|
Сабақ: |
Мектеп: Ақай ауылы №279 орта мектеп |
|||||
|
Күні: 16.11.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Акжигит Айдана |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана – сәулет өнерінің туындысы. Диалект сөздер. (Астана – әсем қала) |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А 6.1.2.1- әлеуметтік – мәдени, ресми – іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру,жаңалық) көтерілген мәселені талдау; О 6.2.3.1 – ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпаратты түсінеді; Диалект сөздерді біледі; |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі көтерілген мәселені талдап, диалогтерде қолданады; |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Диалект сөздердің қолдану аймағын ажыратып жазалады; |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана (Астананың дамуы Қазақстан экономикасының локомативіне айналғанын ұғынады) |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, география, тарих |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Астана туралы ақпарат біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут 6 минут 1 минут Сабақтың ортасы
1минут 2 минут
6 минут
1 минут
6 минут 5 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Сабаққа қатысуын қадалаймын. 3. Оқушылардың бүгінгі көңіл – күйін білу және сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Қиынды қағаздарды құрау арқылы топқа бөлінеді.
«Конверт сұрақ» әдісі Әр топқа сұрақ жазылған конверт таратамын (әр топтан бір адам келіп таңдап алады). Топта ақылдасып жауап береді.
(ақы, жай, сөз, жас, хат,) Бағалау: Жауаптарды нақтылап жауап берген топты жұлдызшалардың көлемі бойынша бағалаймын.
«Суретті сөйлету» әдісі
Назар аударайық! Өз ойларыңды ортаға
салайық!
«Ойлан,жұптас, бөліс» әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашу (оқушылардың пікірі тыңдалады) Оқушы пікірі тыңдау
Астана –сәулет өнерінің туындысы (Астана – әсем қала) Диалект сөздер Қазақстанның орталығы Астана. Әр өңірдің жергілікті тіліне байланысты айтылатын сөздері бар. Оларды біз – диалект сөздер деп атаймыз.Диалект сөздер жалпыхалықтық болып есептелмейді. Өйткені олардың әдеби тілде баламалары болады. Мысалы. Шалбар-сым, дамбал, т.б. Жұмыртқа – тұқым Қабырға – жар Леген- табақ Тегеш-керсен,шара, т.б. «3 минуттық түсінік» әдісі бойынша бүгінгі жаңа сабағымызды түсіну. «Кездейсоқ» әдісі арқылы жаңа сабақ сұралады. Бағалау: жұлдызшамен бағалау Жеке жұмыс Сәйкестендіру 4 - тапсырма (Айтылым) (қабілеті төмен оқушыларға беремін) Диалект сөздерді тиеп алған жүк көліктерін тұрақтарына жеткіз. ҚБ. Күлегешпен бағалау Барлық сынып оқушыларына 7-тапсырма. Диалект сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем құраңдар. (2 сөйлем құрау) «Сиқырлы қаламша» әдісімен сұрау Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» «Дыбыстау» әдісі арқылы бейнебаянды көріп тұрып диалог құрады. 1 минут уақыт әр топқа Дескриптор: Диалог кезінде диалект сөздерді қолдану; Диалог тақырыпқа сай келуі; Бағалау: |
суреттер Конверттер сұрақ салынған
сурет
Оқулық Ұшақ оқулық Бейнебаян |
||||
|
Сабақтың соңы 1 минут 4 минут |
Үйге тапсырма 9-тапсырма. Мәтіндегі диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстыр. Кері байланыс (А.Жорабаеваның «Елімнің жүрегі» әнін баяу қойып қою). «Төрт сөйлем» тәсілін пайдалана отырып,сабақтан түсінгеніңді жаз. Пікір. Тақырып бойын ша өз пікіріңдібір сөйлеммен жаз. Дәлел. Пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып бір мысал жаз. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
|
|
|
||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
|
|||||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? |
|
|||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
|
|||||
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
|||||
|
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Диалект сөздер 6 сынып
|
Сабақ: |
Мектеп: Ақай ауылы №279 орта мектеп |
|||||
|
Күні: 16.11.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Акжигит Айдана |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана – сәулет өнерінің туындысы. Диалект сөздер. (Астана – әсем қала) |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А 6.1.2.1- әлеуметтік – мәдени, ресми – іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру,жаңалық) көтерілген мәселені талдау; О 6.2.3.1 – ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпаратты түсінеді; Диалект сөздерді біледі; |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі көтерілген мәселені талдап, диалогтерде қолданады; |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Диалект сөздердің қолдану аймағын ажыратып жазалады; |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана (Астананың дамуы Қазақстан экономикасының локомативіне айналғанын ұғынады) |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, география, тарих |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Астана туралы ақпарат біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут 6 минут 1 минут Сабақтың ортасы
1минут 2 минут
6 минут
1 минут
6 минут 5 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Сабаққа қатысуын қадалаймын. 3. Оқушылардың бүгінгі көңіл – күйін білу және сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Қиынды қағаздарды құрау арқылы топқа бөлінеді.
«Конверт сұрақ» әдісі Әр топқа сұрақ жазылған конверт таратамын (әр топтан бір адам келіп таңдап алады). Топта ақылдасып жауап береді.
(ақы, жай, сөз, жас, хат,) Бағалау: Жауаптарды нақтылап жауап берген топты жұлдызшалардың көлемі бойынша бағалаймын.
«Суретті сөйлету» әдісі
Назар аударайық! Өз ойларыңды ортаға
салайық!
«Ойлан,жұптас, бөліс» әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашу (оқушылардың пікірі тыңдалады) Оқушы пікірі тыңдау
Астана –сәулет өнерінің туындысы (Астана – әсем қала) Диалект сөздер Қазақстанның орталығы Астана. Әр өңірдің жергілікті тіліне байланысты айтылатын сөздері бар. Оларды біз – диалект сөздер деп атаймыз.Диалект сөздер жалпыхалықтық болып есептелмейді. Өйткені олардың әдеби тілде баламалары болады. Мысалы. Шалбар-сым, дамбал, т.б. Жұмыртқа – тұқым Қабырға – жар Леген- табақ Тегеш-керсен,шара, т.б. «3 минуттық түсінік» әдісі бойынша бүгінгі жаңа сабағымызды түсіну. «Кездейсоқ» әдісі арқылы жаңа сабақ сұралады. Бағалау: жұлдызшамен бағалау Жеке жұмыс Сәйкестендіру 4 - тапсырма (Айтылым) (қабілеті төмен оқушыларға беремін) Диалект сөздерді тиеп алған жүк көліктерін тұрақтарына жеткіз. ҚБ. Күлегешпен бағалау Барлық сынып оқушыларына 7-тапсырма. Диалект сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем құраңдар. (2 сөйлем құрау) «Сиқырлы қаламша» әдісімен сұрау Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» «Дыбыстау» әдісі арқылы бейнебаянды көріп тұрып диалог құрады. 1 минут уақыт әр топқа Дескриптор: Диалог кезінде диалект сөздерді қолдану; Диалог тақырыпқа сай келуі; Бағалау: |
суреттер Конверттер сұрақ салынған
сурет
Оқулық Ұшақ оқулық Бейнебаян |
||||
|
Сабақтың соңы 1 минут 4 минут |
Үйге тапсырма 9-тапсырма. Мәтіндегі диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстыр. Кері байланыс (А.Жорабаеваның «Елімнің жүрегі» әнін баяу қойып қою). «Төрт сөйлем» тәсілін пайдалана отырып,сабақтан түсінгеніңді жаз. Пікір. Тақырып бойын ша өз пікіріңдібір сөйлеммен жаз. Дәлел. Пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып бір мысал жаз. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
|
|
|
||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
|
|||||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? |
|
|||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
|
|||||
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
|||||
|
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз



