
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Демографиялық проблемалар 8 сынып
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Демографиялық проблемалар
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
Мектеп: |
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық проблемалар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.5 -дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді |
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемалармен танысады. |
Сабақ құндылықтары |
Бірлік және ынтымақ Команда да жұмыс істей білу; Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну; Бастаған ісін соңына дейін жеткізу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Мен өз елімде тұрамын. Себебі...»
3. Үй тапсырмасы. Оқушылар платформада жұмыс жасайды. Мұғалім үшін сілтеме: |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді. Жағымды психологиялық ахуал мақсаты: Оқушылардың еліне, жеріне деген патриоттық сезімін ояту. Оқушылар тапсырманы орындап тексертеді.
Оқушы үшін сілтеме: |
Мұғалімнің бағалауы |
Бағалау жетоны |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе. 5 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға видеокөрсетілім көрсету.
Оқушылар «Стоп кадр» әдісі арқылы өздеріне қажетті мәліметті түртіп алады.
Мұғалім оқушыларға қазіргі уақытта халық санының бақыланып отыратын сайтын көрсетеді. https://www.worldometers.info/ru/
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Мұғалімнің айтқан мәліметтерін оқушылар дәптерлеріне жазып алады. |
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар Дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді.
|
Тапсырма мақсаты: Оқушылар өзіндік білім алады.
Оқушылар кестені толтырады.
|
Бағалау критерийі: Дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді.
|
Оқулық дәптер |
|
||||||||||||||||||||||||||||
5 минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар дүниежүзінің халықтар диаграммасымен жұмыс жасайды.
|
Тапсырма мақсаты: Оқушылардың картамен жұмыс істеу сауаттылығын дамыту.
Жұмыс сұрағы: 1. Дүниежүзінің халық саны картасынан халық саны ең жоғары аймақты жазады. Халық санының көптігінің себебін жазады. 2. Дүниежүзінің халық саны картасынан халық саны ең төмеңгі аймақты жазады. Халық санының төмен болу себебін жазады.
3. 2100 жылы Дүниежүзінде 14 млрд халыққа жетсе жерде қандай өзгерістер болуы мүмкін?
|
Бағалау критерийі: Оқушылар дүниежүзінің халықтар картасымен жұмыс жасайды.
|
Дүниежүзінің халық саны картасы, диаграмма |
|
||||||||||||||||||||||||||||
10 минут |
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларды https://www.classtools.net/random-group-generator/ платформасы арқылы оқушыларды 3-топқа бөлу.
1-топ: Үндістан Қосымша мәлімет:
2-топ: Қазақстан
3-топ: Италия
|
Тапсырма мақсаты: Оқушылар топтасып командада жұмыс жасауды үйренеді.
Жұмыс сұрағы: 1. Демографиялық мәселесін жазады: демографиялық дүмпу / демографиялық дағдарыс 2. Адам санының азаюына немесе адам санының көбеюінің себебін жаз. 3. Платформадағы тапсырманы орындайды.
Мұғалім үшін сілтеме: https://padlet.com/aynurdosanova1987/padlet-em91v2pt06ok2h2x
|
Бағалау критерийі: дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді.
|
Топтық жұмыстың тапсырмалары |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту тапсырмасы 5 минут |
Жалпы сыныпқа тапсырма. Оқушылар classtime платформада жұмыс жасайды. Код: 6WINPP Мұғалім үшін сілтеме: https://www.classtime.com/sessions/6WINPP
|
Тапсырма мақсаты: Оқушылардың цифрлық сауаттылығын дамыту.
Оқушылар үшін сілтеме:
|
Бағалау критерийі: Оқушылар алған білімдерін қорытындылайды.
Ескерту: Балл берілмейді, мұғалім оқушыларды жетон арқылы бағалайды.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
ЕБҚ
|
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. |
Ерекше білімді қажет ететін берілген тапсырманы орындайды. |
Мұғалімнің мадақтауы |
Карточка |
|
||||||||||||||||||||||||||||
ЕҚБ |
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. Таралу заңдылығына талдау жасайды. |
Ерекше қабілетті бала берілген тапсырманы орындайды. |
Мұғалімнің мадақтауы |
Карточка |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма
|
Кері байланыс. Classroomscreen платформасында кері байланыс жасайды.
Бағалау: Оқушылар 1-10 баллдық шәкілмен бағаланады.
Үйге тапсырма: Оқулық соңындағы тапсырмалармен жұмыс жасап келу. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Оқушылар дескрипторды мұғалімге тексертеді. |
Бағалау парағы
|
Classroomscreen тақтасы Бағалау парағы
|
|
Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемалармен танысады
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ _________________________________________ |
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ _________________________________________ |
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ _________________________________________ |
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ _________________________________________ |
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ _________________________________________ |
Мен өз елімде тұрамын. Себебі _____________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ЕҚБ:
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. Таралу заңдылығына талдау жасайды.
ЕБҚ: Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Үй тапсырмасы
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар Дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді.
Демографиялық мәселелер |
||
Халық санының кемуі |
Халық санының артуы |
|
|
|
|
Демографиялық мәселелердің себептерін жазады. Шешу жолын жазады. |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
Жұмыс сұрағы:
1. Дүниежүзінің халық саны картасынан халық саны ең жоғары аймақты жазады. Халық санының көптігінің себебін жазады.
2. Дүниежүзінің халық саны картасынан халық саны ең төмеңгі аймақты жазады. Халық санының төмен болу себебін жазады.
3. 2100 жылы Дүниежүзінде 14 млрд халыққа жетсе жерде қандай өзгерістер болуы мүмкін?
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
1-топ: Үндістан
Жұмыс сұрағы:
1. Демографиялық мәселесін жазады: демографиялық дүмпу / демографиялық дағдарыс
2. Адам санының азаюына немесе адам санының көбеюінің себебін жаз.
3. Платформадағы тапсырманы орындайды.
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
2-топ: Қазақстан
Жұмыс сұрағы:
1. Демографиялық мәселесін жазады: демографиялық дүмпу / демографиялық дағдарыс
2. Адам санының азаюына немесе адам санының көбеюінің себебін жаз.
3. Платформадағы тапсырманы орындайды.
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
3-топ: Италия
Жұмыс сұрағы:
1. Демографиялық мәселесін жазады: демографиялық дүмпу / демографиялық дағдарыс
2. Адам санының азаюына немесе адам санының көбеюінің себебін жаз.
3. Платформадағы тапсырманы орындайды.
ЕБҚ
|
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. |
ЕҚБ |
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. Таралу заңдылығына талдау жасайды. |
ЕБҚ
|
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. |
ЕҚБ |
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. Таралу заңдылығына талдау жасайды. |
ЕБҚ
|
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. |
ЕҚБ |
Қазақстандағы халық ең көп қоныстанған және ең аз қоныстанған аймақты жазады. Таралу заңдылығына талдау жасайды. |
Кері байланыс. Classroomscreen
«Садыр атындағы орта мектеп» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Дүниежүзі елдерінің демографиялық проблемалары
8 «А» сынып
Пән мұғалімі: Рахманова З.Р.

