«Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова Алтынай Есмухановна |
|
Күні: |
24.11.23ж |
|
Сыныбы:9Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы, салмақсыздық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин.
6-10мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Менің қалпағым үш бұрыш. Үш бұрыш менің қалпағым Егер менің қалпағым үш бұрыш болмаса, онда ол менің қалпағым емес.
- Тақырыпты ашу мақсатында «Ньютоннан хат» әдісін қолданып білімалушылардың
Құстардың қонған бұтағы майысып тұр екен. Өзінің жемісін көтере алмады ма әлде құстар келіп қонғандықтан солай иіліп тұр ма? Алманың Жерге түсуі, ағаштың бұтағының майысып Жерге иілуі сендерге қандай ой туғызды. Алма Жерге түсті яғни оған ауырлық күші әсер етті, ал құстар Жерге емес ағаштың бұтағына күш түсірді. Бұл күш қалай аталады? Жауабы:Дененің Жерге тартылуы салдарынан оның тірекке әрекет ететін күші дененің салмағы деген қорытындыға келеді. Сабақтың тақырыбы ашылады, мақсатын хабарлаймыз. |
Оқушылар осы жаттығу қайталайды.
Хатты оқиды. Өзара топта талқылайды. Тақырыпты ашады.
|
Қолдау көрсету
Жарайсыңдар |
|
|
Сабақтың ортасы.
11-16мин
17-27 |
Видеоролик қарап шығайық. «SEA, THINK WONDER» әдісі арқылы видеода көрген ақпаратты өз тобында бөліс. Видеода көрген ақпаратты бір-бірімізбен бөлісейік Салмақ қандай шамаға байланысты? Салмақ қай жағдайда өзгереді? Венера мен Меркурийде салмақ неге азаяды ? Масса мен Салмақ тың айырмашылығы неде? Дененің салмағы деген не? Дене тыныштықта тұрғанда немесе бірқалыпты қозғалғанда салмақ неге тең? Дене үдеумен жоғары көтерілгенде салмақ көбейе ме? Дене үдеумен төмен түскен кезде салмақты қалай анықтаймыз? Салмақсыздық деген ұғымды түсіндіріңіз. 1.Жерде массасы 6 кг жәшік жатыр. Жәшіктің салмағы қандай? 2.Лифтің жоғары көтеріле бастау сәтіндегі үдеудің модулі 0,2 м/с2 болса, массасы 50 кг баланың лифтідегі салмағы қандай? (g=10м/с2) 3.Дене 1,5м/с2 үдеумен төмен қарай түскенде салмағы неге тең? Дене массасы 40 кг (g=10м/с2) 4.Көпірдің қисықтық радиусы 100м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автомобильдің салмағы қандай? 5.Көпірдің қисықтық радиусы 100м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с. Дөңес көпірдің жоғары нүктесіндегі автомобильдің салмағы қандай? |
Сұрақтарға жауап береді |
1.Дескриптор 1. Тыныштықтағы дененің салмағын анықтайды. 1 б 2.Дескриптор 1. Үдеумен жоғары көтерілген лифтідегі баланың салмағын анықтайды 1 б
3.Дескриптор 1. Үдеумен төмен түскен лифтідегі баланың салмағын анықтайды 1 б 4.Дескриптор 1. Дененің үдеуін анықтайды. 1 б 2. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автомобиль салмағын анықтайды. 1 б
|
https://youtu.be/Gfwt3BFgYrk?si=fv2yR8ecANgcL_sk
|
|
Сабақтың соңы. 28-35
Рефлексия 5 мин Бағалау 5 мин Үй тапсырмасы |
«3- 3 -3 » әдісі арқылы Оқушыларға интерактивті тақтада сурет көрсетемін Оқушыларға суреттер көргендері бойынша 3 сөз 3 сөйлем құрастыруға тапсырма беремін. Сабақ барысында анықталған оқу мақсатына ___________% жеттім Сабақ барысында болған жұмыс түрлері мен үшін ________болды. Сабақ уақытында өзімді ___________сезіндім. Дескриптор бойынша 10 балдық жүйемен бағалау «Салмақсыздық» сөзжұмбақ құрастыру . Тақырып бойыша 5 тест сұрақтарын құрастыру |
Оқушылар 3 сөз жазады 3 сөйлем жазады |
5.Дескриптор 1.Дененің үдеуін анықтайды1 б 2. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесіндегі автомобиль салмағын анықтайды 1б
Жалпы бал 10 б |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Дененің салмағы.Салмақсыздық. 9 сынып
Ашық сабақ. Дененің салмағы.Салмақсыздық. 9 сынып
«Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова Алтынай Есмухановна |
|
Күні: |
24.11.23ж |
|
Сыныбы:9Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы, салмақсыздық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин.
6-10мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Менің қалпағым үш бұрыш. Үш бұрыш менің қалпағым Егер менің қалпағым үш бұрыш болмаса, онда ол менің қалпағым емес.
- Тақырыпты ашу мақсатында «Ньютоннан хат» әдісін қолданып білімалушылардың
Құстардың қонған бұтағы майысып тұр екен. Өзінің жемісін көтере алмады ма әлде құстар келіп қонғандықтан солай иіліп тұр ма? Алманың Жерге түсуі, ағаштың бұтағының майысып Жерге иілуі сендерге қандай ой туғызды. Алма Жерге түсті яғни оған ауырлық күші әсер етті, ал құстар Жерге емес ағаштың бұтағына күш түсірді. Бұл күш қалай аталады? Жауабы:Дененің Жерге тартылуы салдарынан оның тірекке әрекет ететін күші дененің салмағы деген қорытындыға келеді. Сабақтың тақырыбы ашылады, мақсатын хабарлаймыз. |
Оқушылар осы жаттығу қайталайды.
Хатты оқиды. Өзара топта талқылайды. Тақырыпты ашады.
|
Қолдау көрсету
Жарайсыңдар |
|
|
Сабақтың ортасы.
11-16мин
17-27 |
Видеоролик қарап шығайық. «SEA, THINK WONDER» әдісі арқылы видеода көрген ақпаратты өз тобында бөліс. Видеода көрген ақпаратты бір-бірімізбен бөлісейік Салмақ қандай шамаға байланысты? Салмақ қай жағдайда өзгереді? Венера мен Меркурийде салмақ неге азаяды ? Масса мен Салмақ тың айырмашылығы неде? Дененің салмағы деген не? Дене тыныштықта тұрғанда немесе бірқалыпты қозғалғанда салмақ неге тең? Дене үдеумен жоғары көтерілгенде салмақ көбейе ме? Дене үдеумен төмен түскен кезде салмақты қалай анықтаймыз? Салмақсыздық деген ұғымды түсіндіріңіз. 1.Жерде массасы 6 кг жәшік жатыр. Жәшіктің салмағы қандай? 2.Лифтің жоғары көтеріле бастау сәтіндегі үдеудің модулі 0,2 м/с2 болса, массасы 50 кг баланың лифтідегі салмағы қандай? (g=10м/с2) 3.Дене 1,5м/с2 үдеумен төмен қарай түскенде салмағы неге тең? Дене массасы 40 кг (g=10м/с2) 4.Көпірдің қисықтық радиусы 100м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автомобильдің салмағы қандай? 5.Көпірдің қисықтық радиусы 100м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с. Дөңес көпірдің жоғары нүктесіндегі автомобильдің салмағы қандай? |
Сұрақтарға жауап береді |
1.Дескриптор 1. Тыныштықтағы дененің салмағын анықтайды. 1 б 2.Дескриптор 1. Үдеумен жоғары көтерілген лифтідегі баланың салмағын анықтайды 1 б
3.Дескриптор 1. Үдеумен төмен түскен лифтідегі баланың салмағын анықтайды 1 б 4.Дескриптор 1. Дененің үдеуін анықтайды. 1 б 2. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автомобиль салмағын анықтайды. 1 б
|
https://youtu.be/Gfwt3BFgYrk?si=fv2yR8ecANgcL_sk
|
|
Сабақтың соңы. 28-35
Рефлексия 5 мин Бағалау 5 мин Үй тапсырмасы |
«3- 3 -3 » әдісі арқылы Оқушыларға интерактивті тақтада сурет көрсетемін Оқушыларға суреттер көргендері бойынша 3 сөз 3 сөйлем құрастыруға тапсырма беремін. Сабақ барысында анықталған оқу мақсатына ___________% жеттім Сабақ барысында болған жұмыс түрлері мен үшін ________болды. Сабақ уақытында өзімді ___________сезіндім. Дескриптор бойынша 10 балдық жүйемен бағалау «Салмақсыздық» сөзжұмбақ құрастыру . Тақырып бойыша 5 тест сұрақтарын құрастыру |
Оқушылар 3 сөз жазады 3 сөйлем жазады |
5.Дескриптор 1.Дененің үдеуін анықтайды1 б 2. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесіндегі автомобиль салмағын анықтайды 1б
Жалпы бал 10 б |
|
шағым қалдыра аласыз













