Материалдар / Ашық сабақ Дауыссыз дыбыстардың түрлері 2 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Дауыссыз дыбыстардың түрлері 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дауыссыз дыбыстардың түрлерін оңай ажырату және жаттау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Ақпан 2024
69
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Бөлім:

Менің отбасым және достарым

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Өз отбасымның шежіре ағашын жасаймын. Дауыссыз дыбыстардың түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру

2.3.5.1 - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтыру

2.4.1.3 - дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазу

Сабақтың мақсаты:


Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазу

Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтыру

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)






5 мин.




















3-4 мин.







3 мин.











3-4 мин.








2 мин.






5 мин.


І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі.


ІІ. Психологиялық ахуалды қалыптастыру:

Ой, сезім және... дыбыстар” ойыны

Берілген ДЫБЫСТАРДЫ пайдаланып әр түрлі сөздерді әртүрлі интонациямен/мәнермен айтып көріңіздер:т-табиғат(қатаң),д-домбыра(ұяң),м-мектеп (үнді)

Осы сөздермен өлең құрайық, достар! Демалыста бәріміз ТАБИҒАТҚА барамыз

Әкем ДОМБЫРА тартып,отбасымызбен демалып

Дүйсенбі күні тағы МЕКТЕПКЕ асығамыз


Анықтама үшін:

Дауыссыз дыбыс - өкпеден шыққан ауаның кедергіге ұшырауынан жасалатын дыбыс.

Дауыссыз дыбыстар дауыс қатынасына қарай үшке бөлінеді:

  • Қатаң дауыссыздар — дауыс шымылдығы қатыспай, тек салдырдан жасалатын дауыссыз дыбыстар: п, к, қ, т, с, ф, х, ц, ч, ш щ;

  • Ұяң дауыссыздар — дауыс шымылдығының қатысуымен жасалатын, салдыр мен үн тең болатын дауыссыздар: б,в, г, ғ, д, ж, з;

  • Үнді дауыссыздар дауыс шымылдығының қатысуымен жасалатын салдырға қарағанда үн басым дауыссыздар: р, л, м, н, ң, у, й


ІІІ..Теория

Сөздерді интонациямен/мәнермен дауыстап айту арқылы дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырату

Пппоезд, пппоезд Жжжжел, жеееел Ммммуу-ммуу

Қатаң дауыссыздар Ұяң дауыссыздар Үнді дауыссыздар




IV.Cыныппен жұмыс .

Бейнеролик-Дауыссыз дыбыстар

Интербелсенді тақтадан бейнероликті көріп,сұрақтарға жауап беру:

  1. Қазақ тілінде қанша дыбыс, қанша әріп бар?

  2. Қазақ тілінде қанша дауыссыз бар?

  3. Дауыссыз дыбыстар деп қандай дыбыстарды айтамыз?

  4. Қатаң дауыссыздарды ата.

  5. Ұяң дауыссыздарды ата.

  6. Үнді дауыссыздарды ата.



V.Сабақтың оқу мақсатын түсіндіру:

а) Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазу

b) Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтыру.


VI.Бүгінгі мақсатымыз:

Сұрақтарды құрастыруды үйрену. ҮНДІ, ҰЯҢ, ҚАТАҢ дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратып үйрену

Сонымен, айтылу кезінде ауаның ЕРКІН шықпай, КЕДЕРГІГЕ ұшырап шығуынан жасалған дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейді.



VII.Тапсырма 1 .

Берілген суреттегі СӨЗДІҢ дауыссыз дыбыстардың түрлерін анықтап, емлесін сақтап жазу.


  1. Оқушылар тақтадағы дыбыстарды пайдаланып әртүрлі сөздерді,әртүрлі интонациямен/мәнермен айтып шығады.

  2. Сөздерді қатыстырып,өлең құрайды.










Оқушылар АНЫҚТАМА үшін берілген ақпаратпен танысады.













Оқушылар сөздерді интонациямен/мәнермен дауыстап айтады.

Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажыратады.












Оқушылар сабақтың оқу мақсатын презентация слайдына қарап, түсінеді.




Оқушылар дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратып үйренеді.





«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы әр оқушы суретке қарап берілген сөздің әр дауыссыз дыбысын анықтайды.

п-б, қ-ғ, к-г дыбыстарының емлесін сақтап дұрыс жазады.



Қалыптастырушы бағалау


Тамаша жауап!


Жақсы жауап!


Жарайсың!


























































Тапсырма 1.

Бағалау критерийлері:

Берілген сурет бойынша сөз құрайды:

Дескриптор:

Суретке қарап берілген сөздің әр дауыссыз дыбысын анықтайды.

п-б, қ-ғ, к-г дыбыстарының емлесін сақтап дұрыс жазады.





2-сынып

«Қазақ тілі» оқулығы

Жұмыс дәптері

АКТ


Презентация

слайд 2, 3, 4,5





Перзентация слайд 6, 7, 8



















Презентация

слайд 6,7,


Презентация

слайд 8.









Презентация Слайд 9 Бейнеролик





Презентация

Слайд 10.11.12.












Презентация

слайд 13,14.

Жұптық жұмыс.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!