;сурет бойынша диалог
құрастыруды үйренеді
Оқушылардың басым бөлігі: қарапайым сұрақтар
құрастырып және оған жауап бере алады
Кейбір
оқушылар: тақырып аясында еркін
сөйлейді
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Білім алушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(8 минут)
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылармен
сәлемдесу,түгелдеу.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы
құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың
әрбір кезеңінде жүргіземін.
(Бірлік және Ынтымақ)
2.Қызығушылықты ояту -
«Орамал тастау» ойыны ( сөздік қорын тексеру
мақсатында )
3.(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа
тақырыпты жариялау .
--Суреттерге қараңдар. Сұраққа
жауап беріңдер.
- Суретте не көріп
тұрсыңдар?
Сабақтың
тақырыбын болжату.
Сабақтың
тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
|
«Шаттық шеңбері»
Ашық аспан болсын!
Әр
күніміз біздің
Сәттілікке толсын!
Қазақ тілі пәнінен
Білмегенді білейік
Үйренейік, күлейік!
Шеңбер бойымен тұрады. Мұғалім
лақтырған орамалды тосып , сөздің аудармасын айтып, орамал-ды қайта
лақтырады.
Айтылым. Сұрақтарға жауап
береді.
Болжау.
Сабақтың тақырыбын,мазмұнын сұраққа жауап
беру арқылы болжайды.
|

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы!
Тамаша!
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы»,
«Талпын»
|
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
(9-42 минут)
|
1
Сөздікпен жұмыс.
Жаңа
сөздер:
кеңес беру
-советовать
тіс
дәрігері-зубной врач
көз
дәрігері- окулист
тексеру-проверить
Дұрыс айтуға
жаттықтырады.
2.Оқылым.
1 – тапсырма. Оқы Сұраққа жауап бер. Мәтінді
мәнерлеп оқып береді.
|
Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздермен танысады
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан
қайталайды.
Жаңа
сөздерді сөздікке жазады.Сөз тіркесін, сөйлемдер
құрайды.
2. Тыңдалым/Оқылым/
Айтылым
Оқушылар мәтінді тыңдайды.
|

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы!
Тамаша!
Дескриптор:
-мәтіннің
жанрын
ажыратады
- не туралы екенін
айтады;
-тақырып
қояды
-сұрақ құрастырып және оған жауап
береді
«Қолмен белгі
беру»
әдісі бойынша
бағалайды.
Дескриптор:
- өткен
іс-әрекетті
білдіретін сөздерді дұрыс
қолданады
-сурет бойынша сөйлемді құрап
жазады;
-сөйлем құрылымын
сақтайды
Дескриптор:
-сұраққа дұрыс жауап
береді
- диалогті рөлге бөліп
оқиды
-диалог
құрастырады,
-дауыс ырғағын дұрыс қойып
сөйлейді
«Қолмен белгі
беру»
әдісі бойынша
бағалайды.
Дескриптор:
тілек айтады;
-үлгіге
қарап
сөйлейді.
|
сөздік
Оқулық
12
бет
кесте
Оқулық
13 бет
кесте
суреттер
|
Мен бүгін емханаға келдім.
Отбасы дәрігері бізді жыл сайын тексереді. Дәрігер менің жүрегімді
тыңдады. «Дәрумен іш», - деп кеңес берді.
Тіс дәрігері менің тісімді
тексерді. «Тісіңді таза ұста», - деді.
Көз дәрігері көзімді тексерді.
«Компьютер алдында ұзақ отырма», - деді.
Менің тісім таза, көзім жақсы
көреді. Дәрігер:
«Сенің
денсаулығың жақсы. Жарайсың!» - деді.
|
-Мәтін
қай жанрда жазылған?
А)
жұмбақ
Ә)
ертегі
Б)
әңгіме
-Әңгіме не
туралы?
-Мәтіннің
мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар(кім? не? қандай? не істеді?)
құрастырып, бір-бірімен алмасып, жауап
бересіңдер.
3.
Біліп
ал!
1)Мезгілді
білдіретін
сөздер:
Қашан?
Қазір
дәрігерге барамын.
2) Шақтық мағына
(өткен
іс-әрекет):
Көзім
ауырды.
Құлағым ауырды.
Дәрігер кеңес берді.
«Суреттен –
сөйлем» әдісі..
Сергіту
сәті «Еден-төбе-мұрын»
4.2 –
тапсырма. Тыңда. Сүраққа жауап
бер.
- Сәлеметсіз
бе!
-
Сәлеметсің бе! Қай жерің ауырады?
- Ішім
ауырады.
- Дәрі
іштің бе?
-
Жоқ.
- Мен
дәрі, дәрумен берейін. Іш!
-Рақмет! Сау болыңыз!
«Жұбыңды таңда»әдісі
5.4
-тапсырма. Үлгіге қарап, досыңа тілек
айт.
Үлгі: Досым, денің сау
бол-
сын!
|
Сұраққа
жауап береді.
Мәтіннің жанрын
ажыратады ,не туралы екенін айтады,
тақырып қояды.Жаңа сөздері бар сөйлемдерді
тауып оқиды.
«Сен маған, мен саған»
әдісі.Жұптық
жұмыс. Мәтіннің мазмұны бойынша
қарапайым сұрақтар(кім? не? қандай? не істеді?) құрастырып,
бір-бірімен алмасады. Сұраққа жауап береді.
Жазылым .Сұрақ-жауапты дәптерге
жазады.
3.Оқылым.Жазылым.
1)Қашан
? сұрағына жауап беретін
«қазір» сөзімен танысып, сөйлем құрап
жазады.
2)Өткен іс-әрекетті
білдіретін сөздердің қолданысын меңгереді.
Сурет бойынша сөйлемдер
жазады.
Сергіту
сәтінде «Еден-төбе-мұрын» ойынын ойнайды
4.(Ж)Тыңдалым.Оқылым.Айтылым. Диалогті тыңдап,сұраққа жауап
береді.
Жұптық
жұмыс. Диалогті мәнерлеп рөлге
бөліп оқиды.
С-Диалог
құрайды.
В
–А Үлгі бойынша бір-бірімен
сөйлеседі.
Айтылым. Үлгіге қарап, досына тілек
айтады.
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
Рефлексия. «Шапалақ
ұрайық». Әр оқушы сабақты түсінген не
түсінбегендігін шапалақ ұру арқылы білдіреді.
Үйге тапсырма: 13 бет
3-тапсырма/жазу/
Бағалау
.Мұғалім
формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек
қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты
қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Тыңдалым алдында сөздермен жұмыс, күтілетін
нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, дарынды балалар «жуан»
сұрақтарға жауап береді, топта басқа оқушыларға
көмектеседі.
|
Топтар бір-бірін
тексереді.
Бір-бірін
бағалау.
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Өз идеялары мен көзқарастарына ой тастайтын,
жаңа идеяларға және көзқарастарға ашықтық
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге
асырымды болды
ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге
асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы
ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген
сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|