Материалдар / Ашық сабақ Дененің салмағы, салмақсыздық 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Дененің салмағы, салмақсыздық 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ инновациялық әдіс тәсілдер арқылы жасалынған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Сәуір 2023
153
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Динамика негіздері

Күні: 09.12.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Беспай Ж. Б.

«»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны :

Сабақ тақырыбы

Дененің салмағы, салмақсыздық

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;
9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дененің салмағы, салмақсыздыққа мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды.

Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 минут

I. Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпты түгелдеу, «Сәлемдесу»

Қызығушылықты ояту: Сергіту сәті

Мұғалім оқушы ұлдардан бір букет гүлді қыздарға таратып, жылы сөздер айтуын сұрайды.

Үй жұмысын тексеру: «Романтика» әдісі

Қыздарға таратып берілген гүлдердің ішінде сұрақтар бар. Сұрақтарға жауап беру арқылы үй жұмысын сұрау.

  • Ньютонның екінші заңының формуласы

  • Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы

  • Ньютонның бірінші заңын тұжырымда

  • Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бар болады Ньютонның нешінші заңы

  • Үдеу дегеніміз не?

  • Барлық денелердің жерге тартылуы

  • Неліктен массасы азырақ нысанды итеру оңай?

  • Ньютонның бірінші заңы қалай аталады?

  • Ньютон заңдары нені түсіндіреді?



Оқушылар көңіл күйлерін айтып, сәлемдеседі



Қыздарға гүл таратып жылы сөздер айтылады



Берілген сұрақтарға жауап береді














Ньютонның екінші заңының формуласы

Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы

Ньютонның бірінші заңын тұжырымда

Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бар болады Ньютонның нешінші заңы

Үдеу дегеніміз не

Барлық денелердің жерге тартылуы

Неліктен массасы азырақ нысанды итеру оңай?

Ньютонның бірінші заңы қалай аталады?

Ньютон заңдары нені түсіндіреді?


Дескриптор

- Сұрақтарға жауап береді



Жалпы балл –10












Гүл

Парақ

қалам


Сабақтың ортасы

10 минут



























8 минут





7 минут

III. Мағынаны тану

Гагариннің сөзі: «Ұшу кезінде мені орындыққа жаншып, қол – аяғымды қозғалтуға мүмкіндік бермейтін үлкен күштің пайда болғанын сездім»

Сонда Гагаринге әсер еткен қандай күш екен

Әрине орындыққа әсер  адамның әсер ететін күшті біз білеміз. Ол – салмақ

Дененің Жерге тартылуы салдарынан оның тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмағы деп аталады.

Тіректің немесе аспаның үдемелі қозғалысынан туындайтын дене салмағының артуын асқын салмақ дейді.

Дененің салмағы нөлге тең болатын дененің күйі салмақсыздық деп аталады.


III. Ой толғаныс

1-тапсырма. “Ақиқат немесе жалған” әдісі

Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады


2-тапсырма. “Шоколад” әдісі

Қыздар шоколадты ұлдарға беріп сабаққа қатысуына қарай сөздер айтады: “Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын!”

Шоколад ішінде есептер жасырылады, оқушыларға шығаруын айтады.

Оқушылар өз білімдерін көрсетеді.





























Оқушылар сұрақтарға ақиқат немесе жалған деп жауап береді





Қыздар шоколадты ұлдарға беріп, жылы сөздер айтады





Шоколад ішіндегі жасырылған есептерді оқушылар шығарады

Оқушылар өз білімдерін көрсетеді.

































Жерде массасы 6 кг жәшік жатыр. Жәшіктің салмағы қандай?

Жер бетіндегі денеге әсер ететін ауырлық күші 50 Н. Оның массасы қандай?































Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді

Есептер шығарады

Жалпы балл –10


Оқулық

Слайд





















слайд







шоколад

дәптер

қалам

Қосымша тапсырма

(саралау тапсырмасы)

5 минут

ІV.Талдау

Ыстық орындық” әдісі

Тақтаға қыздарды кезекпен шақырып, олардың жасырынған сөзді дұрыс табуын бақылау

Жасырылған сөздер:

  • Ньютон

  • Салмақ

  • Таразы

  • F=ma

  • Салмақсыздық

  • Серпімділік күші

  • Физика

  • Күш

  • Үйкеліс күші

Оқушылар кезектесіп тақтаға шығып жасырынған сөзді табады, өз орнында отырған оқушылар жасырынған сөзді түсіндіреді


Орындық

слайд

Соңы

5 минут

Рефлексия


Бағалау




Үй тапсырмасы


V. Жинақтау

Кері байланыс бутерброды” әдісі



Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау

Оқулықтағы «Дененің салмағы, салмақсыздық» параграфын оқу

Оқушылар тапсырманы орындайды

Жағдаяттық мәлімдеме – Маған ұнады......, себебі..... Енді/келесі жолы.....







Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

Стикерлер

Қалам

парақ



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру арқылы сұрақ қойып, жаңа тақырып мазмұнын ашуға көмек беремін. «Ой қозғау» әдісі арқылы тақырыпты терең әрі жан –жақты зерттеуге үйретемін. «Мозаика» әдісі арқылы, оқушылардың тез ойлау қабілеттерін жылдам ашуға мүмкіндік беремін. Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы, оқушыларға бір – біріне көмектесу арқылы, түсінбей тұрған өткелден бірлесіп өту, бауырмалдық , ынтымақтастыққа баулыймын.

Оқушылар бұл сабақта физикалық құбылыстың анықтамасын біледі,

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!