|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректер базасы |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып 9 В |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау |
|||
|
Оқу мақсаттары |
9.2.2.3 Деректерді іздеу және сұрыптауды жүзеге асыру. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: MS Excel программасында деректерді сұрыптауды білу, түсіну. Көпшілігі: Деректерді сұрыптауда қолдану Кейбіреулері: Деректерді сұрыптауды жүзеге асыру талдау |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; Қарым-қатынас жасау қабілеті; Жауапкершілік; өзгелердің мәдинетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт 45 мин |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа ынталандыру мақсатында психологиялық ахуал туғызу үшін «Шаттық шеңбері» әдісін қолданамын.Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл күйін көтереді.
Оқушыларды түсті қағаздар арқылы 2 топқа бөлемін. Мақсаты: бірлескен білім алу, өзара қарым-қатынас жасау Топ «Өріс», «Кесте» болып бөлінеді.
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Kahoot» ойынын ойнатамын (сұрақ жауап) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Оқушылар ұялы телефон арқылы сұрақтарға жауап береді |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау |
Түрлі-түсті қағаздар Интерактивті тақта https://play.kahoot.it/v2/gameblock?quizId=1af9ed80-20a9-4bd8-a7ef-6ed0fa36ba2b телефон |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 13 мин
13 мин
|
Жана тақырып. «Артығын алып таста» Оқушыларға сөздер жинағын (сабақ тақырыбымен байланысты) көрсетемін. Олар қай сөз қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек. Сөздер: Деректер,Қалам, телефон, Сұрыптау. Артық сөзді алып тастау арқылы сабақтын тақырыбын ашады. Мақсаты: жаңа тақырып бойынша теориялық білімдеріне бағдар беру. Сабақты түсіндіру мақсатында видео ролик қоямын Топтық жұмыс. Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы тапсырма береді. Уақыттың шектеулі екенін айтып өтемін. 1 топ «Өріс» тобы – Қарапайым сұрыптау. 2 топ «Кесте» тобы – Күрделі сұрыптау. Дескриптор - Сұрыптаудың түрлерін анықтайды - Қарапайым сұрыптауларды үйренеді - Күрделі сұрыптаулардың түрлерін анықтайды Практикалық жұмыс Төменде «Әлемдегі ең биік ғимараттар мен құрылыстар» реляциялық деректер базасының бір бөлігі берілген Осы деректер бойынша: А-дан Я- ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу. «Атауы» бойынша алфавит ретімен сұрыпта. «Биіктігін» өсу реті бойынша ретте «Жыл» бойынша кему ретімен ретте
Дескриптор - Деректер базасын құрады; - Деректерді сұрыптайды; - Деректерді сұрыптау түрлерін біледі; |
Мұғалімді тыңдайды Оқушылар топпен постер қорғайды Компьютерде практикалық тапсырмалар орындайды |
Өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=-lJY9SDf5KY&t=286s Оқулық, маркерлер, плакаттар Компьютер Үлестірме парағы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Тест тапсырмасы Рефлексия «БББ» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін стикерлерге жазу арқылы көрсетеді
|
Тест тапсырмасын орындайды “Жеміс ағашы” әдісімен Оқушылар кері байланыс жасайды. Оқушылар сабақта білетінін, білгенін және нені білгілері келетінін стикерлерге жазады |
Өзін-өзі бағалау |
Стикерлер
Слайд
Үлестірме парағы |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқу- 3.4, 52- бет |
|
|
|
Осы деректер бойынша: А-дан Я- ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу.
-
«Атауы» бойынша алфавит ретімен сұрыпта.
-
«Биіктігін» өсу реті бойынша ретте
-
«Жыл» бойынша кему ретімен ретте
|
Атауы |
Биіктігі |
Жыл |
|
Бурдж-Халифа |
828 |
2010 |
|
Токионың аспан ағашы |
634 |
2012 |
|
Екібастұз СЭС-2 |
419,7 |
1987 |
|
Абу-Даби Плаза |
382 |
2015 |
|
Алматы телемұнарасы |
371,5 |
1983 |
Жүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Деректерді сұрыптау 9 сынып
Ашық сабақ Деректерді сұрыптау 9 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректер базасы |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып 9 В |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау |
|||
|
Оқу мақсаттары |
9.2.2.3 Деректерді іздеу және сұрыптауды жүзеге асыру. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: MS Excel программасында деректерді сұрыптауды білу, түсіну. Көпшілігі: Деректерді сұрыптауда қолдану Кейбіреулері: Деректерді сұрыптауды жүзеге асыру талдау |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; Қарым-қатынас жасау қабілеті; Жауапкершілік; өзгелердің мәдинетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт 45 мин |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа ынталандыру мақсатында психологиялық ахуал туғызу үшін «Шаттық шеңбері» әдісін қолданамын.Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл күйін көтереді.
Оқушыларды түсті қағаздар арқылы 2 топқа бөлемін. Мақсаты: бірлескен білім алу, өзара қарым-қатынас жасау Топ «Өріс», «Кесте» болып бөлінеді.
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Kahoot» ойынын ойнатамын (сұрақ жауап) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Оқушылар ұялы телефон арқылы сұрақтарға жауап береді |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау |
Түрлі-түсті қағаздар Интерактивті тақта https://play.kahoot.it/v2/gameblock?quizId=1af9ed80-20a9-4bd8-a7ef-6ed0fa36ba2b телефон |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 13 мин
13 мин
|
Жана тақырып. «Артығын алып таста» Оқушыларға сөздер жинағын (сабақ тақырыбымен байланысты) көрсетемін. Олар қай сөз қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек. Сөздер: Деректер,Қалам, телефон, Сұрыптау. Артық сөзді алып тастау арқылы сабақтын тақырыбын ашады. Мақсаты: жаңа тақырып бойынша теориялық білімдеріне бағдар беру. Сабақты түсіндіру мақсатында видео ролик қоямын Топтық жұмыс. Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы тапсырма береді. Уақыттың шектеулі екенін айтып өтемін. 1 топ «Өріс» тобы – Қарапайым сұрыптау. 2 топ «Кесте» тобы – Күрделі сұрыптау. Дескриптор - Сұрыптаудың түрлерін анықтайды - Қарапайым сұрыптауларды үйренеді - Күрделі сұрыптаулардың түрлерін анықтайды Практикалық жұмыс Төменде «Әлемдегі ең биік ғимараттар мен құрылыстар» реляциялық деректер базасының бір бөлігі берілген Осы деректер бойынша: А-дан Я- ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу. «Атауы» бойынша алфавит ретімен сұрыпта. «Биіктігін» өсу реті бойынша ретте «Жыл» бойынша кему ретімен ретте
Дескриптор - Деректер базасын құрады; - Деректерді сұрыптайды; - Деректерді сұрыптау түрлерін біледі; |
Мұғалімді тыңдайды Оқушылар топпен постер қорғайды Компьютерде практикалық тапсырмалар орындайды |
Өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=-lJY9SDf5KY&t=286s Оқулық, маркерлер, плакаттар Компьютер Үлестірме парағы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Тест тапсырмасы Рефлексия «БББ» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін стикерлерге жазу арқылы көрсетеді
|
Тест тапсырмасын орындайды “Жеміс ағашы” әдісімен Оқушылар кері байланыс жасайды. Оқушылар сабақта білетінін, білгенін және нені білгілері келетінін стикерлерге жазады |
Өзін-өзі бағалау |
Стикерлер
Слайд
Үлестірме парағы |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқу- 3.4, 52- бет |
|
|
|
Осы деректер бойынша: А-дан Я- ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу.
-
«Атауы» бойынша алфавит ретімен сұрыпта.
-
«Биіктігін» өсу реті бойынша ретте
-
«Жыл» бойынша кему ретімен ретте
|
Атауы |
Биіктігі |
Жыл |
|
Бурдж-Халифа |
828 |
2010 |
|
Токионың аспан ағашы |
634 |
2012 |
|
Екібастұз СЭС-2 |
419,7 |
1987 |
|
Абу-Даби Плаза |
382 |
2015 |
|
Алматы телемұнарасы |
371,5 |
1983 |
шағым қалдыра аласыз
















