Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Денелердің өзара әрекеттесуі.Масса және денелердің массасын өлшеу
|
Бөлімі: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразакаева Г.У |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелердің өзара әрекеттесуі.Масса және денелердің массасын өлшеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.11 –электронды, серіппелі, иінді,таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Оқытушының іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал орнату. Еске түсіру стратегиясы бойынша оқушыларға өткен тақырыптан сұрақтар қойылады. Мақсаты: Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдерін қайталау, жаңа тақырыпты өтуге дайындау.
Су деңгейі әртүрлі үш мензурка алынады. Бұл қандай құрал? Бұл құралдармен біз не істейіндеп жатырмыз? Бұл құралды не үшін қолданамыз? Үш денені яғни темір, ағаш, пластмасстыны мензуркаға салуымыз қажет. Сол кезде мензуркадағы судың деңгейі көтеріледі. Не себепті көтеріледі? Бірінші денеде темірдің салмағы ауыр, екінші пластмассы темірден қарағанда жеңілірек, үшінші ағаш оданда жеңілірек. Бүгінгі салмаққа байланысты тақырыбымыз Масса. |
Оқушылар сұрақтарға тәжірбие жасау арқылы жауап береді
Оқшылар не себепті көтерілетінің айтып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
Ынталандыру «жақсы», «өте жақсы», «керемет», «талпын» оқушылар өзара кері байланыс жасайды, өзін-өзі бағалау |
ДК экран Оқулық Слайд
Физикалық құралдар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Зерттеу жұмысы. Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Видеоролик арқылы жаңа тақырыпқа ену. 1-тапсырма: Ой қозғау: Тұсаукесер(ауызша) Таразы және конфет, тұз, қант береміз. Балалар бұл заттар не үшін қойылды? Біз сабақта қандай жұмыс жасауымыз мумкін деп ойлайсыздар? Ал енді осы заттарды өлшеп көріңіздер. Сонымен балалар қандай заттардың салмағын өлшедіңіздер? Артынан салмағын айтады. Мақсаты: Оқушы алған білімін практикада, өмірде қолдану.
2. Тақырыптық есептер. Жұптық жұмыс. «Өз ойының» ойыны барысында есептер шығару. 1. Екі арба өзара әсерлескен кезде олардың жылдамдықтары 20 және 60 см/сек-қа өзгеді.Үлкен арбаның массасы 0,6кг. Кіші арбаның массасы неге тең? 2. Массасы 30кг қозғалмай тұрған салдан жағаға қарай массасы 45кг бала секіріп түсті. Бұл кезде сал 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? 3. Массасы 46кг бала қозғалып бара жатқан массасы 1 т салдан 1,5 м/с жылдамдықпен жағаға қарай секіреді. Сал қандай жылдамдыққа ие болады. Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен орындап тексереді. 1 оқушыдан тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. Кері байланыс: Сұрақтар. 3. «Бас қатырғыш ойыны» Сөзжұмбақ ОЙЯыМЕУИАОЫЯСЮЭСЫЕА жазбасындағы А-әріпінен басқа дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (МАССА) 4. «Волейбол әдісі» арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады.
5. «Plickers әдісі» арқылы мұғалім оқушыларға арнайы атаулы жауап парақтарын береді.Тест сұрақтары экранға шығарылады. Оқушылар өз парақтарын көрсету арқылы жауап береді, арнайы сканер арқылы жауаптары тексеріледі. 1. Дененің массасы қандай
әріппен белгіленеді? |
Оқушылар бейне жазба көру арқылы бүгінгі тақырыппен танысады. жеке зерттеу жұмысын орындайды, заттарды өлшейді.
Оқушылар жұп болып берілген есептерді шығарады.
бір оқушыдан тақтаға шығып есепті шығарады. Оқушылар дауысты дыбыстарды сызу арқылы жасырылған сөзді табады. Бір оқушыға доп лақтырғанда сұраққа жауап беру арқылы мұғалімге қайта лақтырады. Оқушылар тест сұрақтарына парақтары арқылы жауап береді |
Дескриптор: -Таразыны қолдана алады. -Таразының көмегімен заттардың массасын, анықтайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -физикалық шамаларды біледі -есеп шартын жазалады -формуланы таба біледі -есептеп жауабын жаза алады Жалпы балл-4 Дескриптор꞉ -Массаның анықтамасын және сипаттамасын біледі; -Белгіленуін, өлшем бірлігін, формуласын біледі. Дескриптор꞉ -Дененің массасын,белгіленуін біледі;
-Денелердің өзара
әрекеттесуі кезіндегі -Дененің массасын анықтауға арналған құралды біледі;
-Массаның өлшем
бір Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың тақырыбы: Денелердің
өзара әрекеттесуі.Масса және денелердің массасын
өлшеу Бөлімі: Денелердің өзара
әрекеттесуі Педагогтің
аты-жөні: Оразакаева
Г.У Күні: Сыныбы:
7 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Денелердің өзара
әрекеттесуі.Масса және денелердің массасын
өлшеу Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 7.2.2.11 –электронды,
серіппелі, иінді,таразылардың көмегімен дененің массасын
өлшеу; Сабақтың
мақсаты
Массаның белгіленуін, өлшем
бірліктерін біледі. Денелердің әрекеттесуін түсінеді. Әртүрлі
таразылар арқылы массаларды өлшей
алады.
Массаның маңыздылығын біледі,
денелердің массаларын
салыстырады. Жоғары деңгейдегі есептерді
шығара алады, пәнаралық байланыс жасай
алады.
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/ Уақыты Оқытушының
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы
10
минут
Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылармен
сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал
орнату.
Еске түсіру
стратегиясы бойынша оқушыларға өткен тақырыптан сұрақтар
қойылады.
Мақсаты: Оқушылардың өткен тақырыптар
бойынша білімдерін қайталау, жаңа тақырыпты өтуге
дайындау. Су деңгейі әртүрлі үш мензурка
алынады. Бұл қандай
құрал? Бұл құралдармен біз не
істейіндеп жатырмыз? Бұл құралды не үшін
қолданамыз? Үш денені яғни темір, ағаш,
пластмасстыны мензуркаға салуымыз қажет. Сол кезде мензуркадағы
судың деңгейі
көтеріледі. Не себепті
көтеріледі? Бірінші денеде темірдің
салмағы ауыр, екінші пластмассы темірден қарағанда жеңілірек,
үшінші ағаш оданда
жеңілірек. Бүгінгі салмаққа байланысты
тақырыбымыз Масса.
Оқушылар сұрақтарға тәжірбие
жасау арқылы жауап береді
Оқшылар не себепті
көтерілетінің айтып, жаңа сабақтың тақырыбын
ашады.
Ынталандыру
«жақсы», «өте
жақсы», «керемет», «талпын»
оқушылар өзара кері
байланыс жасайды, өзін-өзі
бағалау
ДК
экран
Оқулық
Слайд
Физикалық
құралдар Сабақтың
ортасы 30 минут
Жаңа сабақты
түсіндіру. Зерттеу
жұмысы.
Сабақтың тақырыбы
және мақсатымен таныстыру. Видеоролик
арқылы жаңа тақырыпқа
ену. 1-тапсырма: Ой қозғау:
Тұсаукесер(ауызша) Таразы және конфет, тұз, қант
береміз. Балалар бұл заттар не үшін
қойылды? Біз сабақта қандай жұмыс
жасауымыз мумкін деп
ойлайсыздар? Ал енді осы заттарды өлшеп
көріңіздер. Сонымен балалар қандай
заттардың салмағын өлшедіңіздер? Артынан салмағын
айтады. Мақсаты: Оқушы алған білімін
практикада, өмірде қолдану.
2.
Тақырыптық есептер. Жұптық
жұмыс. «Өз ойының» ойыны барысында есептер
шығару. 1. Екі арба өзара әсерлескен кезде олардың
жылдамдықтары 20 және 60 см/сек-қа өзгеді.Үлкен арбаның массасы
0,6кг. Кіші арбаның массасы неге
тең? 2. Массасы 30кг қозғалмай тұрған салдан
жағаға қарай массасы 45кг бала секіріп түсті. Бұл кезде сал 1,5 м/с
жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы
қандай? 3. Массасы 46кг бала қозғалып бара жатқан
массасы 1 т салдан 1,5 м/с жылдамдықпен жағаға қарай секіреді. Сал
қандай жылдамдыққа ие
болады. Тапсырмаларды әр оқушы жеке
орындап, жұппен орындап
тексереді. 1 оқушыдан тақтаға шығып,
тапсырманы орындайды. Кері
байланыс: Сұрақтар. 3. «Бас қатырғыш
ойыны» Сөзжұмбақ ОЙЯыМЕУИАОЫЯСЮЭСЫЕА
жазбасындағы А-әріпінен басқа дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар.
Қандай сөз шықты? (МАССА) 4.
«Волейбол
әдісі» арқылы оқушыларға сұрақтар
қойылады. Қандай физикалық шамамен
таныстық. Масса дегеніміз
не? Белгіленуі, негізгі өлшем
бірлігі. Анықтамасы,
формуласы Өлшейтін
құралы(түрлері) Дене 100г; 50г; 10г; 2г жүктер
жиынтығымен теңестірілген. Дененің массасы
қандай? Массалардың төменде берілген
мәндерін килограмм арқылы өрнектеңдер: шыбынның
қанаты 0,00005г; теннис
добы 2,5г; футбол
добы 400г;
автомобиль 1,45т. 5.
«Plickers
әдісі» арқылы мұғалім оқушыларға
арнайы атаулы жауап парақтарын береді.Тест сұрақтары экранға
шығарылады. Оқушылар өз парақтарын көрсету арқылы жауап береді,
арнайы сканер арқылы жауаптары
тексеріледі. 1. Дененің массасы қандай
әріппен белгіленеді?
Оқушылар бейне жазба
көру арқылы бүгінгі тақырыппен
танысады.
жеке
зерттеу жұмысын орындайды, заттарды
өлшейді.
Оқушылар жұп болып
берілген есептерді шығарады. бір оқушыдан
тақтаға шығып есепті
шығарады.
Оқушылар дауысты
дыбыстарды сызу арқылы жасырылған сөзді
табады.
Бір оқушыға доп
лақтырғанда сұраққа жауап беру арқылы мұғалімге қайта
лақтырады. Оқушылар тест сұрақтарына
парақтары арқылы жауап
береді
Дескриптор:
-Таразыны қолдана
алады.
-Таразының көмегімен
заттардың массасын,
анықтайды.
Жалпы
балл-2
Дескриптор:
-физикалық шамаларды
біледі
-есеп шартын жазалады
-формуланы таба біледі
-есептеп жауабын жаза алады
Жалпы
балл-4
Дескриптор꞉
-Массаның
анықтамасын және сипаттамасын
біледі;
-Белгіленуін, өлшем
бірлігін, формуласын біледі.
Дескриптор꞉
-Дененің
массасын,белгіленуін біледі;
-Денелердің өзара
әрекеттесуі кезіндегі
-Дененің массасын
анықтауға арналған құралды
біледі;
-Массаның өлшем
бір |


















