Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тапсырмаларды электрондық кесте көмегімен шешу |
Мектеп: С.Нұрниязұлы атындағы мектеп-интернат
|
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ералиева Гулжайна |
||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректер форматы |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3..1 Деректердің типін жіктеу |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректер форматының түрлерін меңгеру, электронды кестеде деректер типімен жұмыс жасауды үйрену |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Оқушылардың барлығы: Еxcel-де қандай деректер форматы қолданылатынын және электрондық кестеде мәліметтерді қалай бейнелейтінін біледі 2. Оқушылардың басым бөлігі: Бұрын алған білімдерін тек стандартты жағдайларда ғана емес, сонымен қатар жаңа жағдайларда да дұрыс қолданады. 3. Оқушылардың кейбіреуі: Талдау жүргізуі, қорытындылар шығаруы мүмкін. Кестелік процессордың тәжірибеде қолданылуын біледі. Деректер форматын озгерте алады. |
||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология
|
Мәліметтер форматы, формулалар, салыстырмалы сілтеме, абсолютті сілтеме, аралас сілтеме |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында сын тұрғысынан ойлауға үйрету арқылы оқушыларды шығармашылыққа баулу. Топтық жұмыс арқылы бірін бірі сыйлауға, пікірін тыңдауға, ынтымақтастыққа үйрету, тиімді байланысқа түсу дағдыларын меңгерту, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы дамыту. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, экономика |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, Excel кестелік процессоры |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Кестелік процессорда кестені құруды және форматтауды жүзеге асыра алады. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин Білу 5 мин Түсіну 9 мин Қолдану 5 мин Талдау 4 мин Жинақтау 8 мин Бағалау 5 мин Кері байланыс 1 мин Үйге тапсырма 1 мин |
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Жол, баған, ұяшық суреттері арқылы үш топқа бөлу. Бағалау парақтары таратылады. І топ «Жол» ІІ топ «Баған» ІІІ топ «Ұяшық»
Топтық жұмыс. 3 топқа берілген тақырыптар бойынша постер қорғау. (кітаптағы суреттерді жапсырып, ойларын толықтырып жазады)
Постерлер үш топтан бір мезгілде жинап алынады. Бұл олардың бір-бірінің сөзін тыңдауға, басқа тақырышаларды меңгеруге мүмкіндік береді.
Жұптық жұмыс. (Топтан ажырамай компьютерге отырады). Орындаған оқушының бағалау парағына смайликтер жапсыру. Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі.
Жеке жұмыс. Кестелік редакторда өз туған күніңді уақыт форматы бойынша енгіз. Ұяшыққа сандарды дұрыс енгізуде автоматты түрде тексеру қызметіне назар аударыңдар. Ортақ тапсырма.
Оқулықпен жұмыс Мына әрекеттерді: қаріп, шекара, ұяшықты бояу, кестелер және т.б. командаларды қолдану арқылы өзгерістер енгізіңдер.
«Электрондық кестенің біздің өміріміздегі маңызы» Эссе жазу. (3-4 сөйлем) Блоб ағашы. Стикерлер жапсыру.
Ұяшықтарға қорғаныс орнату. Ол не үшін қажет? |
Презентация
Флипчарт, маркер, желім, суреттер
Компьютер, смайликтер
|
|||||||
|
Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды ұғыну деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау |
|||||||
|
Дифференциация тапсырмаларда көрініс табады. АКТ-нің дамыған дағдылары бар оқушыға бағытталған бағдар бар.
|
Бағалау әр оқушының орындаған тапсырмалары бойынша жүргізіледі. Өзін-өзі бағалау, бірін-бір бағалау. Мұғалім бағалайды |
ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану. ӘК-мен жұмыс. ТБ негізгі ережелері |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы ең қажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік берер еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Деректер форматы 7-сынып
Ашық сабақ Деректер форматы 7-сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тапсырмаларды электрондық кесте көмегімен шешу |
Мектеп: С.Нұрниязұлы атындағы мектеп-интернат
|
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ералиева Гулжайна |
||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректер форматы |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3..1 Деректердің типін жіктеу |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректер форматының түрлерін меңгеру, электронды кестеде деректер типімен жұмыс жасауды үйрену |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Оқушылардың барлығы: Еxcel-де қандай деректер форматы қолданылатынын және электрондық кестеде мәліметтерді қалай бейнелейтінін біледі 2. Оқушылардың басым бөлігі: Бұрын алған білімдерін тек стандартты жағдайларда ғана емес, сонымен қатар жаңа жағдайларда да дұрыс қолданады. 3. Оқушылардың кейбіреуі: Талдау жүргізуі, қорытындылар шығаруы мүмкін. Кестелік процессордың тәжірибеде қолданылуын біледі. Деректер форматын озгерте алады. |
||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология
|
Мәліметтер форматы, формулалар, салыстырмалы сілтеме, абсолютті сілтеме, аралас сілтеме |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында сын тұрғысынан ойлауға үйрету арқылы оқушыларды шығармашылыққа баулу. Топтық жұмыс арқылы бірін бірі сыйлауға, пікірін тыңдауға, ынтымақтастыққа үйрету, тиімді байланысқа түсу дағдыларын меңгерту, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы дамыту. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, экономика |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, Excel кестелік процессоры |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Кестелік процессорда кестені құруды және форматтауды жүзеге асыра алады. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин Білу 5 мин Түсіну 9 мин Қолдану 5 мин Талдау 4 мин Жинақтау 8 мин Бағалау 5 мин Кері байланыс 1 мин Үйге тапсырма 1 мин |
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Жол, баған, ұяшық суреттері арқылы үш топқа бөлу. Бағалау парақтары таратылады. І топ «Жол» ІІ топ «Баған» ІІІ топ «Ұяшық»
Топтық жұмыс. 3 топқа берілген тақырыптар бойынша постер қорғау. (кітаптағы суреттерді жапсырып, ойларын толықтырып жазады)
Постерлер үш топтан бір мезгілде жинап алынады. Бұл олардың бір-бірінің сөзін тыңдауға, басқа тақырышаларды меңгеруге мүмкіндік береді.
Жұптық жұмыс. (Топтан ажырамай компьютерге отырады). Орындаған оқушының бағалау парағына смайликтер жапсыру. Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі.
Жеке жұмыс. Кестелік редакторда өз туған күніңді уақыт форматы бойынша енгіз. Ұяшыққа сандарды дұрыс енгізуде автоматты түрде тексеру қызметіне назар аударыңдар. Ортақ тапсырма.
Оқулықпен жұмыс Мына әрекеттерді: қаріп, шекара, ұяшықты бояу, кестелер және т.б. командаларды қолдану арқылы өзгерістер енгізіңдер.
«Электрондық кестенің біздің өміріміздегі маңызы» Эссе жазу. (3-4 сөйлем) Блоб ағашы. Стикерлер жапсыру.
Ұяшықтарға қорғаныс орнату. Ол не үшін қажет? |
Презентация
Флипчарт, маркер, желім, суреттер
Компьютер, смайликтер
|
|||||||
|
Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды ұғыну деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау |
|||||||
|
Дифференциация тапсырмаларда көрініс табады. АКТ-нің дамыған дағдылары бар оқушыға бағытталған бағдар бар.
|
Бағалау әр оқушының орындаған тапсырмалары бойынша жүргізіледі. Өзін-өзі бағалау, бірін-бір бағалау. Мұғалім бағалайды |
ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану. ӘК-мен жұмыс. ТБ негізгі ережелері |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы ең қажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік берер еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз














